Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Pomiar zakresu tonalnego w optycznych
Autor Wiadomość
cra3y
[Usunięty]

Wysłany: Pon 16 Maj, 2011   Pomiar zakresu tonalnego w optycznych

Hej

od dawna jestem raczej niemym "czytaczem" optycznych (ciekawostki, testy itp). szczegolnie do portalu zachecila mnie nieco inna niz u wszystkich review sprzetu.

jednak pewna rzecz nie daje mi spokoju - pomiar zakresu tonalnego

po 1 - 99% aparatow "odbija" sie od niewidzialnej granicy 8EV, co bardzo dziwi
po 2 - prosze zwroccie uwage na te linki

LX5 (10mpix, matryca 1/1.7)
http://www.optyczne.pl/upload2/40939_lx5dr_raw.png

Fuji S5 pro (6.17R + 6.17S, matryca APS-C 1.5)
http://www.optyczne.pl/up...tonalny_raw.jpg

Nikon D700 (12mpix FF)
http://www.optyczne.pl/up..._d700_tonal.jpg

chcecie mi powiedziec, ze wszystkie te trzy urządzenia maja maks zakres tonalny 8EV, łącznie z tym, ze przy ISO100 ich uzytecznosc (dobra/wysoka jakosc) jest porownywalna?

przeciez to niedorzeczne - jest to zupelnie niemozliwe, zeby z RAWa te trzy modele "konczyly sie" w miare rowno na 8EV (zreszta krzywa dla poszczegolnych iso przy wysokiej jakosci pokazuje, ze LX5 jest tylko 1EV gorszy niz D700)

jestescie absolutnie pewni, ze w procedurach testowych (czy np dcraw) nie ma wąskiego gardła?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 16 Maj, 2011   

cra3y, przejrzyj sobie wątek testu D7000...

P.S.
To co testują optyczni to nie zakres tonalny, ale dynamika tonalna.
A to nie jest tożsame ;)
 
 
cra3y
[Usunięty]

Wysłany: Pon 16 Maj, 2011   

to w takim razie nie ma co testowac, poniewaz to jest stricte skorelowane z rozdzielczoscia probkowania przetwornika (np 8, 10, 12 bit)

rozrozniam zakres tonalny (na 7-8 bitach bede mial banding, na 12-16 w miare plynne przejscia tonalne) od np. rozpietosci dynamiki swiatla obrazu (sensor o pojemnosci DR powiedzmy 6EV da bardziej smoliste cienie/przejarane swiatla od tego, ktory potrafi zajestrowac 9-10EV - mowie to o surówce - RAW)
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 16 Maj, 2011   

cra3y, rzuć okiem na wyjaśnienia w niedawno opublikowanym teście Canona 600D w rozdziale poświęconym zakresowi tonalnemu. To kwestia uważnego przeczytania, co jak definiujemy, nazywamy i mierzymy. W wątku związanym z D7000 zalinkowanym przez hijaxa jest dużo emocji wynikających z tego, że wiele osób nie do końca czyta to co piszemy w naszych testach, a potem wysuwa pochopne wnioski. W szczególności Ty też patrzysz na zakres całkowity, który w przypadku naszych testów nie nadaje się do porównywania lustrzanek między sobą, o czym wyraźnie piszemy.
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 16 Maj, 2011   

Arek napisał/a:
rzuć okiem na wyjaśnienia w niedawno opublikowanym teście Canona 600D
Tyż fakt...
Arek napisał/a:
w rozdziale poświęconym zakresowi tonalnemu
No właśnie - zakres czy dynamika?
Arek napisał/a:
że wiele osób nie do końca czyta to co piszemy w naszych testach, a potem wysuwa pochopne wnioski.
A co z tym przykładowym wyciąganiem z cieni w D7000 i C500 spreparowanymi przez fatmana73 i czornyja? Jak to się ma do wykresów? ;)
 
 
cra3y
[Usunięty]

Wysłany: Pon 16 Maj, 2011   

Arek napisał/a:
cra3y, rzuć okiem na wyjaśnienia w niedawno opublikowanym teście Canona 600D w rozdziale poświęconym zakresowi tonalnemu. To kwestia uważnego przeczytania, co jak definiujemy, nazywamy i mierzymy. W wątku związanym z D7000 zalinkowanym przez hijaxa jest dużo emocji wynikających z tego, że wiele osób nie do końca czyta to co piszemy w naszych testach, a potem wysuwa pochopne wnioski. W szczególności Ty też patrzysz na zakres całkowity, który w przypadku naszych testów nie nadaje się do porównywania lustrzanek między sobą, o czym wyraźnie piszemy.


wiem o co Ci chodzi - ja sie czepiam calkowitego DR, jaki moze zarejestrowac sensor i go zapisac - tutaj widze ta "niewidzialna" granice 8EV, a zycie podpowiada mi, ze D700 znacznie lepiej radzil sobie w rejestrowaniu wiekszych kontrastow, gdzie LX5 by polegl (konieczny bracketing ekspozycji i skladanie mini-HDR)

tego oczekuje po pomiarze DR, inaczej to, co mierzycie - wedlug mnie - jest nieprzydatne.


EDIT:

nie chce tu wszczynac jakiejs wojny - moja opinia jest wylacznie moja i sadzilem, ze sie nia podziele. po prostu czegos innego oczekuje od tego testu (DR), dlatego tez (jak narazie) uzupelniam sobie review "optycznych" poprzez doczytywanie review img-resource (tez leca na imatescie i maja dosc wygodna tabelke - IMHO bardziej zgodna z rzeczywistoscia)
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 16 Maj, 2011   

Zajrzyj jeszcze na http://www.dxomark.com/in...-tested-sensors
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 16 Maj, 2011   

Arek napisał/a:
...zakres całkowity, który w przypadku naszych testów nie nadaje się do porównywania lustrzanek między sobą, o czym wyraźnie piszemy.


W takim razie po co to robić skoro nie można tego porównać? Bo ten portal nie jest chyba tylko dla naukowców? Może zrobicie test w którym skuma coś przeciętny fotograf?
 
 
cra3y
[Usunięty]

Wysłany: Pon 16 Maj, 2011   

hijax_pl napisał/a:
Zajrzyj jeszcze na http://www.dxomark.com/in...-tested-sensors


ta i jeszcze kilka znam, czasem korzystam

PS: ja juz wybralem (LX5), ktory mi wystarcza (posilkuje sie bracketingiem ekspozycji)

lubie robic panoramy oraz zdjecia na szerokim (zwlaszcza fisz)

z lustrem rozstalem sie, jak zaczalem latac, ale po "foto-abstynencji" postanowilem kupic cos malego, lekkiego (co tez zabiore w gore).

od czasu do czasu zagladam po branzowych portalach, zeby nie "wypasc" z tematu, jednak ciagle draznil mnie ten test DE i DR i dzis nie wytrzymalem ;-)
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 16 Maj, 2011   

MM napisał/a:
W takim razie po co to robić skoro nie można tego porównać? Bo ten portal nie jest chyba tylko dla naukowców? Może zrobicie test w którym skuma coś przeciętny fotograf?


On mówi o czymś innym. Też o tym piszemy... Wystarczy poczytać.

hijax_pl napisał/a:
A co z tym przykładowym wyciąganiem z cieni w D7000 i C500 spreparowanymi przez fatmana73 i czornyja? Jak to się ma do wykresów?


Przede wszystkim wg pomiarów z naszych testów D7000 ma większy zakres tonalny niż C500D i to dla najwyższej jakości obrazu. Gdy przesuwamy się do mniejszego SNR, to różnice narastają i dają o sobie znać przy wyciąganiu szczegółów z cieni. To, że D7000 wypada im lepiej wcale mnie nie dziwi, choć dziwi mnie tak duża różnica. Natomiast mam zawsze ograniczone zaufanie do zdjęć i pomiarów, które, każde z osobna, są robione przez kogoś innego.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 16 Maj, 2011   

cra3y napisał/a:
tego oczekuje po pomiarze DR, inaczej to, co mierzycie - wedlug mnie - jest nieprzydatne.


Dlatego patrz na pomiary dynamiki wyrażone stosunkiem sygnału do szumu. Od początku mówimy, że to się nadaje do porównywania lustrzanek między sobą i dobrze oddaje możliwości detektorów w kwestii ilości przejść i możliwości "wyciskania" ich w procesie obróbki.
 
 
cra3y
[Usunięty]

Wysłany: Pon 16 Maj, 2011   

Arek napisał/a:
Dlatego patrz na pomiary dynamiki wyrażone stosunkiem sygnału do szumu. Od początku mówimy, że to się nadaje do porównywania lustrzanek między sobą i dobrze oddaje możliwości detektorów w kwestii ilości przejść i możliwości "wyciskania" ich w procesie obróbki.


owszem, posiłkuję się tym, ale sam przyznasz, ze w fotografi jakos łatwiej operuje sie rozpietoscia w EV niz dB (chociaz nie wyobrazam sobie stosowania EV przy pomiarach sygnal/szum powiedzmy w docsis w HFC - to zart oczywiscie) :-)
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 16 Maj, 2011   

No ale my podajemy w EV. Nigdzie nie podajemy w dB.
 
 
jaad75 
Temu Panu już podziękujemy
Klub Pierdzieli



Pomógł: 474 razy
Posty: 16537
Skąd: Salwator
Wysłany: Wto 17 Maj, 2011   

Arek napisał/a:
Dlatego patrz na pomiary dynamiki wyrażone stosunkiem sygnału do szumu. Od początku mówimy, że to się nadaje do porównywania lustrzanek między sobą i dobrze oddaje możliwości detektorów w kwestii ilości przejść i możliwości "wyciskania" ich w procesie obróbki.
Tylko, że dopiero od niedawna podajacie tu zakresy przy sensownym SNR i dopiero od niedawna nie przycinacie wszystkiego magicznym 8EV całkowitego DR, który całkowitym DR jak wiadomo nie jest. Kiedy zmiana opisu tego parametru lub pozbycie się go z wykresów?
Arek napisał/a:
Natomiast mam zawsze ograniczone zaufanie do zdjęć i pomiarów, które, każde z osobna, są robione przez kogoś innego.
Tyle, że zdjęcia były robione przez tę samą osobę w tych samych warunkach, a RAW-y były udostępnione, więc mogłeś sobie zmierzyć sam.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 17 Maj, 2011   

jaad75 napisał/a:
dopiero od niedawna nie przycinacie wszystkiego magicznym 8EV całkowitego DR, który całkowitym DR jak wiadomo nie jest. Kiedy zmiana opisu tego parametru lub pozbycie się go z wykresów?


Czym jest u nas całkowity DR i jak jest otrzymywany i do czego można go używać, było napisane od samego początku. To, że nie doczytałeś, to Twój problem nie mój. Tyle, że jak ja czegoś nie doczytam i potem opowiadam farmazony, to grzecznie kładę uszka po sobie i przepraszam. Ty widzę masz inne podejście.

jaad75 napisał/a:
Tyle, że zdjęcia były robione przez tę samą osobę w tych samych warunkach


Jak zrobię sam zdjęcia w tych samych warunkach, to wiem że są w tych samych warunkach. Jak robi ktoś inny, to tego nie wiem. Przez ostatnie 5 lat na forum, w komentarzach i mailach miałem dziesiątki osób, które pokazywały mi swoje przemyślenia i pomiary oraz wyniki, które w większości przypadków można było, mówiąc delikatnie, pominąć milczeniem. Mam więc bardzo ograniczone zaufanie do tego co robią inni. To nie znaczy, że nie słucham wartościowych opinii Czytelników i nie staram się w ramach możliwości uwzględniać ich w testach. Jak ewoluowały nasze testy zarówno obiektywów jak i aparatów z czasem, można łatwo sprawdzić. Ta ewolucja, to głównie efekt słuchania Czytelników.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 14