Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Samyang 24 mm f/1.4 ED AS UMC - test obiektywu
Autor Wiadomość
pan.tadeusz
[Usunięty]

Wysłany: Wto 14 Lut, 2012   

maczetka napisał/a:
...czymze ten spor wobec wiecznosci ?...


orzeszka? ;)
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






mir 
Entuzjasta
Mir



Posty: 580
Wysłany: Wto 14 Lut, 2012   

Przeczytałem oba testy tzn. profesjonalny na optycznych i taki sobie na cb. Oglądnąłem zdjęcia przykładowe zamieszczone na swiatobrazu. Te ostanie baaaardzo mocno obrobione prawie wszystkie zrobione na przesłonie f8 i więcej. Nasuwają się następujące refleksje:
- poprzednie obiektywy były dobre i ostre (14, 35, 85, 8) więc i 24 powinien być ale nawet Canon-owi zdarzają się mniej ostre tj. 50/1,2 czy 14/2,8 więc może i Samyang nie potrafił w tym przypadku podołać,
- powódź mogła osłabić kontrolę jakości i spowodowało to wypuszczenie gorszej jakości obiektywów, a 24/1,4 zostanie wycofany i zastąpiony nową wersją tak jak w przypadku 14/2,8
- Cena poprzednich obiektywów na pewno nie była dochodowa dla firmy raczej dampingowa i powoli producent może je podnosić w nowych produktach po ugruntowaniu swojej pozycji na rynku,
- na pewno emocję będą dalej wzrastać zwłaszcza po wypuszczeniu poprawionej wersji (co może nastąpić) bo ogniskowa 24 jest bardzo modna obecnie.
 
 
letrel 
Nowy


Posty: 14
Wysłany: Czw 16 Lut, 2012   

A Samyang milczy. Wrzucilem im na FB linka do Waszego testu i mieli sie niebawem ustosunkowac do wynikow, a tu wciaz nic. Zamiast tego zamiescili na stronie zdjecia kwiatkow z 1.4/24mm...
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Nie 26 Lut, 2012   

Ja wczoraj porównałem źrenice wejściowe obiektywów Nikkor 24/2,8, Nikkor 24/2 i Samyanga 24/1,4 i wiecie co? - ten Samyang naprawdę ma otwór f/1,4, ale za to pozostałe wartości skali przysłon nie są poprawne. Np aby mieć prawdziwą przysłonę f/2, na pierścieniu należy ustawić f/2,4 (poł działki mocniej przymknąć. Dlatego prawdą jest, że między wartością f/2 i f/1,4 na skali przysłon jest około 1/3 EV, co zauważył Arek...
Z resztą popatrzcie sami


mierzyłem też średnicę źrenicy suwmiarką uśredniona wartość średnicy z wielu pomiarów to 16.85 mm, co daje otwór względny f/1.424
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 26 Lut, 2012   

goornik, nooo chłopie.... Ciekawe, ciekawe.. Źle to moim zdaniem świadczy o.. jakości wykonania Samyanga. :neutral:

P.S.
Jakbyś przy obiektywach położył jakąś referencyjną linijkę to można by było policzyć piksele ;)
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Nie 26 Lut, 2012   

Bardziej istotne jest pomierzenie ile pikseli mają średnice poszczególnych źrenic. Oba Nikkory naświetlają perfekcyjnie tak samo (np f/8 w 24/2,8 daje DOKŁADNIE taką samą ekspozycję jak f/8 w 24/2) więc uważam je za obiektywy "referencyjne". I np Samyang na pełnej dziurze prześlwietla mniej więcej 2x w stosunku do Nikkora 24/2 na pełnej dziurze. Ale już f/2 w Samyangu to mnie już rzeczywiste f/1,8....
W tym świetle wyniki testu Arka nabierają rumieńca, bo obiektyw okazuje się być lepszy niże wstępnie sądziliśmy.
 
 
kozidron
[Usunięty]

Wysłany: Nie 26 Lut, 2012   

goornik a poza tym masz tak samo "wylatany" pierścień MF jak optyczni w teście ?
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Nie 26 Lut, 2012   

Nie - mechanika 100% bez zarzutów, żadnych luzów, optyka czysta.
 
 
maput 
Optyczny



Pomógł: 24 razy
Posty: 1492
Skąd: Katowice
Wysłany: Nie 26 Lut, 2012   

goornik, a nie wpadłeś na to, że Twój egzemplarz może mieć całkiem inne wady niż ten, który testowali optyczni ? Wtedy i Ty i oni macie rację. A Samyang ma fatalną kontrolę jakości.
 
 
kozidron
[Usunięty]

Wysłany: Nie 26 Lut, 2012   

maput napisał/a:
goornik, a nie wpadłeś na to, że Twój egzemplarz może mieć całkiem inne wady niż ten, który testowali optyczni ? Wtedy i Ty i oni macie rację.


nie mozliwe optyczni zawsze mają rację :P
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Nie 26 Lut, 2012   

maput napisał/a:
goornik, a nie wpadłeś na to, że Twój egzemplarz może mieć całkiem inne wady niż ten, który testowali optyczni ? Wtedy i Ty i oni macie rację. A Samyang ma fatalną kontrolę jakości.

OK, mogą być wahania w jakości montażu, ale będzie sie to objawiać inną ostrością w narożnikach, bo koma, astygmatyzm itp. Może być niezgodność skali ostrości z rzeczywistą odległością, ale otwór względny nie może być zmienny (o ile wkładają do obiektywów te same soczewki :D ) Jestem przekonany, że ten obiektywm MA otwór względny f/1,4, ale w mechaniźmie przysłon żle wykonano jedną krzywkę i ona odpowiada za błędne domykanie przyslony
Cierpliwości wszystko tu opiszę :idea:
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 26 Lut, 2012   

Zdjęcie goornika może wiele wyjaśniać (choć wciąż nie jest to widok z nieskończoności, dla której trzeba patrzeć na źrenicę wejściową). Mi do hipotezy źle pracującego pierścienia nie pasowały wyniki rozdzielczości. Ale teraz okazuje się, że pierścień ma nie tylko przesuniętą skalę, ale na dodatek pracuje losowo, raz przymykając mocniej, raz mniej. Z tego wniosek, że wyniki rozdzielczości jakieś tam są, ale nie wiadomo dla jakich przysłon uzyskane. Czyli kompletna kicha... Coraz mniej mi się ten Samyang podoba.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Nie 26 Lut, 2012   

Nie zgodzę się, że losowo. Po prostu krzywka jest "za jasna" - pozwala na zbyt słabe zamykanie listków przysłony w stosunku do tego, co widnieje na pierścieniu przysłon i w EXIFie. Ale np "mój" egzemplarz domyka przysłonę bardzo ładnie - za każdym razem dokładnie tak samo, a otwór jest bardzo ładny i okrągły. Zdecyfowanie ładniejszy niż w wietnamskim Limitedzie 70/2,4 Pentaxa, którego miałem niedawno w ręku.
Tak koślawego otworu przysłony nie widziałem nawet w moich dawnych szkłach do Kieva.... :(
 
 
MaciekNorth 
Entuzjasta


Pomógł: 11 razy
Posty: 566
Skąd: pomorskie
Wysłany: Pon 27 Lut, 2012   

Zauważyłem że mój Samyang 80mm 1.4 pomiędzy przysłonami 1.4 i 2.0 ma zaledwie 1/3EV. Porównywałem go z systemowym 50mm 1.4 i wychodziło że Samyang jest jednak ciemniejszy, bo na pełnej dziurze ma dłuższy czas ekspozycji, lub dla tych samych ustawień mniej naświetla. Jednak w komentarzach pod testem qbic zasugerował żeby w systemówce zakleić styki i wtedy sprawdzić, bo korpus może podbijać ISO na największym otworze. Teraz gdy goornik doszedł do wniosku że pierścień przysłon jest źle wyskalowany zrobiłem mały test.

Poniżej zdjęcia ściany, oświetlenie sztuczne stałe, ostrość na nieskończoność, wszystkie zdjęcia na minimalnym wyostrzaniu ;)

1. Sony 50mm f1.4 (1/50s, ISO200)


2. Sony 50mm f1.4 i zaklejone styki (1/50s, ISO200)

Histogram wyraźnie przesunięty w lewo w stosunku do 1. - zdjęcie ciemniejsze, a więc prawdą jest że korpus podnosi wartość ISO dla maksymalnego otworu przysłony.

3. Samyang 85mm f1.4 (1/50s, ISO200)

histogram minimalnie szerszy z uwagi na inne winietowanie, ale praktycznie w tym samym miejscu co dla zdjęcia nr 2.

Teraz porównanie Samyanga z Tamronem 17-50mm 2.8:

4. Tamron 50mm f2.8 (1/25s, ISO400)

Czas i ISO zmienione aby była podobna ekspozycja jak dla zdjęć 1-3. Histogram pomimo innego kształtu utrzymuje się praktycznie w tym samym miejscu (z poprawką na większą winietę) co przy zdjęciach 2 i 3, więc można przyjąć że jeśli tu jest f2.8, to w przypadku tamtych obiektywów mamy w okolicach f1.4, chyba że wszyscy producenci nas oszukują.

5. Tamron 50mm f2.8 i zaklejone styki (1/25s, ISO400)

Histogram praktycznie identyczny jak dla zdjęcia 4, korpus w tym przypadku nie manipuluje czułością lub robi to w sposób minimalny.

6. Samyang 85mm f2.8 (1/25s, ISO400)

Histogram mocno przesunięty w prawo - zdjęcie o wiele bardziej naświetlone, a więc f2.8 Samyanga jest różne od f2.8 Tamrona.

Jeśli ktoś podpowie w jakim programie to zrobić, to mogę wrzucić histogramy, albo ktoś uczynny może wykorzystać moje zdjęcia, jeśli trzeba podeślę w pełnej rozdzielczości.

Co do przysłony Samyanga 85mm to kształt ma niezbyt regularny, najbrzydszy dla f2.0 i dla tej wartości minimalnie się przycina gdy najeżdżam od strony 1.4 - więc dla f2.0 działa trochę losowo, dla pozostałych przysłon jest już dobrze. Więc jeśli chodzi o jakość, precyzję i powtarzalność wyrobów możemy Samyangowi sporo zarzucić...
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 04 Mar, 2012   

Samyang-Asia na FB:

Samyang 24mm F1.4 Canon, Sony release will be delay to April instead of early March. The delay is to improve the quality of the product. For 24mm Nikon AE will not be impacted. It will be available on early March.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 15