Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Niebo przez lornetkę
Autor Wiadomość
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 05 Gru, 2012   Niebo przez lornetkę

Zapraszamy do lektury naszego cyklu artykułów poświęconego wykorzystaniu lornetek w astronomii. Wbrew powszechnym opiniom nawet niewielkie lornetki mogą pokazać na niebie wiele ciekawych rzeczy. W każdym odcinku omawiamy jeden lub kilka ciekawych obiektów.

Część 01 - Wielka Mgławica w Andromedzie
Część 02 - Galaktyka Trójkąta
Część 03 - Ceres, Westa i Toutatis
Część 04 - Hiady
Część 05 - Komety
Część 06 - Plejady
Część 07 - M13
Część 08 - M27
Część 09 - Strzała
Część 10 - χ i h Persei
Część 11 - M35
Część 12 - M81 i M82
Część 13 - M3
Część 14 - Tarcza i Dzika Kaczka
Część 15 - M5
Część 16 - M10, M12 i M14
Część 17 - Planety
Część 18 - M1
Część 19 - M4
Część 20 - M57 i beta Lyr oraz M56 na dokładkę
Część 21 - M46 i M47
Część 22 - M44 i M67
Część 23 - M51 czyli galaktyka Wir
Część 24 - M101 czyli galaktyka Wiatraczek
Część 25 - eMki Warkocza Bereniki
Część 26 - M92
Część 27 - M16 czyli Mgławica Orzeł
Część 28 - M17 i M18
Część 29 - M8, M20, M21 i M23
Część 30 - Kasjopeja i jej gromady
Ostatnio zmieniony przez Arek Pon 28 Wrz, 2020, w całości zmieniany 32 razy  
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sro 05 Gru, 2012   

Cóż tu pisać - piękna inicjatywa, chyba w najbardziej kompetentnym z możliwych wydań, bo pisana przez Arka. Doskonały sposób, by przełamać stereotyp :arrow: jest ciemno, nic tu po lornetce...
Jeśli mogę zaproponować jakieś obiekty, to na liście przebojów widziałbym:
- Mgławicę Oriona
- Grupę gromad w Woźnicy
- Coś na duże lornety, czyli Krab (M1)
- duet M44 / M67
- "Mleczny duet z Misia" czyli M81+M82 (choć to raczej nie na zimę....)
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Sro 05 Gru, 2012   

Również popieram tego typu inicjatywy i z przyjemnością czytam artykuły.

Mam tylko pytanie: dlaczego taki, a nie inny wybór obiektów do ostatniego artykułu?
Wydaje mi się, że przeciętnego człowieka niezbyt zainteresuje to, czym jedna kropka różni się od innej, a dokładnie kropki zobaczy.

Czy to koniec cyklu?

Jeśli nie, to do listy goornika dodałbym h i chi Persei , bo to idealny obiekt (a nawet 2 :) ) dla lornetek.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sro 05 Gru, 2012   

Ryszardo, Arek wyjaśnił dlaczego akurat takie obiekty wybrał: trzy planetoidy, w tym dwie bardzo jasne stosunkowo blisko siebie. To wystarczający powód, choć dla obserwatora mało efektowny
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Sro 05 Gru, 2012   

Wiem, artykuł czytałem, ale chodzi mi o co innego.

Traktuję ten cykl artykułów jako popularyzacyjny. Jeśli taka ma być ich funkcja, to moim zdaniem na początek powinny pójść obiekty jak najbardziej widowiskowe, żeby ludzi nie zniechęcić. Dlatego planetoidy moim zdaniem lepiej byłoby pokazać w dalszej kolejności, jak już się uda ludzi zaciekawić obserwacjami.

Niestety ułożenie planetoid nie zaczeka.

A tymczasem czekam na kolejny artykuł.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sro 05 Gru, 2012   

Pozwólmy działać Arkowi, widać ma sprytny plan, by było tak, a nie inaczej.
Galaktyki M31, M32, M110 i M33 - o ile wiem - nadal świecą, więc nadaj można je obserwować...
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 06 Gru, 2012   

Docelowo części ma być kilkadziesiąt. Więc cierpliwości :) Tyle że to potrwa, bo jestem w stanie pisać jedną część na miesiąc. Później to okraszę jakimś sporym wstępem o lornetkologii i postaram się wydać w formie książki.
 
 
kivirovi 
Optyczny
http://birdfair.pl/


Pomógł: 173 razy
Posty: 2754
Skąd: Londyn, UK
Wysłany: Pon 10 Gru, 2012   

dobry pomysł.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Wto 12 Lut, 2013   

Arek, a może w tym cyklu wprowadzić jakąś cykliczność:
galaktyka :arrow: mgławica emistyna :arrow: mgławica planetarna :arrow: gromada otwarta :arrow: gromada kulista :arrow: i wracamy do kolejnej galaktyki...
 
 
kivirovi 
Optyczny
http://birdfair.pl/


Pomógł: 173 razy
Posty: 2754
Skąd: Londyn, UK
Wysłany: Sro 13 Lut, 2013   

Biorąc pod uwagę liczbę czytelników koncert życzeń się powinien sprawdzić najlepiej. Taka demokracja mogłaby jednak spowodować poczytność przyszłej książki.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 13 Lut, 2013   

Cykliczność nie. Temat jest narzucony trochę przez okres widoczności obiektu, a także przez dygresje jakie chcę poczynić. Więc skakanie od typu obiektu do typu nie zawsze jest mi na rękę.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pon 04 Mar, 2013   

A'propos cykliczności: ja wczoraj w nocy - z racji wreszcie pięknego nieba - pojechałem za miasto by trochę cyklicznie pogalaktykować - wiadomo, idzie wiosna i trio "Lew+Panna+Warkocz" coraz wyżej. Zabrałem moje "maleństwo" czyli TS 25x100 oraz Nikona Actiona EX 8x40 w charakterze...szukacza :)
Jeśli chodzi o zasięg, to dla DSów o znanej na pamięć pozycji udało mi się sięgnąć do około 10m, co jest uważam wynikiem bardzo dobrym. Miejsce, z którego obserwowałem niestety nie pozwala na pełną adaptację do ciemności i źrenica 4mm w TS była w sam raz. Wiatr wiał z północy i przywiał bardzo przejżyste powietrze, mimo niskiej wysokości nad horyzontem bez problemu odnalzłem Kraba (M1) oraz Pierścień (M57).
Przy okazji zauważyłem co TS 25x100 ma wspólnego z teleskopami :arrow: też musi się studzić Po 15 minutach obrazy były wyraźnie ostrzejsze.
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Pon 04 Mar, 2013   

Ja także w końcu przy tej pogodzie miałem możność potestować Ex 12x50 - tyle, że przy domu gdzie umiarkowane LP. Udało mi się określić zasięg na 9,3m - nie wiem czy to kres ale pod ciemnym niebem może ułamek się jeszcze poprawi.
Niebo przez lornetkę to jest to. Coraz rzadziej chce mi się korzystać z teleskopu choć przy planetach warto.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pon 04 Mar, 2013   

Dlatego ja mam dość szerokie spektrum sprzętu nocnego
lornetki 50/70mm :arrow: lorneta 100mm :arrow: refraktor 120mm :arrow: Maksutov 150mm.
Dla każdego (obiektu) coś miłego (do obserwowania)
 
 
kivirovi 
Optyczny
http://birdfair.pl/


Pomógł: 173 razy
Posty: 2754
Skąd: Londyn, UK
Wysłany: Wto 05 Mar, 2013   

@goornik, dodaj jeszcze, że nie jesteś kolekcjonerem :roll:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,31 sekundy. Zapytań do SQL: 14