Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Ustawienia manualne łopatologicznie.
Autor Wiadomość
Piter80 
Nowy


Posty: 23
Wysłany: Pią 02 Maj, 2014   Ustawienia manualne łopatologicznie.

Witam.
Czy zna ktoś jakąś dobra stronke gdzie jest prosto wyjaśnione jak dostosować ustawienia
aparatu do warunków?Np otwarcie przyszłony,ISO,czas naświetlania.Podczas np wieczornego widoku miasta,czy portretu w jaknym świetle i dlaczego.
Mam nadzieje,ze jest to zrozumiałe.
Np portret w jasnym świetle jaka przyslona,ISO i reszta
Krajobraz wieczorny jaka przyslona,ISO i reszta ustawień.
A może tutaj można by stworzyć taki poradnik dla początkującego?Jeśli komuś doświadczonemu
Chciało się to opisac,na pewno nie jeden początkujący by skorzystał.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






busz 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 108
Wysłany: Pią 02 Maj, 2014   

Niestety nikt Ci nie powie jakie parametry mają być ustawione, gdyby to było takie proste to wystarczyłby tryb auto. ;)

Skutek ustawienia poszczególnych parametrów dobrze pokazuje ten schemacik.
http://www.lepszezdjecia....tEkspozycji.png
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią 02 Maj, 2014   

Piter80, mało to jest tutoriali fotograficznych w sieci? Nie ma gotowych ustawień na wszystko, o ile ustawieniem przysłony i czułości kierują jakieś ogólne zasady, to czas należy dostosować do warunków. Na przykład podczas wieczornego fotografowania miasta warunki zmieniają się na tyle szybko, że czas trzeba dostosowywać na bieżąco.
Wpisz sobie do Google hasło „niebieska godzina”, zajrzyj na http://www.szerokikadr.pl albo http://www.swiatobrazu.pl/ kup jakąś książkę.
 
 
Piter80 
Nowy


Posty: 23
Wysłany: Pią 02 Maj, 2014   

Dzięki.
Nie chodziło mi o szczegółowe ustawienia,bo zdaje sobie sprawę,ze nie ma uniwersalnych ustawień :)
Ten schemacie super dzięki.
Miłego dnia. :)
 
 
Maniecki 
Nowy


Posty: 14
Skąd: B-stok
Wysłany: Pon 05 Maj, 2014   

Nie są to profesjonalne porady bo profesjonalistą nie jestem, ale mogę Ci napisać od czego ja bym zaczął,a właściwie od czego zaczynałem :)
1. Książki:
Dobrze jest przejżeć kilka, żeby dojść do wniosku.. że w większości przypadków wszystko sprowadza się do schematu jaki umieścił busz
2. ISO
Im niższe tym lepiej- lepiej dla jakości obrazu (znajdziesz to w każdej książce), ale co znaczy dobrze,to już zależy od matrycy i decyzji fotografującego, czyli jaki masz aparat i na jakim poziomie zaszumienie zdjęcia jesteś w stanie zaakceptować.W jednym modelu ISO 500 jest akceptowalne w innym już nie, ale to ciągle zależy czego oczekujesz: czy chcesz mieć zdjęcie zaszumione ale prawidłowo naświetlone, czy bez szumu (zazwyczaj duuużo ciemniejsze) z którego nawet po obróbce nic nie "wyciągniesz".
3.Przysłona:
W zależności od obiektywu. Z doświadczenia wiem że 17-50 Tamrona na pełnej dziurze (f2.8) nie dorówna (jasnością) 2,8 Nikona 17-55. Zacznij od "środka" skali np. 5,6 ...i patrz co dostajesz na wyświetlaczu :) .
4.Czas naświetlania:
Obowiązuje zasada (często wspominana w książkach) że "bezpieczny" czas naświetlania jest równy odwrotności ogniskowej, czyli np. dla ogniskowej 50mm minimalny czas naświetlania wyniesie 1/50s. Dzięki odpowiedniej technice trzymania aparatu można ten czas wydłużyć, trzeba ćwiczyć. Zawsze można kupić sobie statyw i wężyk spustowy.
5. Ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć
Jak wspomnieli przedmówcy: nie ma uniwersalnych parametrów, zakładając że urzywasz ciągle tego samego zestawu: aparat-obiektyw- jest cała masa elementów wpływających na efekt końcowy.
Wg mnie często pomijanym a bardzo ważnym parametrem w fotografowaniu jest balan bieli, który pomijany albo niewłaściwie ustawiony skutecznie potrafi zepsuć każde zdjęcie.
Tyle mojego marudzenia, poniżej masz linka kalkulatora, w którym możesz zobaczyć (po uprzednim wybraniu modelu aparatu i szkła) jak rozkłada się zakres głębi ostrości w zależnoći od wybranej przysłony.
http://www.dofmaster.com/dofjs.html
Powodzenia.
 
 
Piter80 
Nowy


Posty: 23
Wysłany: Wto 06 Maj, 2014   

Dzięki za odpowiedz.I życzę miłego dnia. :mrgreen:
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 06 Maj, 2014   

Maniecki napisał/a:
"bezpieczny" czas naświetlania jest równy odwrotności ogniskowej, czyli np. dla ogniskowej 50mm minimalny czas naświetlania wyniesie 1/50s.

W przypadku matryc mniejszych niż 24x35mm przyjęło się brać do tych obliczeń ekwiwalent ogniskowej, czyli dla 50mm stosować np. 1/80 s. Oczywiście to są pi-razy-oko obliczenia czasu potrzebnego do ustabilizowania ręki, natomiast kiedy trzeba zamrozić ruch, to sprawa wygląda już inaczej.
 
 
Piter80 
Nowy


Posty: 23
Wysłany: Wto 06 Maj, 2014   

Czyli dla ogniskowej 35 mm będzie to 1/50?
No właśnie żeby zamrozić ruch,np ładującego ptaka to jak powinno się ustawić?
 
 
pioroon 
Optyczny
nieOptyczny



Pomógł: 32 razy
Posty: 1363
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 06 Maj, 2014   

Piter80, nie.
komor pisał o 'stabilizacji' ręki dla danej ogniskowej.
Jeżeli chodzi o zamrożenie ruchu, to zależy od prędkości obiektu, trzeba poćwiczyć. Zacznij od 1/xxx sekundy i skracaj czas, aż do formuły 1 na 1/8000 ;)
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Wto 06 Maj, 2014   

pioroon napisał/a:
Jeżeli chodzi o zamrożenie ruchu, to zależy od prędkości obiektu,
Również od kąta pod jakim w stosunku do kierunku ruchu się fotografuje.
 
 
pioroon 
Optyczny
nieOptyczny



Pomógł: 32 razy
Posty: 1363
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 06 Maj, 2014   

AndrzejM.Makuch napisał/a:
Również od kąta pod jakim w stosunku do kierunku ruchu się fotografuje.

... i odległości :)
Nie ma rady trzeba ćwiczyć.
 
 
Piter80 
Nowy


Posty: 23
Wysłany: Wto 06 Maj, 2014   

Dzięki panowie.
 
 
Maniecki 
Nowy


Posty: 14
Skąd: B-stok
Wysłany: Pon 12 Maj, 2014   

komor napisał/a:
W przypadku matryc mniejszych niż 24x35mm przyjęło się brać do tych obliczeń ekwiwalent ogniskowej, czyli dla 50mm stosować np. 1/80 s.

Dzięki komor a o tym akurat nie wiedziałem, czyli liczy się nie tylko ogniskowa ale również wilekość matyrcy.
Pozatym komor i piooron faktycznie- nie uściśliłem podpowiedzi- zasada czas a odwrotność ogniskowaj nie ma zastosowania przy zamrażaniu ruchu. Dzięki za uzupełnienia.
 
 
blixa 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Pon 12 Maj, 2014   

Tutaj można zobaczyć jak zdjęcie będzie wyglądało na poszczególnych ustawieniach
http://dryreading.com/camera/index.html
 
 
Piter80 
Nowy


Posty: 23
Wysłany: Pon 19 Maj, 2014   

Dzień dobry.
Panowie mam pytanko.Czy da się przyciemnic przepalone zdjęcie?
W weekend próbował em to zrobić w gimpie i nie dalem rady.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 14