Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Vixen SG2.1x42
Autor Wiadomość
Monastor 
Optyczny



Pomógł: 49 razy
Posty: 3809
Wysłany: Pią 24 Paź, 2014   Vixen SG2.1x42

Zajrzałem ostatnio na stronę Vixena (swoją drogą straszną jak na obecne czasy) i zobaczyłem takiego cudaka:
http://www.vixenoptics.co..._Binocular.html

Lornetka o bardzo małym powiększeniu i bardzo szerokim polu widzenia, a przy tym 42-milimetrowej średnicy obiektywów. Przeznaczona do przeglądania szerokich połaci nieba.

Co ciekawe, na stronie jednego ze sklepów, który ma ją w asortymencie wyczytałem, że to lorneta Galileusza, czyli bardzo prosta konstrukcja ze skupiającym obiektywem i rozpraszającym okularem.

Znalazłem tylko dwie recenzje i obydwie są bardzo pozytywne.

Spotkał się ktoś kiedyś z podobnym sprzętem? Wygląda jakby była świetna do obserwacji Drogi Mlecznej, rozległych obiektów mgławicowych, czy może nawet słabych meteorów.



Swoją drogą nie widzę tej lornetki w bazie optyczne.pl
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 24 Paź, 2014   

Jakiś absurd dla mnie... Źrenica wyjściowa 20 mm. A to znaczy, że ponad połowa obiektywu nie jest potrzebna.
Pole małe, jak na to powiększenie.

Jakby ktoś zrobił współczesne 6x42 z polem 12 stopni, to bym kupił :)
 
 
jutomi 
Bywalec



Pomógł: 3 razy
Posty: 171
Skąd: Daszewice
Wysłany: Pią 24 Paź, 2014   

Arek napisał/a:
Jakiś absurd dla mnie... Źrenica wyjściowa 20 mm. A to znaczy, że ponad połowa obiektywu nie jest potrzebna.
Pole małe, jak na to powiększenie.


W lornetkach Galileuszowych trudno mówić o źrenicy wyjściowej. :roll:
W każdym razie są od dawna na rynku podobne "cudaki" i nawet nieźle spisują się w astroobserwacjach ze swoim 25-stopniowym polem widzenia.
http://astropolis.pl/topi...40/?hl=2%2C3x40
http://www.holgermerlitz.de/opera2.3x40.html
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 25 Paź, 2014   

No tak, nie doczytałem, że to galileusz... Przepraszam.
 
 
widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Nie 26 Paź, 2014   

Kopia rosyjskiej lornetki teatralnej galileuszowej. Jeżeli jest tak dobra jak orginał to warto się w taką zaopatrzyć. Duża wrażliwość na nieosiowe patrzenie, malutki ER ale po przezwyciężeniu tych trudności widoki nagradzają upór :)
 
 
jaqb 
Rozmowny



Pomógł: 24 razy
Posty: 304
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 26 Paź, 2014   

Oświećcie proszę. Czemu w Galileuszowej nie ma parametru źrenicy? :oops:
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 26 Paź, 2014   

To taka nietypowa kwestia, bo tutaj nie ma obrazu powiększanego przez okular. Obiektyw i okular tworzą obraz prosty od razu. Dobrze to jest wytłumaczone w linku z astropolis podanym przez jutomi.
Ostatnio zmieniony przez Arek Nie 26 Paź, 2014, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jaqb 
Rozmowny



Pomógł: 24 razy
Posty: 304
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 26 Paź, 2014   

Dzięki :)
 
 
Monastor 
Optyczny



Pomógł: 49 razy
Posty: 3809
Wysłany: Czw 17 Mar, 2016   



Pudełko jak u Vixena, jak do Foresty 7x50 tylko mniejsze :wink:

W środku taki oto futerał


a w nim lornetka, bardzo dobrze dopasowane (w przeciwieństwie do Foresty) zaślepki na obiektywy i pasek na rękę


Ciąg dalszy nastąpi ;)

[ Dodano: Pon 21 Mar, 2016 19:09 ]
Niestety pogoda nie dopisuje, zobaczymy jak będzie przez święta.

Udało mi się raz trochę popatrzeć ale z centrum Poznania, przy bardzo kiepskim seeingu (3 wielkość gwiazdowa gołym okiem). Pole widzenia ogromne, idzie zmieścić cały wielki wóz. Powiększenie jest w pewnym sensie niezauważalne, wrażenie jest takie jakby mocno skupić wzrok. Udało się też zobaczyć gwiazdy przynajmniej piątej wielkości gwiazdowej ale przy takich warunkach to oczywiście żadna wartościowa ocena.

Powłoki, o takie jak na zdjęciu, dobrze wyczerniona w środku:


Naprawdę zabawnie się przez nią patrzy. Coś jak gogle polepszające wzrok. Jedyne co sugeruje, że korzysta się z lornetki to zauważalna waga. Całość jest metalowa, bez choćby jednego gumowego elementu. Przy zimowych obserwacjach może pewnie nieźle odmrozić paluchy.

Jeśli wierzyć napisowi na obudowie, wykonana w Japonii (Saitama), co zdarza się chyba coraz rzadziej. Moja Foresta 7x50 ma oznaczenie Made in China
 
 
Marlut 
Optyczny



Pomógł: 32 razy
Posty: 1197
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 23 Mar, 2016   

Sprawdzałeś lornetkę w warunkach dziennych? Najbardziej interesuje mnie poziom AC i prawidłowe oddanie kolorów.
 
 
Monastor 
Optyczny



Pomógł: 49 razy
Posty: 3809
Wysłany: Sro 23 Mar, 2016   

Marlut, póki co tylko w warunkach biurowych/mieszkaniowych. Przez weekend może wezmę ją na jakiś spacer. Niespecjalnie widzę sens patrzenia przez nią w dzień.

Kolorystyka raczej neutralna, AC nie miałem okazji porządnie sprawdzić ale nie rzuciła mi się póki co w oczy. Za to dystorsja jest naprawdę spora.
 
 
jutomi 
Bywalec



Pomógł: 3 razy
Posty: 171
Skąd: Daszewice
Wysłany: Czw 24 Mar, 2016   

Monastor napisał/a:

Udało mi się raz trochę popatrzeć ale z centrum Poznania, przy bardzo kiepskim seeingu


Jeśli byłbyś chętny na nocną konfrontację z pierwowzorem, to służę BGSZem 2,3x40...
 
 
Monastor 
Optyczny



Pomógł: 49 razy
Posty: 3809
Wysłany: Czw 24 Mar, 2016   

jutomi, czemu nie, jeśli tylko będzie pogoda.

Marlut, korzystając z dość brzydkiej pogody popatrzyłem trochę pod kątem AC (gałązki na tle jasnoszarego nieba). Kiedy spojrzeć w osi obiektywu, jest niezauważalna. Jeśli spojrzeć w poprzek osi... to AC jest najmniejszym problemem. Wady pozaosiowe są makabryczne. Nie jest to zaskakujące zważywszy na to, że to galileusz.

Trochę dziwnie to wygląda bo patrząc przez tę lornetkę można mieć wrażenie, że coś poza centrum pola widzenia jest nieostre, a kiedy zerknie się w tę stronę to obraz jest zupełnie ok. Jakby oko momentalnie się adaptowało. W każdym razie tam gdzie jest ostro, aberracji chromatycznej po prostu nie ma.

Na krawędzi pola jest bardzo brzydko. Omiatanie wzrokiem pola widzenia mija się z celem. O wiele lepiej obrócić głowę. Ni to lornetka, ni to gogle.

Jeśli chodzi o odwzorowanie kolorów, nie dostrzegam różnicy między tym, co widzę przez lornetkę, a tego co widzę gołym okiem. Kontrast też jest bez zarzutu.

Próbowałem zrobić zdjęcie przy pomocy telefonu ale za chiny nie mogę utrzymać obiektywu tak, żeby ostrość odpowiadała temu, co widać kiedy patrzy się przez okular. Efekty przypominają korzystanie z Lensbaby.
 
 
jutomi 
Bywalec



Pomógł: 3 razy
Posty: 171
Skąd: Daszewice
Wysłany: Pią 25 Mar, 2016   

Monastor napisał/a:
jutomi, czemu nie, jeśli tylko będzie pogoda.


No to czekamy na pogodę. :smile:

Jako ciekawostkę podam, że pomiędzy starym radzieckim BGSZem 2,3x40 za ~100zł a Vixenem 2,1x42 z 1200zł pojawił się Sky Rover 2,3x40 - chiński, współczesny klon BGSZa za 119,50$. Ciekawe jak z jego własnościami optycznymi, czy ma lepsze powłoki niż jego radziecki pierwowzrór?
 
 
Marlut 
Optyczny



Pomógł: 32 razy
Posty: 1197
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 25 Mar, 2016   

Monastor, dzięki za info. Zastanawiałem się kiedyś nad taką lornetką, jak się trafi używana pewnie kupię.
Chętnie też kupię kawałek czystego nieba nad głową, ale to chyba na emeryturze ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14