Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Zakup lunety
Autor Wiadomość
Pablosso 
Uczestnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 54
Skąd: Tymczasowo Bazylea
Wysłany: Wto 09 Gru, 2014   Zakup lunety

Szanowni Forumowicze!
Dojrzewam powoli do zakupu lunety. Zasadnicze zastosowanie to ogólnie rozumiana "natura" i okazjonalnie astro. Przeglądałem wątki dotyczące lunet, ale w większości przypadków kończyły się teleskopem w przypadku astro i lornetką w przypadku przyrody. Dzięki uzyskanym tu informacją ja i moja lepsza połowa mamy już lornetki "ptasiarskie", które na razie nam wystarczają (VNF i Olympus EXPS - obie 10x42) - za co wszystkim wielkie dzięki. Teraz myślę o lunecie, zastosowanie jak wyżej. Jak zwykle wiele dylematów - 65 mm, mała poręczna, w miarę lekka można spróbować potargać w teren, ale do astro słabo. 80 - 100 mm jaśniejsze, pewnie już coś pokażą na niebie ale w teren za ciężkie; zoom czy stały okular itd... Wiem, że w przypadku takiego kompromisu trudno o dobry wybór, ale wszelkie sugestie i doświadczenia będą mile widziane. Aha, Swarka czy Zeissa pewnie nie kupię, ale biorąc pod uwagę, że muszę jeszcze nabyć statyw mam budżet na tubę z okularem około 3000 - 3500 PLN. Z góry dziękuję za wszelkie opinie. Pozdrawiam
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






kivirovi 
Optyczny
http://birdfair.pl/


Pomógł: 173 razy
Posty: 2754
Skąd: Londyn, UK
Wysłany: Sro 10 Gru, 2014   

Jeśli jesteście ostrymi wyczesaczywami rzadkości, lub planujecie regularny digiscoping to 80mm to minimum. Ja bym proponował pentax pf-80 lub Nikon fieldscope ed82. Fajna tez jest Ecotone za 3000 w wersji zoom.

Taki Pentax jest właśnie na Allegro. Jako ze działa z okularami astronomicznymi możecie kiedyś kupić teleskop i okulary zamieniać. Pentax 65ed jest w Polsce mało znany ale to jest wybitna wręcz luneta. Tez polecam. Ja mam dość dużą Kowe 88 ale czasem żałuje, ze nie mniejszego pf-65...
Jak sie nie wozi sprzętu samochodem i sporo fotografuje lustrzanka, to mąka luneta jestmniejszym obciążeniem.

Celestron Regal 100 to jest luneta na ptaki w większości przypadków za duża. A nowa zielona wersja słabsza od starej - szarej.
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Sro 10 Gru, 2014   Re: Zakup lunety

Pablosso napisał/a:

Dojrzewam powoli do zakupu lunety. Zasadnicze zastosowanie to ogólnie rozumiana "natura" i okazjonalnie astro. Przeglądałem wątki dotyczące lunet, ale w większości przypadków kończyły się teleskopem w przypadku astro i lornetką w przypadku przyrody.


Witaj!
Odnośnie zastosowań naziemnych to Ci wiele nie poradzę, bo to nie moja działka a już się wyżej znalazł specjalista-praktyk. Potwierdzę tylko, że mała luneta "ornitologiczna" bardzo słabo się nadaje do astro, co wiem z autopsji (też próbowałem). Przy małej aperturze (60-80mm) przegrywa w tym obszarze zdecydowanie starcie z dużymi lornetami, o ile pominiemy,że można dostrzec pierścienie Saturna czy nieco lepiej zobaczyć Księżyc (ale w tym z kolei przegrywa z dedykowanym do astro teleskopem). Większe 90-100mm coś już konkretnego pokażą, ale nadal będą miały pewne specyficzne wady w tym zakresie zastosowań,za to do ptaszków i innej fauny to już "overkill" z racji gabarytów. Tak wiec lunetę naziemna wybierz zdecydowanie tylko pod tym kątem, a do astro osobny sprzęt. Jaki, to już kwestia preferencji oraz warunków logistycznych. Lornetki już masz, co prawda o nieco małej jak na astro aperturze (40mm) -ale na początek mogą być. Zwłaszcza, że tak jak bardziej polecane 50-tki można je zawsze zabrać w dowolne miejsce pod ciemne niebo, nawet na własnych nogach. Jeśli wsiąkniesz w tę działkę, szybko zainwestujesz w coś większego -duża lorneta statywowa lub teleskop, ale to temat na inna dyskusję.
Pozdrawiam
-J.
P.S. Przyczyną, dla której lunetka ziemska przegrywa w astro z lornetką o choćby zbliżonej aperturze jest pole widzenia, kilkakrotnie mniejsze(2-2.5st. vs 5.5-6.5st.) przy braku tzw. szukacza. Znalezienie jakiegoś obiektu nie widocznego (i to wyraźnie) gołym okiem, wg. mapki po gwiazdach, graniczy z cudem u początkującego użytkownika. Co prawda spotkałem delikwenta, który opanował to lunetą 30-90x90 (absolutny hardcore). Lornetką idzie to migiem.
Na upartego jednak autor wątku, mając już lornety 40mm i te lunetę, która wybierze, może nimi wziąść byka (znaczy niebo) za rogi, byle tylko dorobił w lunecie jakiś celownik-szukacz, nawet a la muszka-szczerbinka.
 
 
kivirovi 
Optyczny
http://birdfair.pl/


Pomógł: 173 razy
Posty: 2754
Skąd: Londyn, UK
Wysłany: Sro 10 Gru, 2014   

Jar ma calkowita racje. Ja swoja Kowa ogladalem Saturna i przy 60x88 bylo slabo widac. Za to byl ostrzejszy niz w achromacie 500/100. Takze przy 65mm to raczej tylko Ksiezyc i planety jak sa b. blisko.

Wydaje mi sie, ze opcje zakupowe masz dwie:
1. albo okreslasz co jest wyzszym priorytetem i kupujesz kompromisowo: to moglby byc np. Regal 100mm, albo Pentax 80... tu by wystarczyl sam okular zoom lantanowy.

2. Stwierdzasz, ze sa to rozbiezne potrzeby i dla samej oszczednosci bedziesz tylko wymienial okulary, a same lunety beda osobne. Wtedy mozesz kupic mala, 65mm, gora 80mm i do tego cos duzego i taniego do astro, jak wielki Dobson albo dlugi achromat. Dodatkowo musisz kupic ze 2 okulary.
 
 
Pablosso 
Uczestnik


Pomógł: 3 razy
Posty: 54
Skąd: Tymczasowo Bazylea
Wysłany: Czw 11 Gru, 2014   

Kivirovi, Jar - dzięki za fachowe i wyczerpujące informacje. Widzę, że tak jak się "obawiałem" jednym sprzętem nie obskoczę całości tematu. Zacznę więc chyba od małej lunetki na "przyrodę". Myślę o nowej Delcie Optical, bo cena zachęcająca a stara wersja nie była taka zła. Raz jeszcze dzięki.
 
 
Escalon 
Początkujący


Posty: 29
Wysłany: Nie 18 Sty, 2015   

Podłącze się pod temat:).

Chcę kupić małą lunetę. Byłem zdecydowany na DOT II aż znalazłem coś takiego:
http://fotozakupy.pl/vang...a-katowa/39603s
i mam pytanie czy ta luneta jest lepsza od DOT II jeśli chodzi o obraz i parametry? Czy dopłacenie do budżetu na lunetę 700 pln ma sens?
 
 
kivirovi 
Optyczny
http://birdfair.pl/


Pomógł: 173 razy
Posty: 2754
Skąd: Londyn, UK
Wysłany: Nie 18 Sty, 2015   

Ja nie wizialem, i bym nie ryzykował, ale Arek kiedys pisał, ze go pozytywnie zaskoczyła.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 15