Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
jaka ogniskowa w kalkulatorach odległości hiperfokalnej
Autor Wiadomość
patryk7710 
Nowy


Posty: 2
Wysłany: Sob 21 Mar, 2015   jaka ogniskowa w kalkulatorach odległości hiperfokalnej

hej,
posiadam aparat canon 40d(niepełnoklatkowy), mam pytanie jaką powinno się wpisywać ogniskową w kalkulatorze odległości hiperfokalnej przy:
a) obiektywie zoom (obiektyw do pełnej klatki), powiedzmy że ogniskowa 70 mm. Wpisuję ogniskową 70mm, czy ogniskową już po przemnożeniu, tj 1,6x70mm czyli 120mm?
b) drugi obiektyw jest do niepełnej klatki canon efs 10-22, i tu powiedzmy ogniskowa 10 mm. Rozumiem że używając go z canonem 40d wpisuje w kalkulatorze 10mm?
pozdrawiam
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Sob 21 Mar, 2015   

patryk7710, crop nie ma znaczenia, a do wyznaczania odległości hiperfokalnej potrzebna jest ogniskowa i przysłona. Poczytaj http://www.optyczne.pl/48...perfokalna.html
Ogniskowa w a i b jest taka jak podał producent, a obiektywy EF-S ze względu na mniejsze pole obrazowania, maja inne mocowanie, aby nie montować ich pod pełną klatkę. We wszystkich przypadkach, dla uzyskania takiego samego kąta widzenia, dla matryc APS-C Canona, musisz użyć mnożnika 1.6, czyli 10-22mm widzi tyle co 16-35mm na pełnej klatce, dlatego mówimy o ekwiwalencie ogniskowej.
 
 
patryk7710 
Nowy


Posty: 2
Wysłany: Sob 21 Mar, 2015   

Ok, no to teraz wszystko już rozumiem, dzięki!
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Nie 22 Mar, 2015   

patryk7710,
Nie wiem, jakiego kalkulatora używasz - ale w tych, których ja używam podaje się ogniskową prawdziwą, ale potrzebna jest też informacja o wielkości matrycy.
Przy czym może być tak, że podajesz model aparatu, a wielkość matrycy jest na tej podstawie pobierana z bazy danych.

(Tak dokładnie, to potrzebna jest wielkość krążka rozproszenia, która zwykle jest przypisana/sugerowana dla danej wielkości matrycy.)
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 23 Mar, 2015   

Wojmistrz, podajesz link do słowniczka gdzie jest wzór i piszesz, ze crop nie ma znaczenia?
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Pon 23 Mar, 2015   

Fakt, sam krążek rozmycia może być różny (+inaczej obliczany przez producentów), to też dla 40D powinno stosować się dla podanego wzoru zmienną c=0.019, jednakże, odpowiadając pytającemu, żadnych przeliczeń ogniskowych nie należy robić.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 23 Mar, 2015   

Też miałem pisać o wpływie krążka rozproszenia, ale się powstrzymałem, bo pomyślałem, że do obliczenia hiperfokalnej nie jest on potrzebny, gdyż obliczamy w sumie tylko optymalną wartość nastawy ostrości, niezależną od matrycy i CoC. CoC potrzebny jest żeby obliczyć zakres ostrości przy odległości hiperfokalnej. Dobrze myślę?
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Pon 23 Mar, 2015   

Nie wiem, czy dobrze myślisz - za stary jestem na to (na taki wysiłek umysłowy).
Wiem tylko tyle, że w kalkulatorze używanym przeze mnie, jeśli zmienię tylko model aparatu (czytaj: wielkość matrycy, ergo: krążek rozproszenia) i niczego więcej nie zmienię (ogniskowej, przysłony, odległości ostrzenia) - wyliczona odległość hiperfokalna zmienia się.

[ Dodano: Pon 23 Mar, 2015 12:58 ]
Myślę, że hiperfokalna to hiperfokalna i z odległością ostrzenia nie ma nic wspólnego - ale wymieniłem po prostu wszystkie cztery zmienne, które można wprowadzić do programu.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 23 Mar, 2015   

T.B. napisał/a:
jeśli zmienię tylko model aparatu (czytaj: wielkość matrycy, ergo: krążek rozproszenia) i niczego więcej nie zmienię (ogniskowej, przysłony, odległości ostrzenia) - wyliczona odległość hiperfokalna zmienia się.

Sprawdziłem u mnie w PhotoBuddy i rzeczywiście, zmiana modelu aparatu przy zachowaniu ogniskowej i przysłony – zmienia odległość hiperfokalną, czyli moja teza jest nieprawdziwa. Pozostaje mi tylko zrozumieć dlaczego. :)
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 23 Mar, 2015   

komor, hiperfokalna to odległość, od ktorej obraz jest akceptowalne ostry. Ta "akceptowalność" to nic wiecej jak krążek rozproszenia ;-) Ot i cała tajemnica.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 25 Mar, 2015   

Wszystko jasne. Wystarczyło doczytać jeszcze raz definicję. :)
 
 
Temi 
Nowy


Posty: 1
Wysłany: Sob 20 Kwi, 2019   

Witam . Dlaczego dwa różne kalkulatory do obliczenia hiperfokalnej podają różne wyniki przy zachowaniu tych samych parametrów. Przykładowo Eos 50d , obiektyw stałoogniskowy 35mm, przysłona f11. Jeden wyliczył hiperfokalną 5,204m a drugi 5,73m. Proszę o odpowiedz . Pozdrawiam
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Nie 21 Kwi, 2019   

Pewnie z tego samego powodu co pisali poprzednicy. Bo jest przyjęta różna wielkość (średnica) dopuszczalnego krążka rozproszenia. Teraz w dobie fotografii cyfrowej przyjmuje się 1/1400 część przekątnej kadru. Ale w czasach fotografii analogowej przyjmowano nawet 1/900. Optyczne podają: D/1730, gdzie D to przekątna detektora. https://www.optyczne.pl/2...zproszenia.html
Ze wzrostem jakości fotografii, czyli rozdzielczości matryc i rozdzielczości obiektywów dopuszczalny (czyli ten graniczny między obrazem ostrym i nieostrym) krążek rozproszenia ma coraz mniejszą średnicę. Więc nie jest to jedna jedynie słuszna wartość, tylko wartość zmieniająca się w czasie i różnie przyjmowana.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14