Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
vixen 900 / 114 potrzebuje pomocy w obsłudze i info ogólne
Autor Wiadomość
mariuszek610 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Posty: 137
Skąd: kraków
Wysłany: Sob 07 Mar, 2015   vixen 900 / 114 potrzebuje pomocy w obsłudze i info ogólne

Witam wszystkich pracuje w niemczech i wynikła sytuacja że w domu który remontujemy stał teleskop vixen oznaczenia 900 / 114 właścicielka która kupiła ten dom sprezentowała mo ten teleskop uznała że jej sie nie przyda . Jako że mnie ciekawi troche obserwacja z chęcią go przygarnołem . W teleskopie brakowało lunetki do naprowadzania zastąpiłem ją celownikiem colimatorowym który spasował idealnie w tubus montażowy , teleskop poddałem gruntownemu czyszczeniu jak i w necie zwiedziałem się co ma mieć i czy czegoś nie brakuje w nim . Jest kompletny i np umiem znaleźć jowisza z księżycami ( jestem zielony w astronomi) okular w nim to 25mm + soczewka barlowa x2 . Prosze o porady codo ewentualnych modyfikacji czy też użytkowania .
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Sob 07 Mar, 2015   

No cóż, 114mm lustra w konstrukcji typu Newtona to absolutne minimum przyzwoitości, nie spodziewaj się świetnych widoków. Dokup dobry okular planetarny o ogniskowej 6 lub 7 mm i to by było na tyle. Barlowa z zestawu nie używaj, z pewnością degraduje obraz. W ogóle soczewki barlowa sobie odpuść, niech Ci nie przyjdzie namyśl żeby kupić lepszego na wymianę. Za przeznaczone pieniądze lepiej kupić np. tańszy okular Sky watcher 15mm 66 stopni, przydałby się do oglądania najjaśniejszych gromad kulistych i może kilku mgławic planetarnych. Jeśli masz problem z naprowadzaniem teleskopu na planety to możesz pomyśleć o dokupieniu szukacza o parametrach przynajmniej 6x30, a najlepiej 8x50 lub 9x50. Jeśli nie chcesz ładować za dużo kasy to polecam kupić używane akcesoria na jednym z forów astronomicznych typu astromaniak.pl, astropolis.pl czy forumastronomiczne.pl. Sam tam kupuje i ludzie tam nie oszukują, świat astro jest mały i każdy się tam zbyt dobrze zna żeby sprzedać bubla.
 
 
mariuszek610 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Posty: 137
Skąd: kraków
Wysłany: Sob 07 Mar, 2015   

Nie spodziewam się cudu po tym teleskopie ale z racji że mam go za free jestem b.zadowolony z tego co przez niego moge zobaczyć pośledziłem troszke tematu na forach i planuje dokupić okular 10mm do naprowadzania zamontowałem celownik kolimatorowy wyregulowałem i jest ok . Co do szukania obiektów noto jestem początkujący i obserwuje to co umiem na dzień dzisiejszy odnaleźć na niebie . Wspomagałem sie lornetką nikon aculon 10x25 kturą miałem wiem parametry słabe ciemna i małe pole widzenia , dlatego własnie wróciłem z zakupów na których nabyłem lornetke także nikona prostaf s 8x42 myśle że będzie się nadawać do wstępnych obserwacji nieba
 
 
widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Nie 08 Mar, 2015   

Dlaczego zdecydowałeś się na okular 10mm? Do planet to będzie troszkę za mało, natomiast do DS-ów (obiektów głębokiego nieba) ten okular da zbyt małą źrenice wyjściową - obrazy będą zbyt ciemne żeby coś zobaczyć.
 
 
mariuszek610 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Posty: 137
Skąd: kraków
Wysłany: Nie 08 Mar, 2015   

Jak wyżej w moim temacie jestem nowicjuszem i szczerze licze na porady i uwagi Was bardziej doświadczonych
 
 
widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Nie 08 Mar, 2015   

No przecież już Ci w pierwszej odpowiedzi napisałem o okularach....
 
 
kivirovi 
Optyczny
http://birdfair.pl/


Pomógł: 173 razy
Posty: 2754
Skąd: Londyn, UK
Wysłany: Nie 08 Mar, 2015   

Obawiam się, ze tam są okulary 1" a nie 1,25" to sprawę komplikuje.
Nie inwestuje w niego za wiele. Dokup najwyżej jakis jeden okular i ucz się nieba.
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Pon 09 Mar, 2015   

kivirovi napisał/a:
Obawiam się, ze tam są okulary 1" a nie 1,25" to sprawę komplikuje.
Nie inwestuje w niego za wiele. Dokup najwyżej jakis jeden okular i ucz się nieba.

Z tym to może być różnie. Starocia sprzed wielu lat faktycznie miały wyciągi 0.96" czy coś. Cieżko byłoby dokupić do tego okular, choć byłby tani jak barszcz. Późniejsze Newtony 114/900 nawet tzw. tanich marek miały już standard 1.25".
Mariuszek610, zmierz wewnętrzna średnicę tulei wyciągu (albo zewnętrzną pasujacej do niego tulei okularu), powinno być 31.7mm (niecałe 32mm). Wtedy jest to 1.25" i nie ma problemu z okularami. Tak czy owak, inwestuj w ten teleskop w bardzo ograniczonym zakresie -tylko ten okular do planet (6-7mm), a jeśli chcesz się w jasne obiekty głębokiego nieba pobawić na małą (dosyć ograniczoną!) skalę, to przyda się używany szukacz lunetkowy 6x30. Ten ostatni wyłącznie jeśli masz dostęp do ciemnego nieba. Przy nieco gorszych warunkach lepiej 9x50, choć na takiej małej tubie to Goliat na pchle. Zawsze możesz go wykorzystać w następnym teleskopie (jeśli hobby Cię wciągnie) lub odsprzedać.
Pozdrawiam
-J.
 
 
mariuszek610 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Posty: 137
Skąd: kraków
Wysłany: Pon 09 Mar, 2015   

Więc tak : zmierzyłem tubus okularu metrem coprawda no jest niecałe 32mm . Jeśli chodzi o inwestycje to sprawa wygląda tak że teleskop mam za free brakowało w nim szukacza ale idealnie w jego mocowanie spasował celownik kolimatorowy który zalegał mi w szufladzie ( strzelectwo druga pasja ) nie nosiłem się z zamiarem zakupu teleskopu chociaż sliniłem sie w sklepie na lunetke bodajże 40krotne przybliżenie miała. bardzo lubie w pogodne wieczory pooglądać niebo Np księżyc widziany przez lornetke nikona aculon 16x50, na statywie coś pięknego czy widok jowisza z księżycami obecnie wymieniłem aculona na prostaff5 8x42. a dopiero przez tego dziadka wixena 900/114. 25mm widok bajka jak dlamnie :) . Dlatego wasze porady i uwagi są dla mnire bezcenne gdyż ja jestem zielony tr temacie i może ten teleskop ma większe możliwości które mażna wydobyć ppprzez dokupienie jakichś innych elementów typu okular
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Wto 10 Mar, 2015   

Tak jak pisaliśmy, 1-2 okulary niedrogiego typu. 1.25" wyciąg jest, więc spoko (dopiero potem doczytałem,ze to Vixen -zacna marka, dość droga). Ten do planet to może być jakiś ortoskop. Myślę, że spokojnie na początek tym teleskopem powalczysz. Miej jednak świadomość, że gdy apetyt wzrośnie (czego Ci życzę), jedynym rozwiązaniem będzie przesiadka na większy sprzęt.
Pozdrawiam, ciemnego i czystego nieba!
-J.
P.S. A kup sobie folię Baader AstroSolar ND5 bo zaćmienie Słońca nadciąga! 20.03.2015 (piątek, niecałe 2 tygodnie), w PL i D częściowe. Tylko przemyśl rozsądnie sprawę oprawy (tylko na obiektyw, czyli wlotowa strona, a NIE od wyjściowej strony okularowej!!!) i mocowania -tu nie ma miejsca na fuszerki, wypadek z uszkodzeniem, spadnięciem filtra słonecznego z dowolnego przyrządu skupiającego światło (lornetka, teleskop) to katastrofa z natychmiastowym uszkodzeniem wzroku.
 
 
widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Wto 10 Mar, 2015   

http://www.astrokrak.pl/b...ortho-6-mm.html
http://www.astrokrak.pl/o...6mm-125-60.html
http://www.astrokrak.pl/o...netary-7mm.html

Kup jeden z tych do planet, baader da najlepszy obraz ale ma mały odstęp źrenicy więc będzie trzeba prawie że szorować rzęsami po soczewce. HR Planetary da troche gorszy obraz ale będzie znacznie bardziej komfortowy. Musisz się więc zdecydować albo na max. jakość obrazu i słaby komfort obserwacji lub troche mniejsza jakość obrazu ale sporo większy komfort.
Możesz też poszukać tych okularów na giełdach astronomicznych, będzie sporo taniej - baader chodzi po ok. 130-140, HR Planetary po ok. 160
 
 
mariuszek610 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Posty: 137
Skąd: kraków
Wysłany: Sob 04 Kwi, 2015   

Robiłem kolejne czyszczenie teleskopu lustra i ma ono 110mm średnicy na teleskopie są parametry D 114 / f 900 okular ma 25mm . Jak obliczać przybliżenie ? Ogniskowa 900 ÷ 25 okular = 36 ( + barlow 2x = 72x ) czy średnica lustra 110÷25=44x ?
 
 
widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Sob 04 Kwi, 2015   

Ogniskowa teleskopu przez ogniskową okularu
Pobaw się tym, szybko ogarniesz o co chodzi http://teleskop.astromaniak.pl/
 
 
mariuszek610 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Posty: 137
Skąd: kraków
Wysłany: Sob 04 Kwi, 2015   

Jako że nie jestem wtajemniczony i koledzy tutaj podpowiadają abym (uczył się nieba) pobrałem apke na smartfona: gogle sky map. Super apka polecam dla początkujących jak ja.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14