Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
czy często widać komety lub inne przelatujące obiekty ?
Autor Wiadomość
mariuszek610 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Posty: 137
Skąd: kraków
Wysłany: Wto 07 Kwi, 2015   czy często widać komety lub inne przelatujące obiekty ?

Witam . :) lukałem dziś na niebo godzina +/- 23,30 . Księżyc .jowisz. ale najciekawsze gdy przeczesywałem M44 przeszła taka torpeda w polu widzenia mojego dziadka vixena niewiem co to mogło być meteor ? Czy kometa ? Obserwowałem wstępnie czyli bez barlowa 2x Czyli powiększenie 36x z okularem 25mm obiekt przeleciał przez pole widzenia w przeciągu +/- 1s może 1,5s . Obiekt był wielkości gwiazd widzianych w M44 . Czy ja początkujący miałem wielkiego farta zobaczyć komete ?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Wto 07 Kwi, 2015   

Na pewno nie kometa.
Komety się tak nie zachowują i są obiektami wizualnie rozmytymi.

Są dwie możliwości: meteor lub satelita. Jeśli podana wartość czasu przelotu jest prawidłowa, to był to jakiś satelita.

Dla pewności: była to kreska, która mignęła w polu widzenia i zniknęła, czy pojedynczy świecący punkt, który przeleciał przez pole widzenia ze stałą prędkością?
 
 
mariuszek610 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Posty: 137
Skąd: kraków
Wysłany: Sro 08 Kwi, 2015   

Pojedynczy stała prędkość
 
 
kivirovi 
Optyczny
http://birdfair.pl/


Pomógł: 173 razy
Posty: 2754
Skąd: Londyn, UK
Wysłany: Sro 08 Kwi, 2015   

satelita
są grafiki lotów satelitów w mecie i można je wyszukiwać na niebie, to jak dla mnie jest nawet niezłą zabawa.
 
 
mariuszek610 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Posty: 137
Skąd: kraków
Wysłany: Sro 08 Kwi, 2015   

Może to Was rozbawi ale zapytam jaką galaktyke najłatwiej znaleźć , i czy z parametrami 900/114 okular 25mm ( +barlow 2x) jest to możlowe ? Podobno już lornetką da się zobaczyć ?
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Sro 08 Kwi, 2015   

Z galaktyk najłatwiej znaleźć Drogę Mleczną. W zasadzie większość tego, co widać na nocnym niebie jest jej częścią :razz:

Jeśli chodzi o inne galaktyki, to najłatwiej M31, czyli Wielką Galaktykę Andromedy.
W dobrych warunkach (ciemne niebo) widać ją gołym okiem, lornetka nawet na przedmieściach.
Teraz można ją obserwować od zmierzchu, ale jest dość nisko nad horyzontem i się obniża.
 
 
widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Sro 08 Kwi, 2015   

Galaktyki to najbardziej wymagające obiekty do oglądania. W twoim teleskopie będą dość słabe. O tej porze roku możesz spróbować odszukać parkę M81 + M82 w Wielkiej Niedźwiedzicy. Żeby najłatwiej odszukać obiekt to stosuj jak najmniejsze powiększenia (dają największe pole widzenia). Jak już znajdziesz te galaktyki to możesz pobawić się z różnymi okularami i zobaczyć w której kombinacji będą najlepiej wyglądać. Wg mnie właśnie w okularze 25mm, chyba że masz jakiś jeszcze dłuższy np. 32mm
 
 
mariuszek610 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Posty: 137
Skąd: kraków
Wysłany: Sro 08 Kwi, 2015   

Mam tylko 25mm i soczewke barlowa. zaczynam z obserwacjami astro dopoero teleskop mam od gdzieś 1,5 miesiąca ale wcześniej obserwowałem przez lornetki + statyw. Obserwacje wyglądają tak : adaptacja wzroku około 15m , pierw wyszukuje ciekawe miejsca na niebie lornetką następnie teleskop bez barlowa . Barlowa jak chcę przybliżyć obiekt to dokładam. Zastanawia mnie efekt obserwacji przez lornetke 10x przybliżającą bo w porównaniu do teleskopu np księżyc wygląda jakby lornetka niewiele mniej przybliżała niż vixen z 36x pow.
Ostatnio zmieniony przez mariuszek610 Sro 08 Kwi, 2015, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Sro 08 Kwi, 2015   

widoczek napisał/a:
O tej porze roku możesz spróbować odszukać parkę M81 + M82 w Wielkiej Niedźwiedzicy.

Jak już padła ta propozycja, to od siebie dodam M51 w Psach Gończych.
Moim zdaniem obiekt nawet łatwiejszy do odnalezienia. Sam nie miałem problemów, żeby znaleźć tę galaktykę podróżnym teleskopem 70/500, więc nie powinno być to duże wyzwanie.
 
 
widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Sro 08 Kwi, 2015   

mariuszek610, obserwacje dwuoczne mają to do siebie, że mózg Ci powiększa obraz i wyciąga więcej detali w obrazie, dlatego Księżyc wydaje się niewiele mniejszy w lornetce 10x niż teleskopowym jednoocznym 36x. Natura nas stworzyła do patrzenia w stereo i to jest też najefektywniejszy sposób obserwacji astro. Widoki z 25x100 są niewiele gorsze (dużo ludzi twierdzi że nawet lepsze) niż 6 calowy teleskop. Jedynie na planetach wygra teleskop ale to naturalne bo do planet potrzeba dużych powerów 150-250x Ale w takim dobrym optycznie monstrum jakim jest 25x100 Jowisz też już pokazuje wyraźne pasy równikowe i 4 księżyce a Saturn ładne pierścienie i chyba z 3 księżyce :)
 
 
mariuszek610 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Posty: 137
Skąd: kraków
Wysłany: Czw 09 Kwi, 2015   

Księżyce jowisza dostrzegam przez lornetke 10x30 nikona . Coprawda niejest to lornetka astro. Rozważam także czy nie opchnąć vixena na ebayu i zrobić docelowo zestaw 3 elementy 1. edc monookular 8x21. 2 normalna na spacery i w plecak 10x30 . 3jakaś bardziej wyrośnięta do obserwacji nieba. Ale wcześniej dokupie jakiś okular 8-12mm troche poobserwuje i w tedy zobacze co vixen oferuje z innymi okularami niż 25mm
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Czw 09 Kwi, 2015   

@Mariuszek610:
Na Twoim miejscu Zastąpiłbym tego Vixena Newtonem na Dobsonie 150/1200, czyli 6-calowym Dobsonem. O ile możesz obserwować z odkrytego miejsca (ogródek itp.) pod ciemnym niebem. Komfort obserwacji planet na Dobsonie jest mniejszy niż na paralaktyku, ale wbrew pozorom Dobsony o dłuższej tubie da się w miarę sensownie poprowadzić przy całkiem sporych powiększeniach. Za to optycznie będzie niebo a ziemia. Jeśli Twoja domowa miejscówka oferuje w miarę ciemne niebo, to przez 150mm da się pobawić z galaktyczkami, a gromady kuliste typu M13 rozdzielać na gwiazdy. Na razie zrób tak jak planujesz: wykorzystaj możliwości tego Vixena do maksimum, zdobyte doświadczenie przyda się na następnych etapach.
Co do lornet: ja też mam kilka różnej wielkości. Do turystyki i dziennej obserwacji wystarczy coś naprawde małego, choć raczej nie schodziłbym poniżej 25mm średnicy. Do astro lub nocnej obserwacji w terenie polecałbym 10x50. Także dlatego, że jest spory wybór lornetek tej klasy i łatwo znajdziesz coś dla siebie. Zarazem 50-56mm to jest maksimum tego, co można ze sobą zabrać do plecaka z innymi gratami na wakacyjny wyjazd czy kilkudniowa wycieczkę w góry. Robiłem tak wiele razy, więc piszę z praktyki. Zdarzało mi się tak wędrować nawet z 60-tką w plecaku, ale to już lekki hardcore był. Dużą lornetę zabieram na turystyczne wypady wyłącznie wtedy, gdy wiem, że będą szanse z niej efektywnie skorzystać, czyli bezksiężycowe noce, meteo dające szanse na pogodę itp.
Pozdrawiam
-J.
P.S. Ta 10x30 musi być znakomitej jakości lub masz b. dobre oczy. Mnie nigdy nie udało się dostrzec księżyców Jowisza przez nic mniejszego od 50-tki. Z drugiej strony używałem zawsze dość budżetowego sprzętu, no i oczy nie te.
 
 
mariuszek610 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Posty: 137
Skąd: kraków
Wysłany: Czw 09 Kwi, 2015   

Do wixena zakupie jakiś okular tak jak pisałem , nie ciśnie mnie narazie budżet żeby się go wyzbywać a tymbardziej że mam go za darmo i jes to mój pierwszy teleskop. Codo lornetek to pare sie ich u mnie znajduje , starsze nowsze i te budrzetowe i sredniej klasy , jakiejś flgowej to niemam . Ta 10x30 to nikon prostaff7s . Mam też 4x20 , 10x42,
 
 
Intimate 
Bywalec


Posty: 175
Skąd: Płd. Opolskie
Wysłany: Sro 29 Kwi, 2015   

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z astro to polecam katalog Wimmera:
Tabela Wimmera link
Szczerze mówiąc w niebo przez teleskop patrze już około 3 lata, a dalej do niego sięgam mając 8" rurkę.
Katalog ten opisuje najciekawsze obiekty na niebie dostępne dla lornetek i małych teleskopów. Wimmer chyba korzystał z 130mm newtona przy tej tabeli. Są szkice jak obiekt mniej więcej będzie się prezentował i szkice gdzie obiekt znaleźć.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 15