Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Czy już minął czas analogowej fotografii ????
Autor Wiadomość
retrofokus 
Uczestnik



Posty: 96
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 17 Lut, 2016   Czy już minął czas analogowej fotografii ????

Okrutnie jestem ciekaw Waszej opinii .....
Ceny analogów, nawet najlepszych marek spadają i to znacznie, bez względu czy to aledrogo czy e-bay, liczba postów o analogach (nawet na moim ulubionym forum :) raczej śladowa, kilka witryn o fotografii analogowej umarło śmiercią naturalną....
Oferta negatywów , chemii robi się coraz bardziej ograniczona, umiejętność wywołania cz-b filmu staje się równie egzotyczna jak znajomość kroków w tangu,,,
Teraz tylko cyfra ????
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






blaine 
Rozmowny
Blank Faces Team



Pomógł: 4 razy
Posty: 424
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 17 Lut, 2016   

Nie ma co ukrywać, że cyfra wyparła fotografię analogową i nie ma co się temu dziwić.
Analogi raczej nie umrą, ale będą raczej niszową zabawą dla zapalenców, powrót analogów do mainstremu jest raczej nierealny.
 
 
retrofokus 
Uczestnik



Posty: 96
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 17 Lut, 2016   

Rozumiem, że potwierdzasz ma tezę ,że analogi z głównego nurtu zainteresowań fotografistów już wyszły ?
 
 
blaine 
Rozmowny
Blank Faces Team



Pomógł: 4 razy
Posty: 424
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 17 Lut, 2016   

Na to pytanie to chyba sam sobie odpowiedziałeś w swoim pierwszym poście ;)
Tak, wyszły już dawno i nie wyobrażam sobie żeby miały do głównego nurtu wrócić.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 17 Lut, 2016   

To akurat jest dość oczywiste, że z głównego nurtu wyszły już dawno. Ale skoro spadają ceny aukcji sprzętu, to być może opada fala ponownego zainteresowania analogiem/lomo/… która miała miejsce jakiś czas temu.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Sro 17 Lut, 2016   Re: Czy już minął czas analogowej fotografii ????

retrofokus napisał/a:
Ceny analogów, nawet najlepszych marek spadają i to znacznie


Z ciekawości - dawno nie śledziłem cen - sprawdziłem ile kosztuje coś co już od bardzo dawna chcę mieć, no i faktycznie, 5 lat temu w stanie mint kosztował $3000, a teraz...
http://www.ebay.com/itm/R...102794872&rt=nc

Może właśnie jest jak pisze komor, ~10 lat temu dużo osób brało się za analogi, bo to był w sumie jedyny powszechnie dostępny sposób robienia zdjęć FF, może chodziło też o chęć wyróżnienia się, cyfra wtedy szybko się upowszechniała. Ciekawe skąd ten odwrót.

Jak w każdym razie nadal kilka razy w roku wyprowadzam OM-ka na spacer ;)
 
 
blaine 
Rozmowny
Blank Faces Team



Pomógł: 4 razy
Posty: 424
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 17 Lut, 2016   

TS, odwrót właśnie z powodu większej dostępności cyfrowej pełnej klatki, pojawienia się na rynku bezlusterkowców i ogólne upowszechnienie i niższe ceny cyfrowych, bardziej zaawansowanych sprzętów.
 
 
retrofokus 
Uczestnik



Posty: 96
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 17 Lut, 2016   

blaine,
A nie przypadkiem z powodu tego, że fotografia cyfrowa nie wymaga żadnych umiejętności w zakresie chemii, niewielkich w zakresie optyki ???
Czy przypadkiem nie jest to także efekt powszechnego lenistwa ery cyfrowej ????
 
 
blaine 
Rozmowny
Blank Faces Team



Pomógł: 4 razy
Posty: 424
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 17 Lut, 2016   

Lenistwo? To po prostu wygoda. Zdjęcia masz od ręki, nie musisz oddawać ich do wywoływania, wydawać dodatkowych pieniędzy na filmy, itp. We własnej ciemni to bawili się albo profesjonaliści albo kompletni zapaleńcy, a tacy to i dziś będą się w to bawić, jeśli ich to kręci.
Przed erą aparatów cyfrowych to fotografia była raczej dziedziną którą interesowało się zdecydowanie mniej osób niż dziś, własnie przez to że nie było to wygodne.
Można i to określić mianem lenistwa, pewnie.
Kwestia nazewnictwa.
 
 
retrofokus 
Uczestnik



Posty: 96
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 17 Lut, 2016   

blaine,
Chyba jednak lenistwo - zauważ jak mało zdjęć cyfrowych dociera do etapu papieru...
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 17 Lut, 2016   

retrofokus napisał/a:
A nie przypadkiem z powodu tego, że fotografia cyfrowa nie wymaga żadnych umiejętności w zakresie chemii, niewielkich w zakresie optyki ???

Jeśli fotografia cyfrowa czegoś nie wymaga, to na pewno nie wymagała też 5 i 10 lat temu, a był przecież pewien „come-back” fotografii analogowej jakiś czas temu.

retrofokus napisał/a:
Czy przypadkiem nie jest to także efekt powszechnego lenistwa ery cyfrowej ????

Już od starożytności starsi mawiali „ach ta dzisiejsza młodzież” oraz że „ja to do szkoły miałem pod górkę w obie strony” :) Każda technika niesie ze sobą inne wyzwania. Fotografia cyfrowa jest łatwiejsza jeśli spojrzymy na nią tak, jak kiedyś na analogową – czyli to co było trudne, dziś jest łatwe/łatwiejsze. Punkt trudności przesunął się gdzie indziej. Dziś nie jest żadnym problemem poprawna ekspozycja, poprawny kadr, mniejszym problemem jest złapanie decydującego momentu. Powszechna dostępność i niska cena spowodowała jednak, że to wszystko nie wystarczy, bo poprawnych zdjęć są obecnie miliony. Pewnie dla niektórych zabrzmię jak profan, ale jak popatrzeć dzisiejszymi standardami na pewne klasyczne, uznane zdjęcia, to… nie ma w sumie na co patrzeć. :) Dziś „każdy” mógłby zrobić takie zdjęcia. Oczywiście mistrzowie zrobili je pierwsi i wyznaczyli ścieżki, którymi podążyli następni. Ale dziś jesteśmy już gdzie indziej.

Cyfrowa fotografia jako technika niesie z sobą inne wyzwania i inne umiejętności są potrzebne, żeby ją dobrze wykorzystać. Ot po prostu zmiany technologiczne, jak wiele innych, które kolejne cywilizacje przeżywają. Dziś można bawić się światłem błyskowym, albo montażem i retuszem, jest mnóstwo hobbystycznych propozycji i pomysłów, które można eksplorować, realizować, szlifować, a które zastąpiły po prostu łazienkę zamienioną w ciemnię.

Cyfrowa fotografia jako sztuka to nadal to samo, liczy się malarz, a nie pędzel.
 
 
retrofokus 
Uczestnik



Posty: 96
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 17 Lut, 2016   

komor,
Ciekawa teza, nie myślałem w ten sposób ....
Przez analogię rozumiem , że gdy popatrzy sie dzisiejszymi standardami na Bressona to też nie ma na co patrzeć ??? Czyli technika rules ???? Może masz racje ....
Piszesz "Cyfrowa fotografia jako sztuka to nadal to samo, liczy się malarz, a nie pędzel" .. zapewne , ja bardziej pytam czemu chętniej znów opowiadamy świat za pomocą cyfrowego wydruku a nie akwatinty ????
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Sro 17 Lut, 2016   

retrofokus napisał/a:
A nie przypadkiem z powodu tego, że fotografia cyfrowa nie wymaga żadnych umiejętności w zakresie chemii

W zasadzie analogowa też nie wymaga, tylko trzeba znaleźć dobry lab, mi to troszkę kiedyś zajęło (czasu i pieniędzy) :) Ale mimo, że proces chemiczny robią za mnie, to i tak analogiem zupełnie inaczej się fotografuje (może bardziej kwestia tego, że OM jest manualny, jak kolega da mi do rąk swoją F100, to obsługuje się ją w sumie tak samo jak lustrzankę cyfrową). Efekty też są inne.

retrofokus napisał/a:
Chyba jednak lenistwo - zauważ jak mało zdjęć cyfrowych dociera do etapu papieru...

Raczej to z powodu Fejsa, ludzie tam dzielą się zdjęciami i czują potrzeby przenoszenia na papier. To też kwestia nawyku, ja z każdego wypadu foto, nie ważne czy cyfra czy analog, przeglądam i obrabiam zdjęcia, wywołuję rawy do rozdzielczości ekranowej, po czym wybieram ulubione, z nich 90% nada się do przygotowania na odbitkę (niektóre wiele tracą po przeniesieniu na papier, nie ważne wydruk czy naświetlenie). Tak jak ze sportem, jak już ktoś się wciągnie, to mu zaczyna tego brakować jeśli przestanie.

Cytat:
gdy popatrzy sie dzisiejszymi standardami na Bressona to też nie ma na co patrzeć ??? Czyli technika rules ????

Weźmy na przykład to zdjęcie, bardzo chwalone, mi też się podoba, ale powstaje teraz masa równie dobrych, bo sprzęt ułatwia. To nie jest tak, że zdjęcie straciło na wartości, tylko poziom tak poszedł w górę, że trudniej się wyróżnić:
https://www.google.pl/sea...kRvrl2taxyfM%3A
 
 
retrofokus 
Uczestnik



Posty: 96
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 17 Lut, 2016   

TS,
Pewnie masz rację...
Mnie jakoś jednak zawsze będzie rozwalać w drobny mak klasa starych mistrzów....
Osobliwie jak sie styki ogląda http://zonezero.com/en/op...decisive-moment
 
 
Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Sro 17 Lut, 2016   

Fotografia cyfrowa wyparła analogową podobnie jak samochód i ciągnik wyparł konia a tranzystor (półprzewodnik) lampę. To co pozostało to albo wynik mody albo sentymentu. W skrajnych przypadkach zamierzone wykorzystanie jakiejś tam przewagi technicznej w jakimś konkretnym zastosowaniu. Sam osobiście nie powrócę chyba na razie (?) do analoga i to pewnie głównie z lenistwa. Nie wspomnę już o lepszej jakości fotografii cyfrowej, szczególnie teraz, gdy nastąpił jej olbrzymi postęp techniczny a maksymalne czułości przekraczają wszelkie granice w analogach nieosiągalne. Wydaje mi się, że od czasu do czasu będą jeszcze powroty do analogów ale stopniowo obejmować to będzie malejącą grupę zapaleńców. Czekam teraz na taki "cyfrowy negatyw", który będzie można włożyć do każdego aparatu anlogowego z danego formatu i wykonać na nim kilka tysięcy zdjęć z jakością cyfrową. Może kiedyś ktoś coś takiego skonstruuje do małego i dużego obrazka w przystępnych cenach? :grin:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15