Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Wybór monitora
Autor Wiadomość
FuzBal 
Rozmowny



Pomógł: 3 razy
Posty: 403
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 19 Sty, 2016   Wybór monitora

Nie wiem czy to dobry dział ale raz sieżyje :twisted:

Zastanawiam się nad zmianą już mocno wysłużonego LG W2252TQ i mam niezłą zagwozdkę. Monitor będzie wykorzystywany do obróbki zdjęć, oglądania filmów i sporadycznie pyknięcia w jakąś grę. Zastanawiam się nad EIZO Foris FS2434 KLIK lub o połowę tańszym Samsungiem S24E390HL KLIK. Warto dokładać do tego EIZO? Różnica będzie mocno odczuwalna? A może jeszcze coś innego w tym przedziale cenowym (tzn coś sensownego i tańszego od EIZO :P )?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 19 Sty, 2016   

Jak Eizo to na pewno nie takie za tysiąc czysta. W tym budżecie inne marki oferują sensowne rozwiązania. Ja ostatnio kupiłem Della U2515H i jestem zadowolony. W tym Samsungu to widzę, że pomimo 24 cali rozdzielczość tylko 1920px, w moim Dellu mam 2560px, co przy obróbce zdjęć bardzo pomaga.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Wto 19 Sty, 2016   

FuzBal, dużo zarabiasz na fotografii? Jeśli dużo to kup droższy, jeśli mało to kup tańszy. Nie wiem jak się sprawują matryce PLS, ale z doświadczenia wiem, że nowy IPS, czy kalibrowany czy nie i tak ma kolorki wystarczające do obróbki, zwłaszcza amatorskiej czy niskobudżetowej, chociaż od czasu do czasu warto wyregulować kalibratorem. Tak czy inaczej różnic gigantycznych nie ma między monitorem za kilka tysięcy, a za kilkaset zł (przeliczam z funtów :) ), zwłaszcza jak sygnał dajesz z karty dla graczy, z 8bit na kanał. Ja ślepy raczej nie jestem, mam Colormunki Photo (bo jeszcze kilka drukarek na stanie) i jedynie na tanich monitorach przeszkadza mi odrobinę nie do końca równe podświetlanie, a kolory są OK.
 
 
FuzBal 
Rozmowny



Pomógł: 3 razy
Posty: 403
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto 19 Sty, 2016   

Obecnie jestem dość mocno wyłączony z foto zarobkowej przez zapalenie nerwu wzrokowego... zresztą ogólnie to zawsze tylko dodatkowe zajęcie było czasami bardziej, czasami mniej opłacalne. Jak będę się brał na poważnie za własny punkt i rozszerzenie usług wtedy będę myślał nad czymś konkretnym. Ten monitor ma być do zastosowania domowego jednak z nastawieniem na dosć sporo obrabiania zdjęć, o :mrgreen:

Z tego co wiem PLS to IPS tylko w wydaniu samsunga i po prostu zmienione nazewnictwo ale czy to tak w 100% prawda..?

[ Dodano: Czw 21 Sty, 2016 10:32 ]
komor, długo masz już tego Della? Naczytałem się że słabo trzymaja parametry (że jasność spada itd...) i troche mi stracha narobili bo rozdzielczość faktycznie byłaby przyjemna :D
 
 
unesco 
Uczestnik


Posty: 78
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 12 Mar, 2016   

komor napisał/a:
Jak Eizo to na pewno nie takie za tysiąc czysta. W tym budżecie inne marki oferują sensowne rozwiązania. Ja ostatnio kupiłem Della U2515H i jestem zadowolony.

Pozwolę się nie zgodzić. Nawet biurowe Eizo (lub NEC) to zupelnie inna liga niż pozostałę marki w tym Dell czy HP. Jakość wykonania, stabilność podświetlenia, gwarancja itd. Mam dwa Eizo, jeden biurowy 19 cali, mający 10 lat jeszcze ze świetlówką i tej chwili lepiej działa niż nowe Dele itp. Drugi juz nowoczesny graficzny i to jest kosmos...

Jeśłi autor wątku jeszcze nie kupił monitora, to na pewno Eizo albo NEC będzie dobrą inwestycją.
[ Dodano: Sob 12 Mar, 2016 19:16 ]
Wojmistrz napisał/a:
Nie wiem jak się sprawują matryce PLS, ale z doświadczenia wiem, że nowy IPS, czy kalibrowany czy nie i tak ma kolorki wystarczające do obróbki, zwłaszcza amatorskiej czy niskobudżetowej, chociaż od czasu do czasu warto wyregulować kalibratorem. Tak czy inaczej różnic gigantycznych nie ma między monitorem za kilka tysięcy, a za kilkaset zł (przeliczam z funtów :) )

Różnice między kalibrowanym/profilowanym a nie, potrafią być widoczne nawet na Eizo ColorEdge, a na "blaszaku" za kilkaset zł ogromne (choć nie zawsze, bo jak fabryka nie da to nie ma nawet z czego kalibrowac).
Wojmistrz napisał/a:
zwłaszcza jak sygnał dajesz z karty dla graczy, z 8bit na kanał. Ja ślepy raczej nie jestem, mam Colormunki Photo (bo jeszcze kilka drukarek na stanie) i jedynie na tanich monitorach przeszkadza mi odrobinę nie do końca równe podświetlanie, a kolory są OK.

Karta nie ma znaczenia, jeżeli jest po linku cyfrowym (DVI/HDMI/DP). 10-bitowych kart praktycznie się nie wykorzystuje w grafice (w medycynie tak). Zysk jest widoczny tylko na syntetycznych, bardzo wysublimowanych gradientach. Na fotografii z matrycy nawet najlepszego aparatu różnicy praktycznie nie będzie. Ja uzywam 8-9 letniej karty ATI X300 (najprostrsza jaka wtedy była) i obraz jest na Eizo nieziemski.
[ Dodano: Sob 12 Mar, 2016 19:19 ]
FuzBal napisał/a:
Z tego co wiem PLS to IPS tylko w wydaniu samsunga i po prostu zmienione nazewnictwo ale czy to tak w 100% prawda..?

tak
FuzBal napisał/a:
[ Dodano: Czw 21 Sty, 2016 10:32 ]
komor, długo masz już tego Della? Naczytałem się że słabo trzymaja parametry (że jasność spada itd...) i troche mi stracha narobili bo rozdzielczość faktycznie byłaby przyjemna :D

Właśnie na tym polega różnica między Eizo i resztą konkurencji, że one trzymają parametry ;-) .
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 12 Mar, 2016   

unesco, trudno oceniać mi monitor na odległość, ale jeżeli twierdzisz, że Twój 10-letni świetlówkowy wygląda lepiej niż nowy współczesny, to albo masz czarodziejską świetlówkę, albo jednak mówimy o innej klasie Delli. Ja nie piszę o biurowych monitorach za kilka stówek, tylko o czymś jednak nieco lepszym. Miałem już kilka NEC–ów i z wszystkich byłem bardzo zadowolony. Mój poprzedni wół roboczy pracował od 2006 roku, czyli 9 lat, ale jego świetlówka pod koniec życia była jednak mocno zażółcona, a i o równomierności podświetlenia nie było już mowy.

FuzBal napisał/a:
komor, długo masz już tego Della? Naczytałem się że słabo trzymaja parametry (że jasność spada itd...)

Jeszcze niezbyt długo, pół roku nie minęło. Trudno więc oceniać, na razie gra i buczy. Przy podświetlaniu LED-owym też może spadać jasność podświetlenia?
 
 
MM 
Temu Panu już podziękujemy
GORSZY SORT POLAKA



Pomógł: 115 razy
Posty: 7589
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 13 Mar, 2016   

unesco napisał/a:
Właśnie na tym polega różnica między Eizo i resztą konkurencji, że one trzymają parametry


To niestety pobożne życzenie. Wiedza pochodzi z praktyki a nie z sufitu. Nie tyle nawet chodzi o to, że konkurencja jest taka świetna. Po prostu EIZO też daje ciała. I chodzi nie tylko o to, że swoje obecne EIZO wybierałem spośród kilku egzemplarzy. Za pierwszym podejściem ani jeden nie dał zadowalającego efektu i poczekałem na drugą partię towaru. NEC wcale nie odbiega od EIZO a nawet niektóre egzemplarze DELLA potrafią postawić EIZO do kąta. Niestety akurat w przypadku tej firmy to są to przeważnie jednak poszczególne egzemplarze...
 
 
motionocean 
Początkujący
tak lub nie



Posty: 33
Skąd: z nienacka
Wysłany: Sob 09 Kwi, 2016   

ciekawe rzeczy piszecie, ale niewiele one dają jeśli ktoś szuka monitora za niewielką kwotę,
ja muszę znaleźć monitor za 1100 zł, i nie moze to być 6-bit + FRC,
tylko 8-bitowy wyswietlacz, co za tym idzie, bez problemu wyświetlający sRGB, rozdz. 1920x1080 lub 1920x1200 i to wszystko ma się zmieścić w 24 calach, czyli żaden z tych absurdów gdzie monitor o rozdz. 1920x1200 ma 27 cali.
 
 
Dżozef 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Posty: 534
Wysłany: Sob 09 Kwi, 2016   

-Najpierw IPS, potem podświetlenie led i rozdzielczość, im większa tym lepsza byle nie za dużo cali.
A tak w ogóle to komórki mają standard FHD a w takim durnym monitorze FHD każą słono dopłacać już do dodatkowych nędznych 120 linii, terror panie :sad: .
 
 
motionocean 
Początkujący
tak lub nie



Posty: 33
Skąd: z nienacka
Wysłany: Sob 09 Kwi, 2016   

mozliwe ze w takim malym telefoniku latwiej zrobic rowne podsiwetlenie niz w 24

tak, tyle tylko że jak napisałem wcześniej
"ja muszę znaleźć monitor za 1100 zł, i nie moze to być 6-bit + FRC,
tylko 8-bitowy wyswietlacz, co za tym idzie, bez problemu wyświetlający sRGB, rozdz. 1920x1080 lub 1920x1200 i to wszystko ma się zmieścić w 24 calach, czyli żaden z tych absurdów gdzie monitor o rozdz. 1920x1200 ma 27 cali."
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Sob 09 Kwi, 2016   

Tak typowo to 23.6" (błędnie często opisywany jako 24") masz 1920x1080, 24" mają 1920x1200. Podobny standard pracy masz przy 27" dla 2560x1440 i 30" dla 2560x1600... i to są faktycznie optymalne wielkości, a jaki monitor wybrać? Jak już napisał Dżozef, IPS lub też w przypadku Samsunga - PLS. Same matryce IPS różnią się od siebie dość nieznacznie, mają po prostu kilka typów które stanowią o rozłożeniu się materiału emisyjnego, ale tym nie należy się w ogóle kierować przy niskim budżecie, bo i tak najważniejsze jest podświetlanie, to ono stanowi co i jak widzisz na ekranie, ale znowu z tym budżetem nie kupisz nic lepszego i pozostaniesz przy technologii edge czyli krawędziowej. Dobre, drogie monitory mają podświetlanie direct czyli tylne, co potrafi dawać kolosalną różnicę w oddawaniu barw... ale nie za 1100zł.

directvsedge.jpg
Plik ściągnięto 12001 raz(y) 10,51 KB

 
 
motionocean 
Początkujący
tak lub nie



Posty: 33
Skąd: z nienacka
Wysłany: Sob 09 Kwi, 2016   

o tym że lepiej szukac po IPS wiem doskonale, ale bardzo trudno jest dociec jak wyswietla monitor,
tzn. czy jest to 8-bit czy 6-bit, bo tylko VA jest zwykle 8-bitowe, problem z tym jest spory,
producenci zwykle nie podaja takich informacji a znam tylko jeden sklep internetowy ktory pozwala
na wyszukiwanie wzgledem takiego parametru jak ilosc wyswietlanych kolorow
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Sob 09 Kwi, 2016   

6bit masz tylko w TN.
 
 
motionocean 
Początkujący
tak lub nie



Posty: 33
Skąd: z nienacka
Wysłany: Sob 09 Kwi, 2016   

oczywiście, że nie, mogą być 6 i 8 bit TN, a IPS-ów 6-bitowych jest większość, właściwie wszystkie ips-y do ok. 1000 zł to sześciobitowce, powyżej 1000 zdarzają się juz 8-bitowce, ale do około 2500 nie jest ich wiele, a wielu producentów nie pisze o tym w specyfikacjach, często piszą tylko 16,7 mln kolorów, a to moze oznaczać 8-bitowca lub 6-bitowca + FRC, często też pojawia się parametr xxx% sRGB coverage,
niestety bardzo rzadko jest 100% zwykle jest to od 92 do 98% nawet w 8-bitowcach, dlatego jak ktoś chce mieć pewne 100% sRGB to powinien szukać szerokogamutowca, a te niestety kosztują kilka razy więcej. Niestety ja muszę zadowolić się 98% sRGB lub domniemanym 100%, taki pomiar pokrycia sRGB mozna wykonać wieloma kalibratorami, dlatego pytam na forum, możliwe ze ktos ma taki tani monitor z sRGB lub slyszal o takim, bo niestety szukajac po speckach prod. jest to czasochlonne i czesto bezskuteczne, bo oni rzadko to podają, chyba ze monitor jest pozycjonowany do zast. prof.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Nie 10 Kwi, 2016   

6bit IPS WOW, możesz podać choć jednego producenta i model?

Wiesz ile trzeba się naszukać, aby znaleźć panel LG LM230WF3? To zdaje się jedyny e-IPS 6-bit z A-FCR jaki był produkowany.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,76 sekundy. Zapytań do SQL: 17