Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Zmiana systemu - na jaki - warunek: dobra optyka
Autor Wiadomość
Panoramix 
Nowy


Posty: 3
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 28 Mar, 2016   Zmiana systemu - na jaki - warunek: dobra optyka

Cześć to chyba pierwszy post więc Dzień Dobry:)

Chcę zmienić system z m42 na bagnetowy ponieważ straciłem zbyt wiele ujęć z powodu nieskończenie długiego czasu przykręcania i odkręcania obiektywów.
Mam za sobą kilkanaście klisz cz-b wykonanych na Zenicie E i Praktice MTL 50 i od samej puszki nie wymagam wiele, niespecjalnie czuje potrzebę posiadania trybów preselekcji itd. Warunkiem jest możliwość korzystania z aparatu bez baterii nie licząc światłomierza.

Potrzebuję też czegoś z jaśniejszą matówką niż MTL 50 i może wyraźniejszymi przyrządami do ustawiania ostrości [w MTL matówka jest dość ciemna, albo po prostu robię ciemne sceny... poza tym klin jest bardzo mały i ma "sprytny" system powodujący, że jeśli nie patrzysz idealnie na wprost klin pozostaje czarny uniemożliwiając nastawy...]

Jednak to wszystko nic ponieważ najważniejsze i tak są obiektywy stąd moje pytanie pojawia się dopiero tutaj:

W jakim systemie występują stosunkowo dobre i nie drogie obiektywy?

Zakres niedrogości to +/- 200 - 500zł.
Głównie potrzebuję: stałki coś między 20 a 35mm, stałoświetlnego zooma a'la 28-70 [100pare], stałki 80 lub 100 lub 135

Ogniskowe podaje w przybliżeniu.

Chciałbym używać obiektywów m42 poprzez przejściówki, możliwie bez soczewki.



PODSUMOWANIE

Proszę o wskazanie systemu pod który dostępna jest dobra choć nie bardzo droga optyka.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Pon 28 Mar, 2016   

Panoramix napisał/a:
Warunkiem jest możliwość korzystania z aparatu bez baterii nie licząc światłomierza.

Hmm, to trocję komplikuje sprawę...
Panoramix napisał/a:
Chciałbym używać obiektywów m42 poprzez przejściówki, możliwie bez soczewki.

Możesz P-Six szkła adaptować. Z bdb stałek 135 polecam Zeiss Sonnar 135 f3.5,
80 mm - Volna 3, 180 polecam Sonnar 180 2.8, 35 f2.4 Flektogon.
 
 
Panoramix 
Nowy


Posty: 3
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 28 Mar, 2016   

Hmm no to jeśli aż tak komplikuje to powiedzmy że baterie muszą trzymać długo [uwzględniając długie nieużywanie... ale to pewnie wyjąć baterię lepiej...] i być łatwo dostępne.

[ Dodano: Wto 29 Mar, 2016 00:27 ]
Znalazłem coś takiego jak system Pentax K i body Pentax MX.
Czy szkła systemu "K" są dobre?
Czy puszka MX jest dobra? [chodzi o jasność i przejrzystość/wielkość wizjera]
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Pon 28 Mar, 2016   

Wolałbym EOS 3.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Wto 29 Mar, 2016   

Panoramix, szkoda, że nie chcesz baterii, przecież to nie kosztuje fortuny... no zależy oczywiście od systemu. Ja bym ci proponował wejść w jakiś cały czas rozwijany system i jeśli bez soczewek to Canon lub Pentax.
Moją wypowiedź potraktuj lekko z przymrużeniem oka, bo choć stuknęło mi 30 lat z aparatem, to w dzisiejszych czasach pieniądze mam tylko z cyfry, a analogi traktuję wyłącznie jako zabawę.
Fotografuję obecnie głównie aparatami Canona, mam pod to trochę dedykowanej szklarni, trochę adapterów i szkieł z innych systemów w tym wspomniane M42. Używam pełnoklatkowych cyfraków, ale zazwyczaj w plecaku mam załadowane dwa korpusy (EOS 500 i EOS 3000) z różnymi kliszami, które kupuję okazyjnie i zazwyczaj przeterminowane. W wolnym czasie zakładam sobie jakiś obiektyw i fotografuję analogami jak wspomniałem, dla zabawy. Nie zmienia to faktu, że na rynku jest od groma bardzo mocnych analogowych modeli Canona, które dały by ci sporo satysfakcji. Sam poluję na EOS 1V.
 
 
Panoramix 
Nowy


Posty: 3
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 29 Mar, 2016   

Ano nie chcę ;)

Chcę być niezależny od zasilania, pełen analog + światłomierz bez którego żyć można.

Jakie były najlepsze puszki mechaniczne?
Do powiedzmy 500zł.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Wto 29 Mar, 2016   Re: Zmiana systemu - na jaki - warunek: dobra optyka

Panoramix napisał/a:
Warunkiem jest możliwość korzystania z aparatu bez baterii nie licząc światłomierza.

No to na przykład OM-1 albo OM-3. Zważywszy na budżet - pozostaje ten pierwszy :) . Za 500 zł da się kupić w stanie w zasadzie kolekcjonerskim.

Panoramix napisał/a:
Potrzebuję też czegoś z jaśniejszą matówką niż MTL 50 i może wyraźniejszymi przyrządami do ustawiania ostrości [w MTL matówka jest dość ciemna, albo po prostu robię ciemne sceny... poza tym klin jest bardzo mały i ma "sprytny" system powodujący, że jeśli nie patrzysz idealnie na wprost klin pozostaje czarny uniemożliwiając nastawy...]

To tym bardziej ww. Olympusy. Jedne z największych wizjerów w małym obrazku w ogóle... Ostrzy się bardzo wygodnie.

Panoramix napisał/a:
W jakim systemie występują stosunkowo dobre i nie drogie obiektywy?

Zakres niedrogości to +/- 200 - 500zł.
Głównie potrzebuję: stałki coś między 20 a 35mm, stałoświetlnego zooma a'la 28-70 [100pare], stałki 80 lub 100 lub 135


Cena będzie zależała od stanu w jakim są szkła i światła. Jeśli nie będziesz szedł w bardzo jasne stałki to bez problemu znajdziesz. Z podanego przez Ciebie zakresu mam Zuiko 28/2.8, 50/1.8 i 100/2.8. Setka jest piekielnie ostra i bez cienia AC, świetna do portretów. Dwa pierwsze są ok, szerokie Zuiko ma niestety sporą dystorsję. Gdybyś potrzebował skany zdjęć to mogę wysłać, niestety tylko 1800x1200.

Tutaj znajdziesz nieco więcej o systemie.
http://www.ompl.org/
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Sob 28 Maj, 2016   

Panoramix napisał/a:
Warunkiem jest możliwość korzystania z aparatu bez baterii nie licząc światłomierza.

To zależy jaki zakres - jeśli cały zakres od 1s do 1/1000s - to polecam Pentax KX jeśli wystarczy awaryjnie jeden czas 1/125s - to ME super. Zresztą możesz wybrać sobie sam http://www.pentaxforums.c...m-slrs-c12.html
masz opisy i opinie użytkowników. Poza tym - szkła do nich pasują również z późniejszych modeli jak i te M42/1 których system używał wcześniej. http://www.pentaxforums.com/lensreviews/
Oczywiście inne systemy też miały swoje perełki jak Canon F1 czy FTb (niestety zmienili mocowanie z FD na EOS i współczesne szkła nie pasują)
czy Nikon F...
 
 
Dynax 
Uczestnik



Pomógł: 2 razy
Posty: 61
Skąd: 100lica
Wysłany: Wto 13 Cze, 2017   

Minolta SR T101 i jej "potomstwo" np. SR-303, SR 202 itp

https://en.wikipedia.org/wiki/Minolta_SR-T_101

Przepiękny i solidny mechaniczny aparat, z podnoszonym lustrem, bardzo długo produkowany, do końca lat 70-tych, duży wybór optyki minolty i niezależnej.....

Ciekawostką mechaniki są koniki serii T - np. T2 i T3- działają bez baterii na wszystkich czasach, z baterią realizują automatykę z priorytetem czasów....niestety trzeba używać nietrwałe baterie cynkowo powietrzne, bo rtęciowych już nie ma. Świetny celownik, widać ustawienia czasów i przysłony. Gorzej z optyką u nas, bo była mało popularna w PRL, świetne 50 mm (1,7 i 1,4, legendarna 1,2). Gorzej z szerokimi kątami, czy portretowymi 80-100 mmm

http://www.buhla.de/Foto/Konica/eT3Haupt.html
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Sro 14 Cze, 2017   

Dynax napisał/a:
Gorzej z optyką u nas, bo była mało popularna w PRL

A co mogło być popularne w czasach RWPG? Królowały Smiena , Zenit i Praktica. do tego Druch, Ami i Start. Posiadanie dewiz (walut zachodnich jak $ i Bundesmark) było niemile widziane, do banku wpłaciłeś ale z powrotem dali tylko bony... :lol:
 
 
Dynax 
Uczestnik



Pomógł: 2 razy
Posty: 61
Skąd: 100lica
Wysłany: Sro 14 Cze, 2017   

W czasach PRL zaopatrywałem się na giełdzie foto w Stodole i dobrze wiem jak było z dostępnością sprzętu (dokupowałem słoiczki i klocki do Olympusa, którego wtedy używałem). Najwięcej sprzętu było do Nikonów i Canonów, które uchodziły za profesjonalne i na nich pracowali reporterzy, fotografowie komunijni itp.

A o bonach i dewizach w PRL to masz chyba pojęcie z trzeciej ręki :-)
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Sro 14 Cze, 2017   

A co w 100licy było inaczej? No cóż, miasto prominentów... :lol:
Akurat pojęcie mam - sam w 78 kupowałem canona w "pewexie" i coś niecoś o tym wiem. Ale gięłdy foto jeszcze w stodole nie było - to skąd możesz wiedzieć... :mrgreen:
A canony - faktycznie w bloku wschodnim nieźle się wkręciły - szczególnie u nas były służbowym sprzętem CAF, KAW i innych instytucji... Ty piszesz o późniejszych czasach... :cool:
 
 
Dynax 
Uczestnik



Pomógł: 2 razy
Posty: 61
Skąd: 100lica
Wysłany: Sro 14 Cze, 2017   

Chyba zapomniałeś że PRL skończył się oficjalnie dopiero w 1989, bo piszesz o latach 70-tych :-) . A wtedy giełda w Stodole kwitła, zjeżdżali się kupcy (i handlarze) z całej Polski. A Konica to była rzadkość.....
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Pią 16 Cze, 2017   

Niczego nie zapomniałem , a nawet jeśli to i tak pewnie zostało w pamięci więcej niż niektórzy kiedykolwiek zapamiętali... :wink: :lol:
A sprzętem nigdy nie handlowałem . Na giełdach też go nie kupowałem - raczej zamawiałem przez oficjalne kanały. Prócz canonów, miałem też służbowe Minolty... Fajne , ale delikatne.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14