Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Wybór pierwszej lampy błyskowej (Nikon)
Autor Wiadomość
Scoobany
[Usunięty]

Wysłany: Sob 28 Maj, 2016   Wybór pierwszej lampy błyskowej (Nikon)

Cześć. Szukam lampy błyskowej do mojego Nikona D7100 w cenie do 400 złotych. Nigdy nie miałem lampy błyskowej i chcę zacząć praktycznie naukę, a nie tylko czytać artykuły w internecie.
W tym filmiku facet używa lampy Canon 580ex i spustu (wyzwalacza?) ST-E2. W trakcie filmu mówi, że nikon ma swój własny system CLS.
Jakiej mapy potrzebuję, żeby zrobić dokładnie to samo, co na w/w filmie? W jaki sposób lampa zostanie wyzwolona?
Będę wdzięczny za trochę konkretów i jakieś konkretne modele.
Ostatnio zmieniony przez komor Nie 29 Maj, 2016, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Sob 28 Maj, 2016   

Każdy system ma swoje dedykowane modele - w tym wypadku zarówno lampa jak i transmiter obsługują tryb HSS bez którego synchronizacja błysku przy 1/8000s była by niemożliwa. Niestety jesteś zdany na systemy firm zewnętrznych, bo fabryczny byłby za drogi. Możliwe że wyzwolenie lampy zewnętrznej z HSS będzie możliwe lampą wbudowaną w aparat. Oczywiście - żeby zmniejszyć lub wyeliminować jej światło należało by maksymalnie zmniejszyć albo wręcz wyłączyć jej błysk zasadniczy. Trzeba by sięgnąć po instrukcję i tam doczytać. Są oczywiście również wyzwalacze radiowe mniej i bardziej zaawansowane firm zewnętrznych którymi kompatybilną z nimi lampę można wyzwalać. Co do konkretnych typów - pewnie jest spora lista i będziesz musiał sam sobie wybrać. Podobnie z lampą - od Metzów (najdroższe) po tańsze YN czy Tumaxy (jeśli mają opcję HSS).
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 29 Maj, 2016   

Scoobany napisał/a:
W tym filmiku facet używa lampy Canon 580ex i spustu (wyzwalacza?) ST-E2.

Sprawdziłeś jak się te dwa produkty Canona mają do Twojego budżetu? ;) Jeśli zależy Ci na używaniu lampy nie z gorącej stopki aparatu, tylko off-camera, jak na tym filmie, to pozostaje Ci albo lampa korzystająca z automatyki TTL i nikonowskiego systemu CLS (generalnie to będzie droższe rozwiązanie), albo zabawę z lampami manualnymi, a o takim wariancie wielokrotnie pisaliśmy w tym dziale. Ostatni temat o tym to Zestaw lamp Yongnuo 560 IV. 400 zł prawie wystarczy na jedną YN-560 IV i radiowe wyzwalanie.

Jeśli jednak wolisz wariant z automatyką TTL, to do Nikona D7100 wystarczy tylko kupić samą lampę, a wyzwalać możesz przy pomocy lampy wbudowanej w Twój aparat. Wiąże się to jednak z pewnymi ograniczeniami, bo lampa generalnie musi się „widzieć” z aparatem, co utrudnia stosowanie modyfikatorów typu softboks itd. Ale da się z tym żyć, pytanie czy gra jest warta świeczki.

Co do konkretnego modelu lampy z TTL za 400 zł to może koledzy coś podpowiedzą, były zresztą tematy podobne.
 
 
Scoobany
[Usunięty]

Wysłany: Nie 29 Maj, 2016   

Czyli generalnie bardziej skłaniałbym się ku manualnemu rozwiązaniu, przy tym tańszemu, chociaż jeszcze będę musiał to przemyśleć :)
Pytanie jednak, czy potrzebuję lampy z systemem HSS. Ciekawi mnie, czy na tym wspomnianym już wcześniej przeze mnie filmie, dałoby się uzyskać taki sam efekt, stosując synchronizację błysku 1/250s, zmniejszając ISO do 100 i przymykając przesłonę na ponad f15. Ktoś tak zasugerował w komentarzu.
Chodzi mi o to, że nie chcę kupować rzeczy z funkcjami, których mógłbym nigdy nie użyć.
Wybaczcie, że tak przyczepiłem się tego filmiku, ale traktuję go za punkt odniesienia do tego, co chciałbym osiągnąć, jak chciałbym ćwiczyć :)
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 29 Maj, 2016   

Przymykanie przysłony do f/15 to dość drastyczna metoda, bo po pierwsze to przeważnie zbyt duża głębia ostrości jak na portret, a dwa, że trzebaby potężnego błysku, żeby przebić się z lampą. Niestety, żeby stosować czasy krótsze niż czas synchro, potrzebujesz HSS i… raczej większy budżet.

Najtańsza opcja to lampy manualne i trzymanie się czasów nie krótszych niż synchro. Jeśli nie jesteś przekonany, to kup lampę z TTL, nie znam dokładnie Nikona, ale raczej na pewno ma ona wtedy też HSS, ale i musi mieć odpowiednio silny błysk, żeby to sensownie wykorzystać. Czasy krótsze niż synchro potrzebujesz pewnie głównie w dużym słońcu, a wtedy przydaje się większa energia błysku, żeby to przebić i kształtować oświetlenie. Chyba że chcesz jedynie nieco doświetlić cienie.
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Nie 29 Maj, 2016   

Scoobany napisał/a:
ku manualnemu rozwiązaniu, przy tym tańszemu

Nie sądzę żeby jakiś manual bez TTL miał HSS a bez niego ani rusz. W dodatku musi być dość silna - więc tak czy siak tanio nie będzie . ale warto nawet jeśli miałbyś wyzwalać wbudowaną....
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 29 Maj, 2016   

Andrzej.M. napisał/a:
Nie sądzę żeby jakiś manual bez TTL miał HSS

Słusznie, pisałem o tym powyżej.

Andrzej.M. napisał/a:
a bez niego ani rusz

A z tym się nie zgodzę. :)

Andrzej.M. napisał/a:
W dodatku musi być dość silna - więc tak czy siak tanio nie będzie .

No właśnie w tym jest pies pogrzebany. Miałem kanonierską 430EX i w HSS było zbyt słabo nawet do doświetlenia cieni przy zachodzącym słońcu z nieco większej (niż metr) odległości, a 580EXII radził sobie bez problemu. Stąd moja rada: albo stawiamy na manual i godzimy się z brakiem HSS, albo musimy zwiększyć nieco budżet, żeby kupić przyzwoitą, niefirmową lampę z automatyka TTL i funkcją HSS, ale mocniejszą niż te najtańsze.
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Nie 29 Maj, 2016   

komor napisał/a:
drzej.M. napisał/a:
a bez niego ani rusz

A z tym się nie zgodzę.


Rozumiem , ale piszę to w kontekście filmu do którego odwołuje się OP.
Inaczej - można by mieć mocną lampę bez TTL i HSS ale trzeba by kupić nowego Kaktusa do sterowania radiem. Ten wyzwalając z odpowiednim wyprzedzeniem na pełnej mocy pozwala na synchronizację w trybie pseudohss. Tyle że wyzwalacz mógłby zjeść ten budżet... ;)
 
 
kontradmiral86 
Nowy


Posty: 17
Wysłany: Czw 09 Cze, 2016   

Uzywki:

SB 600 - 450zl
SB 700 - 700zl
SB 800 - 800zl

Ceny z Aledrogo.
Wiem, wszystkie poza budzetem ale systemowe wiec warto rozwazyc.
 
 
Scoobany
[Usunięty]

Wysłany: Nie 12 Cze, 2016   

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Tak się złożyło, że nieoczekiwanie dostępny budżet mi się zwiększył i zdecydowałem się na Yongnuo 685 z wbudowanym odbiornikiem. Do tego dokupiłem wyzwalacz YN-622 i jestem bardziej, niż zadowolony. Lama ma HSS, iTTL i wydaje się być naprawdę dobrą maszyną.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15