Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
okulary do teleskopu
Autor Wiadomość
astromak 
Początkujący


Posty: 27
Wysłany: Czw 18 Lut, 2016   okulary do teleskopu

Witam wszystkich.Chciałbym zakupić okular do Maka 90,powiedzmy do 200zł.Co sądzicie o sądzicie o okularze TMB 7,5mm planetary? Kosztuje 195zł.Powiedzcie,czy to wystarczający okular do obserwacji księżyca i planet?




Dzięki za odpowiedzi.




Pozdrawiam-astromak.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Czw 18 Lut, 2016   

Okulary z tej serii mają raczej dobrą opinię (ale sam nie używałem). 7.5 mm to chyba najkrótsza sensowna ogniskowa okularu do tego teleskopu. Da Ci powiększenie >166x zbliżone do maksymalnego dla tego teleskopu. Może nawet rozsądniejszym wyborem byłby 8mm z tej serii (pow. ok. 156x). Zobaczysz w zasadzie to samo, a pole widzenia ciut większe, co może być przydatne na Księżycu.
Pozdrawiam
-J.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 19 Lut, 2016   

Ja też nie przesadzałbym z powiększeniem. Nawet 156x to za dużo do tak budżetowego sprzętu. Nie wychodziłbym ponad 120x.
 
 
astromak 
Początkujący


Posty: 27
Wysłany: Pią 19 Lut, 2016   

Dziękuję za odpowiedzi.Czyli mam rozumieć,że dla tego teleskopu max. powiększeniem jest 150x?
To kupię chyba TMB 9mm :wink: .Da mi powiększenie 138x,czyli max. power w tym teleskopie.Mam pytanie-dlaczego w opisie tego maka w sklepach internetowych maksymalnym powiększeniem jest 180x? :shock:


dzięki za odpowiedzi.


pozdrawiam-astromak.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 19 Lut, 2016   

astromak bo sklep napisze różne rzeczy, żeby sprzęt wydawał się lepszy.

W tanim sprzęcie dobrej jakości obraz uzyskuje się do powiększenia równego średnicy obiektywu w mm.
Czyli w przypadku Twojego Maka do 90x. Naginając trochę te kryteria można dojechać do 100-120 razy, ale więcej już nie polecam. Nawet przy 90-100 razach obraz będzie już ciemny.
 
 
widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Pią 19 Lut, 2016   

9mm to dobry wybór. Zamiast TMB polecałbym HR Planetary od Teleskop-Service
http://www.astrokrak.pl/o...9mm-125-60.html
http://www.teleskop-expre...iverguetet.html
Na forach astronomicznych ma opinię lepszego od TMB ze względu na lepsze warstwy antyodblaskowe i wyczernione krawędzie soczewek, lepszy kontrast itp.
 
 
astromak 
Początkujący


Posty: 27
Wysłany: Pią 19 Lut, 2016   

Arek,a czy zestawowe okulary Plossla 20 i 10mm będą wystarczające? Ten 10mm daje powiększenie 125x.



dzięki za odpowiedzi.



pozdrawiam-astromak :smile:
 
 
widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Pią 19 Lut, 2016   

Zestawowy Plossl 10mm jest bardzo słabej jakości, to chyba nawet nie jest Plossl tylko Kellner. Lepiej go wymienić na 9mm TMB lub HR Planetary. Będzie spora poprawa.
 
 
astromak 
Początkujący


Posty: 27
Wysłany: Pią 19 Lut, 2016   

A czy okular Synty UWA 11mm będzie dobry? Ma duże pole widzenia 80 stopni :grin: .Da powiększenie 113x.


dzięki za odpowiedzi.




pozdrawiam-astromak.
 
 
widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Pią 19 Lut, 2016   

Nie, to nie jest okular planetarny. Ma słabą korekcję i mydlany obraz na planetach.
 
 
TomPL2 
Optyczny


Pomógł: 26 razy
Posty: 1271
Skąd: Z Warmii
Wysłany: Pią 12 Sie, 2016   

Arek napisał/a:
astromak bo sklep napisze różne rzeczy, żeby sprzęt wydawał się lepszy.
W tanim sprzęcie dobrej jakości obraz uzyskuje się do powiększenia równego średnicy obiektywu w mm.
Czyli w przypadku Twojego Maka do 90x. Naginając trochę te kryteria można dojechać do 100-120 razy, ale więcej już nie polecam. Nawet przy 90-100 razach obraz będzie już ciemny.

Hmmm, w poradnikach jakie czytałem i oglądałem wszędzie powiadają, że maksymalne "używalne" powiększenie to średnica obiektywu x2 (jakiś amerykański poradnik na youtube nawet podaje x3 ;) ). Co masz na myśli mówiąc "tani sprzęt dobrej jakości"?
Pytam też pod kątem zamówionego (w końcu!) prezentu dla mojej domowej astronomki, czyli Maksutow 90 (Sky-Watcher Virtuoso) - bez dokupienia dobrego okularu z zakresu 7-10mm pewnie się nie obejdzie, a nie mam doświadczenia w tym temacie...
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Pią 12 Sie, 2016   

Teleskopy o małej światłosile, tak jak Maki, dobrze współpracują niemal z każdym typem okularu. Dlatego nie musza to być nie wiadomo jak wyrafinowane konstrukcje, byle jakość wykonania była przyzwoita. Można więc kupić okulary o prostej budowie, byle sprawdzonej marki (dobrej jakości). Są Plossle i Plossle...
Szerokokątny okular do Maka to raczej taki o dłuższej ogniskowej, do minimalnych powiększeń, aby uzyskać w tym typie teleskopu jako takie pole widzenia.
Pozdrawiam
-J.
 
 
TomPL2 
Optyczny


Pomógł: 26 razy
Posty: 1271
Skąd: Z Warmii
Wysłany: Pią 12 Sie, 2016   

Szerokokątny tak, rozumiem, ale ja w zasadzie nie o to pytałem :)

[ Dodano: Wto 16 Sie, 2016 09:57 ]
widoczek napisał/a:
Zestawowy Plossl 10mm jest bardzo słabej jakości, to chyba nawet nie jest Plossl tylko Kellner. Lepiej go wymienić na 9mm TMB lub HR Planetary. Będzie spora poprawa.
Już go mamy i mogę potwierdzić - o ile Super Wide 25mm jest całkiem fajny, to ten 10mm bardzo słaby, warto by cos lepszego, tylko co?
No i ponowię pytanie - czy standardowo polecana zasada: maks. powiększenie = 2 x średnica obiektywu nie stosuje do się Maksutowa?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 15