Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Kompakt do 1500 zł (edycja 2016)
Autor Wiadomość
Gosia_samosia 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Czw 01 Wrz, 2016   

Witam,

Jeśli można to ja też :) chciałam prosić o pomoc przed zakupem. Poszukuje aparatu na typowo podróżne zastosowanie, a więc zdjęcia na zewnątrz (krajobrazy, panoramy) i wewnątrz (wszelkie kościoły, katedry etc.) przy różnym oświetleniu...czasem makro roślin. W kwocie do 1500 zł...najlepiej około 1000 :)

Uczciwie przeczytalam wiele wątków i postów tu i gdzie indziej. Już zrozumiałam, że zoom x30 razy nie oznacza najlepszego aparatu na świecie ;) wymarzony to Sony RX100 który niestety przekracza mój budżet, dlatego chciałam prosić o jakieś sugestie co jest jego tańszym odpowiednikiem a więc (jak zrozumiałam) - duża matryca plus jasny obiektyw to jest to czego powinnam szukać.

Niestety wiele z polecanych aparatów w innych wątkach jest już po prostu niedostępne na rynku jak np NIKON COOLPIX P340B , Panasonic Lumix DMC-LX7.

Czy ten aparat to dobry wybór Panasonic Lumix DMC-LF1 ??
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Czw 01 Wrz, 2016   

Kiedyś w sklepie nie dla idiotów albo dla skner - widziałem na półce Fuji X100 - za ok. 1300-1400zł . Więc była okazja - jak coś takiego trafisz - polecam. Choć to co prawda stałoogniskowy obiektyw ale za to jasny i świetna matryca APSC. Więc w pomieszczeniach się spokojnie sprawdzi z ISO 1600... albo lepiej ...
Gosia_samosia napisał/a:
duża matryca plus jasny obiektyw to jest to czego powinnam szukać.
Właśnie.
Jak coś sobie upatrzysz - sprawdź czy matryca da ci ładny obrazek : https://www.dxomark.com/cameras/
- a prawej strony podają czułość przy jakiej obraz jest jeszcze bardzo dobrej jakości na powiększeniu 20x30 cm. Więc możesz sobie wyczytać który aparat będzie teoretycznie lepszy. Reszta - czyli obiektyw i ergonomia i cena - to już twój wybór. Na optyczne.pl też znajdziesz porównanie i przykładowe zdjęcia części aparatów.
 
 
Gosia_samosia 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Czw 01 Wrz, 2016   

Andrzej.M. napisał/a:
Kiedyś w sklepie nie dla idiotów albo dla skner - widziałem na półce Fuji X100 - za ok. 1300-1400zł . Więc była okazja - jak coś takiego trafisz - polecam. Choć to co prawda stałoogniskowy obiektyw ale za to jasny i świetna matryca APSC. Więc w pomieszczeniach się spokojnie sprawdzi z ISO 1600... albo lepiej ...
Gosia_samosia napisał/a:
duża matryca plus jasny obiektyw to jest to czego powinnam szukać.
Właśnie.
Jak coś sobie upatrzysz - sprawdź czy matryca da ci ładny obrazek : https://www.dxomark.com/cameras/
- a prawej strony podają czułość przy jakiej obraz jest jeszcze bardzo dobrej jakości na powiększeniu 20x30 cm. Więc możesz sobie wyczytać który aparat będzie teoretycznie lepszy. Reszta - czyli obiektyw i ergonomia i cena - to już twój wybór. Na optyczne.pl też znajdziesz porównanie i przykładowe zdjęcia części aparatów.


Wielkie dzięki za błyskawiczną odpowiedź!!!! :) jak coś wypatrzę to jeszcze tu wrócę :D dzięki, dzięki :)
 
 
TomPL2 
Optyczny


Pomógł: 26 razy
Posty: 1271
Skąd: Z Warmii
Wysłany: Czw 01 Wrz, 2016   

Andrzej.M. napisał/a:
Nikon Coolpix P340 - to moim zdaniem wybór najbardziej sensowny (jeśli matryca 1/1,7" w ogóle ma sens). Zoom 5x (moim zdaniem więcej to zawracanie głowy i tak 90% zdjęć mieści się w 3x). Ale chociaż jest to matryca CMOS.

TomPL2 napisał/a:
Może znajdziesz gdzieś jeszcze Canon S200...

Gościu daj spokój z tym canonem na matrycy CCD!!! Te starocie jeszcze gdzieś ładują? Rozumiem że canon nałupał tego badziewia i musi gdzieś upchnąć...

Jak już canon to Canon PowerShot S120 - chociaż matryca jest CMOS i szkło jasne jak w nikonie. I podobna ogniskowa.

Gościu Andrzeju - daję to, co jest jeszcze gdzieniegdzie dostępne i w budżecie, jakby był dostępny S120 (za <1300) to też bym podał.
A matrycą CCD ludzie przez lata robili dobre fotki, więc nie dramatyzuj.
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Czw 01 Wrz, 2016   

TomPL2 napisał/a:
matrycą CCD ludzie przez lata robili dobre fotki, więc nie dramatyzuj

Zależy co rozumiesz jako dobre fotki. I w jakich warunkach. Owszem na powietrzu przy "dobrej pogodzie". Gorzej we wnętrzach. Tego S200 nawet w testach DxO nie ma - widać za cienki.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Czw 01 Wrz, 2016   

Andrzej.M.! No co ty Piszesz! To wiedza elementarna w fotografii cyfrowej, że matryce CCD dają lepszy obrazek od CMOS. Tu wygrywa jak zwykle ekonomia. Co jest lepsze LCD czy plazma? Każdy wie, że plazma ma znacznie lepszy obraz, ale już nikt nie produkuje, bo wyparł je ultra tani LCD zwłaszcza w czasach podświetlania LED. Tak samo czemu masło przegrywa z margaryną? Bo wytworzenie 1kg masła kosztuje około 60% tego co płacisz za nie w sklepie, a margaryny około 2%. Podobnie tu, matryce CMOS wygrywają wielokrotnie niższą ceną produkcji, znacznie mniejszym zużyciem energii itp, ale sam obrazek jest niezaprzeczalnie lepszy z matryc CCD. Poza tym CCD nie był obarczony wieloma problemami, które teraz próbuje się bezskutecznie zredukować w CMOS, np rolling shutter.
 
 
hijax_pl 
Moderator
click-o-matic!



Pomógł: 472 razy
Posty: 22471
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw 01 Wrz, 2016   

Ale też CCD ma swoje problemy, których nie doświadczasz w CMOS. A w kąt CCD zepchnęła nie tylko ekonomia, ale też pęd za megapikselami, które po prostu jest łatwo wytworzyć w CMOS, a nie do końca dobre rezultaty jakościowe daje użycie technologii CCD.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Czw 01 Wrz, 2016   

Oczywiście że ma, choćby ze względu na samo sterowanie, co jest utrudnione przy coraz mniejszych pikselach , ale z 10MPx przy 1/1.7" problemem raczej nie było.
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Czw 01 Wrz, 2016   

Wojmistrz napisał/a:
matryce CCD dają lepszy obrazek od CMOS

Nie sądzę by ta lepszość w dobrym świetle była aż tak powalająca by nią walczyć zaniedbując to co można wycisnąć z matrycy CMOS w słabym świetle. Poza tym CCD było bardzo dobre z 10-12 Mpix ale na formacie APSC.
 
 
katy 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Czw 01 Wrz, 2016   

Dziękuję wszystkim za odzew. Niestety budżet jest jaki jest i nie da rady go na ten moment rozciągnąć :sad: Aparat interesuje mnie tylko nowy, nie umiem kupować z drugiej ręki i nie bardzo chcę. Dalej mam mętlik w głowie, jak już przeczytam jakąś rekomendację to zwyczajnie w świecie aparat ten jest nie dokupienia :roll:
Gosia samosia jak tylko coś wymyślisz to napisz proszę, może będziesz dla mnie inspiracją.
 
 
Gosia_samosia 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Czw 01 Wrz, 2016   

katy napisał/a:
Dziękuję wszystkim za odzew. Niestety budżet jest jaki jest i nie da rady go na ten moment rozciągnąć :sad: Aparat interesuje mnie tylko nowy, nie umiem kupować z drugiej ręki i nie bardzo chcę. Dalej mam mętlik w głowie, jak już przeczytam jakąś rekomendację to zwyczajnie w świecie aparat ten jest nie dokupienia :roll:
Gosia samosia jak tylko coś wymyślisz to napisz proszę, może będziesz dla mnie inspiracją.


Wzajemnie :D

Ja już odrobinę zeszłam z półki cenowej sony rx100 (2000 zł) na rzecz Canon PowerShot G9 X (1700 zł...już lepiej - jesli chodzi o cenę...a i ocena tego apratu jest wyższa na innych www), ewnt wspomniany przeze mnie Panasonic Lumix DMC-LF1 (za niecałe 1200zł) - nikt sie nie wypowiedział...nie wiem czy az tak słabo wybrałam czy co ;)

Często te dobre czy polecane starsze modele są już niestety niedostępne :???:

Ale jak coś Ci przyjdzie do głowy nie krępuj się pisz, daj znać tu lub prywatnie :)
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Czw 01 Wrz, 2016   

Andrzej.M., nie bądź ignorantem proszę. Wyszliśmy z epoki lamp, mamy tranzystory, te też coraz mniejsze, aktualnie świat ujrzą chipy w technologi 10nm, a ta wielkość może być podstawą sterowania dla matryc CCD. Piksele matryc liczymy w mikrometrach, czyli jak wiesz, znacznie większych jednostkach, a jedynym problemem są tak na prawdę bardzo wysokie koszty wytwarzania matryc CCD, ze względu na bardzo skomplikowane ich sterowanie. Zobacz, że wszystkie profesjonalne automaty przemysłowe, np te do przesiewania ziarenek ryżu i zestrzeliwania ich podmuchem powietrza, oparte są na matryca CCD, dzisiejsze CCD potrafią mieć 1000fps. Tak samo największa matryca, która ma 3200MPx (tak 3,2GPx) też jest wykonana w technologi CCD :P Tu powinieneś dziękować Canonowi, bo bez niego, pewnie długo by jeszcze nie było takich aparatów jakie mamy dziś, bo to oni doprowadzili technologie CMOS do stanu użytecznego. CMOS po prostu jest bardzo tani w produkcji i zapewnia wystarczającą jakość, ale czym mniejszy fizycznie piksel, tym bardziej idzie na korzyść CCD przez znacznie mniejsze szumy własne niż w CMOS. O ile np Samsung pracuje nad jak największym upakowaniem pikseli i doszedł z tego co wiem do 1,12μm², tak CCD zostały w okolicach 2μm² i tyle, bo nie ma chętnych nad dalszą miniaturyzacją.
 
 
TomPL2 
Optyczny


Pomógł: 26 razy
Posty: 1271
Skąd: Z Warmii
Wysłany: Pią 02 Wrz, 2016   

Gosia_samosia napisał/a:

Ja już odrobinę zeszłam z półki cenowej sony rx100 (2000 zł) na rzecz Canon PowerShot G9 X (1700 zł...już lepiej - jesli chodzi o cenę...a i ocena tego apratu jest wyższa na innych www), ewnt wspomniany przeze mnie Panasonic Lumix DMC-LF1 (za niecałe 1200zł) - nikt sie nie wypowiedział...nie wiem czy az tak słabo wybrałam czy co...

Bo dyskusja rozgorzała :) LF1 osobiście nie używałem, ale wygląda całkiem spoko i ma dobrą recenzję na optycznych (http://www.optyczne.pl/235.1-Test_aparatu-Panasonic_Lumix_DMC-LF1_Wst%C4%99p.html), więc kolega Andrzej też może poprze ;)
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Pią 02 Wrz, 2016   

TomPL2, masz rację, że Andrzej cię poprze, bo ma takie uczulenie na Canona, że nawet chińskie firmy produkujące pod starymi znanymi nazwami (np Polaroid) będą lepsze niż Canon :D
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Pią 02 Wrz, 2016   

Wojmistrz napisał/a:
nie bądź ignorantem proszę
Nie bądź idiotą - bardzo proszę !
Wojmistrz napisał/a:
Wyszliśmy z epoki lamp, mamy tranzystory

A gdzie ty byłeś jak weszły układy scalone? :lol: :lol: :lol: Na tych już 35 lat temu z kolegami różnośći składaliśmy... Oj dawne czasy... A wzmacniacze nadal są najlepsze na lampach...

[ Dodano: Pią 02 Wrz, 2016 16:52 ]
Wojmistrz napisał/a:
uczulenie na Canona

Nie lubię zdzierstwa.

Fujifilm FinePix X10 też jest fajny. Panasonic LUMIX DMC-LF1 i Pentax MX1. Nie wiem jakie są ich ceny ale mnie się podoba w Pentaxie stabilizacja i 1/8000s.

Nikon Coolpix P340 jest bardzo obiecujący.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14