Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
FOTOGRAFIA W PODCZERWIENI
Autor Wiadomość
matys 
Entuzjasta
Raczkujący amator


Pomógł: 12 razy
Posty: 703
Skąd: Londyn/Lubin
Wysłany: Pon 29 Sie, 2016   

fatman, ile mil latasz rocznie ?

witkot, fajnie złapałeś to światło(ir) padające na drzewo !!
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Pon 29 Sie, 2016   

Zazdroszczę tych podróży :cool:
(Nie mylić z zawiścią.)
 
 
fatman 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 3231
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto 30 Sie, 2016   

matys, nie liczę mil. Pewnie ileś tam mam.
Rwalizuję "Fotomisje Optyczne-go"
W pojedynkę :mrgreen:

Na razue tu jeszcze nic nie zfociłem chociaż pogoda do IR wymarzona.
Trzeci dzień ani jednej chmurki.
Jutro przemieszczam się do Durbanu więc liczę na jakieś portowo-wieżowcowe IRenki :-)
 
 
Farensbach 
Uczestnik


Posty: 94
Wysłany: Czw 01 Wrz, 2016   

witkot napisał/a:
Koleje próby :wink:
52.


Ciekawie przedstawione :-)
 
 
witkot 
Optyczny



Pomógł: 5 razy
Posty: 1206
Skąd: Rybnik
Wysłany: Czw 01 Wrz, 2016   

Miło mi
Dziękuję :wink:
 
 
avalon 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 104
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: Pon 05 Wrz, 2016   

Ponieważ coś ciągnie mnie kierunku IR, przebrnąłem przez cały wątek i teraz pytanie do praktyków. Fotografuję OM-D E-M5 Mark II i z oczywistych względów (zbyt świeża konstrukcja) nie zamierzam przerabiać na pełne spektrum. Wyprowadźcie mnie z błędu jeśli źle dedukuję. Ponieważ do dyspozycji mamy 560 nm, 650 nm, 720 nm, 850 nm, 950 nm, czyli od filtrów przepuszczających jeszcze jakąś ilość światła widzialnego po takie, które wchodzą w głęboką podczerwień, a im nowsza konstrukcja aparatu, tym ponoć skuteczniejszy filtr odcinający pasmo podczerwone. W taki układzie wydaje się rozsądnym wyborem byłby filtr na poziomie 700nm lub więcej. Odwracając sytuację, o ile więcej pasma widzialnego wpuści filtr 650nm przy nieprzerobionym korpusie. Filtry 850nm i 900nm raczej odrzucę na początek, bo tak intensywnego efektu chyba na razie nie chcę. Przynajmniej na tyle, na ile ze wszystkich przeczytanych dotychczas artykułów mogę wywnioskować. Podejrzewam, że skończy się na najpopularniejszym 720nm ;) Może ktoś z obecnych tutaj IRcowników, pracuje na nieprzerobionym korpusie, miałbym wówczas jakiś punkt odniesienia.
 
 
fatman 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 3231
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon 05 Wrz, 2016   

avalon,

1. witkot pracuje na nieprzerobiońym korpusie.
2. Pewnie to już wiesz ale filtr IR na nie przerobionym korpusie działa jak filtr redukujący o 10 przyslon i czasy naświetlania przy dobrej pogodzie będziesz miał na poziomie 1-5 sekund. Musisz mieć statyw. Wtedy już statycznego zdjecia nie zrobisz. Ruchu nie zamrozisz.
3. Rozważ 760nm zamiast 720nm. Daje lepszy kontrast. Mam wszystkie. Rzadko używam pośrednich. Więc albo fotografuje do cz-b i wtedy 760; a jak chcę channel swap robić bo jest fajne zielsko i woda to wtedy biorę 590.
Filtry 630, 850 i 900 leżą w pokrowcach. Rzadko używam.
Filtr 900 daje już gorszy kontrast niż 760 i konwersja do cz-b nie jest tak spektakularna jak z tego 760.
4. Ja też fotografuję E-M5mkII ale do przeróbki na IR kupiłem za allegro prawie nowego E-M10 (za chyba cos ok. 1400 PLN, ale można trafić taniej).
5. Polecam przeróbkę bo można mieć 2 w jednym. Wystarczy wyjąć hot mirror z przed matrycy.

6. O ile więcej wpuści... zonacz mój avatar :mrgreen:
 
 
avalon 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 104
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: Pon 05 Wrz, 2016   

Dzięki. Szybko, rzeczowo i konkretnie.
ad.1 witkot, dobrze wiedzieć bo własnie takie praktyczne przykłady najbardziej mnie interesują. Ciekawi mnie czy jego fot.48 z 7 zakładki w temacie to wynik uzycia 720nm czy innego ? (dworek w okowach zieleni)
ad.2 Zdaję sobie sprawę, zresztą frotka jeździ ze mną dzień w dzień w bagażniku. W zasadzie to 3/4 gratów leży w bagażniku non stop, tak w razie czego :P 10 działek czyli tyle co mój Hitech Pro Stop 10 :D
ad.4 Zakup innego korpusu i przeróbki wchodzi w grę owszem ale w odleglejszej przyszłości. Najpierw chcę posmakować a jeśli zasmakuję... Czekam też co pokaże E-M1mkII, bo to będzie priorytetem w zakupach.
ad.6 To poproszę Twojego avatara w wersji full wypas ;) ....może być na priv :D
Jeszcze chcę wymienić i zainwestować w dobrego CPLa ale o tym napisałem w dziale filtrów itp.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Pon 05 Wrz, 2016   

Panowie, ale to temat prezentujący zdjęcia, a nie do dyskusji o sprzęcie.
 
 
avalon 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 104
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: Pon 05 Wrz, 2016   

Pomimo wszystko, pytanie o sprzęt przy okazji zdjęć chyba nie jest jakimś strasznym faux pas. Tym bardziej, że w dziale filtrów jest znacznie ciszej. Osobiście wolę rozmowę o teorii poparta przykładami praktycznymi. Poza tym ktoś w przyszłości, może szukać tutaj podobnej rady, dzięki temu otrzyma gotową odpowiedź. I najważniejszy argument, którym pozwolę sobie odeprzeć Twój zarzut Wojmistrzu, wpisz w wyszukiwarkę na forum "fotografia podczerwona" i zobacz wynik :) Pozdrawiam.
 
 
witkot 
Optyczny



Pomógł: 5 razy
Posty: 1206
Skąd: Rybnik
Wysłany: Wto 06 Wrz, 2016   

avalon-48 to nie moja fotka więc ciężko mi powiedzieć.
Ja też dopiero raczkuję w temacie.
Używam 720 nm hoya i wychodzą mi czasy nawet do 30 sek.
Statyw obowiązkowo, dobre słoneczko i bez wiatru.
Tyko tyle mogę podpowiedzieć.
 
 
fatman 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 3231
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto 06 Wrz, 2016   

avalon, zobacz to:

http://www.astrosurf.com/...-variations.jpg
http://www.davidkennardph...omparison.xhtml

[ Dodano: Wto 06 Wrz, 2016 15:10 ]
53.

Filtr 760nm.

20160831-_8310173_800.jpg
Plik ściągnięto 12499 raz(y) 111,81 KB

 
 
avalon 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Posty: 104
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: Sro 07 Wrz, 2016   

Domniema, że to z Twojego EM10 full spectrum. A byłbyś skłonny Fatmanie w ramach doświadczalnego testu, popełnić jakieś 2 foty EM5 jedną 760nm, a drugą 630nm ? Oczywiście najlepiej z zielenią jako sztafażem. Byłbym wdzięczny.
Również byłbym wdzięczny faziemu75, autorowi foty nr 48 (zakładka "8") za odzew z jakim filtrem je popełnił i czy sprzęt był przerabiany specjalnie pod kątem fotografii IR.
Choć tak przyglądam się, porównuję te przykłady z nieprzerabianego Fuji X-A1 Davida Kennarda i tak, jak chyba mówisz. 760nm byłby optymalny przy nieprzerobionym korpusie.
A najlepiej popsuć jakiś korpus pod full spectrum :D
 
 
fazi75 
Rozmowny


Posty: 443
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 08 Wrz, 2016   

avalon napisał/a:
Również byłbym wdzięczny faziemu75, autorowi foty nr 48 (zakładka "8") za odzew z jakim filtrem je popełnił i czy sprzęt był przerabiany specjalnie pod kątem fotografii IR.

Tak. Sprzęt jest przerobiony na podczerwień. To stary kompakt olympusa. Używam filtra 720
Poniżej przykład kolorów jaki z niego się dostaje.
54.
Ostatnio zmieniony przez Wujek_Pstrykacz Sro 05 Kwi, 2017, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
fatman 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 3231
Skąd: Poznań
Wysłany: Sro 05 Paź, 2016   

Z cyklu "Szkocja w podczerwieni".
Zamek oczywiście Elian Donan. najczęściej fotografowany zamek w Szkocji.

55.

20160920-_9200007_IR_1024.jpg
Plik ściągnięto 12172 raz(y) 463,05 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,21 sekundy. Zapytań do SQL: 19