Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
dopasowanie kolorów na dwóch zdjęciach
Autor Wiadomość
elusial 
Początkujący


Posty: 29
Wysłany: Czw 10 Lis, 2016   dopasowanie kolorów na dwóch zdjęciach

Mam taki problem ze zdjęciami. Mam serię zdjeć ubrań w jednakowym kolorze robioną innym aparatem i w innych warunkach oświetlenia. Teraz próbuję sfotografować resztę ubrań ale nie mogę dobrać ustawień aparatu żeby uzyskać identyczny kolor ciucha. Zamiast ecru wychodzi mi bardziej szary/ bury. Oczywiście ustawiam w aparacie balans bieli przy aktualnym oświetleniu. Niestety to nie pomaga.
Pomyślałam, że zmienię to w gimpie ale gimnastyka suwakami kolorów mi nie wychodzi. Może jest jakiś sposób żeby skopiować kolorystykę? Oczywiście nie jest to jednolity kolor bo są cienie.
Mam też rawtherapy ale to narzędzie jest na tyle zaawansowane że nie wiem od której strony podejść żeby mnie nie ugryzło.
Czy możecie coś doradzić?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 10 Lis, 2016   

elusial, czy zdjęcia z poprzedniego aparatu masz w postaci surowych plików RAW, czy gotowe JPG/TIFF? I czy swoje zdjęcia robisz w RAW? Ciężko coś doradzić też bez zobaczenia jakie te kolory w poprzednich zdjęciach są. Oczywiście każdy aparat pracuje trochę inaczej, ale przyzwoicie wykonane zdjęcia przy sensowym oświetleniu fotograficznym powinny wychodzić dość podobnie, na tyle podobnie, że lekkie korekty suwakami powinny pomóc. Problematyczne mogą być mocno nasycone kolory podstawowe, takie jak czerwony, niebieski, które są najtrudniejsze dla matryc. Bez większej ilości informacji ciężko będzie chyba pomóc.
 
 
elusial 
Początkujący


Posty: 29
Wysłany: Czw 10 Lis, 2016   

Poprzednie zdjęcia są robione przez kogoś innego i nie mam ich w postaci Raw. Mam jpgi i to dość mocno skompresowane. Nie wiem tez jaki to był aparat ani oświetlenie. To co robię teraz robię w RAW + JPG fine. Wszystko oryginalnie ma kolor ecru / kremowy - taki złamany biały.
Chciałabym żeby te zdjęcia trzymały się kupy tzn. żeby było widać że to ta sama kolekcja.
Teraz jestem poza domem. Jak wrócę to mogę wrzucić je i pokazać.
 
 
Tutejszyn 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 2954
Skąd: Gliwice
Wysłany: Czw 10 Lis, 2016   

Pierwsza rzecz, na którą chcę zwrócić uwagę jest to, że nie koniecznie musisz dopasowywać ustawienia swojego aparatu pod zdjęcia, które otrzymałaś od kogoś. Równie dobrze możesz te czyjeś zdjęcia dopasować do tego, co uzyskujesz ze swojego aparatu.
elusial napisał/a:
Pomyślałam, że zmienię to w gimpie ale (...) Mam też rawtherapy
Cóż, na pewno pomaga znajomość narzędzi na których się pracuje..
Przy fotografowaniu można posłużyć się szarą kartą, która jest odniesieniem kolorystycznym dla programu w którym korygujesz kolory. "Szara karta" to taki prosty wzornik kolorów, który można zastąpić zwykłą białą kartką papieru. Potem czy to Gimp, czy RawTherapy, po wskazaniu mu obszaru szarej karty, koryguje pozostałe barwy do właściwych. Dlatego tak ważne jest robienie zdjęć w RAW. RAW pozwala na dużo większe korekty, co praktycznie zwalnia fotografa od konieczności ustawiania balansu bieli w aparacie.
Ostatnio zmieniony przez Tutejszyn Czw 10 Lis, 2016, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
elusial 
Początkujący


Posty: 29
Wysłany: Czw 10 Lis, 2016   

Tutejszyn, Przed robieniem zdjęć ustawiałam balans bieli posługując się białym tłem. Niestety trzeba się przyznać że moje zdjęcia mają brzydszą kolorystykę i wolę dostosować się do tych poprzednich. Zresztą mam tylko 2 swoje zdjęcia i ok. 30 tych poprzednich.
 
 
Tutejszyn 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 2954
Skąd: Gliwice
Wysłany: Czw 10 Lis, 2016   

Cytat:
Przed robieniem zdjęć ustawiałam balans bieli posługując się białym tłem
W praktyce wygląda to tak: robisz zdjęcie sceny, na której jest widoczna szara karta, lub inne białe tło :) potem już bez szarej karty fotografujesz pozostałe przedmioty. Przy obróbce fotografii za pomocą zdjęcia z szarą kartą, program ustala wielkość poprawki, którą to poprawkę można już przenieść na pozostałe fotografie.
 
 
elusial 
Początkujący


Posty: 29
Wysłany: Czw 10 Lis, 2016   

Tutejszyn, mówisz oczywiście o programie do obróbki plików RAW ? Czyli jeśli dobrze rozumiem najprawdopodobniej mój aparat po prostu nie radzi sobie z balansem bieli?
 
 
Tutejszyn 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 2954
Skąd: Gliwice
Wysłany: Czw 10 Lis, 2016   

Cytat:
Czyli jeśli dobrze rozumiem najprawdopodobniej mój aparat po prostu nie radzi sobie z balansem bieli?
Tak :) Powiem Ci na ucho, że jest to bolączka nie tylko Twojego aparatu. Dlatego fotografowie w ogóle nie zajmują się ustawianiem balansu w aparacie. Po prostu fotografują w RAW i dzięki temu (i szarej karcie) w programie do obróbki fotografii mogą zrobić praktycznie dowolną korektę barwną.

[ Dodano: Czw 10 Lis, 2016 13:06 ]
Zawodowcy korektę barwną robią przy pomocy specjalnych barwnych wzorników, ale podstawą może być najzwyklejszy wzorzec, czyli właśnie szara karta, lub biała kartka.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 10 Lis, 2016   

Tutejszyn napisał/a:
Pierwsza rzecz, na którą chcę zwrócić uwagę jest to, że nie koniecznie musisz dopasowywać ustawienia swojego aparatu pod zdjęcia, które otrzymałaś od kogoś. Równie dobrze możesz te czyjeś zdjęcia dopasować do tego, co uzyskujesz ze swojego aparatu.

Ale jeśli dostępne są już tylko gotowe JPG-i do internetu, to ta droga odpada.

Tutejszyn napisał/a:
Dlatego fotografowie w ogóle nie zajmują się ustawianiem balansu w aparacie. Po prostu fotografują w RAW i dzięki temu (i szarej karcie) w programie do obróbki fotografii mogą zrobić praktycznie dowolną korektę barwną.

Dokładnie, też to polecam. Ale potem w obróbce RAW można balans bieli dobrać tak, żeby był podobny do tych gotowych zdjęć.
 
 
elusial 
Początkujący


Posty: 29
Wysłany: Wto 15 Lis, 2016   

Tutejszyn, dzięki za podpowiedź. To nie pomogło do końca ale obejrzałam film o obsłudze Rawtherapy na Youtube i z pomocą suwaków się udało:)
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Czw 17 Lis, 2016   

elusial, przesiądź się na RAWy i poszukaj nawet zamiennika/podróbki czegoś takiego jak np ColorChecker Passport. Ja swój dostałem w zestawie ze spektrokolorymetrem i używam obecnie X-Rite ColorChecker Classic. Całkowicie wystarczy, ale wcześniej trafiłem na reklamówkę "brytyjskiego" fotografa (o ile Muhammad to imię brytyjskie :) ) za £1.99, która do złudzenia przypominała tą kartę. Różnica była w tym, że na części biało-szaro-czarnej była napisana jego strona www, a na kolorowej brak było napisów, ale nawet znaczniki były takie same.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 15