Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Gdzie w Krakowie wywołać B&W
Autor Wiadomość
retrofokus 
Uczestnik



Posty: 96
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 16 Lut, 2016   

szlicnykotek, Ja nie jestem pewny czy rzeczywiście opanowałeś, może tylko tak Ci się wydaje, dobrze wywołany film nie dla każdego znaczy
to samo, jak odebrałem swój wywołany w punkcie, gdzie użyto dokładnie takiej samej chemii - ręcznie, zrozumiałem co robię źle.

MOŻESZ MNIE OBJAŚNIĆ CO MASZ NA MYŚLI ????
Może ja od 40 lat źle filmy wołam ...
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Sro 17 Lut, 2016   

No ja nie bardzo wiem czy Wasze lampy ciemniowe dają jakieś inne światło, czy ja czegoś też nie wiem? Z mojego doświadczenia wynika, że współczesne filmy (od jakichś 60-ciu lat) nie wolno wołąć przy jakichkolwiek lampach bo się po prostu zadymiają. To nie jest żaden problem bo chemia jest na tyle prosta, że nawet kolorowe slajdy (szczególnie wrażliwe na wszelkie odchyłki) bez podglądania można dobrze wywoływać. Należy jedynie przestrzegać czystości i jakości odczynników chemicznych oraz wody, temperatury (najlepiej z tolerancją 0,2 st.) i intensywności mieszania. Można to wszystko uzyskać tak przy ręcznej obróbce jak i w urządzeniu mechanicznym (np. "JOBO COMBI"). Śmiem nawet twierdzić, że w dobie pędu za zyskiem i oszczędzaniu na kosztach w labie odczynniki mogą być znacznie gorszej jakości jak świeże, samodzielnie przez nas rozpuszczone. Warunek jest tylko jeden aby kupić nieprzeterminowany i pewny zestaw.
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Wto 19 Lip, 2016   

Odnośnie pytania tytułowego - odpowiadam - w koreksie. Warto też wcześniej poświęcić kawałek filmu na zrobienie testu naświetlenie/czas wywołania - gdyż zależnie od aparatu/światłomierza i partii materiału oraz wywoływacza można uzyskać różne efekty wywołania. Czasem trzeba odrobinę skrócić lub wydłużyć czas wynikający z przepisu.

Eech... miło poczytać wspominki... też zaczynałem od koreksu na taśmę ale to nie był dobry pomysł - szczególnie w przypadku filmu 120 lubiła się czasem skleić z filmem i "metaliczny" kawałek filmu zostawał... Późniejsze spiralne były lepsze ale trzeba było dobrze zaokrąglić rogi filmu , bo inaczej haczyły o rozpórki spirali. Miałem też sowieckie zerżnięte z Jobo - trzeba było koniecznie płukać w czystym occie żeby kulki się nie zakamieniały , bo inaczej się klinowały...
Dla początkujących polecam płukanie szpul właśnie w occie i ostateczne w wodzie destylowanej. A odczynniki najlepiej jednorazowe - takie w płynie do rozcieńczania - jak Rodinal czy R-09 - stosujcie szklane kulki do wypełniania butelki tak by zawsze było pod korek - to taki koncentrat nawet po otwarciu może stać w lodówce na wet rok. Tylko przed odmierzeniem kolejnej porcji do roztworu trzeba zaczekać aż się ogrzeje i dobrze wymieszać (ma tendencję do krystalizacji). Kulki szklane w rozpuszczeniu kryształków też pomagają. Tylko ostrożnie - butelka szklana może zbyt gwałtownego mieszania nie przeżyć... :lol:

Co do światła przy wołaniu ręcznym w kuwecie - kiedyś owszem , gdy były jeszcze stare filmy panchromatyczne - (stare fotopany f w zielonym pudełeczku z lat 60-tych) słabo "widziały czerwony". Więc na zdjęciach panie mogły mieć czarne usta. Przy takim filmie można było podglądać przy czerwonej żarówce. Oliwkowe światło też można bylo czasem uzyć przy ręcznym wołaniu 120-tek , ale łatwo było o zaświetlenie - taka była praktyka np w wojsku , ale niestety bywało że za długie włączenie lampy dawał na części obrazu efekt solaryzacji. Więc raczej nie polecam. Tylko koreks i dokładny termometr, tabele i zegar z sygnałem . Oraz ustalone warunki mieszania.
 
 
bogdanek 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 247
Wysłany: Sro 14 Gru, 2016   

W Fotojokerze ostatnio pytałem , to koszt wywołania ze skanem na płytkę i wydruk pocztówkowy to koszt około 50-55 zł, z tym ,że nie pytałem drobiazgowo o szczegóły.
 
 
adam_b
[Usunięty]

Wysłany: Pią 06 Sty, 2017   

z tego co wiem wywołują też w Fabryce Zdjęć na Madalińskiego (jeśli temat jeszcze niewyczerpany). Sam wywoływałem tam co prawda tylko 120-tki, ale bez zarzutu.
 
 
Marietta 
Nowy


Posty: 6
Wysłany: Pią 03 Lut, 2017   

ja bym chciała umieć sama wyowływać...ale musiałby mnie ktoś w tym temacie przeszkolic, kupię aparat a później poszukam nauczyciela/kursu wywoływania w domku:)
 
 
Preskaler 
Entuzjasta



Pomógł: 7 razy
Posty: 713
Wysłany: Sob 04 Lut, 2017   

Chciec - to moc! Ja opanowalem ten proces jak mialem 9 lat i jakos dalem rade. Zrobilem to bez zadnego nauczyciela. Nawet ksiazki na poczatku nie mialem. Polecam najpierw zakupienie starej ksiazki, potem koreksu, termometru fotograficznego (takiego aby wchodzil w otwor koreksu) i chemii. Zalezy gdzie mieszkasz i jaki masz dostep do tejze. Niby teraz mozna wszystko przez internet zakupic ale.. Z takim zestawem mozna juz filmy b&w wywolywac. Do odbitek potrzeba troche wiecej. Powiekszlnik, lampe ciemniowa, kuwety, szczypce, maskownice, jakies sloiki lub inne pojemniki na rozpuszczane chemikalia itp. Na poczatek polecam opanowac wywolywanie samych filmow. mozna je potem zeskanowac izamienic na zdjecia cyfrowe albo przejsc do drugiego etapu, czyli wywolywanie odbitek.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14