Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: komor
Nie 12 Lut, 2017
Ponownie jaki obiektyw m4/3
Autor Wiadomość
arn-wie 
Początkujący


Posty: 26
Wysłany: Nie 12 Lut, 2017   Ponownie jaki obiektyw m4/3

Chciałem zapytać o obiektyw do systemu m4/3 (olympus pen)
Na chwilę obecną mam dwa obiektywy:
1. kit - dołączony do zestawu,
2. 40-150 4/5,6 panasonic z 4/3 z przejściówką na m4/3.

Z drugiego obiektywu jestem nawet dość zadowolny z tym że jest on spory, z pierwszego średnio bo jest on spory a zdjęcia są takie sobie. Co do aparatu też niestety nie jest różowo bo pomimo tego że używam go już ładną chwilę to wydaje mi się średnio funkcjonalny, ma za to jedną podstawową zaletę - jest mały.

Zastanawiam się nad dalszą rozbudową tj.:
Wariant 1:
wymiana obiektywu kitowego na 14-42mm/F3.5-5.6 ASPH pancake - 26,8 mm (mniej więcej o połowę krótszy + Panasonic H-H025E 25 mm f/1,7
Niestety tu widzę w miarę spore koszty ale może to by i dobre było zoom o krótkiej lufie + jasny obiektyw o zwykłej lufie
koszty: ok. 1500 / za dwa obiektywy
być może udałoby się sprzedać obiektyw kitowy ale pewnie kwota to jakieś 200 zł

Wariant 2:
pozostanie przy obiektywie kitowym + zakup:
1. Panasonic Lumix G 14/2.5 ASPH - długość lufy 20,5 mm - w sumie fajny bo można go kupić nowy za ~850 zł
2. Olympus 17/2,8 - długość lufy 22 mm cena za nowy ~900 zł
3. Panasonic g 20/1.7 - długość lufy 26 mm cena za nowy ok 1300 - po zwrocie panasonic (promocja do końca lutego chyba, że czegoś nie rozumiem)

Są jeszcze obiektywy Meike ale one są manualne więc je pomijam

Chcę obiektyw krótki (lufę krótką) w celu wygody przy wycieczkach. Oprócz tego i tak zamierzam nosić obiektyw długi 40-150 4/5,6 panasonic z 4/3 w plecaku ale pod ręką wygodniej z krótkim.

Najbardziej to by mi pasował ten obiektyw 3. panas. g20/1,7 ale jest drogi. Nie wiem czy jest sens aż tyle pieniędzy pakować w ten obiektyw czy nie poprzestać na czymś tańszym.

Zmiana całości nie wchodzi raczej w grę po 1 ze względu na cenę a co ważniejsze ze względu na gabaryty.

Obiektyw głównie używany podczas wycieczek ale nie chciałbym ograniczać go tylko i wyłącznie do tego.

Proszę o radę co i jak?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






fatman 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 3231
Skąd: Poznań
Wysłany: Nie 12 Lut, 2017   

Panas 20/1.7
 
 
arn-wie 
Początkujący


Posty: 26
Wysłany: Nie 12 Lut, 2017   

ok wiem że najlepszy ale czy warto to 500 więcej dawać? do np. G 14/2.5
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Nie 12 Lut, 2017   

To nie są kartofle różniące się np. kształtem
tylko dwa obiektywy o innych kątach widzenia.
 
 
arn-wie 
Początkujący


Posty: 26
Wysłany: Nie 12 Lut, 2017   

Cytat:
To nie są kartofle różniące się np. kształtem
tylko dwa obiektywy o innych kątach widzenia.


No spoko jasne - nie chodzi mi o kształt w tym wypadku.

Uważasz że pomiędzy 14 a 20 będzie b.duża różnica - może nie wiem.
14 to pewnie szerszy kąt będzie o ile - nie wiem. Może podasz linki pokazujące różnicę na tym samym zdjęciu porównam i odpowiem który bardziej mi pasuje - dla tych dwóch obiektywów. Wydaje mi się że szerszy kąt będzie dla mnie bardziej ok. o ile nie zniekształci za bardzo obrazu.
Na kitowym bardziej (częściej robię zdjęcia na 14
 
 
AdrianFilmy 
Nowy


Posty: 17
Wysłany: Pon 13 Lut, 2017   Kąt widzenia - Canon 50mm f1.8 vs. Panasonic 25mm f1.7

delete
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 13 Lut, 2017   

arn-wie napisał/a:
Uważasz że pomiędzy 14 a 20 będzie b.duża różnica - może nie wiem.

Rożnica jest zauważalna. Nie wiem czy dla m4/3 jest jakiś symulator obiektywów pokazujący różnice w kątach widzenia, ale możesz sobie np. na nikonowym ustawić obiektywy 28 mm kontra 40 mm, wybrać matrycę FX i będziesz widział, jaka to jest różnica.

http://imaging.nikon.com/lineup/lens/simulator/
 
 
arn-wie 
Początkujący


Posty: 26
Wysłany: Pon 13 Lut, 2017   

Patrzyłem na ten symulator to wg mnie między 14 a 20 nie jest duża, ale wiadomo zależy co dla kogo jest ważne.
Przeglądałem zdjęcia z ostatniego wyjazdu to w większości były to zdjęcia 15 ale to nieistotne. Wg mnie różnica nie jest duża, ale bardziej mi chodziło o zdjęcie tego samego obiektu jednym i drugim obiektywem. W sumie jaśniejszy obiektyw daje możliwość zrobienia zdjęcia z mniejszą głębią 1,7 niż 2,5.
 
 
muzyk 
Temu Panu już podziękujemy



Pomógł: 282 razy
Posty: 8443
Wysłany: Sro 15 Lut, 2017   

Super optycznie szkło to 20 1.7 l albo ll.
Taki "must have" dla userów m4/3 ( choć każdy i tak ma swoje preferencje ;)
AF nie jest szybki w tym szkle, ale... daje radę.
Polecam!

Mam teraz ll wersje.

14 2,5 też mam, ale nie jest to tak uniwersalna/standardowa ogniskowa jak 20. Poza tym lepsze światło i nieco mniejsza głębia ostrości, jeśli potrzeba.

Kup wersję l tego 20 1.7 -nawet używaną. Wg dxo mark jest nawet nieco lepsza optycznie od wersji ll (choć tych różnic i tak nie zauważyłbyś).
 
 
arn-wie 
Początkujący


Posty: 26
Wysłany: Czw 16 Lut, 2017   

Dzięki za opinię - tak zrobię

Pozdrawiam
 
 
fatman 
Optyczny



Pomógł: 36 razy
Posty: 3231
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 16 Lut, 2017   

Amen! :mrgreen:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 15