Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Wyostrzanie - przez aparat czy w postprocesie
Autor Wiadomość
Arthurius 
Nowy


Posty: 17
Wysłany: Wto 25 Kwi, 2017   Wyostrzanie - przez aparat czy w postprocesie

Jestem początkujący i szukam porady dotyczącej wyostrzania.

Czy lepiej ustawić jakiś poziom wyostrzania w aparacie (u mnie w Canonie 100D jest skala 0-7)
Czy lepiej zrobić zdjęcie z wszystkimi ustawieniami na 0 a wyostrzać ewentualnie w jakimś programie?

Zastanawiają mnie również testy obiektywów, gdzie ostrość (rozdzielczość) jest jednym z podstawowych testowanych parametrów, a później i tak wszyscy robią zdjęcia z ustawieniem ostrości na zero. Czy jest jakaś różnica między zdjęciem wykonanym obiektywem z najlepszą ostrością w testach ale z ustawieniami na zero, a zdjęciem wykonanym gorszym obiektywem ale z ostrością ustawioną na np. 3-4? Można sobie wyobrazić, że efekt będzie ten sam..? A może takie wyostrzanie przez aparat wprowadza jakieś inne zakłócenia?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






TS
[Usunięty]

Wysłany: Wto 25 Kwi, 2017   

Jeśli dopuszczasz myśl o jakimkolwiek postprocesie, to ustaw zero :) Jeśli robisz jpg, to potem sobie doostrzysz zależnie od zastosowania (ekran - wydruk, portret - krajobraz), a jeśli raw, to i tak musisz to wyostrzanie w którymś momencie ustawić.

Ja zawsze robię raw+jpg przy najniższym wyostrzaniu (w Olympusie to -2) i nawet jak mnie gotowy jpg zadowala, to i tak go skaluję w dół (bo przy oglądaniu szybciej otwiera się na kompie, do wydruku też nie ma co dawać nadmiarowej rozdzielczości) i przy okazji nakładam maskę wyostrzającą.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 25 Kwi, 2017   

Za TS – jeśli RAW-y to i tak wszystko odbywa się w postprocesie, w komputerze, a jeśli JPG, to według Twoich potrzeb – jeśli chcesz obrabiać w kompie to zostawić zero, a jeśli chcesz mieć gotowe prosto z aparatu, to możesz samodzielnie poeksperymentować zarówno z ustawieniami wyostrzania jak i odpowiednimi ustawieniami Picture Style, które masz w menu Canona.

Arthurius napisał/a:
Zastanawiają mnie również testy obiektywów, gdzie ostrość (rozdzielczość) jest jednym z podstawowych testowanych parametrów, a później i tak wszyscy robią zdjęcia z ustawieniem ostrości na zero.

Testy trzeba robić w warunkach po pierwsze kontrolowanych, a po drugie, najbardziej jak to możliwe w warunkach identycznych pomiędzy różnymi systemami (Canon, Nikon, …). Stąd potrzeba ustawienia wykluczającego wszelkie dodatkowe operacje wykonywane w aparacie, na ile to możliwe.
 
 
Tutejszyn 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 2954
Skąd: Gliwice
Wysłany: Wto 25 Kwi, 2017   

TS napisał/a:
Ja zawsze robię raw+jpg...
Już któryś raz słyszę, że ludzie robią raw+jpg. Czy raw i jpg, nie wydłuża przypadkiem czasu potrzebnego na obsługę zdjęć? U mnie całość wykonana jedynie w raw, wpada do Camera RAW. Tutaj dokonuję przeglądu zdjęć, co do usunięcia, ląduje w koszu, co ma zostać, poprawiam, potem robię eksport do jpg i zapis w archiwum. Nie bardzo bym wiedział co zrobić z jpgami, powstałymi w trybie raw+jpg. Miałbym je osobno przeglądać?

Oczywiście wyostrzenie robię w Camera RAW. Wyostrzenie w aparacie, jak wszystko inne, ustawione na zero.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Wto 25 Kwi, 2017   

Tutejszyn napisał/a:
Czy raw i jpg, nie wydłuża przypadkiem czasu potrzebnego na obsługę zdjęć

Nie wiem :) To nie takie proste. Mam sporo zdjęć prosto z aparatu zrobionych w trybach tematycznych czy scen, z których jestem w miarę zadowolony. Tylko kadruję, skaluję, ostrzę i gotowe. Odtworzenie tych trybów przy wywoływaniu rawa nie jest takie szybkie, bo nie wszystkie ustawienia jpg są wpisane do rawa. Żałuję, ale tak jest. Z kolei dla pozostałych zdjęć dłubię w rawie, ale jpg z aparatu jest punktem odniesienia - co poprawić. Nie wiem na pewno czy to optymalne podejście, w moim przypadku chyba jednak tak, bo nakłada się też na to mój powolny, prawie 10-letni komp (do dużo wydajniejszego laptopa nie podepnę monitora, a ekran laptopa nie nadaje się), który wywołuje rawa ze 20 s...
 
 
Tutejszyn 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 2954
Skąd: Gliwice
Wysłany: Wto 25 Kwi, 2017   

TS napisał/a:
Mam sporo zdjęć prosto z aparatu zrobionych w trybach tematycznych czy scen, z których jestem w miarę zadowolony.
Dzięki za wyjaśnienie. To ma sens, plus jeszcze te długo wywołujące się rawy... Do tej pory wydawało mi się, że przy optymalnym oświetleniu, jpg jest kalką rawa, więc nie widziałem sensu dla tworzenia osobnych jpgów w aparacie :)
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 25 Kwi, 2017   

Tutejszyn napisał/a:
Do tej pory wydawało mi się, że przy optymalnym oświetleniu, jpg jest kalką rawa

O ile do jego wywołania skorzystasz z oprogramowania producenta aparatu. Bo jak na przykład skorzystasz z Adobe Camera RAW, to masz interpretację Adobe, która nie odzwierciedla idealnie tego, co robi np. DPP Canona.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Wto 25 Kwi, 2017   

komor, ale nawet jak używam oprogramowania producenta (Olympus Viewer), to przy trybach scen jpg z aparatu różni się od tego co wbito do raw (poza trybami - jest to samo, w raw i jpg). Przy wywoływaniu muszę sporo ręcznie poustawiać w OV. Jest to spora wada, moim zdaniem. Nie mam pojęcia jak w Canonie.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 25 Kwi, 2017   

TS, możliwe, nie zaprzeczam. Co do trybów scen w Canonie to nie mam pojęcia, na pewno w normalnych trybach PASM ustawienia Picture Style są olewane przez Adobe, natomiast honorowane przez wołarkę firmową Canona.
 
 
Dżozef 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Posty: 534
Wysłany: Sro 26 Kwi, 2017   

Wołarka Canona ma w opcjach możliwość włączenia, bądź pominięcia ustawień puszki.
 
 
cybertoman 
Optyczny
AmatorFotografowania



Pomógł: 11 razy
Posty: 2906
Wysłany: Wto 16 Maj, 2017   

Tutejszyn napisał/a:
Nie bardzo bym wiedział co zrobić z jpgami, powstałymi w trybie raw+jpg. Miałbym je osobno przeglądać?


Tak, male jpg'i przydaja sie do przegladania "remote" na "goraco" - tethering, TV podczas urlopu i inne takie.
 
 
Tutejszyn 
Optyczny


Pomógł: 54 razy
Posty: 2954
Skąd: Gliwice
Wysłany: Wto 16 Maj, 2017   

cybertoman, tylko że u mnie to działa inaczej. Zdjęcia trzymam w aparacie i nikomu nie pokazuję krzywasów i ciemniasów do czasu, kiedy ich nie obrobię. Podczas obróbki wyganiam też domowników z pokoju, żeby nie zepsuć efektu "tadam!" :) Dopiero kiedy wszystko jest obrobione, śmieci skasowane, a ilość ograniczona do tego, co człowiek potrafi strawić za jednym zamachem, dopiero wtedy pokazuję zdjęcia ogólności :)
 
 
cybertoman 
Optyczny
AmatorFotografowania



Pomógł: 11 razy
Posty: 2906
Wysłany: Sro 17 Maj, 2017   

Tutejszyn, wszystko ma zady i walety...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14