Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lumix G80
Autor Wiadomość
bmus 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Pon 26 Cze, 2017   Lumix G80

Cześć,

Swego czasu byłem "zachwycony" FZ2000 i chciałem wymienić swojego FZ1000 na właśnie ten model, lecz dzięki wypowiedziom PDamiana i BartkaG odszedłem od tego zamysłu - dzięki.
Jednak zdecydowałem się chyba na kupno Lumixa G80. Stąd teraz moje pytania czy lepiej kupić z oferowanym obiektywem 12-60 czy 14-140?
Zainteresowania nie zmieniłem od mojego wcześniejszego postu tj.: fotografowanie przyrody, głównie psów (w miarę szybko poruszające się obiekty). Wykorzystuje go głównie na wycieczkach, ale oczywiście domowe imprezy też mógłby obsłużyć. Chciałbym też pobawić się trochę makrofotografią (w chwili obecnej raynox 250 itp., w przyszłości jakiś obiektyw). Ze względu na to, że do dzikiej zwierzyny trudno podejść, to planuję również dokupić z czasem obiektyw 100-300 mm. Czy macie może jakieś inne sugestie co do obiektywów, a może samego aparatu? Obiekty wybierałem pod względem kompatybilności i stabilności z aparatem (Power ISO). Może podpowiedź co do innych obiektywów np. szerokokątnych oraz obiektywów nie koniecznie Panasonica - bo jednak będzie to dla mnie spory wydatek.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Wto 27 Cze, 2017   

Skoro fotografujesz głównie w terenie i także faunę, to 14-140 (koniecznie ten nowy, ze światłem 3.5-5.6) będzie lepszym rozwiązaniem na początek. Chyba, że 100-300 zamierzasz kupić szybko, to wtedy docelowy zestaw 12-60 + 100-300 będzie lepszym rozwiązaniem, ale to oznacza dźwiganie sporej ilości sprzętu (sam 100-300 to ponad 500g). W przypadku wakacyjnych wyjazdów pojawią się dylematy.
Co do szerokiego kąta, dobierz jakąś jasną stałkę, możliwie uniwersalną. Najbardziej budżetowo będzie Panasonic 14/2.5. Szczególnie z drugiej ręki. Nada się do ciemnych wnętrz w połączeniu ze stabilizacją w aparacie. Jest tak mały i lekki, że możesz go zabrać zawsze. Problem w tym, że nie bardzo da się nim fotografować pojedyncze osoby, ze względu na zniekształcenia związane z perspektywą. Czyli możesz nosić drugą stałkę o znacznie dłuższej ogniskowej (znów: budżetowo 25/1.7 Panasonica). Alternatywnie wybrać coś pośredniego. Ideałem byłby tutaj 17/1.8 Olka. To nieco drogie szkło, ale używane można dostać za rozsądne pieniądze. Jest bardzo funkcjonalne, także ze względu na pierścień manualnego ostrzenia ze skalą.
Jeszcze inna opcja to Panasonic 15/1.7. Bardzo chwalony, właściwości jak 14-tka (czyli przydałoby się dłuższe szkło "do ludzi"), tylko sporo jaśniejszy. Cenowo niestety jak Olek.
Pozdrawiam
-J.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 27 Cze, 2017   

Wybierając między 12-60 a 14-140 musisz zdecydować, czy wolisz mieć szeroki kąt 12 mm, czy jednak większy zoom 140 mm. Mając w perspektywie i tak zakup telezooma, może warto wybrać 12-60. Ale i tak sam musisz zdecydować.
 
 
Dynax 
Uczestnik



Pomógł: 2 razy
Posty: 61
Skąd: 100lica
Wysłany: Wto 27 Cze, 2017   

wg. mojego kilkuletniego doświadczenia z m43 (mam obiektywy 14/2,5; 25/1,4 ;9-18/4-5,6; 12-50/3,5-6,3, 40-150/4-5,6) że idealnym zestawem turystycznym bylby zestaw
9-18 +14-150(140) + 25/1,4 albo 15/1,7

12 mm przy zdjęciach w mieście daje niewielką różnice w porównaniu do 14 - jak rzeczywiście potrzebuje szeroko to sięgam po genialny malutki obiektywek olympusa 9-18.
Natomiast 14-140 (czy 14-150 jak w Olympusie) spokojnie zastępuje oba kity i zapewnia mniej operacji wymiany szkieł i brudzenia matrycy. No i ponieważ taki zestaw jest w sumie doyć ciemny- przydaje się jeden jak najjaśniejszy obiektyw- ja jestem zadowolony z "panaleiki" 25/1,4 (fajna też do portretu), ale może też być coś krótszego jak 15/1,7 czy 12/2 zależnie od upodobań. Mimo że 14/2,5 to fajny malutki i tani obiektywek, to rożnica w jasności 2,5 vs 3,5 nie jest wystarczająca- dlatego planuję wymiane właśnie na 15/1,7 - najjaśnieszy szeroki kąt w systemie majacy znośną cenę na rynku używek.....
 
 
bmus 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Wto 27 Cze, 2017   

Dziękuję Panowie za podpowiedzi. Teraz przemyślę, doczytam, zobaczę i na pewno coś kupię.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14