Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Agfa Isolette II pierścień odleglosci ob Apotar 4,5 /85
Autor Wiadomość
tores 
Rozmowny


Pomógł: 3 razy
Posty: 269
Wysłany: Czw 29 Wrz, 2011   Agfa Isolette II pierścień odleglosci ob Apotar 4,5 /85

Mam problem z "restauracją" starej Agfy Isolette II.
O ile mechanika mieszka, migawki, przeslony funkcjonuje o.k, to mam kłopot z pierścieniem ustawiania odległości ostrzenia.Nie wiem czy byl poprzednio żle zmontowany, czy kwestia czasu i zastania.Może doświadczeni poradzą.Migawka Prontor-S
W załączniku foto delikwenta czkającego na zabieg

agfa isolette II.jpg
Plik ściągnięto 24830 raz(y) 271,52 KB

 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






ghost 
Optyczny
związkowiec :)



Pomógł: 69 razy
Posty: 3214
Skąd: Silesia
Wysłany: Czw 29 Wrz, 2011   

smar się zastał. miałem to samo.
zaznaczasz sobie położenie pierścienia względem soczewki od frontu (żeby nie kalibrować ostrości od nowa) odkręcasz 3 śrubki na obwodzie i siłowo wykręcasz przednią soczewkę (licząc obroty). czyścisz i smarujesz. wkręcasz i ustawiasz jak było.

sprawa łatwa, ale trzeba bardzo uważać, żeby nie męczyć się potem z kalibracją nieskończoności.
 
 
tores 
Rozmowny


Pomógł: 3 razy
Posty: 269
Wysłany: Pią 30 Wrz, 2011   

Dzięki za rady.
Pewnie przydadzą się przy pozostałych "zabytkach"
Jakiego użyć luzowacza.
Oliwka zegarmistrzowska No "0" czy "1" ?

FA.jpg
Plik ściągnięto 24830 raz(y) 128,32 KB

 
 
ghost 
Optyczny
związkowiec :)



Pomógł: 69 razy
Posty: 3214
Skąd: Silesia
Wysłany: Pią 30 Wrz, 2011   

ja owinąłem front kablem i odkręciłem na siłę (analogicznie jak otwiera się słoiki, czy odkręca filtr oleju w aucie). jak się ruszył, to dalej było łatwiej. benzyną usunąłem zielonkawą substancję, która kiedyś była smarem, potem trochę towotu i chodziło jak marzenie. moja miała apotara, ale migawkę - lepszą :mrgreen: . i faktycznie trzymała 1/500s. żaden następny aparat z tych czasów, jaki miałem, nie przekracza 1/350 @ 1/500.




ładne te Twoje cacka i wygląda, że w świetnym stanie.
 
 
tores 
Rozmowny


Pomógł: 3 razy
Posty: 269
Wysłany: Nie 02 Paź, 2011   

Wszystko uruchomione.I w Isolette i w drugim Billy Record.
Metoda na owijkę się sprawdziła.Jeden ruch i luz.
Teraz gotowe do strzału są wszystkie z foto
Orionwerk Hannover Rio10C
Franka Billy Record
Agfa Isolette II
Unibox
Zeiss Ikon Nettar
Rolifex II
Podziekowania za dobre (sprawdzone! )rady.
 
 
Z_photo 
Nowy


Pomógł: 1 raz
Posty: 11
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Wysłany: Pon 16 Sty, 2012   

ghost napisał/a:
żeby nie kalibrować ostrości od nowa...
... ale trzeba bardzo uważać, żeby nie męczyć się potem z kalibracją nieskończoności.


Kalibrację warto przeprowadzić, tym bardziej że jest to bardzo proste. W obu posiadanych przeze mnie Isolette (wersja III) kalibrowałem ustawienie pierścienia obiektywu oraz niesprzężonego dalmierza. Było co poprawiać, mimo że aparaty zachowane były w wizualnie w bardzo dobrej kondycji. Słabą stroną Agfy były/są mieszki, które pękają w narożach. Mnie zmusiło to do ich wymiany. Nowe mieszki z cielęcej skóry zamówiłem u producenta w Anglii. Podobne ale z tworzywa sztucznego (zamówiłem dwa rezerwowe) wykonuje człowiek na Hawajach :)

Isolette_III.jpg
Plik ściągnięto 24717 raz(y) 104,72 KB

 
 
candy 
Maniak
óć



Pomógł: 16 razy
Posty: 984
Wysłany: Wto 17 Sty, 2012   

z czystej ciekawości po ile te mieszki były?
może czas rozpocząć produkcję w Polszy...
ja już kilka popełniłem,ale do formatu 4x5
 
 
Z_photo 
Nowy


Pomógł: 1 raz
Posty: 11
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Wysłany: Wto 17 Sty, 2012   

candy napisał/a:
z czystej ciekawości po ile te mieszki były?
może czas rozpocząć produkcję w Polszy...
ja już kilka popełniłem,ale do formatu 4x5


Za dwa mieszki z cielęcej skóry zapłaciłem ok. 63 funty wraz z kosztami ich przesyłki do Polski.
Mieszki syntetyczne były tańsze, ok. 52 dolary (za dwie sztuki) - również z kosztami przesyłki.
Z tym, że to było w 2007 roku.
Mogłoby się wydawać, że to droga impreza. Jednak jakość obrazu uzyskiwanego z tych aparatów jest naprawdę imponująca. Moje Isolette to wersje z Solinarem 4,5/85 mm i topowym Solinarem 3,5/75 mm, z migawkami Synchro - Compur.
 
 
candy 
Maniak
óć



Pomógł: 16 razy
Posty: 984
Wysłany: Wto 17 Sty, 2012   

jakość świetna też i dlatego że większa klisza = więcej informacji
ja z mojej mamuśki C220 Pro z Sekorem 80mm 2.8 też jestem zadowolony

Cena adekwatna do przedmiotu,mało kto się tym teraz zajmuje to i płacić trzeba więcej
 
 
Z_photo 
Nowy


Pomógł: 1 raz
Posty: 11
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Wysłany: Wto 17 Sty, 2012   

candy napisał/a:
ja z mojej mamuśki C220 Pro z Sekorem 80mm 2.8 też jestem zadowolony


Ja również :grin: .
Uzupełniona o Sekora 55 mm i 180 mm jednak już trochę waży. Agfy Isolette nosiłem nawet w kieszeniach, np. w trakcie tej imprezy:
https://picasaweb.google.com/Zbyszekphoto/Skandynawia2007#
 
 
candy 
Maniak
óć



Pomógł: 16 razy
Posty: 984
Wysłany: Sro 18 Sty, 2012   

hehe,przy tamtej armacie wygląda na maleństwo

a mi sprzątnęli sprzed nosa powyższe obiektywy na ebay'u :neutral:
tzn. ktoś wyskoczył z ceną sporo wyższą niż moje założone maksimum...
ale jeszcze je dorwę! (chyba że do LF cuś ładnego prędzej ustrzelę)
 
 
Z_photo 
Nowy


Pomógł: 1 raz
Posty: 11
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Wysłany: Sro 18 Sty, 2012   

candy napisał/a:
hehe,przy tamtej armacie wygląda na maleństwo


To fakt, C220 z "dwururką" 180 mm i wysuniętym mieszkiem wygląda imponująco :) i zupełnie odmiennie niż współczesny sprzęt fotograficzny.
Wykorzystując tę cechę włazłem kiedyś bezczelnie na środek budowy z aparatem taszczonym na solidnym statywie. Akurat z tego miejsca mogłem uchwycić najkorzystnieszy kadr. Nikt mnie nie niepokoił, bo wyglądałem jak geodeta dokonujący pomiarów :mrgreen:
 
 
candy 
Maniak
óć



Pomógł: 16 razy
Posty: 984
Wysłany: Czw 19 Sty, 2012   

no nieźle :D
 
 
freefire
[Usunięty]

Wysłany: Pon 24 Lip, 2017   

Hej!
Może ktoś napisać coś więcej o kalibracji obiektywu w isolette II? Chciałem swój wyczyścić ale pogubiłem się w obrotach przy odkręcaniu i teraz nie mam pojęcia jak to naprawić. Na razie dokręciłem obiektyw do końca jako nieskończoność.
 
 
ghost 
Optyczny
związkowiec :)



Pomógł: 69 razy
Posty: 3214
Skąd: Silesia
Wysłany: Pon 24 Lip, 2017   

Otwierasz tył, zamiast kliszy przykładasz matówkę (ja zrobiłem z pleksi). Ostrzysz na nieskończoność i ustawiasz, żeby było ok, przyglądając się obrazowi przez lupę.

Wersja b) to użycie innego aparatu jako kolimatora.
potrzebujesz inny aparat (najwygodniej z jakąś 50, czymś z dobrą skalą ostrości i o podobnej ogniskowej), Ustawiasz go na nieskończoność i przykładasz obiektywami do siebie.
Teraz patrzysz w drugi aparat i kręcisz ostrością w kalibrowanym, tak żeby zobaczyć ostro w/w pleksi (dobrze sobie na nim coś wyskrobać / maznąć). Obraz powinien być ostry kiedy oba aparaty będą ustawione na nieskończoność.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,22 sekundy. Zapytań do SQL: 19