Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
10x42 na całe życie dla amatora - turysty
Autor Wiadomość
szczurowaty 
Nowy


Posty: 15
Skąd: Poznań - Jeżyce
Wysłany: Pon 04 Wrz, 2017   

No więc było tak. Paczka z Niemiec przyszła w półtora dnia. W środę po południu zapłaciłem, w piątek od rana lornetka czekała już na mnie w domu. Podziw i niedowierzanie... :shock:
Paczka była dość duża, w środku w gęstwinie styropianowych "chrupek" spoczywało niewielkie kartonowe pudełko z grafikami jakby wziętymi sprzed dwóch - trzech dekad. W środku był parciany pokrowiec o podobnym uroku jak pudełko. Na szczęście lornetka, która była w nim schowana, zrobiła na mnie o niebo lepsze wrażenie. Niezmiernie lubię uczucie, że w rękach trzymam coś bardzo solidnego i na lata, a taki właśnie jest Pentax z serii DCF.
No właśnie, pierwsze wrażenie jest bardzo ważne: że ta lornetka jest zaskakująco mała i... zaskakująco ciężka. Szczerze pisząc, nie spodziewałem się takiej wagi. Tak na oko, niewiele mniejsza od mojego wiernego TENTO 10x50... A propos, czemu w bazie Optycznych nie ma wagi tej lornetki?
No dobrze, słowo się rzekło, kobyłka u płota. Idziemy na balkon. Mój balkon to pewnie marzenie niejednego obserwatora: widać z niego całkiem okazałą panoramę Poznania, w tym kilka zabytków, trzy rodzaje pojazdów szynowych (pociągi, tramwaje oraz tzw. Poznański Szybki Tramwaj, tzw. PeSTkę), trochę drzew, kilka biurowców, ludzi, samochody, dużo drzew... zawsze coś się dzieje w zasięgu wzroku. Najpierw na ten znany mi od lat widok skierowałem nowego Pentaxa i - obyło się bez zaskoczeń. Obraz ostry w całym polu widzenia, kontrastowy, pięknie oddający naturalne kolory, pozbawiony za to "efektu 3D", jaki dają lornetki porro (przeczytałem o tym w poradniku Optycznych, to teraz taki mądry jestem, o!), ale tego spodziewałem się wcześniej. Nie spodziewałem się za to wstrząsu, jak przeżyję przy próbie powrotu do obserwacji za pomocą TENTO.
Trudno to opisać bez kiczowatej egzaltacji, więc proszę o wybaczenie znawców tematu, jeśli napiszę o rzeczach dla was oczywistych. Otóż poczułem, jakby ktoś plasnął mi mokrą szmatą od podłogi po otwartych szeroko oczach, a do tego poprawił pięścią w czaszkę z taką siłą, że poprzesuwały mi się te wszystkie czopki i pręciki w patrzałkach tak, że już nie potrafiły wrócić na swoje miejsce. Obraz mętny, szarawy, jedynie zbliżony do ostrego pośrodku, po bokach jakaś zupełna kaszanka. Do tego po odpowiedniej regulacji pokrętłami w Pentaxie obraz jest idealnym kołem. W TENTO to jakby ósemka... wstęga Moebiusa? :shock:
Fakt, nigdy w mojej TENTO nie widziałem żadnych zażółceń, o których często ich posiadacze piszą. Widocznie jakaś seria była trefna, ale raczej nie ta. Za to, używając przez jakieś ćwierć wieku TENTO, byłem przekonany, że mam dużą wadę wzroku, bo prawy okular musiałem przekręcać w jedną stronę do końca. O dziwo, w Pentaxie muszę go nastawić na "0" i wtedy jest OK. Cóż, na badaniach okresowych zawsze wzbudzałem podziw jakością mojego wzroku, ale dopiero Pentax mnie utwierdził w tym, że czytanie w młodości książek z latarką pod kołdrą nie zawsze prowadzi do ślepoty :lol:
Nie wiem, dlaczego przez tyle lat marnowałem sobie wzrok, używając ruskiego złomu. No dobra, ćwierć wieku temu przemyciłem tę lornetkę w pociągu z ówczesnego Leningradu, sam ten fakt już sprawił, że stała się dla mnie kultowa. To wtedy była naprawdę droga rzecz! Od tego czasu podróżowała ze mną do wielu egzotycznych miejsc: widziała kilka byłych republik ZSRR, w tym np. rzadko odwiedzaną Republikę Komi z jej bezkresnymi lasami, oglądała niezliczoną ilość złotych kopuł cerkwi, monasterów... marzła na lodowcach Islandii, obijając się w rowerowej sakwie, pociła się w upałach Indii i robiła co mogła na niemal 7000 metrów w Himalajach... Raz nawet mi ją skradziono, na obozie harcerskim, ale ją odzyskałem! Ostatnio rzadko po nią sięgałem - późne, podwójne ojcostwo sprawiło, że stała się dla mnie za ciężka jako dodatek do tych wszystkich wózków, nosidełek, przyczep rowerowych, fotelików i holi... Nawet ostatnio nie wziąłem jej na "bezdzietne" wyskoki w Tatry i Karkonosze. Fujifilm X-T2 niby nieco lżejszy od lustrzanki, ale to jednak nadal kawał żelastwa, a gdy się doda resztę szpeju typu raki i termosy zimą czy statyw latem... no po prostu lorneta zostaje w domu, względnie w samochodzie i tyle. Z Pentaxem to się zmieni. Najwyżej nie wezmę aparatu :twisted:
A TENTO? Cóż... nieważne, ile razem przeszliśmy, już raczej nie będę jej używał. Może powieszę sobie jako ozdobę na ścianie koło czekana, jako symbolu czegoś, do czego już raczej nie powrócę. Ale wspomnienia mam i nikt mi ich nie zabierze.
Wraz z zakupem Pentaxa zamknąłem lornetkowy okres PRL w moim życiu. "Nevermore", jak nudzi pewien upierdliwy kruk u Edgara Allana Poe. Nawet nie chcę wiedzieć, jak wygląda świat przez topowe lornetki Zeissa czy Swarowskiego. Bo moje dzieci $$$ z 500+ do osiemnastego roku życia nie ujrzą... :wink:
Jako następny (ale jednak bardzo odległy) cel stawiam sobie zakup astrolornetki. Marzy mi się Fujinon, z powodów fotograficznych mam sentyment do tej firmy. Ale to już zupełnie inna historia.

[ Dodano: Pon 04 Wrz, 2017 22:57 ]
Jak ochłonę to napiszę coś bardziej przypominającego przydatną recenzję Pentaxa...
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 908
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Pon 04 Wrz, 2017   

Jak to powiedział Pawlak w Samych Swoich: ot i przyjemnie mądrego posłuchać :grin:
 
 
leniwiec 
Rozmowny


Pomógł: 26 razy
Posty: 255
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 05 Wrz, 2017   

Pięknie napisane. Fajnie, że Pentax poszedł w dobre ręce. ;) Lorneta astronomiczna to fajny pomysł - też za mną od dawna chodzi... Śledź OLX'a i fora astronomiczne - czasem zdarzają się naprawdę fajne okazje. Ale tak sobie myślę, że sporą frajde mógłbyś też mieć z lunety obserwacyjnej. Ja parę miesięcy temu kupiłem Delte Optical Titanium 65 ED II (ok 1000 zł za używaną). Wrażenia z obserwacji są niesamowite. Ptaki można oglądać z daleka z niesamowitymi szczegółami. Z balkonu wypatrzeć detale naprawdę odległych obiektów. Jowisz jest jak ziarnko grochu (widać nawet pasy) i wraz z księżycami powoli przesuwa się w kadrze. Ja wiem, że do astronomii używa się teleskopów ale nie zmniejsza to mojej frajdy z astrozabaw z tą małą Deltą. Polecam do rozważenia. ;)
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14006
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 06 Wrz, 2017   

Ja też bym sugerował lunetę. Choć, żeby była sprzętem do astro to obiektyw raczej 80-100 mm. Jest ona o tyle fajna, że nie skazujesz się na jedno powiększenie.

Swoją drogą kiedyś przeszedłem podobną drogę. Tento 10x50, które dostałem od ojca w połowie lat 80tych XX wieku wydawało się świetne. W szale obserwacji komet, który zaczął się u mnie około 1988 roku rozszerzyłem arsenał o BP 20x60 i lunetę ZRT, którą chwilę później wymieniłem na BPC 25x70. W międzyczasie dokupiłem MTO 100/1000.
Z tym rosyjskim sprzętem przeobserwowałem całe lata 90-te. Na przełomie wieków w Polsce stał się dostępny sprzęt z wyższej półki. I wtedy się zaczęło... Pierwsza była Minolta Activa 10x50 WP.FP. Potem poleciało...
 
 
szczurowaty 
Nowy


Posty: 15
Skąd: Poznań - Jeżyce
Wysłany: Sro 06 Wrz, 2017   

Luneta? Hmm, hmm, no nie wiem. No, chyba że Fujinon 40x150 ED... to taka lornetka wyglądająca jak luneta, po prostu ideał! :twisted:

Nigdy nie lubiłem obrazków generowanych przez lunety, astrolornetka wydaje mi się o wiele bardziej atrakcyjna. Nie wiem, nie znam się na tym, ale jednak używanie jednego oka, nawet tego "lepszego" (jak przypuszczam, tak ma większość) ma się nijak do używania obu jednocześnie. Poza tym, nawet, jeśli lunety (nie mówiąc o teleskopach) mają o wiele mocniejsze parametry, to jednak lornetka wydaje mi się idealnym rozwiązaniem dla amatora. Bo może ja takiego Fujinona 16x70 fmt-sx2 to wezmę czasem na plażę, żeby poobserwować statki czy inne atrakcyjne elementy środowiska ożywionego :twisted: , ale lunety już raczej targać nie będę.

A propos modelu, który wymieniłem, w czym jest lepszy od wersji pierwotnej? No tak, z tym pytaniem pewnie powinienem pojawić się już w innym dziale... :roll:

[ Dodano: Sro 06 Wrz, 2017 13:18 ]
Jeszcze a propos Pentaxa. Po kilku dniach mam nieco bardziej wyważone uwagi.

Optycznie jest oczywiście super. Jako amator nie potrafię ocenić, jak pościnane źrenice wpływają na jakość obrazu, więc jest OK, jak dla mnie. Oczywiście minimalny dystans ostrzenia jest dwa razy lepszy w nowym modelu, ale ten jeden ficzer za 2000 zł - dziękuję, obejdę się.

Co mi się nie podoba: torebka, która może nie jest nawet zła jakościowo, ale wygląda po prostu nędznie, no i pasek, który wygodny nie jest. Chętnie zastosowałbym do lornetki pasek Leash Peak Design'a, ale jego plastikowe końcówki (te, w które wchodzą "żetony") gryzą się z osłoną przeciwdeszczową.

Inna sprawa to mocowanie gumowych klapek przednich. teraz widzę, że mocowanie każdej z nich zaraz pod danym obiektywem nie jest złe. W Pentaxie są one doczepione pod śrubą maskującą wejście statywowe. Próbowałem do Pentaxa dokręcić mocowanie Peak Design Bino, które pozwalałoby mi nosić lornetkę na wysokości piersi, przyczepioną bezpośrednio do paska nośnego plecaka, ale śruba PD Bino jest za krótka, żeby jeszcze zmieściły się pod nią gumowe mocowania zaślepek. Chyba, że w takich sytuacjach powinienem sobie te zaślepki odpuścić, ale nie wydaje mi się, żeby było to rozsądne. Tak swoją drogą, szkoda, że soczewek lornetek nie można ochronić tak, jak to bywa z filtrami w obiektywach fotograficznych.

Na razie tyle z mojej strony.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14006
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 06 Wrz, 2017   

Fujinon 16x70 dobrym wyborem jest :) Ale pamiętaj, że powiększenie 16x to tylko 16x.

W lunecie klasy 80 mm i to takiej, która daje możliwość stosowania wymiennych okularów i jest dobrej klasy, możesz dojść z powiększeniami do 80-100x. Na Księżyc, Słońce, Jowisza, Saturna będzie bardzo fajne. Do tego powiększenie 40-50x na mniejsze DSy.

Skoro masz już lornetkę Pentaksa polecam lunetę Pentaxa. Sam takiej używam:
http://www.ebay.pl/itm/Pe...foAAOSwa~BYUsBB

Cena rozsądna, bo normalnie kosztowały koło 4000 zl.

Ewentualnie jej następca:
http://www.ebay.pl/itm/Pe...mYAAOSwYgRZlb38
 
 
szczurowaty 
Nowy


Posty: 15
Skąd: Poznań - Jeżyce
Wysłany: Sro 06 Wrz, 2017   

Arek, następca tańszy od poprzednika? :shock:
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14006
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 06 Wrz, 2017   

China vs Japan... A optycznie bardzo podobne.
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 908
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Sro 06 Wrz, 2017   

Też obstawał bym za lunetą. Wprawdzie traci się na obuocznym widzeniu ale w zamian uzyskuje się wiele innych plusów: Powiększenia nawet 64 i więcej - w lornetce nieosiągalne. Luneta jest mniejsza i lżejsza od lornetki o tej samej aperturze. I co ważne do obserwacji odległych i zenitalnych lunety są poręczniejsze chociażby ze względu na kątowy wyciąg.
 
 
szczurowaty 
Nowy


Posty: 15
Skąd: Poznań - Jeżyce
Wysłany: Czw 07 Wrz, 2017   

Obiecana fotka

[ Dodano: Czw 07 Wrz, 2017 03:21 ]
Już teraz wiem, po co minimalny dystans ostrzenia. Wtedy, gdy do pokoju w kamienicy (3,5 m od podłogi do sufitu) wleci Wam taka oto przepiękna Wstęgówka Wydana (Catocala elocata)...

DSCF3264.JPG
Plik ściągnięto 3738 raz(y) 516,86 KB

DSCF3260.JPG
Plik ściągnięto 3746 raz(y) 314,82 KB

 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Czw 07 Wrz, 2017   

Świetny opis "pierwszych wrażeń". Gratuluję Pentaxa
 
 
widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Czw 07 Wrz, 2017   

Fajna ćma :smile:
 
 
szczurowaty 
Nowy


Posty: 15
Skąd: Poznań - Jeżyce
Wysłany: Czw 07 Wrz, 2017   

Widoczek, fajna byłaby, gdyby łaskawie rozłożyła skrzydła i zaprezentowała swój czerwony odwłok i tylną parę skrzydeł. Ale i tak jest niezła, przede wszystkim wielka. :twisted:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,21 sekundy. Zapytań do SQL: 19