Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Luz na pokrętle ostrości Vortex Diamondback 10x42
Autor Wiadomość
mkr83 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Czw 14 Wrz, 2017   Luz na pokrętle ostrości Vortex Diamondback 10x42

Drodzy Forumowicze,

Witam wszystkich :)
Jestem nowym zarejestrowanym użytkownikiem ale z wiedzy forum korzystałem od dawna.
Pod wpływem informacji tu zawartych dokonałem zakupu pierwszej lornetki Vortex Diamondback 10x42.
Lornetka sprawuje się wyśmienicie (obraz jest fantastyczny), ale zastanawia mnie jedna rzecz: mianowicie luz na pokrętle regulacji ostrości (ok 1,5 - 2 mm). Przy kręceniu pokrętłem w którąś stronę po pokonaniu luzu regulacja działa bardzo dobrze (z lekkim oporem) ale gdy zaczynam kręcić pokrętłem w drugą stronę to najpierw muszę pokonać luz (praktycznie brak oporu pokrętła - brak ruchu soczewek, przynajmniej nie zauważyłem) i dopiero "ostrość" zaczyna reagować.

W związku z tym moje pytanie: czy tak powinno być i czy to jest normalna rzecz?

Dodam, że nie mam praktycznie żadnego doświadczenia z lornetkami więc nie mam żadnego odniesienia.

Lornetka jest nowa (tydzień) i jeżeli takiego luzu nie powinno być to po prostu ją odeślę z prośbą o wymianę lub zwrócę w ustawowym terminie 14 dni.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Czw 14 Wrz, 2017   

Sam miałem tą lornetkę czas jakiś. Moim zdaniem mieści się to jeszcze w normie przypisanej do tej klasy sprzętu. Pytanie czy tak było od początku. Jeśli tak a nie przeszkadza - można zostawić. Jeśli nie, sprawa się będzie pogłębiać (obserwacja) i przeszkadza - masz gwarancję Vortex VIP. Sprawdzą, zaopiniują i pewnie naprawią chyba, że uznają tak jak ja w zdaniu drugim. W moim egzemplarzu, który posiadałem krótko nie zauważyłem luzu (może był?) - skupiłem się na innym, jednostkowym mankamencie i dlatego odesłałem. Jeden z nowych Zeissów kolegi także ma luz.
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 909
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Czw 14 Wrz, 2017   

Tego typu luz w funkiel nówce nie rokuje zbyt dobrze, świadczy wręcz o tym, że elementy regulacji nie zostały odpowiednio spasowane lub były wadliwe. Z czasem będzie się to pogłębiać a w zależności od rodzaju układu ustawiania ostrości ostatecznym efektem może być różne ustawienie ostrości w lewym i prawym okularze co jest niezwykle irytujące.
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Czw 14 Wrz, 2017   

Odsyłaj. I poszukaj inny model. Raptor, którego testowałem też tak miał. Miałem kiedyś Kamakurę i wysłałem ją do naprawy gwarancyjnej z tego powodu i odesłali mi ją z powrotem twierdząc,że ten typ tak ma. Tego nie da się naprawić. Odsyłaj i szukaj nowej. Z tym modelem daj sobie już spokój.
 
 
mkr83 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Czw 14 Wrz, 2017   

Podjechałem dzisiaj do najbliższego sklepu ze sprzętem (35 km) żeby obejrzeć inne lornetki pod tym kątem.
Obejrzałem: DO Titanium ROH, DO Forest II, Nikon Monarch i jeszcze jedną ale producenta nie pamiętam. Tylko DO Forest II miała mały luz (około 30% tego co mój Diamondback), we wszystkich pozostałych nie zauważyłem żadnego luzu - regulacje pracowały pięknie.
Nie mam nigdzie w okolicy sklepu, w którym mógłbym obejrzeć jakieś inne egzemplarze Vortexa żeby sprawdzić. Może w weekend podskoczę gdzieś dalej jeśli znajdę coś w rozsądnej odległości.

@RoboBat myślisz, że to urok wszystkich Vortex'ów?
Bo szczerze powiedziawszy byłbym skłonny zamówić kolejny egzemplarz po zwrocie tego i też go sprawdzić a w razie czego też odesłać. Nigdzie mi się z lornetką nie śpieszy.

Lornetkę raczej odeślę.
Trochę mi szkoda bo naprawdę mi przypadła do gustu zwłaszcza, że kupiłem ją w dobrej cenie (890 zł z przesyłką). W tej cenie nie bardzo wiem co może być alternatywą ...
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 909
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Czw 14 Wrz, 2017   

Może inna przypadnie Ci do gustu jeszcze bardziej, może coś porro? Na rynku jest mnóstwo sprzętu a punkt odniesienia już masz. Tak, że nie ma co żałować, w ostateczności kupisz inny egzemplarz.
 
 
mkr83 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Pią 15 Wrz, 2017   

W celach "edukacyjno-rozpoznawczych" napisałem bezpośrednio do serwisu Vortex USA. Opisałem problem i zapytałem wprost czy taki luz to wada lornetki czy jednak nie jest niczym niezwykłym.
Zaskoczeniem była bardzo szybka odpowiedź. Miły Pan stwierdził, że taki luz to jednak nie jest normalna sprawa i poprosił o odesłanie lornetki bezpośrednio do USA celem sprawdzenia oraz ew. wymiany na nową.
Pierwszy kontakt z serwisem na +, pytanie jakby było gdybym rzeczywiście odesłał lornetkę :)

Dzisiaj lub w poniedziałek odsyłam swój egzemplarz do sklepu i chyba dam im jeszcze szansę i zaryzykuję z kolejną sztuką.
Jak się ponownie nie uda trafić dobrego egzemplarza to wtedy zacznę rozglądać za czymś innym (choć większa kompaktowość dachówek bardziej do mnie przemawia).
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Pią 15 Wrz, 2017   

Kimek27 ma fajnego Optolytha Alpina 8x40 wystawionego na eBayu za 700 zł/ Myślę, że to lepsza lornetka od tego Vortexa. Nowa kosztuje krocie, tak więc to okazja. Też mam takiego więc wiem, że to super sprzęt. Bardzo lekka. Tylko, że to porro.

[ Dodano: Pią 15 Wrz, 2017 11:03 ]
A co do Vortexa to sprubój z innym egzemplarzem. Ale to tania lornetka więc mechanicznie może być słaba. Miałe kiedyś wspomnianą DO Forest II i nie było się do czego przyczepić. Mechanicznie i optycznie rewelacja jak za 500 zł. Tylko ciężka.

[ Dodano: Pią 15 Wrz, 2017 12:54 ]
Upss.
Miało być spróbuj :-)
 
 
mkr83 
Nowy


Posty: 4
Wysłany: Sro 20 Wrz, 2017   

Dziękuję za rady :)

Zdaję sobie sprawę, że nie jest to górna półka lornetek, ale z drugiej strony jak na moje potrzeby (mocno amatorskie) całkowicie wystarczająca. Szczerze powiedziawszy to nie planowałem nawet wydawać 900 złotych na zakup ale jak to zwykle bywa budżet został przekroczony :)

Z drugiej strony porównywałem ją z innymi lornetkami w przybliżonym przedziale cenowym i zdecydowanie pod względem dyskutowanego luzu mój egzemplarz Vortexa mocno odstawał.
Dodatkowo jak piszesz RoboBat Twoja DO Foret II też biła mechanicznie tego Vortexa na głowę.

W każdym bądź razie lornetka już jest w drodze z powrotem do sprzedawcy. Jak rozliczę ten zakup to spróbuję z innym egzemplarzem. Oczywiście o efektach poinformuję :)

Co ciekawe trafiła do mnie wersja z czarnymi wstawkami - według strony Vortex'a jest to nowa wersja Diamondback. Może podczas liftu lornetki coś im nie poszło z mechaniką ...

[ Dodano: Wto 07 Lis, 2017 22:46 ]
I w końcu udało mi się wymienić lornetkę na inną sztukę. Nowa lornetka nie jest bez wad ale jest zdecydowanie lepsza:
PLUSY:
- luz na pokrętle ostrości jest mniejszy
- brak mlaskania przy regulacji ostrości
- lepsza kolimacja (teraz to wiem, mając porównanie - poprzednia sztuka przy dłuższym korzystaniu powodowała odczuwanie dyskomfortu oczu, tutaj tego nie ma)
- mam wrażenie, że wewnątrz jest mniej odblasków

MINUSY:
- luz na pokrętle ostrości nadal występuje (mniejszy ale jednak)
- większa niż poprzednio aberracja chromatyczna

Już wiem, że Vortex Diamondback nie jest lornetką idealną. Wiem, wiem, Forumowicze o tym wiedzą od dawna, ale ja dopiero zaczynam swoją przygodę z optyką więc cały czas się uczę :)

Ostatecznie zdecydowałem się pozostać przy drugim egzemplarzu i DB 10x42 zostaje moją pierwszą lornetką w kolekcji :)

Bardzo wszystkim dziękuję za pomoc i rady.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 14