Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetkowe klasyki sprzed lat
Autor Wiadomość
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pią 17 Lis, 2017   

Ponieważ od dawien dawna nie pojawiała się tu żadna większa lornetka, chciałbym Wam pokazać jeden z ostatnich nabytków, którym jest

Carl Zeiss Oberkochen 15x60

Lornetka w prezentowanej formie pojawiła się na rynku w roku 1958, czyli rok po modelach 7/8/10x50. Projektując ją Zeiss nie miał dużo roboty: w zasiadzie musiał od nowa zaprojektować tylko obiektywy. Okulary są identyczne jak w modelu 8x30, pryzmaty i ich obudowa są identyczne jak w 8/10x50. Obiektyw jest dubletem dzielowym powietrzem (tak jak w 8x30 i 8/10x50) i przez Zeissa określany jest jako "halbapo" czyli półapochromat....
Mój egzemplarz ma już te lepsze powłoki dające całkiem przyjemne oddanie bieli. Ergonomia jest świetna, lornetka jest tylko nieco większa od Vixena Ultima 8x56 czy Nikona 12x50 SE. Jest za to istotnie cieższa, za sprawą dużo większych pryzmatów. Mój egzemplasz kupiłem w cenie chińskiej dachówki, a to dlatego, że w opisie sprzedający zaznaczył, że "ustawenie ostrości nie jest możliwe". Mimo to zaryzykowałem i okazało się, że jeden z okularów został osiowo uderzony i skrzywiony jest mostek okularowy. Po ustawieniu ostrości w lewym okularze w prawym brakowało skali dioptrii, by wyrównać nieostrość. Po naprawie jest już cacy. Przy okazji umyłem zewnętrze powierzchnie pryzmatów z kurzu. Wnętrze lornetki przekonuje, że projektując ją Zeiss miał na uwadze trzy rzeczy: jakość, jakość, oraz jakość...
Obserwacje z ręki są dla mnie na granicy użyteczności. Z podparciem - jest super.
Suche dane:
lata produkcji: 1958-81
powiększenie: 8x
śr. obiektywów: 60mm
pole widzenia: 4,5° (Adam, dla Ciebie 4,5%)
źrenica wyjściowa: 4mm
odsunięcie źrenicy: 9mm (to jej najwięsza wada....)
Pryzmaty: BaK-4
powłoki: wielowarstwowe na obiektywach, pojedyczne na pryzmatach i okularach
masa: 1275 g

Następcą tego modelu był Carl Zeiss 15x60 GAT* z roku 1981, w którym zastosowano dokładnie tę samą optykę (z równie mizernym ER), ale pokryto ją warstwami T* a lornetkę pokryto gumą tak jak w serii Dialyt B/GAT*.
Trzecie wcielenie to Carl Zeiss 15x60 B/GAT*, który przy niemal takich samych gabarytach jest zupełnie inną konstrukcją - obiektyw to klejony dublet o większej ogniskowej, okular ma nieco mniesze pole widzenia, za to odsunięcie źrenicy wynosi 16 mm. Tę wersję da się rozpoznać po wywijanych gumowych muszlach ocznych. Z opisywanymi modelami zachodnimi konkurowały najpierw jeniacze o parametrach 15x50 (Pentakar / Pentakarem), w roku 1991 w serii Nobilem pojawił się model CZJ 15x60B, którego przedstawię w jednym z kolejnych odcinków goorniczych przygód z optyką.
Na ebayu sporo jest wersji I i II, ale tylko w opcji "kup teraz" z cenami z kosmosu. Za "moją" wersję chcą nawet 750€, za GAT*-a od 800€ do 1200€ w zależności od stanu lornetki i psychiki sprzedającego. Ostatnią wersję B/GAT* widziałem tylko raz, za 1700$ i błyskawicznie zniknęła

XE2G3037_01.JPG
Plik ściągnięto 7274 raz(y) 166,79 KB

XE2G3040_01.JPG
Plik ściągnięto 7274 raz(y) 453,7 KB

XE2G3041_01.JPG
Plik ściągnięto 7274 raz(y) 443,01 KB

XE2G3042_01.JPG
Plik ściągnięto 7274 raz(y) 480,23 KB

 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 18 Lis, 2017   

Świetny zakup. Gratuluję. Ale się szykuje śniadanko! Tylko pogoda ostatnio do luftu...
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sob 18 Lis, 2017   

Nie inaczej.
I jeszcze taka refleksja, która mnie naszła po "czesaniu" eyaba w poszukiwaniu zachodniej "60-tki":

Na aktualną opinię o firmie i marce pracować trzeba było 40, 30, 20 lat temu.

Jeśli za 30-to letnią lornetkę można uzyskać grube kilkaset € (a po tyle sprzedają sie Dialyty T*P* w ładnym stanie z końca lat 80-tych, 7x50B GA T* sprzedaje się jeszcze drożej) to tym łatwiej umocnić swoją pozycję w segmencie premium, gdzie sprzedawać można za sumy czterocyfrowe w €. Wie to Zeiss, wie to Swarovski oraz Leica. Szkoda, że inni rozmieniają się na drobne....

A co to planów zakupowych: model 15x60 GA T* odpuszczam, zaś ostatnia wersja z "B" gdzieś tam pozostaje nadal na liście życzeń....

No I ta 20x60S..
 
 
3mnich 
Entuzjasta



Pomógł: 4 razy
Posty: 697
Wysłany: Sob 18 Lis, 2017   

no pięknie....
4,5% ???
mnie już przeszło, ale dobrze że Ty się świetnie bawisz :cool:
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pią 24 Lis, 2017   

W czasie, gdy Carl Zeiss Oberkochen oferował wyżej opisanego 15x60, w tym samym czasie w Jenie budowano dwie "15-tki" ale obie istotnie ciemniejsze / mniejsze, bo z obiektywami 50 mm. Równolegle w Jenie powstawał za to obiektyw 63mm wykorzystywany w lunecie "Asiola". Dopiero w roku 1991 pojawiły się jeniacze z drugiej serii Nobilem, a modelem flagowym był:

Carl Zeiss Jena Nobilem 15x60B

...który od kilku dni cieszy moje oczka. Lornetka solidna, wielka, pancerna, a przy tym zgrabna. Ponieważ w krótkim odstępie czasu zdobyłem wschodni i zachodni model 15x60, ich porówanie było nieuniknione; wstępnie wygląda mnie więcej tak: Oberkochen wygrywa gabarytami, masą, sposobem mocowania dostatywu (pasuje łącznik Nikona...) i polem widzenia, Jeniacz góruje odsunięciem źrenicy wyjściowej, kontrastem i jasnością obrazu. Porównanie ostrości na brzegu i oddania kolorów wymaga jeszcze - że tak sie wyrażę dalszych studiów. Lornetka ma zupełnie inną sylwetkę niż model z Oberkochen: w jeniaczu mamy obiektyw o większej ogniskowej a zatem okular też ma dłuższą ogniskową niż ten w Zeissie zachodnioniemieckim. Przy minimalnie mniejszym polu widzenia, uzyskanie prawie dwa razy większego odsunięcie źrenicy nie było trudne...
Suche dane:
powiększenie: 15x
Średnica obiektywów 60 mm
Żrenica wyjściowa: 4 mm
Odsunięcie źrenicy: 17 mm
Pole widzenia: 4,3°
Szczelność: bryzgoszelność / bez gazu
Powłoki: T3M na obiektywach i okularach, na pryzmatach wyglądają na pojedyncze

Mój egzemplarz jest niemal nowy, z oryginalnym futerałem i paskiem.

XE2G3089_01.JPG
Plik ściągnięto 7229 raz(y) 479,8 KB

XE2G3090_01.JPG
Plik ściągnięto 7229 raz(y) 651,07 KB

XE2G3091_01.JPG
Plik ściągnięto 7229 raz(y) 453,37 KB

XE2G3092_01.JPG
Plik ściągnięto 7229 raz(y) 484,99 KB

XE2G3093_01.JPG
Plik ściągnięto 7229 raz(y) 584,37 KB

 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 24 Lis, 2017   

Piękna kolekcja Ci się robi.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sob 25 Lis, 2017   

Robi się robi, zwłaszcza za sprawą rzadko widywanych perełek, takich jak

Carl Zeiss Oberkochen 10x50 "Serie 25"

Jest to limitowana, numerowana indywidualnie seria 1000 sztuk modelu 10x50, która w roku 1981 ponownie trafiła na rynek, by uczcić 25-cio lecie debiutu jednej z najlepszych lornetek porro w historii: 10x50 z Oberkochen, którą zresztą Jego Świątobliwość rek już opisywał.
Fajne jest to, że "Serie 25" była naprawdę limitowana: 1000 sztuk na cały świat, z czego 200 było przeznaczone na rynek niemiecki.
Mój egzemplarz jest fabrycznie nowy, z futerałem i paskiem, który chyba nigdy nie był zapięty...
Ot, takie cacuszko....

XE2G3098_01.JPG
Plik ściągnięto 7167 raz(y) 506,34 KB

XE2G3096_01.JPG
Plik ściągnięto 7167 raz(y) 577,23 KB

XE2G3095_01.JPG
Plik ściągnięto 7167 raz(y) 480,32 KB

XE2G3097_01.JPG
Plik ściągnięto 7167 raz(y) 470,54 KB

 
 
Master Yoda 
Bywalec



Posty: 108
Wysłany: Sob 25 Lis, 2017   

@goornik, gratulacje, te dwa ostatnio prezentowane egzemplarze robia wrażenie...
To jak trafic Omege z lat 80 w stanie NOS..
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 25 Lis, 2017   

goornik, no to tego Zeissa 10x50 Series 25 naprawdę zazdroszczę. Kilka razy się zasadzałem na niego, nigdy się nie udało. W sumie uzmysłowiłeś mi ile jeszcze fajnych lornetek do zdobycia. A często więcej frajdy jest z gonienia króliczka niż w jego złapaniu. Wiele polowań jeszcze przede mną. A na śniadanku porównamy mojego 10x50 z Twoim. Nie wątpię, że Twój wypadnie lepiej, ze względu na nowsze powłoki, ale warto sprawdzić.
 
 
widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Nie 26 Lis, 2017   

Goornik ekstra sprzęty sobie sprawiłeś na Mikołaja :mrgreen:
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Nie 26 Lis, 2017   

Arek napisał/a:
goornik, no to tego Zeissa 10x50 Series 25 naprawdę zazdroszczę. Kilka razy się zasadzałem na niego, nigdy się nie udało. W sumie uzmysłowiłeś mi ile jeszcze fajnych lornetek do zdobycia. A często więcej frajdy jest z gonienia króliczka niż w jego złapaniu. Wiele polowań jeszcze przede mną. A na śniadanku porównamy mojego 10x50 z Twoim. Nie wątpię, że Twój wypadnie lepiej, ze względu na nowsze powłoki, ale warto sprawdzić.

Ja też im lepiej się orientuję w starej optyce, tym więcej widzę "perełek" do naszyjnika, które są fajne, rzadkie, i powinny cieszyć moje goornicze oczka. Np nie mam nic w układzie porro II, więc czas ROSSglądać się uważnie....

Z powłokami w "Serie 25" jest ciekawa sprawa. Część osób twierdzi, że "25" ma takie same powłoki jak poprzednik, czyli wielowarstwowe, ale jeszcze nie T*. Inni z kolei twierdzą, że cześć powierzchni pokryte jest już T*, ale nie umieszczono tej informacji na obudowie, bo chciano zachować wygląd dokałdnie taki jak pierwowzoru.
W każdym razie obserwacje są bardzo przyjemne, odsunięcie źrenicy jest całkiem OK (w odróżnieniu od 15x60) biel nie idealnie bielsza, ale w poródnaniu do mojego 8x50, jest jak po dobrym wybielaczu :) No I wieeeeelkie pole - robi wrażenie!. Szkoda, że nie było jeniacza Nobilem 10x50 - pewnie zrobiliby pole 7,6° - 7,8°
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Nie 03 Gru, 2017   

Proszę o dołączenie tego wątku do lornetkowych klasyków bo szkoda, żeby gdzieś popadł w zapomnienie:
https://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=29827&highlight=celestron
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 19 Gru, 2017   

Carl Zeiss Jena Nobilem 8x50 B Super

Lornetki Carl Zeiss Jena Nobilem 8x50 B Super i Carl Zeiss Jena Nobilem 12x50 B Spezial to wschodnioniemiecka odpowiedź na Zeissy z Oberkochen. Wielu twierdzi, że na tyle udana, że lepsza od pierwowzorów - na pewno o lepszych polach. Problemem była jednak cena, która była znacznie wyższa niż w przypadku innych produktów z Jeny. W efekcie, w pierwszej połowie lat 80-tych XX wieku, wyprodukowano tylko kilka tysięcy sztuk. Obecnie to prawdziwe rarytasy trudne do dostania w pięknym stanie.

Zawsze marzyłem o posiadaniu takiego kompletu. Model 12x50 nabyłem już kilka lat temu. Na 8x50 polowałem długo. W listopadzie pojawiła się piękna sztuka na e-bay'u. Licytację jednak przegrałem. Po tygodniu napisał do mnie sprzedający, że ten osobnik który wygrał licytację przestał się odzywać i mogę lornetkę nabyć. Zaproponowałem cenę o 100 Euro niższą niż mój limit w licytacji i zrzuciłem koszty przesyłki na sprzedającego. Zgodził się. Zapłaciłem, a przesyłka została wysłana 15 listopada. Czas mijał, a paczki nie było. Już myślałem, że zaginęła. Wczoraj, po ponad miesiącu na Poczcie Polskiej (poczta Luxemburg skąd była wysyłana, przekazała paczkę do Polski 18 listopada), dotarła cało i szczęśliwie w moje ręce. Mogę więc więc z Wami podzielić poniższymi zdjęciami.

nob8x50_1.jpg
Plik ściągnięto 6800 raz(y) 200,12 KB

nob8x50_2.jpg
Plik ściągnięto 6800 raz(y) 206,56 KB

nob8x50_3.jpg
Plik ściągnięto 6800 raz(y) 149,86 KB

nob8x50_4.jpg
Plik ściągnięto 6800 raz(y) 118,81 KB

nob8x50_5.jpg
Plik ściągnięto 6800 raz(y) 138,59 KB

 
 
widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Wto 19 Gru, 2017   

No i jest komplecik, gratuluje :smile:
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sob 06 Sty, 2018   

Panowie, nie może tak być, że w tym wątku mijają dwa tygodnie bez nowego wpisu. Ja więc zacznę ten rok lornetką ze "złotej epoki klasycznych porro", a w roli głónej wystąpi

Hartmann Wetzlar Porlerim 8x30 Weitwinkel

Lornetka z lat 60-tych, produkowana w Wetzlar (brzmi znajomo?....) w owym czasie uznawana była za równie dobrą jak Zeiss z Oberkochen o tych samych parametrach. uchodziła za lepszą od Binuxita....
Firmę założył Karl Harmann, który znał się osobiście z Enstem Leitzem (brzmi znajomo?...) i został przez niego poproszony (!) o pracę dla niego w dziale lornetek... W roku 1921 drogi dwóch dżentelmentów-sąsiadów rozeszły się a w Wetzlar równolegle działały firmy Leitz oraz Hartmann.
Tyle wątku histrycznego, prezentowana lornetka pochodzi z najwyżej cenionej serii Porlerim, były także serie Bernina i Kompakt (ta ostatnia krótko przed ogłoszeniem upadłości). Więcej szczegółów o firmie Hartmann w tym arcyciekawym linku poniżej:
http://www.europa.com/~te...ann.history.pdf

O lornetce - klasyczna do bólu 8x30 z centralnym ogniskowaniem i pryzmatami porro II. Gdyby nie grawura, łatwa do pomylenia z jeniaczem. Pryzmaty bez powłok zs szkła BaK-4, na okularach i obiektywach pojedyncze powłoki antyodbiciowe. Mimo, że lornetka nie jest tak sławna jak konkurent z Oberkochen, oferuje to samo pole widzenia 8,5° ale większe odsunięcie źrenicy - około 12~13mm, lepsze oddanie bieli i jaśniejszy obraz! Ostrość na brzegu podobna..... Ciekwostką konstrukcyjną jest sposób kolimacji - wykonuje się ją poprzez nie pochylanie, a przesuwanie pryzmatów w kierunku przód-tył. Pryzmaty trzymane są charakterystycznymi ołowianymi "podkowami" - trzeba to zobaczyć. Mój egzemplazrz jest mocno używany, ale kupiłmem go baaaardzo tanio. Krótko mówiąc - pozycja obowiązkowa!

mX30G5006.jpg
Plik ściągnięto 6833 raz(y) 237,31 KB

mX30G5010.jpg
Plik ściągnięto 6833 raz(y) 255,18 KB

mX30G5009.jpg
Plik ściągnięto 6833 raz(y) 228,69 KB

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 2,31 sekund. Zapytań do SQL: 38