Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetka ze stabilizacją
Autor Wiadomość
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Wto 16 Sty, 2018   Lornetka ze stabilizacją

Długo się zastanawiałem czy lornetka ze stabilizacją to sprzęt warty tych pieniędzy, które za niego wołają. Po obejrzeniu wielu filmików na you tube i przeczytaniu kilkudziesięciu opinii o różnych modelach nie natrafiłem na żadną negatywną. Chyba dojrzałem już do zakupu. Jedyne co mnie powstrzymuje to krótki odstęp źrenicy występujący we wszystkich modelach. Gdybym mógł się gdzieś pobawić takim sprzętem to by mi ułatwiło podjęcie decyzji. Jakie są wasze doświadczenia z takimi lornetkami? Warto czy nie?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Wto 16 Sty, 2018   

To ciekawe lornetki i prywatnie bardzo ich NIE lubię :)
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Wto 16 Sty, 2018   

Goornik a to dlaczego? Proszę rozwiń swoją wypowiedź.
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 908
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Wto 16 Sty, 2018   

Moim zdaniem lornetki ze stabilizacją są tak jakby nadwyżką treści nad formą. Za analogiczną kasę można mieć lornetkę o klasę (lub dwie) lepszą, o wiele lżejszą, mniej podatną na awarie i uszkodzenia - a jak obraz drży to po prostu można oprzeć ją o coś dla stabilizacji.
Lornetki te mają moim zdaniem sens na jachtach, statkach wycieczkowych lub podczas wycieczek autokarowych kiedy nie ma naturalnej stabilizacji.
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Wto 16 Sty, 2018   

Maciek miałeś taką w rękach czy tylko tak piszesz? Podobno jak ktoś weźmie raz taką do ręki to zaraz organizuje wyprzedaż swojej dotychczasowej kolekcji.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Wto 16 Sty, 2018   

RoboBat napisał/a:
Goornik a to dlaczego? Proszę rozwiń swoją wypowiedź.

To dość oczywiste, nie lubię ich bo są:
- drogie (za drogie....)
- delikatne (za delikatne)
- ciemne (duuuużo za ciemne, np taka 16x32!)
- wymagają zasilania (poza ZEISSem 20x60s)
- są brzydkie (połóż jakąkolwiek stabilizowaną lornetkę obok ZEISSA Dialyta albo Leitza Trinovida i przekonasz się, że są koszmarnie brzydkie....)
Ostatnio gustuję w lornetkach 7x lub 8x, chyba jako "odwyk" od Carla Zeissa 15x60.
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 908
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Wto 16 Sty, 2018   

Miałem kilkukrotnie w rękach Canona pow. 12x. Swoje spostrzeżenia opisałbym mniej więcej tak: stabilizacja fenomenalnie polepsza obraz kiedy lornetkę trzyma się w rękach, ale obraz z lornetki na statywie jest lepszy niż z wolnej ręki ze stabilizacją.
Stąd moja opinia, że są one niezastąpione tam, gdzie nie ma możliwości tradycyjnego podparcia lornetki.

Ponadto warto wziąć pod uwagę to, że wpływ na moją ocenę ma moja duża mobilność gdzie liczy się dla mnie każdy gram.
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Wto 16 Sty, 2018   

Goornik zgadzam się z tobą w 100%. Ale wymieniłeś same wady. A gdzie zalety? Pewnie jakieś mają. Trzeba by je położyć na szali razem z wadami i wtedy dopiero podsumować. Dla mnie stabilny obraz 18x z ręki jest absolutną pokusą. Jak oglądam na You Tubie jak goście ściągają takie szczegóły z oddali, gdzie siódemki i ósemki w ogóle nie mają startu, to po prostu chcę ją mieć. Jasność porównywalna do lornetki klasy 8x22. Mam taką małą Minoltę w wersji multicoated, więc wiem czego mogę się spodziewać. W słoneczny dzień daje radę. Nawet w pochmurny nie jest źle. Canony mają rewelacyjną optykę i powłoki (tyle dowiedziałem się z opinii w necie) więc o jasność się nie martwię. Brzydota, rzecz gustu, choć mi się też nie podobają. A na bateryjki mnie stać. A cena? Poszukam używki.
 
 
ponidziak 
Rozmowny


Pomógł: 19 razy
Posty: 480
Wysłany: Wto 16 Sty, 2018   

Ktos poza Canonem robi jeszcze takie bino? Co w konstrukcji umożliwia stabilizację?

[ Dodano: Wto 16 Sty, 2018 23:05 ]
Rozumiem że mala lunetę, taką na ptaszki, można sobie darować jak się zakupi canonka.
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Sro 17 Sty, 2018   

Pondziak oprócz canona to fujinon ma takie cud pod nazwą techno stabi czy jakoś tak. Tylko tam male aperatury tylko są. No i zeiss o którym pisał goornik.
Maciek w 90% przypadków użycia lornetek nie ma możliwości podparcia, albo nie ma na to czasu. Więc pokusa wielka za cenę kikunastu hram więcej na szyi. Do przeżycia.

[ Dodano: Sro 17 Sty, 2018 07:30 ]
Dla porównania zeiss 15x60 waży 1576g a canon 18x50 waży 1200g. Czyli nie jest tak źle jeśli porównujemy lornetki o podobnych parametrach.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sro 17 Sty, 2018   

OK, zaleta jest jedna - stabilny obraz. I w pewnych zastosowaniach ma to sens, np. inspekcja drogowa, drogówka, straż graniczna, kontrola płyty lotniska itp.
Dla mnie 18x nie jest żadna pokusą, jeśli obiektyw ma tylko 50mm, aby 18x dało fajną jasność obrazu, jest nikon 18x70 (którego mam i kocham!). Ale kombinacje 14x40, 12x32, 18x50 są po prostu za ciemne dla mnie.

Jest jeszcze jedna waga stabilizowanych lornetek - nie cierpię, gdy obraz mi "pływa" po przekierowaniu lornetki na inny cel. może to kwestia mojego błędnika ale nie lubie tego efektu...

[ Dodano: Sro 17 Sty, 2018 09:21 ]
Z tego co wiem, BeaFoto i FotoPlus powinny mieć na półce nikonowskie modele serii Stabileye: 12x32, 16x32 i 14x40
 
 
ponidziak 
Rozmowny


Pomógł: 19 razy
Posty: 480
Wysłany: Sro 17 Sty, 2018   

Z opisu Lornetki Fujinon TechnoStabi 14x40 na stronie teleskopy.PL, cyt.: Dedykowana do obserwacji w warunkach nawet niezbyt płynnego przemieszczania się np. w czasie obserwacji napowietrznych, naziemnych i nawodnych. Jest to możliwe dzięki systemowi elektronicznej stabilizacji umożliwiającej kompensację drgań czy wręcz ruchu. System stabilizacji wykorzystuje dwa silniki krokowe przemieszczające pryzmaty lornetki w celu kompensacji jej ruchu. Silniki sterowane są przez piezoelektryczny czujnik położenia kontrolujący ruch w obu płaszczyznach (poziomej i pionowej).

[ Dodano: Sro 17 Sty, 2018 10:19 ]
Ps. Czy to na pewno jeszcze lornetka :shock: ?
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Sro 17 Sty, 2018   

Ciekawe jak odbywa się kolimacja takich lornetek? Czy one w ogóle mogą być rozkolimowane?
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sro 17 Sty, 2018   

ponidziak napisał/a:
Ktos poza Canonem robi jeszcze takie bino? Co w konstrukcji umożliwia stabilizację?

W lornetkach na barerie stabilizacja realizowana jest przez zespół dwóch żyroskopów, które poruszają pryzmatami (Nikon / Fujinon) lub soczewkami (Canon)

W lornetce ZEISS 20x60s pryzmaty zamocowane są na długim wahadle stabilizowanym przez pole magnetyczne (magnes na końcu wahadła i w obudowie). Każde wychylenie z położenia równowagi (drgnięcie ręki) kompensowane jest przez siłę magnetyczną, i poprzez wahadło powoduje ruch pryzmatów. Bardzo sprytne i opatentowane rozwiązanie!
 
 
ponidziak 
Rozmowny


Pomógł: 19 razy
Posty: 480
Wysłany: Sro 17 Sty, 2018   

No chyba jak jeden z silniczków padnie :wink:

[ Dodano: Sro 17 Sty, 2018 11:34 ]
Faktycznie sprytnie i pewnie najmniej awaryjne. Wszyscy robią lornetki a na końcu i tak przychodzi zanucić deutschland deutschland uber alles.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 15