Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Problem z obiektywem Carl Zeiss Jena PANCOLAR 50mm f/1.8
Autor Wiadomość
nicam16 
Nowy


Posty: 2
Wysłany: Sob 20 Sty, 2018   Problem z obiektywem Carl Zeiss Jena PANCOLAR 50mm f/1.8

Witam. Ostatnio postanowiłem spróbować popstrykać na obiektywie manualnym i zakupiłem Carl Zeiss Jena PANCOLAR 50mm f/1.8. Podłączyłem go poprzez adapter (m42) z potwierdzeniem ostrości do Canon EOS 7D. Pierwsze wrażenia: fajnie działa ale...Problem pojawia się przy ustawieniu na obiektywie przysłony powyżej f5 i się nasila wraz ze wzrostem numeru przysłony.Chodzi o to, że zdjęcia są prześwietlone a niby ekspozycja pokazuje naświetlenie w normie czyli "0" . Problem muszę rozwiązywać ręcznym obniżaniem ekspozycji wraz ze wzrostem numery przysłony. Na pracy Manualnej w body też takie zjawisko występuje.Czy może ktoś wie dlaczego prześwietla zdjęcia jeśli ekspozycja jest niby w normie. Jak ustawię np. przysłonę f11 to już zdjęcie jest bardzo prześwietlone. Może nie mam doświadczenia z obiektywami "manualnymi" i tak musi być ale mnie to trochę irytuje i zastanawia.
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1053
Skąd: Reda
Wysłany: Nie 21 Sty, 2018   

Gdyby to był Pentax to bym napisał, że masz zepsuty aparat. Ale to Canon. Nigdy nie miałem Canona, ale myślę, że to sprawka dandeliona. Najlepiej jakby Canonik Ci odpowiedział. Ja tymczasem zaproponuję lekturę:
http://www.digart.pl/foru...dapter_M42.html
Nie zwlekaj z czytaniem bo jak widzę to link tymczasowy.
 
 
nicam16 
Nowy


Posty: 2
Wysłany: Nie 21 Sty, 2018   

Dzięki za naprowadzenie do rozwiązania mojego problemu.Wychodzi na to że powinienem zaprogranować sobie adapter z dandelion-programowalnym. Wklejam instrukcję i innego forum by może komuś pomogła.Ja jeszcze nie testowałem ale myślę, że może się komuś przydać.

EMF dandelion - instrukcja obsługi

Główne cechy dandeliona:
1. Maksymalna wartość otwarcia przysłony (widziana przez aparat) może być ustawiona w zakresie f/1.1 do f/45 .
2. Ogniskowa "obiektywu" (podpiętego do adaptera) może być ustawiona w dandelionie w zakresie 1mm do 65535mm.
3. Można zaprogramować "mikro-adjustację" (dla skompensowania FF/BF obiektywu).
4. Dane ustawiane/programowane są zapamiętywane w dandelionie pomimo wyłączania aparatu.
5. Dandelion zapewnia potwierdzenie ostrości (mignięciem i bipnięciem).
6. Wspomaga pracę w trybach Av (priorytet przysłony) i M (manual).
7. Zaprogramowana w dandelionie wartość przysłony jest zapisywana w EXIF zdjęcia.

Robienie zdjęć z użyciem adaptera+dandelion
[uwaga] przed podłączeniem nowego obiektywu wskazane jest zaprogramowanie dandeliona (ustawienie roboczej przysłony, ogniskowej i korekty FF/BF) - w przeciwnym razie zostaną zastosowane ostatnie ustawienia zapisane w pamięci dandeliona (lub fabryczne, gdy nic nie zaprogramowano nowego)
Robiąc (poprawnie) zdjęcie należy:
1. Wcześniej zaprogramować maksymalną wartość przysłony obiektywu ("pełna dziura", np. f/2.8)
2. Ustawić wymaganą wartość przysłony w body np. f/5.6 (dla poprawnego pomiaru ekspozycji AE w aparacie)
3. Ustawić odległość do obiektu (ostrość) w obiektywie (pierścieniem ostrości) przy maksymalnie otwartej przysłonie w obiektywie - dandelion potwierdza mignięciem i bipem
4. Ustawić wymaganą wartość przysłony w obiektywie np. f/5.6 (powinna być taka sama jak w pkt.2, tzn. taka sama w obiektywie i ustawiona w body - bo inaczej pomiar ekspozycji EV może byc niepoprawny (*))
5. Nacisnąć przycisk migawki i zrobić zdjęcie.

Zdjęcie można też zrobić inaczej:
1. Ustawić maksymalną przysłonę w obiektywie (np. f/2.8)
2. Ustawić taka samą wartość w aparacie (pokrętłem, np. na f/2.8)
3. Ustawic ostrość pierścieniem w obiektywie, aż dandelion potwierdzi mignięciem i bipem
4. Ustawić wymaganą wartośc przysłony (np. f/5.6) w obiektywie ORAZ w aparacie (aby były takie same)
5. Nacisnąć przycisk migawki i zrobić zdjęcie.

Robienie zdjęć BEZ każdorazowego zapisywania ustawionej przysłony
1. Ustaw w aparacie maksymalną wartość przysłony obiektywu (np. f/2.8)
2. Przełącz aparat w tryb Av (priorytet przysłony)
3. Ustaw pierścieniem wymaganą wartość przysłony w obiektywie (np. f/5.6)
5. Ustaw ostrość (do bipnięcia) i zrób zdjęcie
(W danych EXIF zostanie zapisana wartość przysłony ustawiona w body).


----------------------------
Włączenie trybu programowanie dandeliona

1. Podłącz obiektyw do adaptera i adapter do body przy wyłączonym zasilaniu aparatu. Włącz aparat u ustaw tryb M (manual). Ustaw tryb Single Shot (jedno zdjęcie, nie seryjny), ustaw czas na 1/60 i krok zwiększania przysłony na 1/3 EV (w menu aparatu). Uwaga: NIE może być ustawiony tryb zdjęć seryjnych, bo można coś uszkodzić.
2. Ustaw (kółkiem) przesłonę na wartość f/64 i naciśnij JEDNOKROTNIE spust migawki
3. Ustaw (kółkiem) przesłonę na wartość f/57 i naciśnij jednokrotnie spust migawki
4. Ustaw (kółkiem) przesłonę na wartość f/64 i ponownie naciśnij spust migawki - w tym momencie zostanie aktywowany tryb programowania dandeliona
5. Przekręć kółkiem wartość przysłony na maksymalną - jeśli da się ustawić f/1.0, to wszystko jest OK i da się zaprogramować dandelion - jeśli nie, to coś jest źle i spróbuj od początku jeszcze raz.


Jak ustawiać wartości w trybie programowania:

1. W trybie programowania kręcenie kółkiem dla zmiany przysłony powoduje "zaprogramowanie" poszczególnych cyfr według tabelki:
f/2.0 = 0, f/2.2 = 1, itd f/5.6 = 9

(tzn. ustawienie kółkiem przysłony na wartość f/3.2 oznacza ustawienie/zaprogramowanie cyfry 4)

Uwaga: Wartości liczbowe można ustawiać w jednym z trzech trybów - tryb pracy zależy od tego, JAK kręcimy kółkiem - patrz niżej):
Mode 0 - ustawiany jest maksymalny otwór przysłony w obiektywie (np. 2.8) [wchodzimy w tryb ustawiając najpierw przysłonę f/2.0]
Mode 1 - ustawiana jest ogniskowa obiektywu (np. 50mm) [wchodzimy w tryb ustawiając najpierw przysłonę f/2.2]
Mode 2 - ustawiana jest wartość "micro-adjustment" dla korekty FF/BF [wchodzimy w tryb ustawiając najpierw przysłonę f/2.5]

Zaprogramowanie maksymalnego otworu przysłony obiektywu (Mode 0)
1. Po wejściu w tryb programowania (patrz wyżej) należy ustawić kółkiem wartość przysłony na f/2.0 i nacisnąć raz przycisk migawki
2. Ustaw kółkiem maksymalną wartość przysłony obiektywu i naciśnij RAZ przycisk migawki. Uwaga: nie należy ustawiać wartości f/1.0 (można uszkodzić dandelion) oraz ciemniejszej niż f/5.6, bo nie będzie działać potwierdzenie AF.
3. Zapisz dane w dandelionie i koniec (patrz niżej jak zapisać dane).

Zaprogramowanie ogniskowej obiektywu (Mode 1)
1. Po wejściu w tryb programowania (patrz wyżej) należy ustawić kółkiem wartość przysłony na f/2.2 i nacisnąć raz przycisk migawki
2. Ustawiamy kółkiem PIĘĆ kolejnych cyfr wartości ogniskowej (np. 00050 = 50mm) według tabelki powyżej - po ustawieniu kółkiem każdej cyfry (np. f/2.0 = 0) naciskamy przycisk migawki. Tak więc dla wprowadzenia ogniskowej 50mm ustawiamy: f/2.0 + migawka + f/2.0 + migawka +f/2.0 + migawka +f/3.5 + migawka +f/2.0 + migawka
3. Zapisz dane w dandelionie i koniec (patrz niżej jak zapisać dane).

Zaprogramowanie mikroadjustacji FF/BF (Mode 2)
1. Po wejściu w tryb programowania (patrz wyżej) należy ustawić kółkiem wartość przysłony na f/2.5 i nacisnąć raz przycisk migawki
2. Ustawiamy kółkiem DWIE kolejne cyfry wartości adjustacji w zakresie 0...31 (nie wolno więcej !!!) i po każdej cyfrze naciśnij spust migawki. Tak więc dla wprowadzenia adjustacji 25 ustawiamy: f/2.5 + migawka + f/3.5 + migawka
3. Zapisz dane w dandelionie i koniec (patrz niżej jak zapisać dane).

Zapisanie danych w dandelionie (na koniec trybów MOde 0...2)
1. Ustaw (kółkiem) przesłonę na wartość f/57 i naciśnij JEDNOKROTNIE spust migawki
2. Ustaw (kółkiem) przesłonę na wartość f/64 i naciśnij raz spust migawki
3. Ustaw (kółkiem) przesłonę na wartość f/57 i naciśnij ponownie spust migawki
4. Jeśli wszystko zrobiłeś jak należy, to dane zostają zapisane w pamięci chipa i dandelion wychodzi z trybu programowania. Jeśli coś zrobisz nie tak, to żadne dane nie zostaną zapisane w pamięci dandeliona.

Uwagi końcowe:
1. Zapisane dane nie są tracone po wyłączeniu zasilania aparatu.
2. Fabrycznie są zapisane wartości 50mm, f/1.4.
3. Nie należy dotykać palcami styków elektrycznych adaptera.
4. W normalnej pracy NIE NALEŻY używać sekwencji ustawiania wartości przysłony f/64 + migawka + f/64 + migawka +f/64 + migawka, bo dandelion wejdzie w tryb programowania - jeśli zrobisz to przypadkowo, to ustaw kółkiem przysłonę na wartość pomiędzy f/6.3 do f/51 i zrób zdjęcie - dandelion wyjdzie wtedy z trybu programowania.


(*) Z mojego doświadczenia wynika, że wtedy zdjęcia są prześwietlane - jeśli ktoś więc nie chce się bawić w ciągłe "przeprogramowywanie" dandeliona, to można ręcznie dokonać korekty EV zależnej od różnicy pomiędzy ustawioną w dandelionie wartością przysłony a rzeczywistą wartością ustawioną w obiektywie.

(**) Z opisu instrukcji wynika, że fotografowanie z programowalnym dandelionem i ciągłe jego "przeprogramowywanie" po każdej zmianie obiektywu czy przysłony, to tylko dokładanie sobie dodatkowej roboty... "

Tu jeszcze link do opisu tego problemu dla informacji:
http://www.canon-board.in...34/index12.html

[ Dodano: Nie 21 Sty, 2018 19:10 ]
I podaję jeszcze sprawdzoną informację farum canon bo rozwiązuje ten problem :
Dla wyjaśnienia i rozwiania wątpliwości:

1. Procesor aparatu ZAWSZE zakłada, że pomiar światła odbywa się przy "pełnej dziurze" (maksymalnie otwartej przysłonie).

2. Korekta (obliczenie czasu w trybie Av) wykonywana jest na podstawie RÓŻNICY pomiędzy maksymalnie otwartą (zaprogramowana w chipie) a pożądaną (ustawioną kółkiem w body) wartością przysłony.

3. Dla adapterów bez chipa lub nieprogramowalnych (parametry ustawione na stałe) NIE DA się kółkiem zmienić wartości przysłony w body, więc procesor aparatu ZAWSZE zakłada, że zdjęcia są robione "na pełnej dziurze", więc korekta EV nie jest wykonywana (tylko ustawiane to, co wyjdzie z pomiaru światła).

UWAGA 1. Ze względów konstrukcyjnych pomiar światłosiły dla małych otworów przysłony jest obarczony pewnym błędem (np. dla f/11 zdjęcie będzie prześwietlone o ok. 1 EV)

UWAGA 2. W trybie LV pomiar światła wykonywany jest na matrycy głównej (a nie na osobnym czujniku), więc prześwietlenia nie będzie (inna zasada pomiaru i obliczania światła).

4. Dla adapterów programowalnych (EMF) da się ustawić kółkiem w body wartość przysłony (w zaprogramowanym wcześniej zakresie), więc standardowa procedura robienia zdjęcia wygląda następująco:
- ustawiamy w obiektywie i w aparacie przysłonę na "pełną dziurę" (np. f/1.8) i ustawiamy ostrość
- robimy pomiar światła przyciskiem '*' *AE lock) - aparat to zapamiętuje
- szybko przestawiamy pierścieniem w obiektywie i kółkiem w body przysłonę na wymaganą wartość (np. f/11)
- robimy zdjęcie przyciskiem migawki - poprawna korekta zostanie obliczona przez aparat i zdjęcie będzie ok (nie prześwietlone)

5. Można również robić zdjęcia jak dla adapterów nieprogramowalnych, tzn.:
- ustawiamy wstępnie ostrość na maksymalnie otwartej przysłonie w obiektywie ("pełna dziura")
- ustawiamy pierścieniem w obiektywie wymaganą przysłonę (np. f/11 - w body się nie da, bo kółko "nie działa")
- ustawiamy ręcznie konieczną korektę ekspozycji w body (np. dla f/11 wynosi ona ok. -1EV)
- dostrajamy ostrość i robimy zdjęcie - będzie ok (nie prześwietlone).

[ Dodano: Nie 21 Sty, 2018 19:20 ]
PS:
To jaki sens programować nowe dendeliony na 1,4? Nie lepiej było dać dalej ? np. 2,8 wtedy różnice były by mniejsze .
Jeśli korzystasz z pierwszej metody (z ustawianiem przysłony w body), to MUSISZ mieć zaprogramowaną w chipie rzeczywistą wartość przysłony "na pełnej dziurze" obiektywu, bo inaczej korekta zostanie źle obliczona (bo na podstawie nieprawdziwych danych)

Jeśli zaś korzystasz z drugiej metody (uproszczonej), to nie ma to znaczenia, bo i tak wymaganą korektę wprowadzasz ręcznie... (wtedy kółkiem w body ustawiasz wartość "pełnej dziury" - taka samą jaka jest zaprogramowana w chipie, aby procesor sam nie dokonywał żadnej korekty, a tylko zmierzył światło)

A to 50mm/1.4 jest zaprogramowane fabrycznie dlatego, że dużo ludzi korzysta z tego Takumarka

Podziękowania dla użytkownika" Aleximov"z innego forum za tak dokładne opisanie problemu.

[ Dodano: Pią 26 Sty, 2018 21:30 ]
Jestem po programowaniu mojego adaptera i powiem szczeże,że trochę się obawiałem bo instrukcja wydaje się skomplikowana ale w zasadzie jest to bardzo proste.Moje uwagi są takie, że trzeba pojedynczo programować jedną rzecz i zapamiętać ustawienia bo jak wprowadzamy wszystkie "Mode" na raz to nie chip nie zapamiętuje ustawień.Przy mikrolegulacji można wprowadzać cyfry od 0...31 z tym że liczbę 15 traktujemy jako 0 a wszystko poniżej tej liczby jako wartości "-" powyżej 15 jako "+" .Mi pomogła bardzo ta mikroregulacja bo na początku body żle potwierdzało ostrość (obiekt był nie ostry a body dawało sygnał że ostry) .Ustawienie na 25 przyniosło idealne ostrzenie.Polecam nie spisywać adaptera na straty w razie początkowej irytacji tylko poświęcić 15 min na programowanie.W razie pytań mogę pomuc.
 
 
Zielona_Trawa 
Nowy


Posty: 3
Skąd: Niestety stąd
Wysłany: Czw 20 Wrz, 2018   

Dzień dobry,

jestem tu nowa.
Będę zadawać elementarne pytania zapewne i trudno.

Programuje dandelion do M42, nie rozumiem w instrukcji Mode 1 do ogniskowej.
O jakiej tabeli mowa w tym akapicie:
____
Zaprogramowanie ogniskowej obiektywu (Mode 1)
1. Po wejściu w tryb programowania (patrz wyżej) należy ustawić kółkiem wartość przysłony na f/2.2 i nacisnąć raz przycisk migawki
2. Ustawiamy kółkiem PIĘĆ kolejnych cyfr wartości ogniskowej (np. 00050 = 50mm) według tabelki powyżej - po ustawieniu kółkiem każdej cyfry (np. f/2.0 = 0) naciskamy przycisk migawki. Tak więc dla wprowadzenia ogniskowej 50mm ustawiamy: f/2.0 + migawka + f/2.0 + migawka +f/2.0 + migawka +f/3.5 + migawka +f/2.0 + migawka
3. Zapisz dane w dandelionie i koniec (patrz niżej jak zapisać dane).
____

Mam stałke Sonnara ze światłem 3,5 i ogniskową 135 mm i nie wiem jak to zaprogramować poprawnie.

Proszę o podpowiedź, albo jeszcze lepiej dokładne kroki w oparciu o moje szkło, z góry dziękuję.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 15