Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jaka lornetka?
Autor Wiadomość
jarek cz. 
Nowy


Posty: 2
Skąd: rawa maz.
Wysłany: Czw 22 Mar, 2018   

Dziękuję leniwiec za poradę ale raczej wolałbym rolnetke ,nie bardzo widzi mi się obserwowanie na jedno oko ,z powodu że mam 8x42 to szukam przynajmniej 12x 50 do około 20x70 taka którą można by nosić w plecaku i nie zabardzo by zawadzala,(pod ręką 8x42)można prosić kogoś doswiadczonego o jakieś propozycje?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






hastala 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Pią 23 Mar, 2018   Do 300zł

Panowie,
Poszukuję niskobudżetowej lornetki do kwoty około 300zł. Jak najbardziej może być używana.
Lornetka do celów amatorskich a konkretnie będzie potrzebna do wieczornych obserwacji miasta z punktu widokowego na którym pracuję :) Wiem, że budżet jet niewielki ale chciałbym znaleźć coś najlepszego w tej cenie ;)
Pomożecie ?
A może ktoś z Was ma coś konkretnego na sprzedaż?
 
 
leniwiec 
Rozmowny


Pomógł: 26 razy
Posty: 255
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 24 Mar, 2018   

hastala, jeśli chodzi o parametry to 10x50 lub 8x40. Pierwsza wydaje się być idealna do obserwacji z punktu widokowego. Warto, żebyś tylko sprawdził czy czujesz się dobrze z takim powiększeniem. Chodzi mi o to, że minimalnie nawet drżący obraz jest dla niektórych osób męczący na dłuższą metę - nawet jeżeli ręce nie trzęsą się ponadstandardowo - sprawa bardzo indywidualna. Jeśli chodzi o modele, to w budżecie mieszczą się dwie Delty - Entry i Discovery. Oceniane są podobnie. Ja patrzyłem tylko przez pierwszą i optycznie było nawet całkiem nieźle jak na tę cenę. Z mechaniką i solidnością trochę gorzej. Trochę lepszą jakość prezentują Nikony Aculon. Wyraźny skok w solidności to seria Action EX - też od Nikona. Jeśli chodzi o klasyki, bardzo fajną lornetką jest Carl Zeiss Jenoptem 10x50 (najlepiej multicoted) - obraz co prawda zazółcony i bardzo nieostry przy brzegach ale za to pole widzenia ogromne i a trwałość legendarna. Niestety za 300 zł ciężko będzie znaleźć w miarę zadbany egzemplarz. Ale próbować warto.
 
 
hastala 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Sob 24 Mar, 2018   

bardzo mi pomogłeś leniwieć. Dziękuję za merytoryczna i konkretną odpowiedź
 
 
leniwiec 
Rozmowny


Pomógł: 26 razy
Posty: 255
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 24 Mar, 2018   

hastala, cieszę się, od tego mamy forum. :) Zajrzyj jeszcze tutaj - Action EX poniżej 500 zł:
https://anlewik.eu/foto-i-kamery/18389-nikon-action-ex-8x40.html
Jak na aktualne ceny Nikona, to jest całkiem dobra oferta. Jeżeli możesz dołożyć, to moim zdaniem warto. Najtańsze lornetki potrafią złapać luzy po paru miesiącach albo się rozkolimować (złapać zeza) przy lekkim uderzeniu o jakąś futrynę.

Niezależnie czy kupisz tańszą czy droższą, warto zrobić szybką kontrolę jakości na początek:
1. Zamykając jedno oko sprawdź czy w obydwu okularach obraz jest takiej samej jakości i czy utrata ostrości jest w miarę symetryczna we wszystkie strony.
2. Patrząc przez lornetkę na daleki obiekt sprawdź czy nie ma podwójnego obrazu (kolimacja). To jest zresztą najważniejsza rzecz na którą trzeba zwrócić uwagę przy starych lornetkach. Jeżeli spojrzysz na bardzo bliski obiekt obrazy oczywiście będą przesunięte - dzięki temu widzimy w 3D. Pod tym względem układ porro bije wszystkie dachówki, bo obiektywy rozstawione są szerzej.
3. Możesz jeszcze zajrzeć od strony obiektywów i sprawdzić czy nie ma w środku jakichś paprochów albo uszkodzeń. Pojedynczymi drobnymi pyłkami się nie przejmuj.
 
 
NoVik 
Rozmowny



Pomógł: 4 razy
Posty: 471
Skąd: Leszno
Wysłany: Sob 24 Mar, 2018   

A może by się tak raz a porządnie szarpnąć i kupić Swarovskiego Pocket Moutain albo Zissa Victory 8x25...? :roll:
 
 
kyojin 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Nie 25 Mar, 2018   

leniwiec napisał/a:
hastala, cieszę się, od tego mamy forum. :) Zajrzyj jeszcze tutaj - Action EX poniżej 500 zł:
https://anlewik.eu/foto-i-kamery/18389-nikon-action-ex-8x40.html

Ten sklep to nie jakaś ściema czasem? https://www.legalniewsiec...lepie-anlewikeu

Generalnie też szukam jakiejś niedrogiej lornetki i myślałem właśnie o wspomnianej wcześniej Delta Optical Entry 10x50. Do tej pory miałem jakąś Exactę 8x40 kupioną w lokalnym sklepie za sto parę złotych i ogólnie sprawowała się ok.
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Nie 25 Mar, 2018   

Zainwestuj w Nikona Aculona. Do 90% zastosowań wystarczy 10x42. Potrzeba jasnej to 8x42. 10x50 - w zasadzie przewaga tylko w astronomii a tam też 10x42 się sprawdzi.
 
 
leniwiec 
Rozmowny


Pomógł: 26 razy
Posty: 255
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 25 Mar, 2018   

kyojin, dobrze, że to znalazłeś. Faktycznie podejrzanie to wygląda.

Co do dziesiątek, upierałbym się przy 10x50 - przy wieczornych obserwacjach będzie trochę jeaśniejsza. Dodatkowo w serii Aculon będzie miała trochę lepsze pole. W przypadku delt po prostu takich nie ma. Ale zgadzam się z ABS, że 8x40 też się świetnie sprawdzi a przy bardziej kompaktowych rozmiarach będzie miała jasność 10x50.
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Pon 26 Mar, 2018   

Dla mnie powoli sława 10x50 to urban legend. Wielu z nas zaczynało od takiej. Dziś albo jej już nie mamy w kolekcji albo jest to produkt na półce z kategorii trzeciej potrzeby (oczywiście będą nieliczni dla których będzie to nr 1 ale wyjątek potwierdza regułę). To lornetka przydomowa - np. na taras lub siedziskowa - łowisko, ambona, etc. Ma swoje zalety ale nie jest mobilna. Spacerowicz z 10x50 zakrawa już na jakieś ekstremum a widz w teatrze - wygląda co najmniej dziwnie.

Novik chciałbym pomóc ale powiedziałem już chyba wszystko. Obie fajne czyli cokolwiek zrobisz - dobrze zrobisz. Ja postawiłbym na Zeissa 8x25 a w przypadku Kita i jego pola na parametry 10x30. Jasność wyjdzie podobna jak w 8x25. Pomyśl do czego ci najbliżej. Nie kupujesz dla nas tylko dla siebie. Jeśli czujesz, że lepsza będzie 10x to bierz taką.
 
 
hastala 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Pon 26 Mar, 2018   

Świetnie, dziękuje jeszcze raz za zainteresowanie ;)
Reasumując w gre wchodzi :
Nikon Aculon 10x42 10x50
Nikon Action EX 8x40

Będę czychał na jakąś okazję prawdopodobnie używanej lornetki z zbioru którejś z wymienionych :)

Jeszcze tylko takie jedno konkretne pytanie.
Co sądzicie o tej aukcji ?
https://goo.gl/AWDrLm

I czym lornetka w tej aukcji różni się od tej :
https://goo.gl/jB2NmM

Nazwa ta sama jednak wyglądają inaczej .. :)

A może ktoś z forumowiczów ma którąś z podanych lornetel na sprzedaż?
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Wto 27 Mar, 2018   

Pierwsza lornetka to starszy Nikon Soprter Ex. Jego współcześniejsza wersja https://www.ceneo.pl/niko...10x50-p1726981. Była to najtańsza dachówka Nikona. Jaka cena taka jakość. Dla mnie była ok.
Druga to współczesny Nikon Aculon. Lornetka w systemie porro. Taką ci proponowałem.
 
 
kyojin 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Wto 27 Mar, 2018   

Abs napisał/a:
Zainwestuj w Nikona Aculona. Do 90% zastosowań wystarczy 10x42. Potrzeba jasnej to 8x42. 10x50 - w zasadzie przewaga tylko w astronomii a tam też 10x42 się sprawdzi.

A w czym on jest lepszy od tej DO?
I odnośnie DO, czym różni się seria Entry od Silver?
 
 
Abs 
Optyczny



Pomógł: 232 razy
Posty: 2646
Skąd: okolice Rybnika
Wysłany: Sro 28 Mar, 2018   

Poczytaj testy (te które są):
DO Entry https://www.optyczne.pl/2...ntry_10x50.html
DO Discovery https://www.optyczne.pl/2...very_10x50.html
Nikon Aculon https://www.optyczne.pl/2...A211_10x50.html
Nikon ma najwyższy wynik końcowy. 10 lat gwarancji. Zwróć uwagę na podsumowania. Warto dołożyć bo zapewne pocieszysz się tą lornetką co najmniej 5 lat dłużej od DO przy lepszym obrazie. 10x42 nie był testowany a jest mniejszy, zgrabniejszy i tańszy. Na co dzień to lepsza opcja jeśli nie jesteśmy miłośnikami obserwacji o świcie i zmierzchu.
 
 
NoVik 
Rozmowny



Pomógł: 4 razy
Posty: 471
Skąd: Leszno
Wysłany: Sro 28 Mar, 2018   

Czy ma ktoś doświadczenie z Steinerem Safari 8/10x25? Sądząc po teście jasność taka sama jak w Victory. Czy to subiektywna ocena czy raczej szablonowy wpis? Skoro małe lornetki to zabawki to cena u Steinera ma skutecznie mnie zniechęcić do jej kupna?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,63 sekundy. Zapytań do SQL: 15