Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Obiektywy , parametry - pytania
Autor Wiadomość
Klejna 
Nowy


Posty: 19
Wysłany: Sro 25 Kwi, 2018   Obiektywy , parametry - pytania

Witam

Przymierzam się do zakupu aparatu na wakacje , myślę że lustrzanka jest za duża ale taki bezlusterkowiec był by okey.

Problem w obiektywach bo nie znam się a mam pytania.

1) Obiektyw stałoogniskowy np 35 mm z jasnością 1.8
- Czy można czymś takim regulowac głębie ostrości?. Chciałbym mieć wybór np zrobić zdjęcie swojej żonie czy dzieciakom na plaży gdzie tło będzie zamazane lub też nie ( mieć wybór ). Czy po prostu jak jest stała 1.8 jasność to zawsze będzie wychodzić zamazane tło za obiektem fotografowanym?. Czy wystarczy odejść kilka metrów w tył i tło zrówna się z postacią ostrością?.

Pytam bo chce kupić tylko jeden obiektyw, żeby był w miare uniwersalny . Do fotografi na wakacjach typu osoba na środku i krajobraz z tyłu. Ale też chce czasem z bliska robić zdjęcia dzieciakom i żonie. Doszedłem do wniosku że musi być do obiektyw który nie jest zbyt szeroki by portrety były wyraźniejsze ale też nie za wąski by łapać jak najwiecej krajobrazu fotografująć się na tle piramidy czy wieży Eifla :) . Myślę że ogniskowa 35 mm to takie w sam raz.

2) Czy w obiektywach stałoogniskowych (bez zooma) np 35 mm , mogę zrobić jakiś zoom? wiem że to masło maślane ale czy jestem skazany przy takim obiektywie na stały obraz bez żadnego przybliżenia? chciałby by chociaż było takie przybliżenie optyczne samego aparatu typu x3, x4 . Czy jak założe taki obiektyw to wtedy przybliżenie z aparatu już nie działa? I musze kupić obiektyw typu 18mm-35mm żeby co kolwiek przybliżać?.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 25 Kwi, 2018   

Klejna napisał/a:
Czy można czymś takim regulowac głębie ostrości?

Tak, praktycznie każdym obiektywem możesz regulować głębię ostrości, ale tym jasnym w większym stopniu, bo dostępne masz też niskie wartości, czyli małą głębię. Regulacja głębi ostrości ma też skutek w ilości światła dostępnego ekspozycji, co trzeba też brać pod uwagę. Czyli im większa głębia, tym bardziej przymknięta przysłona, czyli mniej światła, co trzeba kompensować czułością i/lub długością naświetlania, ewentualnie używać też lampy błyskowej. W praktyce, na plaży w słoneczny dzień będziesz miał wystarczająco dużo światła, żeby dość mocno przymknąć i jednocześnie nie wejść na zbyt wysoką (szumiącą) czułość.

Klejna napisał/a:
Czy wystarczy odejść kilka metrów w tył i tło zrówna się z postacią ostrością?.

To też pomaga, tzn. im większa odległość ostrzenia, tym większa głębia jest dostępna dla danej przysłony. Im bliżej minimalnej odległości ostrzenia, tym głębia się zmniejsza, przy tej samej przysłonie.

Klejna napisał/a:
Pytam bo chce kupić tylko jeden obiektyw, żeby był w miare uniwersalny . Do fotografi na wakacjach typu osoba na środku i krajobraz z tyłu. (…) Myślę że ogniskowa 35 mm to takie w sam raz.

Do jakiego aparatu? (W sensie: jakiego rozmiaru matryca?)

Klejna napisał/a:
Czy w obiektywach stałoogniskowych (bez zooma) np 35 mm , mogę zrobić jakiś zoom?

Nie. W obiektywach bez zooma nie ma… tadam! zooma. :) Dlatego niektórzy decydując się na małą lustrzankę czy bezlusterkowiec jednak kupują ją z obiektywem kitowym, a do tego dodatkowo, jako drugi obiektyw, jasną stałkę.
 
 
FotoTomek 
Rozmowny
Foto w błoto



Pomógł: 6 razy
Posty: 422
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 25 Kwi, 2018   

Klejna, a w sumie dlaczego uparłeś się na obiektyw stałoogniskowy? Myślę, że na początek lepiej będzie kupić aparat z kitowym obiektywem, a jak ci się spodoba, to dokupisz inne szkła. Wspominał o tym wcześniej Komor.
 
 
Klejna 
Nowy


Posty: 19
Wysłany: Sro 25 Kwi, 2018   

1) Sprawdzam to do jakiegos bezlusterkowca , myślałem o matrycy 4/3. Ale biore pod uwagę inną matrycę ale nie wiem czy 1 calowa to nie będzie za słaba jakość.

2) Stałka dlatego bo wszyscy mówią że robi jaśniejsze zdjęcia niż ze zmiennym ogniskowy obiektywem. A zdjęcia chce robić w dzień jak i wieczorem w blasku miasta. Będę dużo zwiedzał a często zwiedzać będę po godzinie 17-18:00. A te obiektywy zoomowe np 35-55mm to mają to F duże np 3.5-5.9 i patrząć na youtube jak wygląda zdjęcie na f1.8 a jak na np 4.0 to widzę lepszą jakość po tych z f 1.8 .


Czyli takim obiektywem stałym np 35 mm. To żeby coś przybliżyć albo oddalić to poprostu będę musiał albo podchodzić do obiektu albo odchodzić od niego. i Sam aparat z takim obiektywem nic a nic nie przybliży mi obrazu nawet o x2 ? :)


Koleżanka powiedziała żebym to walił u kupił kompaktowego lumixa lx100

https://www.mediaexpert.p...CFYiDmgodX84LJg


i do tego co potrzebuje mi wystarczy ale nie jestem pewny
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sro 25 Kwi, 2018   

Klejna napisał/a:
Sprawdzam to do jakiegos bezlusterkowca , myślałem o matrycy 4/3

Czyli zamiast obiektywu 35 mm musisz szukać ekwiwalentu takiej ogniskowej dla matrycy Micro 4/3. Zdaje się wszyscy doradzają 17 mm f/1.8 Olympusa, poczytaj jakieś tematy z działu Pomagamy w wyborze obiektywu dotyczące wyboru jasnych stałek do m4/3.

Klejna napisał/a:
Stałka dlatego bo wszyscy mówią że robi jaśniejsze zdjęcia niż ze zmiennym ogniskowy obiektywem

Tak ściśle rzecz biorąc, to każdym obiektywem możesz zrobić jasne lub ciemne zdjęcia, tylko w przypadku tzw. ciemnego obiektywu (ściśle: o dużej przysłonie) żeby zrobić jasne, trzeba dłużej naświetlać lub użyć wyższej czułości, co wiąże się z utratą jakości. Tak więc: owszem, wieczorem jasną stałką łatwiej zrobić dobre zdjęcie. Ceną za to jest albo brak zooma, albo wysoka cena obiektywu (bo są też jasne zoomy, ale drogie).

Klejna napisał/a:
Czyli takim obiektywem stałym np 35 mm. To żeby coś przybliżyć albo oddalić to poprostu będę musiał albo podchodzić do obiektu albo odchodzić od niego.

Tak, co oczywiście nie zawsze jest możliwe, lub nie zawsze jest na to czas.

Klejna napisał/a:
i Sam aparat z takim obiektywem nic a nic nie przybliży mi obrazu nawet o x2 ?

Nie wiem, ale nie sądzę, żeby jakikolwiek bezlusterkowiec lub lustrzanka miał zoom elektroniczny. Może jakieś Sony, ale taki „zoom” zawsze sam możesz wykonać potem w komputerze, kadrując po prostu zdjęcie.

Klejna napisał/a:
Koleżanka powiedziała żebym to walił u kupił kompaktowego lumixa lx100

I to nie jest wcale zła droga. Sam musisz wybrać, czy wolisz uniwersalność i niewielkie rozmiary, czy jednak lepszą jakość obrazu. Choć w przypadku Panasa LX-100 masz w nim matrycę rozmiaru m4/3, więc rzeczywiście jest do dobry kompromis między uniwersalnością kompaktu a lepszą jakością lustrzanki/bezlusterkowca.
 
 
Klejna 
Nowy


Posty: 19
Wysłany: Sro 25 Kwi, 2018   

A pytanie takie mam. Jeżeli aparat bezlusterkowiec nie ma stabilizacji obrazu a obiektyw który sobie dokupie ma taką to wtedy. Stabilizacja obrazu ładnie działa?. I Druga wersja Aparat ma stabilizacje ale obiektyw nie ma to stabilizacja działa?
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Sro 25 Kwi, 2018   

Tak, wystarczy, że sam obiektyw lub sam aparat ma stabilizację.

Co do tego cyfrowego zoomu - w Olympusach jest opcja cyfrowego powiększenia x2. Jakość leci, ale do internetu wystarczy. Oczywiście na komputerze można sobie dowolnie dociąć, ale opcja jest o tyle wygodna, że od razu w wizjerze (na ekranie) widać docelowy kadr.
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 791
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2018   

Klejna, o ile nie ogarniesz podstaw dotyczących obiektywów i ich zastosowania, może lepszy będzie kompakt z dużą matrycą. Tym bardziej, jeśli nie potrzebujesz dużego zakresu ogniskowych ("dużego zoom-a"). Sens bezlusterkowca (czy lustrzanki) polega nie tylko na dużej (w porównaniu do kompaktu) matrycy, ale tez na możliwości dobrania obiektywu do zadań. Pomysł z jednym obiektywem jest tu dość kiepski, choć są ludzie, którzy tak właśnie wykorzystują taki sprzęt, co jest błędem, bo marnują jego możliwości. To nie znaczy, ze musisz mieć stajnie obiektywów i zmieniać je co chwila. Nie o to chodzi! Akurat w podróży bardzo sprawdza się koncepcja 1 uniwersalny zoom + 1 jasny obiektyw stałoogniskowy. Pierwszy obsługuje Ci większość typowych zdjęć w terenie (krajobrazy, ulica itp.) za dnia, drugi służy w pomieszczeniach (*), wieczorem teren/ulica, ewentualnie zdjęcia z mała głębią ostrości/rozmyte tło (**). Jako że funkcje (*) i (**) niekiedy się kłócą, to mogą to być nawet 2 stałki:
(*) -coś szerokiego, odpowiednik 24, 28, 35 mm dla filmu małoobrazkowego (pełna klatka, FF), czyli dla przykładowego m4/3 ogniskowe 12, 14, 17 mm (osobiście używałem 14 i 17mm)
(**) -odpowiedniki 50 do 90mm dla filmu małoobrazkowego, czyli np. w m4/3 to 25 do 45 mm ogniskowej
To "przeliczanie" dla małego obrazka bierze się stąd, że kąt widzenia aparatu jest funkcją 2 zmiennych: ogniskowej obiektywu i rozmiaru klatki filmu/matrycy aparatu. W m4/3 jest ona 2x, a w APS-C 1.5-1.6x fizycznie mniejsza od klatki filmu małoobrazkowego. Dlatego obiektyw 14mm w aparacie m4/3 widzi z grubsza taki kawałek świata, co obiektyw 28 w aparacie na kliszę lub matrycę FF.
Pomysł "tylko z 1 obiektywem" ma tę wadę, że albo to musi być jasny zoom (= wielki, ciężki i bardzo drogi), albo masz tani i ciemny zoom dobry za dnia, ale już po wejściu do domu/zabytkowego kościoła/muzeum/itd. bez statywu leżysz (zwracam uwagę na ministatywy!). Jeśli wybierzesz 1 jasną stałkę (jak chciałeś), to zoom masz tylko we własnych nogach, co dobrze działa tylko w przypadku bardzo bliskich obiektów (a i to nie zawsze), dla tych bardziej odległych wcale.
Pozdrawiam
-J.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Czw 26 Kwi, 2018   

Skoro podstawą są portrety z daleka (cała dorosła osoba + krajobraz) oraz z bliska (popiersie, sylwetka małego dziecka) to chyba lepszy byłby zestaw z obiektywem 50 mm (ekw.). Ale piszę chyba, bo teraz ludzie lubią smartfonową perspektywę.

Jedna jasna stałka to jest niegłupi pomysł. Do niedawna wszystkie wycieczki i dłuższe wyjazdy rodzinne tak robiłem (25/1.8 na m4/3). W stosunku do nawet jasnego zooma zyskuje się na możliwości kontroli głębi ostrości, poręczności i szybkości użycia zestawu. Ale traci się niektóre kadry. Tylko teraz jak oglądam stare zdjęcia, to jestem zadowolony z tych co zrobiłem, a sytuacji kiedy nie mogłem zrobić zdjęcia - nie pamiętam :)

Tylko to będzie droższy zestaw od LX100. Tutaj artykuł jak zmontować coś takiego możliwie tanio:
https://www.dpreview.com/...ice-x100-beater
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2018   

TS napisał/a:
Jedna jasna stałka to jest niegłupi pomysł.

Będę się upierał, że dla osoby zaczynającej swoją przygodę z… no właśnie. To nie ma być przygoda z fotografią, tylko to mają być fotki z podróży typu „ja na tle piramidy”. Jedna jasna stałka to nie jest dobry pomysł w takim wypadku.
 
 
Sunders 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 606 razy
Posty: 9854
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2018   

Klejna napisał/a:
chce kupić tylko jeden obiektyw, żeby był w miare uniwersalny . Do fotografi na wakacjach typu osoba na środku i krajobraz z tyłu. Ale też chce czasem z bliska robić zdjęcia dzieciakom i żonie. Doszedłem do wniosku że musi być do obiektyw który nie jest zbyt szeroki by portrety były wyraźniejsze ale też nie za wąski by łapać jak najwiecej krajobrazu fotografująć się na tle piramidy czy wieży Eifla . Myślę że ogniskowa 35 mm to takie w sam raz.

Klejna napisał/a:
Koleżanka powiedziała żebym to walił u kupił kompaktowego lumixa lx100


Twoja koleżanka ma IMO rację. Prawdopodobnie wystarczy Ci kompakt. Panasonic Lumix DMC-LX100 to dobra propozycja. Jeśli jednak wolisz obiektyw stałoogniskowy lepszej jakości o ogniskowej 35mm, to rozważ Sony DSC-RX1R II lub Fujifilm X100F.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Pią 27 Kwi, 2018   

komor, ale Klejna robił zdjęcia smartfonem, więc jest przyzwyczajony do szerokokątnego i stałoogniskowego obiektywu. Nie pisał, że potrzebuje zooma, tylko lepszej jakości, więc ją dostanie.

Tylko teraz widzę, że w jednym z pierwszych postów wspominał o kwocie 1200 zł, więc w ogóle nie ma o czym gadać...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 15