Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Fuji czy m4/3
Autor Wiadomość
Roba 
Uczestnik



Posty: 78
Wysłany: Sob 12 Maj, 2018   Fuji czy m4/3

Witam
Wraz z ukończeniem magicznych 50. lat, postanowiłem wymienić sprzęt fotograficzny (lustrzanka) i przy okazji wejść w świat bezlusterkowców. Jestem tzw. fotografem-entuzjastą, więc fotografuję w zasadzie wszystko (raczej unikam portretów). Najczęściej używam ogniskowych 24-70mm.
Wybór padł na Fuji X-T20 z obiektywem 16-50 (z biegiem czasu wymieniłbym go na coś lepszego) i stałką 23mm. W przyszłości może 35mm.
W trakcie analizy różnych modeli bardzo zainteresował mnie system m4/3. Konkretnie aparaty Olympusa z serii OMD (M10 II i III) oraz Panasonic GX9. Szczególnie podobają mi się małe, lekkie stałki, o wystarczającej na moje potrzeby jakości optycznej.
Gdybym się zdecydował na wejście w system m4/3, na początek również kupiłbym aparat z podstawowym obiektywem i stałką 17 lub 20 mm. Podobnie, jak w przypadku Fuji, w przyszłości dokupiłbym kolejne stałki, a zoom wymieniłbym na model ze stałym światłem 2.8.
Wszystkie wymienione modele kosztują dość podobnie. Moje pytanie brzmi: trzymać się pierwotnego wyboru (Fuji), czy jednak zainteresować się Olympusem czy Panasonikiem?
Pytanie pomocnicze: w przypadku wybrania Panasonika, brać model z obiektywem 12-32 czy lepiej z 12-60 (wersja ciemniejsza)?
Z góry dziękuję za wszelkie opinie i sugestie.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Sob 12 Maj, 2018   

Twój wybór Fuji X-T20 jest świetny i na m4/3 bym nie patrzył, ale kupiłbym go z innym szkłem. Nie brałbym 16-50, tylko z 16-55/2.8, wtedy nadal będziesz entuzjastą i za szybko nie nazwiesz sprzętu klęską i porażką :)
 
 
Roba 
Uczestnik



Posty: 78
Wysłany: Sob 12 Maj, 2018   

Wojmistrz napisał/a:
Nie brałbym 16-50, tylko z 16-55/2.8, wtedy nadal będziesz entuzjastą i za szybko nie nazwiesz sprzętu klęską i porażką :)

Obawiam się, że po zakupie polecanego obiektywu, to ja okazałbym się klęską i porażką... Dla żony i reszty rodziny :)
Obiektyw bardzo dobry, jednakże na dzień dzisiejszy cena jak i jego waga powodują, że na razie zapominam o nim. W przyszłości myślałem raczej o 18-55.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Sob 12 Maj, 2018   

Kiedy 7 lat temu wybieralem system to właśnie wahalem się między m4/3 I Fuji. Wygrał pierwszy, bo aparaty Fuji miały wówczas kiepski autofocus, a stalki to były tylko klocowate f/1.4. Teraz mają fajne korpusy , jak ten X-T20, i zgrabna serię stałej f/2 WR. Chyba kwestie użytkowe i ergonomii powinny zdecydować o wyborze. Specyfikacje znasz?

Jeśli Olympus to zwróć uwagę na E-M5 II, teraz do dostania za 3500 zł korpus (cashback). Mam to od 2 lat i to właśnie jest korpus adresowany do entuzjastów, nie E-M10.
 
 
Roba 
Uczestnik



Posty: 78
Wysłany: Sob 12 Maj, 2018   

TS napisał/a:
Kiedy 7 lat temu wybieralem system to właśnie wahalem się między m4/3 I Fuji. Wygrał pierwszy, bo aparaty Fuji miały wówczas kiepski autofocus, a stalki to były tylko klocowate f/1.4. Teraz mają fajne korpusy , jak ten X-T20, i zgrabna serię stałej f/2 WR. Chyba kwestie użytkowe i ergonomii powinny zdecydować o wyborze. Specyfikacje znasz?

Jeśli Olympus to zwróć uwagę na E-M5 II, teraz do dostania za 3500 zł korpus (cashback). Mam to od 2 lat i to właśnie jest korpus adresowany do entuzjastów, nie E-M10.

Specyfikację znam. Z wyglądu podoba mi się Fuji i Panasonic (a'la dalmierz). Znam też obraz z Fuji, bo mam X70, który pewnie sprzedam po kupieniu stałki do wybranego aparatu.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Sob 12 Maj, 2018   

Z czysto użytkowych wrażeń to co nie podoba mi się w Olympusach:

1) Brak korekty ekspozycji w manualu z auto iso, dopiero E-M1 II na to pozwala (niższe modele nie - albo nie wiem, ale sporo szukałem na ten temat). Matrycowy pomiar światła jest na tyle skuteczny, że z rawów można dostać pożądaną ekspozycję, ale czasem chcę użyć trybów artystycznych (trudnych do podrobienia zewnętrznym oprogramowaniem - używam Capture One) i wtedy bazuję na jpg.

2) Brak uszczelnień w stałkach f/1.8. Używam trzech (17, 25 i 45 mm), czasem biorę na deszcz, no bo korpus jest uszczelniony, i problemów (odpukać) nie mam, ale spokojniej czułbym się mając te uszczelki.

3) Pogmatwane menu. Na przykład już kilka razy chciałem włączyć/wyłączyć podświetlanie przepałów w wizjerze w trybie manualnym i za każdym razem trochę tego szukałem. Dla mnie jest to nielogicznie zorganizowane.

Więcej problemów nie mam :) Z kolei na stronie głównej możesz poczytać w komentarzach dlaczego ktoś zrezygnował z Fuji X-T2 (ergonomia, wizjer i zła współpraca z Lightroom). W każdym razie to co najbardziej uwiera zwykle jest pomijane w testach.
 
 
Roba 
Uczestnik



Posty: 78
Wysłany: Sob 12 Maj, 2018   

TS napisał/a:
Z czysto użytkowych wrażeń to co nie podoba mi się w Olympusach:

1) Brak korekty ekspozycji w manualu z auto iso, dopiero E-M1 II na to pozwala (niższe modele nie - albo nie wiem, ale sporo szukałem na ten temat). Matrycowy pomiar światła jest na tyle skuteczny, że z rawów można dostać pożądaną ekspozycję, ale czasem chcę użyć trybów artystycznych (trudnych do podrobienia zewnętrznym oprogramowaniem - używam Capture One) i wtedy bazuję na jpg.

2) Brak uszczelnień w stałkach f/1.8. Używam trzech (17, 25 i 45 mm), czasem biorę na deszcz, no bo korpus jest uszczelniony, i problemów (odpukać) nie mam, ale spokojniej czułbym się mając te uszczelki.

3) Pogmatwane menu. Na przykład już kilka razy chciałem włączyć/wyłączyć podświetlanie przepałów w wizjerze w trybie manualnym i za każdym razem trochę tego szukałem. Dla mnie jest to nielogicznie zorganizowane.

Więcej problemów nie mam :) Z kolei na stronie głównej możesz poczytać w komentarzach dlaczego ktoś zrezygnował z Fuji X-T2 (ergonomia, wizjer i zła współpraca z Lightroom). W każdym razie to co najbardziej uwiera zwykle jest pomijane w testach.

Dzięki za obszerne uwagi. m4/3 kusi trochę z powodu stabilizacji w korpusie. Wydaje mi się, że to praktyczniejsze rozwiązanie.
A co do rzeczy, które uwierają: każdy aparat tak, ma. Dla każdego, to coś innego. Czasem dla jednego coś jest wadą, a dla drugiego zaletą. I chyba dlatego wciąż szukamy swojego Graala :)
 
 
Roba 
Uczestnik



Posty: 78
Wysłany: Wto 29 Maj, 2018   

X-T20 kupiony. W planach mam dokupienie obiektywów: 23mm i 35mm. Na razie stać mnie na jeden z nich. Który polecalibyście kupić w pierwszej kolejności?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 15