Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: komor
Pon 14 Maj, 2018
Jaki bezlusterkowiec: OLYMPUS, PANASONIC, Fujifilm
Autor Wiadomość
Krzysztof48 
Nowy


Posty: 9
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 13 Maj, 2018   Jaki bezlusterkowiec: OLYMPUS, PANASONIC, Fujifilm

Witam
Przez wiele lat korzystałem z OLYMPUS C4000Z, i byłem zadowolony.
Problemem były zdjęcia w ciemności, ale wystarczyło lekko oświetlić cel.
Rok temu spadł z ławki na obiektyw i koniec.
Teraz używam aparat SONY DSC-V1. Teoretycznie lepszy od poprzednika. Ale od początku to kapryśny złom. Zdjęcia z bliska - np. elementy komputera, ekran startującego komputera, mimo różnych nastawień, rozmyte. Nawet zwykłe zdjęcia w dzień, potrafi rozmyć, choć na ekranie wyglądały na ostre.
Aparat ma być ani duży ani mały, dobry do męskiej ręki.
Zdjęcia nie są drukowane, robione w domu i na zewnątrz. Większość obejmuje odległość 1 ~ 5 m, ale zarówno w dzień jak i w gorszych warunkach, bez statywu.
Czasami zwierzęta w ruchu. Dość często korzystam z trybu „makro” - podzespoły elektroniczne, etykiety czy ekran startującego komputera.
Zdjęć samolotów, odległych widoków - raczej nie. Preferuję tryb automatyczny.

Reasumując: Dobra stabilizacja i czułość, dobry tryb automatyczny, szybki AF, makro.
Filmowanie FHD wystarczy.
Marki OLYMPUS, PANASONIC, Fujifilm - tak, sony raczej nie.
Budżet: ~ 4000,00 zł, ale jeżeli warto to dołożę.Z drugiej strony, może jakiś prostszy model starczy?

Rozważam:
OLYMPUS E-PL8 lub E-PL9 z obiektywem M.ZUIKO DIGITAL ED 14-42MM 1:3.5-5.6 EZ PANCAKE za 2599,00 / 3199,00 zł

OLYMPUS E-M10 Mark II z obiektywem; M.ZUIKO DIGITAL ED 14-42MM 1:3.5-5.6 EZ PANCAKE za 2999,00 zł

OLYMPUS E-M10 Mark II z dwoma obiektywami: M.ZUIKO DIGITAL ED 14-42MM 1:3.5-5.6 EZ PANCAKE i M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150MM 1:4.0-5.6 R za 3699,00 zł

OLYMPUS E-M10 Mark II Zestaw 1415; z obiektywem M.ZUIKO DIGITAL ED 14-150MM 1:4.0-5.6 II za 4090,00 zł

Lub analogiczne zestawy z OLYMPUS E-M10 Mark III za 3699,00 / 4090,00 / 4599,00 zł

Fujifilm X-T20 z obiektywem XC 16-50mm OIS II za 4339 zł

PANASONIC LUMIX DMC-GX80HEG z obiektywem LUMIX G VARIO 14-140mm / F3.5-5.6 ASPH. / POWER O.I.S. za 3849,00 zł

PANASONIC LUMIX DMC-GX80WEG z dwoma obiektywami: LUMIX G VARIO 12-32mm / F3.5-5.6 ASPH. / MEGA O.I.S. i LUMIX G VARIO 35-100mm / F4,0-5.6 ASPH. / MEGA O.I.S. za 3399,00 zł

PANASONIC LUMIX DMC-GX80KEGK z obiektywem LUMIX G VARIO 12-32mm / F3.5-5.6 ASPH. / MEGA O.I.S. ZA 2549,00 zł
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Nie 13 Maj, 2018   

https://www.skapiec.pl/site/cat/2/comp/18177456

https://www.ceneo.pl/47678697
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Pon 14 Maj, 2018   

Witaj, Krzysztof48
Notka sentymentalna: miałem Sony V1, to była moja I-sza cyfrówka. Swego czasu był to świetny aparat w swojej klasie -łezka w oku. Teraz to zabytek.
Ad rem:
W zasadzie którąkolwiek markę z wymienionych wybierzesz, będzie dobrze. Także Sony, którego nie lubisz :razz: Sam mam Olympusa i do Twoich zastosowań mógłbym polecić na zasadzie "każda pliszka...", ale nie tylko (spory wybór obiektywów w różnych cenach).
Otóż Twoim problemem jest w zasadzie nie tylko wybór samego aparatu, ale i optyki. W kompaktach miałeś wszystko w komplecie, tu jest inaczej.
Dla przykładu: żaden z wymienionych przez Ciebie zestawów nie ma "trybu makro". Po prostu w tej klasie aparatów aby uzyskać makro musisz użyć do tego specjalizowanej optyki. Może to być obiektyw makro (drogo!!!), ale są też inne rozwiązania, typu soczewki/konwertery nasadkowe czy pierścienie dystansowe. Wybór konkretnej metody zależy mocno od tego, jak małe obiekty chcesz fotografować i od już posiadanej optyki -temat rzeka, więc akurat ten aspekt ogarnij na końcu.
Wracając do spraw podstawowych: skoro robisz na ogół zdjęcia z małej odległości, możesz (na razie) zrezygnować z długiego (ogniskowa) teleobiektywu. Czyli (tylko przykładowo) z 3 linkowanych zestawów z OM-D E-M10 Mark II wybrać ten I-szy, tylko z obiektywem 14-42. ALE tylko po to, by do tego zestawu dokupić jakś jasny obiektyw stałoogniskowy. Bo ten zoom 14-42 jest za ciemny przy słabym świetle, a chcesz w takich warunkach (w pomieszczeniach lub na ulicy wieczorem) robić zdjęcia bez statywu. Jaki to byłby konkretnie obiektyw, to zależy czy chcesz focić szeroko, czy wąsko (np. portrety). Dla tego konkretnego systemu (Oly lub Panasonic) to byłyby (odpowiednio, wymieniam tylko niektóre) obiektywy klasy 14/2.5, 15/1.7, 17/1.8 (szeroki kąt) lub 25/1.7, 25/1.8, 45/1.8 (tzw. standard albo -ostatni- portretowe tele).
Dylematy j. w., czyli konieczność zakupu dodatkowej optyki będziesz mieć w każdym aparacie z wymienną optyką, jak z reszta nazwa wskazuje. Z tym, że z racji różnej wielkości klatki sensora(tzw. crop factor) inny bedzie dobór ogniskowych. Dla Oly&Pana (m4/3) z jednej a Fuji, Sony, Canon (APS-C). Po prostu kąt widzenia aparatu zależy od 2 czynników: ogniskowa obiektywu + rozmiar klatki matrycy.
Aha, ważne: w przypadku Oly& Pana obiektywy są w zasadzie w pełni wymienne, to jest ten sam system. Z tego powodu masz tu chyba największy wybór obiektywów.
Zakładam, że to jest Twój cel i chcesz wejść w ten świat (aparaty z wymienną optyką). Jeśli jednak nie, to do rozważenia jest zostanie przy jakimś uniwersalnym kompakcie z dość dużą matrycą (np. 1") i jasnym obiektywem. Czyli np. coś klasy Sony RX100 w kolejnych wersjach.
Pozdrawiam
-J.
 
 
Krzysztof48 
Nowy


Posty: 9
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 25 Maj, 2018   

Dziękuję za pomoc.
Przepraszam, ale na parę dni musiałem wyłączyć się ze spraw bieżących.
Zakup miał być zrobiony do 25 maja, teraz mogę trochę poczekać.
Prawdopodobnie, użyłem błędnie słowo „makro”.
Chodzi mi możliwość robienia czytelnych zdjęć z bliska np. złącz, elementów elektroniki, etykiet np. na pamięci RAM itp. Nie mikroskopijnym robaczkom.
W razie potrzeby, dokupię jakąś lampę pierścieniową.

Wybrałem aparaty bezlusterkowe z powodu większych powierzchniowo matryc, z nadzieją na lepsze zdjęcia w gorszych warunkach oświetleniowych.

Na dziś kandydaci: 51% Olympus E-M10 MII / 49% Olympus E-M10 MIII

Olympus E-M10 MIII:
Pogorszenie jakości wykonania korpusu, wycięcie części funkcji - co dalej wymyśli producent w kolejnej aktualizacji?

Olympus E-M10 MII:
Porównując te aparaty (MII z MIII), na stronie dpreview.com, zauważyłem, że zdjęcie z pliku z MII jest rozmyte: napisy na kole kolorów i farbkach prawie nieczytelne, „trawie” brakuje szczegółów (w porównaniu do MII). Przeglądałem tę stronę, przed pojawieniem się MIII i zdjęcie wyglądało na ostre.
Teraz zastanawiam się czy MII robi rozmyte zdjęcia, czy to tylko promocja MIII?

A mi zależy mi na ostrości, bez rozmycia tła.

Wybiorę wersję z dwoma obiektywami, bo za drugi obiektyw dopłata jest mniejsza niż gdybym chciał dokupić go później.Czy rzeczywiście wersja obiektywu EZ (płaski) jest gorsza od 14-42 II R?

Jak bezlusterkowiec niewypali, to kupię jakiś kompakt do 2 tys. zł.

Większość sprzedawców, „poleca” aparaty Sony (kompakty), z 1" matrycą i mniejszą, za cenę aż 1 tys. mniejszą od tego E-M10, jako zdecydowanie od niego lepsze.
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Sob 26 Maj, 2018   

Krzysztof48 napisał/a:
Dziękuję za pomoc.
Prawdopodobnie, użyłem błędnie słowo „makro”.
Chodzi mi możliwość robienia czytelnych zdjęć z bliska np. złącz, elementów elektroniki, etykiet np. na pamięci RAM itp. Nie mikroskopijnym robaczkom.
W razie potrzeby, dokupię jakąś lampę pierścieniową.

Na dziś kandydaci: 51% Olympus E-M10 MII / 49% Olympus E-M10 MIII

Olympus E-M10 MIII:
Pogorszenie jakości wykonania korpusu, wycięcie części funkcji - co dalej wymyśli producent w kolejnej aktualizacji?


Nie użyłeś błednie "makro". Fachowcy-puryści będą się spierać między "makro" a "close-up" (bardziej to drugie), ale z Twojego punktu widzenia wychodzi na to samo. Gołym obiektywem nie zrobisz na ogół takiego zdjęcia, bo nie ma możliwości złapania ostrości z b. małej odległości, a taka będzie potrzebna. Ale to nie problem, bo do Twoich celów nie musisz inwestować w drogie obiektywy makro, są drastycznie tańsze rozwiązania, a kompromis na jakości tu nie będzie problemem. Tani konwerter Raynoxa lub nawet najprostsze close-up lens. Sprawę ułatwia, że Twoje obiekty będą raczej płaskie.
OM-D E-M10 II vs III. Faktycznie wiele osób świadomie zostaje przy II-ce. Obok ceny u mnie to też było jedno z kryteriów wyboru. Mam z resztą tę kamerę od tygodnia, dopiero zaczynam ją "przestrzeliwać". Przesiadka ze stareńkiego E-PL1. Szklarnia bez zmian, ale zupełnie inna niż u Ciebie, pod trochę inne potrzeby. Co do ostrości zdjęć, to ona raczej od obiektywu i fotografa zależy najbardziej. Matryce masz identyczne w obu modelach (II/III).
Pozdrawiam
-J.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 26 Maj, 2018   

Krzysztof48 napisał/a:
Większość sprzedawców, „poleca” aparaty Sony (kompakty), z 1" matrycą i mniejszą, za cenę aż 1 tys. mniejszą od tego E-M10, jako zdecydowanie od niego lepsze.


To zależy do czego. No noszenia na pewno :)
 
 
Krzysztof48 
Nowy


Posty: 9
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 27 Maj, 2018   

Dziękuję za pomoc.
Różnicy w cenie między OM-D E-M10 Mark II a OM-D EM10 Mark III, nie brałem pod uwagę, gdyż do Mark II prawdopodobnie będę musiał dokupić uchwyt aparatu ECG-3 (289,00 zł).

Jak już pisałem, wybiorę wersję z dwoma obiektywami, bo za drugi obiektyw dopłata jest mniejsza niż gdybym chciał dokupić go później, a może będę tak zadowolony i zdrowie i inne okoliczności pozwolą na wycieczki krajoznawcze.
Pozostaje do wyjaśnienia:
- Czy rzeczywiście wersja obiektywu EZ (płaski) jest gorsza od 14-42 II R?
- Porównując MII z MIII, na stronie dpreview.com, zauważyłem, że zdjęcie z pliku z MII jest rozmyte: napisy na kole kolorów i farbkach prawie nieczytelne, „trawie” brakuje szczegółów (w porównaniu do MIII). Przeglądałem tę stronę, przed pojawieniem się MIII i zdjęcie wyglądało na ostre.
Teraz zastanawiam się czy MII robi rozmyte zdjęcia, czy to tylko promocja MIII?
Jak sobie przypominam, to również na stronie optyczne.pl po opublikowaniu testu MIII, pojawił się zarzut „preferowania” M III i modyfikowania wcześniejszych testów M II.

Obiektywy „macro” wyceniono u Olympusa na:
M.ZUIKO DIGITAL ED 30mm 1:3.5 MACRO; Nowy poziom makrofotografii - 1 299,00 zł
M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 MACRO; Mistrz precyzyjnej makrofotografii - 2 199,00 zł.
Cena przekracza moje możliwości.

Inne rozwiązania - w akcesoriach, co prawda do PENa znalazłem:
MCON-P02 Konwerter makro 299,00
MCON-P01 Konwerter makro Ceny brak
Czy to w zadziała z OM-D E-M10?

Im więcej przeglądam testów, opinii, dyskusji na forach, to w zasadzie mniej wiem.

Kolejne wydarzenie, na które przydałby się nowy aparat, zaraz po 12 czerwca.

Jeżeli zrezygnuję z OM-D E-M10, to kupię jakiś kompakt typu Panasonic Lumix LX10 / LX15 (2300); LX100 (2200); FZ1000 (2400), lub CANON 600 - 750 (w szufladzie poniewiera się obiektyw EF-S 17-85mm 1:4 - 5,6 IS USM). Dwa pierwsze wydają się dla mnie za małe.
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Nie 27 Maj, 2018   

Krzysztof48 napisał/a:
Jak już pisałem, wybiorę wersję z dwoma obiektywami

Krzysztof48 napisał/a:
OLYMPUS E-M10 Mark II z dwoma obiektywami: M.ZUIKO DIGITAL ED 14-42MM 1:3.5-5.6 EZ PANCAKE i M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150MM 1:4.0-5.6 R za 3699,00 zł

OLYMPUS E-M10 Mark II Zestaw 1415; z obiektywem M.ZUIKO DIGITAL ED 14-150MM 1:4.0-5.6 II za 4090,00 zł

Lub analogiczne zestawy z OLYMPUS E-M10 Mark III za 3699,00 / 4090,00 / 4599,00 zł


To nie wygodniej będzie z jednym?
https://www.skapiec.pl/sz.../panasonic+g7h+ - i ma wygodny uchwyt
lub
https://www.beiks.com.pl/...-140-srebr.html
lub dwoma takimi https://abfoto.pl/aparat-panasonic-dmc-g7-czarny-obiektyw-14-140mm-25mm-f-1-7-srebrny-zestaw
lub https://www.ceneo.pl/56047264
 
 
Krzysztof48 
Nowy


Posty: 9
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie 27 Maj, 2018   

Proponowane przez Pana aparaty Panasonic Lumix DMC-G7 i DMC-GX80, w porównaniach stoją niżej niż Olympus OM-D E-M10.

Przy kosztach 4 - 5 tys. zł pozostanę przy OM-D E-M10.

Pozostaje wybrać obiektyw: M.Zuiko Digital ED 14-42MM 1:3.5-5.6 EZ Pancake czy M.Zuiko Digital 14-42 mm 1:3.5-5.6 II R - który lepszy.

Sprawa macro.
Czy konwerter makro MCON-P02 zadziała z OM-D E-M10 z którymś wyżej wymienionych obiektywów?
Lub inne rozwiązanie, bez znacznego wzrostu kosztów.

Jak już zebrane informacje, pozwolą wybrać te elementy, będę szukał najkorzystniejszych ofert, lub w innym przypadku pozostaje plan „B” w postaci aparatu typu kompakt lub starszej lustrzanki Canon.

Za pomoc z góry dziękuję.
 
 
Jar 
Maniak


Pomógł: 72 razy
Posty: 789
Wysłany: Pon 28 Maj, 2018   

Oprócz MCON P-02 rozważ jeszcze Raynox DCR150, najlepiej parowany z teleobiektywem 40-150 (który także zamierzasz kupić, o ile pamiętam). Mocowanie uniwersalne. Sam nie stosowałem, ale to b. popularne i dobrze oceniane rozwiązanie.
Co do MCON P-02, to on się chyba różni od P-01 tym, że jest mocowany na gwint filtrowy, a nie bagnet osłony przeciwsłonecznej. To rozszerza teoretycznie gamę obiektywów, z którymi zadziała, ale unikałbym wszelkich redukcji filtrowych, bo mogą zmieniać odległość konwertera od przedniej soczewki obiektywu (potencjalne źródło problemów). Na stronie Olympusa znajdziesz info, do których obiektywów MCON P-02 jest przeznaczony, z nimi zadziała na pewno. 14-42 II R chyba jest na liście. EZ unikaj dla niego samego -nie ma najlepszej opinii.
Pozdrawiam
-J.
 
 
Jack_K 
Nowy



Pomógł: 1 raz
Posty: 12
Wysłany: Pon 28 Maj, 2018   

Krzysztof48 napisał/a:
Pozostaje wybrać obiektyw: M.Zuiko Digital ED 14-42MM 1:3.5-5.6 EZ Pancake czy M.Zuiko Digital 14-42 mm 1:3.5-5.6 II R - który lepszy.

Sprawa macro.
Czy konwerter makro MCON-P02 zadziała z OM-D E-M10 z którymś wyżej wymienionych obiektywów?
Moim zdaniem nie ma jakiejś istotnej różnicy optycznej pomiędzy obiektywem II R a EZ Pancake. Jest różnica w obsłudze - mechaniczny (II R) łatwiej jest dopasować ogniskową, natomiast w przypadku EZ Pancake, chociaż zużywa nieco więcej prądu, jednak można zmieniać ogniskową zdalnie ze smartfona.
Konwerter MCON-P02 współpracuje z wieloma obiektywami:
M.ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm 1:3.5-5.6 EZ (Pancake)
M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm 1:3.5-5.6 II (R)
M.ZUIKO DIGITAL 45mm 1:1.8
M.ZUIKO DIGITAL 25mm 1:1.8
M.ZUIKO DIGITAL 17mm 1:1.8
M.ZUIKO DIGITAL ED 12mm 1:2.0

Tańszym rozwiązaniem do makrofotografii byłoby zastosowanie pierścieni pośrednich i obiektywu manualnego. Na przykład kupując coś z mocowanie M42, koszt wyniósłby ok. :
adapter M42 do M4/3 - ok. 90,-
pierścienie pośrednie M42 ok. 30,-
obiektyw M42 100 - 200,-
 
 
Krzysztof48 
Nowy


Posty: 9
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 28 Maj, 2018   

Dziękuje bardzo.

Pozostał wybór korpusu.
Różnica w cenie - nieistotna (mniej niż 10%).

Olympus OM-D E-M10 Mark II
Lepiej wykonany korpus, ale video tylko FHD, i te chyba rozmyte zdjęcia.

Olympus OM-D E-M10 Mark III
Gorzej wykonany korpus, ale video 4k.

Pozostało wybrać oferty z różnych sklepów.

Jeszcze raz dziękuję.
 
 
Sunders 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 606 razy
Posty: 9854
Wysłany: Pon 28 Maj, 2018   

Krzysztof48 napisał/a:
Olympus OM-D E-M10 Mark III
Gorzej wykonany korpus, ale video 4k.


W pierwszym poście nic nie pisałeś o 4K. Czy to ma jakiekolwiek znaczenie?
 
 
Krzysztof48 
Nowy


Posty: 9
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon 28 Maj, 2018   

Chciałem znaleźć „+”, który byłby dla mnie przydatny w OM-D E-M10 Mark III a którego brak w OM-D E-M10 Mark II.
 
 
Jack_K 
Nowy



Pomógł: 1 raz
Posty: 12
Wysłany: Pon 28 Maj, 2018   

Krzysztof48 napisał/a:
Olympus OM-D E-M10 Mark III
Gorzej wykonany korpus, ale video 4k.
"Gorzej" wykonany korpus jest stwierdzeniem z forów internetowych - z całym szacunkiem. Jak się weźmie aparat do ręki, to okazuje się, że nie sposób jest określić, czy jest wykonany częściowo z tworzyw sztucznych, czy nie. Również doniesienia o "wykastrowaniu" nie do końca się zgadzają, ponieważ brakujący tryb RC (zdalne sterowanie lampami błyskowymi) został niedawno uzupełniony poprawką firmware. Z dużych plusów w stosunku do Mark II można wymienić szybszy procesor obrazu dający korektę szumów lepszą o 1 EV i większą liczbę pól AF. Zajrzyj do MM, czy innej "macalni" i weź do ręki, oceń sam organoleptyczne :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 15