Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: komor
Sro 23 Maj, 2018
Aparat do fotografii dziecięcej
Autor Wiadomość
Zepsuty 
Nowy


Posty: 9
Wysłany: Wto 22 Maj, 2018   Aparat do fotografii dziecięcej

Witam wszystkich.

Potrzebuję porady. Co kupić, żeby spełniło moje oczekiwania.

Przeznaczenie: zdjęcia i filmy bliźniaków (70% zdjęcia, 30%filmy)
Oczekiwania:
- dobrej jakości JPEG, które będzie można od razu wywołać (nie będzie czasu na RAW i korekty w komputerze)
- filmy w przyzwoitej jakości i ze stabilizacją (do nagrania pierwszych kroków itp. bez efektu trzęsienia ziemi)
- AF, który ostro uchwyci dwie istotki (detekcja twarzy? na co zwrócić uwagę?)


Domyślam się, że będę potrzebował jasnego obiektywu.
Rozmyślam nad:
Olympus OM-D E-M10 Mark III + Olympus M.ZUIKO DIGITAL 45 mm f/1.8
Sony a6300 + jaki obiektyw?
Panasonic LUMIX DMC-GX80 + Panasonic LUMIX G 42.5 mm f/1.7 ASPH. POWER O.I.S.

Jaka jest wasza opinia? Jakie są wasze doświadczenia? A może jednak kompakt z matrycą 1 cal?

Budżet 4.000 zł (max 4.500zł)
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Sro 23 Maj, 2018   

"Znajdź element niepasujący do układanki"

Sony ma matrycę APS-C, a pozostałe 4/3". Czyli Sony ma większą, ze wszystkimi plusami tego. Ale możesz tego na zdjęciach wcale nie zobaczyć, a za to inne rzeczy mogą Ci nie pasować. Idź do jakiegoś sklepu i wstępnie obmacaj wymienione przez Ciebie aparaty. Do filmowania - zdaje się - najlepsze są Panasoniki, ale wiem to tylko z opowiadań. Ja bym wybrał Olympusa (bo lubię).

Zastanawia mnie Twój wybór obiektywów. Z tymi aparatami są to dość długie ogniskowe i teraz pytanie, czy dla Ciebie to:
- "fajnie, bo nie będę musiał być blisko bliźniaków",
- "niestety, będę musiał odchodzić dalej od bliźniaków" (pomieszczenia!).

Do bliźniaków i innych ruchliwych stworzeń ja wybrałbym obiektyw typu zoom.
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Sro 23 Maj, 2018   

Dla tych korpusów to są ogniskowe do portretu. Fajnie mieć takie obiektywy, ale gdy się jeszcze ma coś bardziej uniwersalnego, np. jakiegoś zuma 14-42.
 
 
Sunders 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 606 razy
Posty: 9854
Wysłany: Sro 23 Maj, 2018   

Zepsuty napisał/a:
Sony a6300 + jaki obiektyw?


http://allegro.pl/aparat-...6993954885.html

Ale 300 zł musisz dorzucić - warto.
 
 
Zepsuty 
Nowy


Posty: 9
Wysłany: Sro 23 Maj, 2018   

T.B. napisał/a:
"Znajdź element niepasujący do układanki"

Sony ma matrycę APS-C, a pozostałe 4/3". Czyli Sony ma większą, ze wszystkimi plusami tego. Ale możesz tego na zdjęciach wcale nie zobaczyć, a za to inne rzeczy mogą Ci nie pasować. Idź do jakiegoś sklepu i wstępnie obmacaj wymienione przez Ciebie aparaty. Do filmowania - zdaje się - najlepsze są Panasoniki, ale wiem to tylko z opowiadań. Ja bym wybrał Olympusa (bo lubię).

Zastanawia mnie Twój wybór obiektywów. Z tymi aparatami są to dość długie ogniskowe i teraz pytanie, czy dla Ciebie to:
- "fajnie, bo nie będę musiał być blisko bliźniaków",
- "niestety, będę musiał odchodzić dalej od bliźniaków" (pomieszczenia!).

Do bliźniaków i innych ruchliwych stworzeń ja wybrałbym obiektyw typu zoom.


Myślałem, żeby od razu zainwestować w lepszy obiektyw, a dwa , że faktycznie myślałem o złapaniu dystansu przy robieniu zdjęć. Poza domem będzie ok, ale istotnie w pomieszczeniach może się okazać, że ściany są bliżej niż mi się wydawało.
Muszę to przemyśleć.
Ewentualnie kupić coś z kitowym obiektywem typu zoom. Następnie przekonać się z których ogniskowych najczęściej korzystam i wtedy dokupić ten obiektyw. Tak by było chyba najrozsądniej.

Co do obmacania to już miałem przyjemność z a6300 i E-M10 Mark III. Pod tym względem Sony wypadł lepiej.

Czytałem, że Sony dodaje najgorsze jakościowo kitowe obiektywy w porównaniu z konkurencją. Podzielacie tę opinię?
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Sro 23 Maj, 2018   

Jeśli jeden obiektyw, to radziłbym kupić jasny ekw. 50 mm (M. Zuiko 25/1.8, Panas 25/1.7, nie wiem co tam w Sony mają). Jeśli jest szansa na dwa, to nieco szersze szkło (ekwiwalent 30-40 mm) oraz właśnie klasyczna ,,portretówka'' dobrze się uzupełnią. Ostatnio najchętniej używam do foto dzieciaków tandemu M. Zuiko 17/1.8 + 45/1.8, ale rok-dwa temu bazowałem na 25/1.8 i było naprawdę okej do wielu ujęć; nadal go chętnie wyciągam.

Odradzam zooma do dzieciaków, szczególnie kitowego, a takiego z elektrycznym ustawianiem ogniskowej to już w ogóle.... Ruchomy cel, ruchomy fotograf i zmienna ogniskowa - za dużo zmiennych. Dochodzi kwestia masy oraz światłosiły. Tutaj nawet w miarę jasny 12-60/2.8-4, którego używam wycieczkowo jest za ciemny do dzieciaków w pomieszczeniach (czasem w dzień się przyda, ale to samo mogę powiedzieć o długim tele i ultraszerokim kącie, też mam z nich parę portretów)
 
 
Sunders 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 606 razy
Posty: 9854
Wysłany: Czw 24 Maj, 2018   

Zepsuty napisał/a:
Czytałem, że Sony dodaje najgorsze jakościowo kitowe obiektywy w porównaniu z konkurencją. Podzielacie tę opinię?


Ja nie podzielam :smile:

https://www.youtube.com/watch?v=pqedxfli5hA

https://www.youtube.com/watch?v=Th6WgRqyOrE
 
 
Zepsuty 
Nowy


Posty: 9
Wysłany: Czw 24 Maj, 2018   

TS napisał/a:
Jeśli jeden obiektyw, to radziłbym kupić jasny ekw. 50 mm (M. Zuiko 25/1.8, Panas 25/1.7, nie wiem co tam w Sony mają). Jeśli jest szansa na dwa, to nieco szersze szkło (ekwiwalent 30-40 mm) oraz właśnie klasyczna ,,portretówka'' dobrze się uzupełnią. Ostatnio najchętniej używam do foto dzieciaków tandemu M. Zuiko 17/1.8 + 45/1.8, ale rok-dwa temu bazowałem na 25/1.8 i było naprawdę okej do wielu ujęć; nadal go chętnie wyciągam.

Odradzam zooma do dzieciaków, szczególnie kitowego, a takiego z elektrycznym ustawianiem ogniskowej to już w ogóle.... Ruchomy cel, ruchomy fotograf i zmienna ogniskowa - za dużo zmiennych. Dochodzi kwestia masy oraz światłosiły. Tutaj nawet w miarę jasny 12-60/2.8-4, którego używam wycieczkowo jest za ciemny do dzieciaków w pomieszczeniach (czasem w dzień się przyda, ale to samo mogę powiedzieć o długim tele i ultraszerokim kącie, też mam z nich parę portretów)


Dzięki za podzielenie się swoją opinią, nie tyle z punktu widzenia teoretyka, a co najważniejsze - praktyka. Dałeś mi dużo do myślenia.

Finansowo dwa obiektywy na tę chwilę są raczej poza zasięgiem, ale dopytam jeszcze:
Z tandemu M. Zuiko 17/1.8 + 45/1.8, który obiektyw częściej używasz i dlaczego? Który polecałbyś zakupić w pierwszej kolejności?



Sunders napisał/a:
Zepsuty napisał/a:
Czytałem, że Sony dodaje najgorsze jakościowo kitowe obiektywy w porównaniu z konkurencją. Podzielacie tę opinię?


Ja nie podzielam :smile:

https://www.youtube.com/watch?v=pqedxfli5hA

https://www.youtube.com/watch?v=Th6WgRqyOrE


Dzięki za podlinkowanie filmów. Wychodzi na to, że nie ma takiej tragedii z tym kitem. Jego wielkim plusem jest na pewno rozmiar. Razem z body tworzy całkiem zgrabny duet.

Jesteś/byłeś może użytkownikiem Sony a6300? Zastanawia mnie brak dotykowego ekranu. Mając dotyk można bardzo szybko wskazać punkt na którym chce złapać ostrość. Jak to wygląda w Sony? Brak dotyku sprawia problemy czy to po prostu kwestia przyzwyczajenia?
 
 
Sunders 
Temu Panu już podziękujemy


Pomógł: 606 razy
Posty: 9854
Wysłany: Pią 25 Maj, 2018   

Zepsuty napisał/a:
Zastanawia mnie brak dotykowego ekranu. Mając dotyk można bardzo szybko wskazać punkt na którym chce złapać ostrość. Jak to wygląda w Sony? Brak dotyku sprawia problemy czy to po prostu kwestia przyzwyczajenia?


Więcej do czynienia miałem z A7 niż z A6300, ale AF działa w nim podobnie i jest bardzo dobry. Dotykowy LCD to wygoda, bez której jednak można się spokojnie obejść: https://www.youtube.com/watch?v=3UxZJpR7zQA
Jeśli Ci jednak na nim zależy, to możesz dołożyć do A6500 :smile:
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Pią 25 Maj, 2018   

Zepsuty napisał/a:

Z tandemu M. Zuiko 17/1.8 + 45/1.8, który obiektyw częściej używasz i dlaczego?

Siedemnastkę, bo kupiłem dopiero w tym roku i nadal ją sprawdzam, tj. używam nawet wtedy, kiedy nie jest najlepszym wyborem :)

Zepsuty napisał/a:

Który polecałbyś zakupić w pierwszej kolejności?

Mimo wszystko żaden z tych dwóch, tylko 25 mm, bo jest najbardziej uniwersalny do dzieciaków. Później dokupisz to, czego Tobie najbardziej będzie brakować.

Siedemnastki używam do całej sylwetki w plenerze (plac zabaw itp.), ale i tak są przerysowania, bo postaci są małe i trzeba podejść blisko. Wygląda to jednak ciekawie. Z kolei 45 mm pasuje do fragmentu sylwetki, bo wtedy można ładnie rozmyć tło i wyodrębnić twarz. Jak jest miejsce, to da się zrobić całą postać, ale trzeba się cofnąć i zdjęcie robi się ,,płaskie''.

Jeśli chcesz to podlinkuję przykłady jak to wygląda...
 
 
Zepsuty 
Nowy


Posty: 9
Wysłany: Pon 28 Maj, 2018   

TS napisał/a:

Jeśli chcesz to podlinkuję przykłady jak to wygląda...


Z wielką chęcią zobaczyłbym takie porównanie/przykładowe zdjęcia.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Sro 30 Maj, 2018   

Zepsuty napisał/a:
Z wielką chęcią zobaczyłbym takie porównanie/przykładowe zdjęcia.


Okej, parę przykładów. Żadne nie było wyraźnie kadrowane (ew. jakiś śmieć z brzegu), bo ma pokazać zastosowania różnych ogniskowych. Jedne obrobione, inne jeszcze nie, ale to bez znaczenia dla ilustracji. Komentarze nad zdjęciami

45_typowe.JPG
Portretówka - typowe zastosowanie to zbliżenie z zachowaniem naturalnych proporcji twarzy (tutaj nieco za mocne), łatwo też wtedy otrzymać dobrą separację od tła
Plik ściągnięto 5547 raz(y) 159,17 KB

45_płaskie.jpg
Jeśli chcesz portretówką objąć całą postać, to trzeba się oddalić, co powoduje, że zdjęcie jest ,,płaskie'' (mało plastyczne)
Plik ściągnięto 5547 raz(y) 206,6 KB

17_typowe.JPG
Szeroki kąt - tutaj typowo obejmuje się postać wraz otoczeniem. Postać ma naturalne proporcje, ale zajmuje niewielką część kadru
Plik ściągnięto 5547 raz(y) 357,65 KB

17_przerysowanie.JPG
Jeśli szerokim kątem chce się zrobić zbliżenie, to mamy przerysowanie, tak jak tutaj śmiesznie powiększona głowa
Plik ściągnięto 5547 raz(y) 183,19 KB

 
 
Zepsuty 
Nowy


Posty: 9
Wysłany: Czw 31 Maj, 2018   

@TS

Dzięki za te przykłady.
Do całej układanki w głowie brakuje mi jeszcze porównania do 25mm.
Dasz rade coś z 25mm wrzucić, żeby porównanie było kompletne?
 
 
bergercs 
Rozmowny


Pomógł: 7 razy
Posty: 237
Wysłany: Pią 01 Cze, 2018   

25tka Panasa:
Blisko:

Nieco dalej:

Bardzo daleko:

:mrgreen:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,21 sekundy. Zapytań do SQL: 22