Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jaka lustrzanka/bezlusterkowiec do 3000 zł?
Autor Wiadomość
Valentor 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Czw 14 Cze, 2018   Jaka lustrzanka/bezlusterkowiec do 3000 zł?

Cześć! Witam wszystkich.
Od jakiegoś czasu szukam aparatu który by spełnił moje oczekiwania, lecz im więcej czytam tym bardziej nie wiem co wybrać. Dopiero chcę zacząć z fotografią i filmowaniem, więc moje pojęcie jest tu bardzo ograniczone. Zależy mi na tym żeby aparat oprócz robienia zdjęć radził sobie nieźle też przy kręceniu filmów. Nie mam pojęcia co lepsze lustrzanka czy bezlusterkowiec. Ten i ten tak naprawdę mi odpowiada. W większości stosować go będę do kręcenia krajobrazów i ew. miasta. Obiektyw który będę obecnie używać to kitowy. Kiedyś pomyślę nad jakimś innym.
Aparaty które przykuły moją uwagę:
- Sony Alpha a6300
- Lumix DMC-G7
- Canon EOS M50
- Nikon D5300
Który z tych najbardziej opłaca się wybrać? Pewnie są różne inne ciekawe propozycje, więc z chęcią się o nich dowiem :) Pozdrawiam!
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Czw 14 Cze, 2018   Re: Jaka lustrzanka/bezlusterkowiec do 3000 zł?

Valentor napisał/a:
co lepsze lustrzanka czy bezlusterkowiec.

Z czym wolałbyś chodzić na spacer: z dinozaurem, czy z psem?

O jakości aparatu decyduje jakość matrycy, oprogramowanie (bajery), ergonomia oraz jakość obiektywu. Jeśli przyjmiemy, że czym większa matryca, tym większe możliwości, to dla ambitnego amatora optymalne wydają się matryce 4/3" i APS-C. Od tego wyboru zacznij i od razu wybór Ci się zawęzi. Czyli Olympus, Panasonic - czy Canon, Nikon, Fuji, Sony. Dla mnie pytania typu "lepiej DMC-G7 czy a6300' są trudne, bo są typu "lepiej sedan czy kombi". Odpowiedź brzmi: a co wolisz? Gdybyś mnie spytał, którego olympusa wybrać, od razu odpowiedziałbym konkretnie.

Popatrz, jakie obiektywy są dostępne w którym systemie i za ile, poczytaj które aparaty są lepsze, a które gorsze do filmowania, skoro chcesz filmować, porównaj wielkość i wagę aparatów w poszczególnych systemach i na koniec które aparaty po prostu i zwyczajnie bardziej Ci się podobają.

To tak mniej więcej i "filozoficznie" ale warto od tego zacząć, żeby głowa nie bolała.
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Czw 14 Cze, 2018   

Valentor napisał/a:
szukam aparatu który by spełnił moje oczekiwania ... Dopiero chcę zacząć z fotografią i filmowaniem
To się wyklucza. Oczekiwania się ma dopiero mając doświadczenie, które daje skalę porównawczą. Tu nie porównujesz śrubokręta i podkoszulki w zadaniu, które z nich się nada do zjedzenia zupy, tylko masz bardzo podobne technologicznie sprzęty, do wykonania konkretnego zadania, do którego są przeznaczone. Jednym słowem, co nie kupisz na początek, będzie co najmniej dobre.
Opisując wybrane przez ciebie modele napiszę tyle, ze jeśli chodzi o filmowanie, Nikon się do tego nie nadaje poza zwykłą amatorką "u cioci na imieninach", za to pod względem fotograficznym jest bardo dobry. Wyeliminowałbym też Panasonica G7 z tej stawki, bo obawiam się, że nie spełni oczekiwań fotograficznych, mała matryca czyli niskie użyteczne ISO i poza tym, pomimo że dziś obiektywów pod m4/3 jest tak dużo, nie są tak dobre jak te pod APS-C. Sony zrobiło dobry model dla filmowców, ale ma drogie szkła, za to pod Canona poza obiektywami EF-M, przez adapter, który kosztuje jakieś 150zł, podepniesz wszystkie obiektywy jakie wyprodukowano pod Canona EOS, ponieważ owy adapter jest tylko zwiększeniem średnicy bagnetu do EF-S i zamiennikiem komory lustra. Sam adapter nie ma elektroniki, tylko ją przenosi. Piszę o tym, ponieważ obiektywy Canona są najbardziej uniwersalne, dlatego zarówno pod Panasonica i Sony kupisz adaptery i speed boostery z bagnetem Canona.
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Pią 15 Cze, 2018   

Wojmistrz napisał/a:
biektywów pod m4/3 jest tak dużo, nie są tak dobre jak te pod APS-C.
Są świetne szkła Olympusa - więc jesteś w błędzie.
Valentor napisał/a:
Dopiero chcę zacząć z fotografią i filmowaniem

Może Ricoh Theta na początek za 800zł- i filmuje i robi zdjęcia... nawet panoramy 360stopni.
A jak zdecydujesz co bardziej ci pasuje - wróć.
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Pią 15 Cze, 2018   

Ponieważ kolega pytający sam określa siebie jako nowicjusza, lepiej zaznaczyć, że z tym ricohem to żart.
 
 
Valentor 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Pią 15 Cze, 2018   

T.B. napisał/a:
Ponieważ kolega pytający sam określa siebie jako nowicjusza, lepiej zaznaczyć, że z tym ricohem to żart.


A już do koszyka wrzuciłem! :mrgreen:
Nie no, tak całkiem serio. Dziękuje wszystkim za odpowiedzi, każda w jakimś stopniu mi pomogła. Generalnie zależy mi na tym, żeby aparat był dla mnie zadawalający nawet po jakimś czasie użytkowania, kiedy to już w jakimś stopniu rozwinę swoje umiejętności z zakresu fotografii. Wiadomo, że dla takiego początkującego jak ja to nawet zdjęcia robione najtańszą lustrzanką będą mnie satysfakcjonować.
Ostatecznie zacząłem się też zastanawiać nad tańszym aparatem i dokupieniem do niego jakiegoś obiektywu. Myślicie, że to lepsza opcja?
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Pią 15 Cze, 2018   

Kupienie nieco tańszego aparatu po to, żeby mieć na dodatkowy obiektyw, to dobry pomysł.
Byleby ten tańszy aparat też był w miarę aktualny w swojej klasie, a nie jakiś parę generacji wstecz, albo mocno używany na przykład.
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Sob 16 Cze, 2018   

Cytat:
z tym ricohem to żart.

Powiedzmy przykład tańszego rozwiązania - czy to będzie lumix czy cośkolwiek innego , albo jak już pisałem w innym wątku - używana lustrzanka z przyzwoitą matrycą - tu https://www.dxomark.com/Cameras/Ratings możesz sobie większość matryc porównać - bo o ich jakości producenci nic nie piszą - więc jak coś zobaczysz porównaj sobie i wybieraj - może za jakiś czas zaczną - tak jak na świetlówkach drukują parametry widma - to może wykresy kiedyś na pudełku się zobaczy? :wink:
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 16 Cze, 2018   

Andrzej.M., wykresy czego? Będziesz wierzył tym wykresom? Wierzysz wykresom MTF publikowanym przez producentów optyki?

Andrzej.M. napisał/a:
używana lustrzanka z przyzwoitą matrycą

A może z przyzwoitą optyką? Albo z przyzwoitą ergonomią? Albo z przyzwoitą ceną? Wszystkie lustrzanki od ostatnich 5 lat lub dłużej mają przyzwoitą matrycę.
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Nie 17 Cze, 2018   

Cytat:
Wszystkie lustrzanki od ostatnich 5 lat lub dłużej mają przyzwoitą matrycę.

To zależy od którego producenta... :razz: Biorąc pod uwagę że pytający może na początek chcieć wydać mniej niż te 3000zł (np. 1000?) to może zechcieć starszy model aparatu do nauki i możliwość porównania modeli które będą w tej samej cenie pod kątem jakości obrazka może mu się przydać.
Przy porównaniach warto zwracać uwagę na wykresy: zakres dynamiczny i czułość koloru. Tam różnice są zwykle największe. Co do optyki - w każdym systemie są przyzwoite obiektywy, chociaż w przeszłości zdarzały się obiektywy podstawowe odbiegające jakością od reszty jak Canon EF-S 18-55 mm f/3.5-5.6 II - więc kupując trzeba zwrócić uwagę by ominąć jeśli się trafi. Jak rozumiem - na początek body z kitem (czyli 18-50/55 a później może dokupienie stałki np.50/1,8. A taki zestaw (nikona, pentaxa czy canona) można później łatwo zmienić na jakikolwiek inny czy wręcz innej marki praktycznie bez większej straty.
komor napisał/a:
Albo z przyzwoitą ergonomią?

No tak, tu prawie każdy Pentax może być, co do Nikona - to D90, i seria D7x00 , w canonie linia dwucyfrowa.
Z bezlusterkowców - niedrogo można kupić Fujifilm serii XA , XE - czasem nawet z bardzo fajnym szkłem 16-50. Także sony bywają w przyjemnych cenach. Są też aparaty bezlusterkowe z połowę mniejszą matrycą (4/3) - olympus i panasonic.
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Nie 17 Cze, 2018   

Połowę mniejszą od czego?
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Nie 17 Cze, 2018   

T.B.,



http://pixelpluck.com/ful...-sensor-camera/


https://www.bhphotovideo....ng-photographer
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 17 Cze, 2018   

Andrzej.M. napisał/a:
Przy porównaniach warto zwracać uwagę na wykresy: zakres dynamiczny i czułość koloru.

A ja bym patrzył do czego mogę kupić więcej przyzwoitej i niedrogiej optyki.

Andrzej.M. napisał/a:
No tak, tu prawie każdy Pentax może być, co do Nikona - to D90, i seria D7x00 , w canonie linia dwucyfrowa.

Każdy 3-cyfrowy Canon ma przyzwoitą ergonomię i w miarę wygodnie się nim steruje nawet w trybie manualnym. Oczywiście wyższe półki są wygodniejsze i mają lepszy wizjer, ale dramatu z 3-cyfrowymi nie ma.
 
 
Valentor 
Nowy


Posty: 3
Wysłany: Nie 17 Cze, 2018   

Wybór aparatu już padł - ostatecznie kupiłem Lumix DMC-GX80 + 14-42 mm. Jest duże prawdopodobieństwo, że jednak nie jest to najlepszy wybór, ale po przeczytaniu kilku testów i artykułów uznałem, że będzie mi odpowiadać, a dobra cena w jednym ze sklepów dodatkowo przekonała mnie do kupna. Byłem już dzisiaj na mieście, porobiłem trochę zdjęć i jestem bardzo zadowolony. Generalnie temat można by było już zamknąć, lecz chciałbym się jeszcze o jedno spytać. Co warto na taki początek dokupić do aparatu? Są jakieś rzeczy tzw. "must have"? Statyw, jakieś filtry itd.?
 
 
T.B. 
Optyczny
Bez tutułu



Pomógł: 30 razy
Posty: 2755
Wysłany: Nie 17 Cze, 2018   

No i bardzo dobrze :cool:

Torba na aparat, najlepiej taka, która w przyszłości pomieści też dodatkowy obiektyw i drobne akcesoria.
Zapasowa bateria (baterie) - są dobre firmy robiące tańsze zamienniki.
Czyścitka - lens pen (z jednej strony pędzelek, a z drugiej takie coś węglowe), gruszka, ściereczki z mikrofibry. Mam też pióro do czyszczenia matrycy, ale z czyszczeniem matrycy to ostrożnie i długo nie jest potrzebne.

Z filtrów, to na początek (u mnie również na koniec) polaryzacyjny (kołowy).

Statyw - kto nie ma? Przez kilka lat najwięcej razy użyłem go do zrobienia sobie zdjęcia z rodziną, przy użyciu samowyzwalacza, potem do kilku zdjęć nocnych. Do krajobrazów nie chce mi się go używać. Do wnętrz mam jasne obiektywy i lampę błyskową, chociaż nie powiem, statywu też używałem. No właśnie - może kiedyś dojrzejesz do zewnętrznej lampy błyskowej, ale nie jest to artykuł pierwszej potrzeby.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14