Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Wujek_Pstrykacz
Czw 21 Cze, 2018
Tania lustrzanka do krajobrazów, Co polecacie?
Autor Wiadomość
steve13 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Czw 21 Cze, 2018   Tania lustrzanka do krajobrazów, Co polecacie?

Poszukuję niedrogiej lustrzanki (do ok 2000zł, ale moze być taniej;) do zdjęć krajobrazowych
(interesuje mnie sprzęt nowy lub używany z niewielkim przebiegiem).

Główne kryteria:
-w miarę szerokokątny obiektyw (może być z zoomem ok 5x)
-długo trzymająca bateria (albo jeszcze lepiej zasilanie akumulatorkami AA [paluszki])
-matryca nie dająca szumów przy nisko-średnich czułościach (w lustrzankach szumy są znacznie niższe niż w hybrydach i dlatego chcę się przesiąść)
-obsługa bracketing'u (lub jeszcze lepiej automatyczne składanie przez aparat HDR'ów z kilku ekspozycji)
-długie czasy naświetlania (zdjęcia nocne)

Możecie coś polecić?
Czy np nieco starszy Nikon D3100 z przebiegiem 7000zdjęć i 2 obiektywami 18-105 i drugim stałoogniskowym YN50mm za łączną kwotę 1300zł byłby dobrą ofertą? bo taką znalazłem.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Czw 21 Cze, 2018   

steve13 napisał/a:
-w miarę szerokokątny obiektyw (może być z zoomem ok 5x)

800-2000zł zależnie od paramnetrów , chyba że trafisz 18-105 w zestawie z jakimś Nikonem.
steve13 napisał/a:
-długo trzymająca bateria (albo jeszcze lepiej zasilanie akumulatorkami AA [paluszki])

Pentax K-50 (16Mpix) / K-70 (24Mpix) lub KS2 lub 1(20Mpix) resztę też mają . K-70 byłby najlepszy bo posiada Pixel Shift. Ale o używki K-70 jeszcze może być trudno , predzej K-3II (wyższy model z ta samą matrycą i Pixel Shiftem).

steve13 napisał/a:
stałoogniskowym YN50mm

Nie zawracaj sobie głowy - słabiutkie szkło, korpus D3100 też cienki i matryca jak na nikona słaba. To już lepszą ma D90 - nie mówiąc że sam korpus jest dwie półki wyżej. A w ogóle do krajobrazu celowałbym w matrycę 16Mpix lub więcej.
Raczej używany D7x00 byłby dobry.
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw 21 Cze, 2018   

Andrzej.M., czy któryś z tych Pentaksów mieści się w budżecie 2000 zł z obiektywem o podobnym zakresie ogniskowych co 18-105?
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Czw 21 Cze, 2018   

komor napisał/a:
czy któryś z tych Pentaksów mieści się w budżecie 2000 zł

Na pewno z kitem 18-50/55, cenę szkła napisałem osobno. Preferowałbym drugie tyle za Sigmę 17-70/2,8-4 - (ok. 1800zł) a nawet Pentax 16-85. Jeśli już musi mieć jeden zoom, moim zdaniem spokojnie może używać kita i drugiego szkła w rodzaju Tamron 90mm/2,8 macro. Takim zestawem spokojnie i krajobraz i makro i portrecik obleci. Taniej i efektywniej. Taki "zestaw Pentaxowy" wraz z dodatkowym szkłem Tamrona (używkę można kupić nawet za 800zł) będzie ważył tyle samo co np. Nikon D7100 z 18-105.
Oczywiście są osoby którym lepiej polecić zestaw Nikona - bo i tak poza ten zestaw nigdy nie wyjdą.
Jednak wolałbym jak już koniecznie - mieć długoogniskowe szkło odrobinę jaśniejsze niż 5,6 w tym znakomitym kicie. A może 5x to nie koniecznie o długość chodzi? Może lepiej zacząć od standardowego 18-50 i zdecydować czy dokupuję długie czy może krótkie szkło? Może akurat do krajobrazu będzie lepsze 10mm? To po co później targać zbędne 300g dla długiego końca?
steve13 nie określił od jakiej ogniskowej na być to 5x... może od 16mm? a może od 10mm?
Rozumiem że zasugerował cię wpis o znalezionym d3100 z 18-105? Tylko czy na pewno to będzie to czego w krajobrazie potrzeba do szczęścia?
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Czw 21 Cze, 2018   

steve13 napisał/a:
interesuje mnie sprzęt nowy lub używany z niewielkim przebiegiem
To nie giełda, nikt ci tu nie zapewni ceny z przebiegu, możesz co najwyżej polować sam na jakiś dobry egzemplarz, z tym, że raczej trzeba mieć obeznanie kupując używany aparat.
steve13 napisał/a:
-w miarę szerokokątny obiektyw (może być z zoomem ok 5x)
To nie typowe w lustrzankach. Zoom to krotność ogniskowych, czyli parametr który w optyce nie mówi właściwie nic, poza tym, że im większy tym gorsza optyka. Dla przykładu obiektyw 18-55mm to zoom x3, ale i 70-210mm to też zoom x3 :) Do fotografii krajobrazowej najlepiej mieć dość szeroki kąt widzenia, a na to rzutuje wielkość matrycy i ogniskowa obiektywu. Czym aparat z większą matrycą weźmiesz tym szerszy kąt otrzymasz dla tej samej ogniskowej :)
steve13 napisał/a:
długo trzymająca bateria (albo jeszcze lepiej zasilanie akumulatorkami AA [paluszki])
Błąd i tragedia! To nie kompakt. W lustrzankach (nie kompakt i nie bezlusterkowiec) stosowane są akumulatorki li-ion 7.4V i używane tylko podczas samej pracy, przez co naładowane ogniwo wystarcza na około 500 zdjęć z każdego 1Ah. Pojemność nawet tanich zamienników powinna wystarczyć na kilkaset fotek. I znowu, akumulator NiMH ma 1.2V i pojemność 2000mAh to daje zaledwie 2.4Wh, gdzie np ogniwo EN-EL14 ma 1030mAh przy 7.4V czyli 7.6Wh. Jak doliczysz czas ładowania, możliwość doładowania, cenę, wagę itd to zrozumiesz, dlaczego nie warto pchać się w "paluszki". Jeszcze dla przykładu dodam, że w moim Canonie 6D używam chińskich zamienników "DSTE" o pojemności "2600mAh". Niedawno fotografując seriami podczas turnieju zrobiłem ponad 1800 zdjęć na akumulatorze.
steve13 napisał/a:
matryca nie dająca szumów przy nisko-średnich czułościach (w lustrzankach szumy są znacznie niższe niż w hybrydach i dlatego chcę się przesiąść)

Czym aparat nowszy a powierzchnia matrycy większa, tym użyteczna czułość ISO wyższa. Poza tym jest coś takiego jak zapis w RAW, gdzie nie jest nagrany obraz tylko zapis informacji z matrycy o przechwyconej energii ze światła. Wywoływanie takiego obrazu pozwala na znaczące usunięcie szumów przy zachowaniu dużej ilości detali, więc przynajmniej w mojej opinii jest to dość mało znaczące kryterium. Oczywiście pomijam aparaty gdzie coś ma szumy na ISO400 jak inne na ISO3200, ale na szczęście od lat nie ma już takich lustrzanek na rynku.
steve13 napisał/a:
obsługa bracketing'u (lub jeszcze lepiej automatyczne składanie przez aparat HDR'ów z kilku ekspozycji)
Chyba za długo miałeś kompakt lub smartfon. Zastanawiam się, czy oby na pewno lustrzanka była dla ciebie. O ile bracketing jest w każdej lustrzance od lat, to HDR to jakaś pomyłka. Niektóre amatorskie modele może i mogą mieć taką możliwość, ale operowanie na JPG w lustrzance to po prostu błąd.
steve13 napisał/a:
długie czasy naświetlania (zdjęcia nocne)
Podstawą każdej lustrzanki jest tryb manualny, gdzie wszystko ustawiasz sam, a każde auto jest skierowane ku amatorom. Każda daje możliwość określenia czasu naświetlania i jeśli nawet nie we wspomnianym trybie manualnym to w odpowiedniej preselekcji czyli np czasu. Amatorskie modele zapewniają czas od 1/4000 lub 1/6000 a wyższe modele od 1/8000 i (chyba) wszystkie kończą na 30s. Do tego zawsze jest tryb Bulb, czyli czas naświetlania uzależniony od długości naciśnięcia spustu migawki. Zdjęcia nocne jesli potrzeba więcej niż 30s zazwyczaj robi się odpowiednim wężykiem spustowym z elektronicznym nastawem czasu.
steve13 napisał/a:
Czy np nieco starszy Nikon D3100 z przebiegiem 7000zdjęć i 2 obiektywami 18-105 i drugim stałoogniskowym YN50mm za łączną kwotę 1300zł byłby dobrą ofertą? bo taką znalazłem.
Nie. Jeśli chcesz Nikona z najniższe serii to przynajmniej od D3200. Obiektywy jakie opisałeś też się słabo nadadzą do krajobrazu.
 
 
steve13 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Czw 21 Cze, 2018   

Raczej celuje w najtańsze rozwiązania, obiektywy z minimalną ogniskową 18mm są najczęstsze i najtańsze dlatego tym się sugerowałem. Poza tym niska cena to mniejsze ryzyko "zmiany właściciela" bo mniej kusi złodziei

Jeszcze o jedno chcę spytać, czy lustrzanki automatycznie składające HDR-y warto brać pod uwagę? Do tej pory robiłem mnóstwo zdjęć z bracketingiem, ale zawsze brakowało czasu na obróbkę na kompie, Czy taki automatyczny HDR w aparacie ma sens czy może efekty są kiepskie?

i ostatnie pytanie,
wiele lustrzanek ma podane w specyfikacji, że wykonuje zdjęcia tylko w rozdzielczościach 3:2
Czy to znaczy że nie można ustawić formatu 16:9 dla zdjęć? Nie ukrywam, że brak możliwości zapisu 16:9 bardzo by mnie denerwował...
 
 
Wojmistrz 
Temu Panu już podziękujemy
Obserwator


Pomógł: 213 razy
Posty: 7560
Skąd: Halifax
Wysłany: Czw 21 Cze, 2018   

Jak robisz coś sam, nawet HDR, to wiesz co zmieniasz. Jak robi to automat, to nie masz wpływu na efekt końcowy.
Matryca fizycznie ma stosunek boków 3:2 i do tego dostosowaną rozdzielczość. Stosunek boków 16:9 to format telewizyjny :) Trzeba kadrować jeśli musisz mieć 16:9. Tylko kamery mają taki stosunek boków. Inna sprawa, że w niektórych modelach może być taki zapis do JPG. Np Canon 1300D ma zapis jpg 5184x2912 czyli właśnie 16:9.
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Czw 21 Cze, 2018   

http://allegro.pl/nikon-d...7341838356.html

https://www.ebay.pl/sch/i...refLoc=2&_sop=2

https://www.ebay.pl/sch/i...18-140&_sacat=0
 
 
Andrzej.M.
[Usunięty]

Wysłany: Czw 21 Cze, 2018   

steve13 napisał/a:
zy lustrzanki automatycznie składające HDR-y warto brać pod uwagę? Do tej pory robiłem mnóstwo zdjęć z bracketingiem, ale zawsze brakowało czasu na obróbkę na kompie, Czy taki automatyczny HDR w aparacie ma sens czy może efekty są kiepskie?

Nie wiem jak w innych aparatach - ale HDR z puszki Pentax jest jak najbardziej OK. Można również zrobić tradycyjnie 2,3 lub 5 zdjęć i składać samemu z RAW-ów. Jest też inna opcja - użycie Pixel Shift Rezolution - gdzie otrzymujesz niezwykle szczegółowy plik o bardzo dużej rozpiętości barw i tonów jak z matrycy 96Mpix. Trick polega na tym że aparat w trakcie zdjęcia przesuwa matrycę o 1/4 piksela ( na piksel matrycy Bayera składają się 4 "czułe na różne barwy" - Tu każdy z nich otrzymuje informację o barwie dzięki temu przesunięciu. A że matryce K-3II/ KP/K-70 mają rozpiętość tonalną ponad 13 EV - to nie powinno być problemu ze zmieszczeniem tak świateł jak cieni nawet bez techniki HDR.
http://allegro.pl/lustrza...7097532709.html
http://allegro.pl/pentax-...7404894033.html
http://allegro.pl/pentax-...7396398186.html
Nie wiem jakiego aparatu używałeś wcześniej - więc nie odniosę się do Twoich doświadczeń. Każda nowoczesna matryca (im większa tylm lepiej) dobrze radzi sobie z szumami ale jak chcesz lepiej się zorientować jak to wygląda polecam analizę wykresów na: https://www.dxomark.com/Cameras/Ratings
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 16