Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Czy opłaca się zmieniać z Canon 7D mk II na Sony A7?
Autor Wiadomość
adf1985
[Usunięty]

Wysłany: Wto 11 Wrz, 2018   Czy opłaca się zmieniać z Canon 7D mk II na Sony A7?

Cześć,

Ostatnio sporo czytam o bezlusterkowcach i zacząłem analizować rynek w stosunku do moich potrzeb. Nie ukrywam, że interesują mnie nowinki technologiczne, ale też zawsze zależało mi na jakości zdjęć, jednocześnie lustrzanki są ciężkie i duże, stąd zainteresował mnie temat bezlusterkowców. Obawiam się też, że rynek w przeciągu kilku lat rozwinie się na rzecz bezluster, a ja zostanę z lustrzanką i obiektywami, których trudno będzie się pozbyć.

Analizując moje potrzeby i fakt, że chciałbym, aby ta zmiana wiązała się z wejściem w mały obrazek stwierdziłem, że interesującym mnie bezlustrem jest Sony A7, który jest bardzo atrakcyjny cenowo, a i daje sporo w zamian.

Poniżej przedstawiam moją analizę:

Obecnie posiadam Canon 7D Mark II (1010g) + 10-22 (385g) + 35mm 2.0 IS (335g) + 70-200 mm 4.0 (ok. 700g) + 400mm 5.6 (ok. 1300g).

Z zestawu tego jestem bardzo zadowolony, jednak po czasie stwierdzam, że byłbym w stanie zrezygnować z 400mm i ewentualnie 70-200mm (z żalem, ale jednak) i spróbować systemu bezlusterkowego od Sony.

Interesuje mnie taki zestaw:
Body Sony A7 + 28-70mm 3.5-5.6 Sony - waga ok. 820g
50mm 1.8 Sony - waga 186g
14mm 2.8 Samyang - waga 550g

Czyli powyższe pokrywa mi zakres od 14-70mm, co jest dla mnie całkiem spoko.

W Canonie, aby pokryć podobny zakres i światło musiałbym dokupić 50mm 1.4 USM i zrezygnować z teleobiektywów, wówczas miałbym taki zestaw:

Body 7D mk II - waga 1010g
10-22 3.5-4.5 (ekw. 16-35 ok. 4.5 - 6.0) waga 385g
35mm 2.0 (ekw. 56mm ok. 2.8) waga 335g
50mm 1.4 (ekw. 80mm ok. 2.0) waga 290g

Powyższe pokrywa mi zakres 16-80mm, czyli dosyć podobny ekwiwalentem do tego co A7. Przy czym mam jaśniejsze 80mm, ale ciemniejszy szeroki kąt (wiem, że manualny, dla mnie nie ma to tak dużego znaczenia).

Łączna waga bezlusterkowca Sony A7 z 14mm + 28-70mm + 50mm + dodatkowe aku wynosi ok. 1650g

Łączna waga lustrzanki Canon 7D mk II + 10-22mm + 35mm + 50mm = ok. 2050g

I tutaj pojawia się czy warto dokonać powyższej zmiany?
Cena A7 z tym zestawem obiektywów jest na poziomie 6400zł, więc MEGA tanio w stosunku do tego co oferuje. Przyznam, że gdybym sprzedał to co mam teraz i kupił tego A7 z obiektywami, to zostałoby mi prawie 4 000 zł zapasu. Z drugiej strony, rezygnacja ze świetnych teleobiektywów i w ogóle fajnego systemu, który sobie zbudowałem i o którym zawsze marzyłem na rzecz 400g wagi i jakieś 20% wielkości mniej nie do końca mnie przekonuje. Jeszcze patrząc z perspektywy czasu - tak jak pisałem na początku, trochę się boję, że w przeciągu kilku lat bezlustra staną się tak popularne, a lustrzanki trochę odejdą na dalszy plan, że zostanę tak jakby z ręką w nocniku. Co byście mi poradzili, jest w ogóle sens zmieniać, czy lepiej zostać przy tym co mam i nie martwić się tak upływem czasu i starzeniem się technologii?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






adf1985
[Usunięty]

Wysłany: Sro 12 Wrz, 2018   

Dobra, zrobiłem mały research i pewnie trochę osób przeczytało ten temat, więc sam odpowiem.

Otóż byłem w saturnie sprawdzić sobie tą A7 w wersji II + posprawdzałem jak sprawy mają się z obiektywami (tutaj raczej testy i opinie).

Generalnie widzę kilka problemów:

1. Wizjer elektroniczny - kompletnie nie mogę się przekonać do tego rozwiązania. Niby A7 II ma dosyć dobry wizjer, ale lagi są zauważalne, obraz jest takich techniczny - bezduszny. Ja lubię fotografować moje odczucia odnośnie tego co widzę i przez wizjer optyczny widzę to co czuję, a później na komputerze podczas obrobki do tego odczucia dążę, aby wyglądało tak jak je widziałem "głową" a nie matrycą. Tutaj jestem pozbawiony tego odczucia już w momencie robienia zdjęcia - obraz jest po prostu cyfrowy i taki jak widzi matryca. Wymienia się to często w zaletach, jednak dla mnie to na ten moment ogromna wada. Pamiętam, że miałem panasonica LX100 z takim wizjerem i o ile z początku uważałem, że widzenie tego co matryca jest dobre o tyle po czasie denerwował mnie ten brak pierwszego artystycznego spojrzenia, trudno to opisać. Patrząc przez wizjer optyczny czuję, że uczestniczę w danej sytuacji i to mi daje wyobrażenie jak kadrować. Patrząc przez EVF widzę coś martwego i technicznego. Poza tym wydaje mi się ,że po dłuższym czasie będą boleć od tego oczy. Zaleta jest taka, że słonce nie razi i widać więcej tych parametrów, ale ja w sumie nigdy tego nie potrzebowałem, tak samo jak histogramu na żywo (miałem w panasie i wyłączyłem, bo mi kawał kadru zabierał. To nie HUD w F-16, to wizjer i ma być widać co kadruję, a nie jakieś milion gadżetów dookoła.

2. Poręczność - tutaj pozytywnie się zdziwiłem, aparat jest całkiem duży więc i poręczny, ale 7D po prostu jest uszyty jak na miarę, a tu jest po prostu wygodnie. Na pewno poręczność jest plusem A7.

3. Waga - body ponad 2x lżejsze niż mój aparat. Obawiam się, że w przyszłości może być problem z wyważniem z obiektywami. Widać, że szkła do tego są mniej więcej tak duże jak do luster i ciężar może iść na szkło co może na dłuższą metę przeszkadzać, nie wiem tego, ale miałem 550D, który ważył podobnie jak A7 i tam było to odczuwalne.

4. Przyciski - tutaj siódemka wygrywa. Może to kwestia przyzwyczajenia, trudno powiedzieć, może nie mam racji, ale 7D wydaje mi się znacznie wygodniejszy w użytkowaniu z uwagi na guzikologię. Krótko używałem więc 50/50 że się mylę :) .

5. Cena systemu - to chyba drugi największy problem po wizjerze. Wyjątkiem jest 50mm 1.8 za 900zł, ale reszta jest całkiem droga.

Przykładowo Canon 10-22 (ekw. 16-35) kosztuje teraz 2200zł
Porównywalny obiektyw w systemie Fuji X to 3800zł
Do szklarni A7 trudno to porównać, bo jest pełnoklatkowa, ale taki 16-35 f4 to wydatek ok. 5800zł

Kolejny przykład Canon 35mm 2.0 IS USM (ekw. 56mm) to 1800zł
U Fuji 35mm 2.0 to 2000zł, więc podobnie i miło :)
Sony 50mm 1.8 to 900zł, tutaj duży plus

Canon 50mm (ekw. 90mm) 1.4 USM - 1400zł
W Fuji 50mm 2.0 to ok. 2000zł
W Sony 85mm 1.8 - 5500zł

No i najgorzej sprawa ma się z teleobiektywami, w których to Canon ma bardzo korzystną ofertę. Tutaj pomine ekwiwalent
Canon 70-200 F4 to koszt ok. 2500zł albo i taniej
Fuji 55-200 f3.5-4.8 to koszt 2800zł (nieźle)
Sony 70-200 F4 to 5750zł

Canon 400mm 5.6 to ok. 5000zł
W Sony jedyne co znalazlem to 100-400 za 12000zł
W Canonie porównywalne jest 100-400 za 9000zł
Fuji 100-400 4,5-5,6 za 7600zł

Jak widać powyżej wejście w bezlustro Sony z podobnymi szkłami, których się na codzień używa to jakieś 33-50% drożej, trzeba jednak pamiętać, że są to obiektywy o mniej więcej 1 działkę jaśniejsze,a to kosztuje. Generalnie wydaje mi się, że to kwestia potrzeb, ale póki co nie przekonuje mnie to, chociaż i tak fajnie, że takie coś powstaje i jak ktoś ma więcej pieniędzy, to już dziś może się cieszyć taką technologią. Zastanawiam się jak bym na to patrzył będąc użytkownikiem pełnoklatkowego Canona z zestawem podobnej klasy obiektywów. Tutaj ceny mogłyby być porównywalne, ew. Sony byłoby tylko trochę droższe.
Jeśli jednak nawet pomyślimy w taki sposób, że ilość pieniędzy na system Sony w bezlustrach jest podobna do ilości na system lustrzankowy canona, to i tak wybrałbym to drugie, ponieważ za Chiny nie potrafię dostrzec zalet wizjera, który jest o dziwo zachwalany na większości for światowych i w artykułach (pewnie częściowo są sponsorowane).

Ciekawostką jest dla mnie system Fuji X - o ile UWA jest tam mega drogie (choć pewnie warte tej ceny), to obiektywy typu 35 czy 50mm oraz teleobiektywy zoom zdają się być akceptowalne cenowo.

O AF i burst się nie wypowiadam, bo moim zdaniem siódemka jest co najmniej na tym samym poziomie co bezlustra, ew. burst ma niższy, ale dla mnie 10 fps to czasem aż nadto.

Podsumowując, uważam, że jeśli przekonałbym się do wizjera cyfrowego i jeśli ceny za obiektywy (bo body są mega tanie) do bezluster trochę by spadły, to wówczas chętnie bym tego systemu spróbował. Jednocześnie mam ciekawy wniosek a propo bezlusterkowców. Może to być kontrowersyjne, ale moim zdaniem w świecie bezluster lepiej jest kupić coś typu Fuji X-T20, w każdym razie coś z matrycą APS-C, a to z uwagi na wielkość i ceny obiektywów. Fizyki nie oszukamy, a więc szklarnia do małego obrazka będzie zawsze cięższa i droższa, przez co dla mnie bezlusterkowiec traci trochę ze swojego uroku. W ostatecznym rozrachunku aparat bezlusterkowy pełnoklatkowy będzie się różnił od lustrzanki pełnoklatkowej wizjerem, słabszą baterią, wagą kilka procent mniejszą, lepszym burstem, może lepszym AF (to się zobaczy). pewnie lepszy pomiar światła, więcej punktów AF. Ale nie oszukujmy się, dzisiejsze lustrzanki już dobrze mierzą światło i mają dobry AF (przynajmniej w tej cenie) - ja miałem w życiu 4 lustrzanki (550D, 600D, 50D, 7DII) i każda ze szkłami systemowymi zawsze ostrzyła idealnie w punkt a pomiar światła zawsze działał zadowalająco. Nie widzę tutaj rewolucji a jedynie poprawę precyzji w bezlustrach.

Za to przy bezlustrach APS-C już teraz widać, że szkła są dobrze dopasowane choćby proporcjami do body, a więc są mniejsze, lżejsze i trochę droższe od lustrzankowych odpowiedników. Tutaj widzę głowny potencjał bezlusterkowców. Jeśli już miałbym koniecznie zmieniać, to pewnie na system FujiX, który pomimo, że drogi, to jest faktycznie kompaktowy, po prostu za pieniądze kupuję sobie lekkość i mniejszy rozmiar zestawu.

Przy pełnoklatkowym kupuję sobie inny wizjer, i lepszy burst (i może AF).

Co do filmowania się nie wypowiadam, nie mam o tym pojęcia :) .

Na ten moment widzę, że świat bezlusterkowców cały czas się jeszcze rozwija (i fajnie), więc mam nadzieję, że za kilka lat będzie to zabawka dostępna trochę nizszym kosztem, jeszcze bardziej dopracowana i z większą ilością obiektywów w ofercie. Czekam i mam nadzieję, że za kilka lat z czystym sumieniem się przesiądę, jeśli lustro mi dokuczy (zwłaszcza wagowo :) ).
 
 
komor 
Moderator



Pomógł: 370 razy
Posty: 19879
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie 16 Wrz, 2018   

adf1985, gdybyś do tego Sony chciał dobrać parę stałek, nie z oferty Sony, ale producentów trzecich, to kwestia obiektywów być może wyglądałaby nieco korzystniej. Sporo osób też robi podobne rozważania patrząc na niską cenę pierwszej wersji A7, ale trzeba też jednak pamiętać o ograniczeniach i wadach tej pierwszej wersji. Nie dla wszystkich będą one do zaakceptowania.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14