Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Pryzmat Abbe-Koenig
Autor Wiadomość
Thomas7 
Nowy


Posty: 11
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 20 Paź, 2018   Pryzmat Abbe-Koenig

Witam,
Na imię mam Tomek, mieszkam w Warszawie. Interesuję się fotografią, przyrodą i sprzętem optycznym. Zawsze przywiązywałem dużą wagę do szkła (teraz mam na myśli obiektywy i sprzęt optyczny). Od dawna czytam testy Optyczne i to forum. Pasjonujące. Chylę czoła dla Waszej wiedzy.
Obecnie jestem na etapie kupowania kolejnej lornetki - bardzo trudny temat.
Wertując przeróżne wiadomości znalazłem lornetki z pryzmatem Abbe-Koeniga.

I tutaj poproszę o wyjaśnienie sprawy użycia pryzmatów Abbe-Koniga w lornetkach. Generalnie zauważyłem, że są one używane w drogich dużych lornetkach. Ich użycie można poznać po większej długości lornetki i w większości przypadków po nieznacznym przesunięciu osi obiektywu i okularu.
W pryzmatach tych jest o jedno odbicie mniej i wszystkie odbicia są wewnętrzne, więc nie zachodzi tutaj konieczność napylania lustra i powłok fazowych. O ile dobrze zrozumiałem łatwiej jest osiągnąć większe kąty.
Może właśnie użycie tych pryzmatów powoduje zwiększenie jakości optyki w lornetkach ?
Załączam link z forum. W jednym poście wymienione są lornetki z pryzmatem Abbe-Konig. Najtańsze to duży Docter $1000) i Vixen New Foresta 8x56. Ostatni jest trochę tańszy. Reszta to sam top.
https://www.cloudynights....prism-systems/.
Ciekawi mnie też recenzja tego Vixena z pryzmatem Abbe. Dodam, że na jednej ze stron bardzo źle ocenia się New Foresta. Myślę, że wyniki testu VNF 8x56 mogą być bardzo ciekawe !
Czy ktoś ma tę lornetkę i mógłby trochę o niej opowiedzieć.
Poproszę też o parę słów na temat tych droższych topowych lornetek z pryzmatami ABBE-KOENIG-a.
Pozdrawiam
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Sob 20 Paź, 2018   

Witaj. Gdzie żle piszą o Vixenie NF 8x56? Pytam bo właśnie jestem na etapie negocjacji ceny yego sprzętu z jednym sprzedającym.
 
 
Thomas7 
Nowy


Posty: 11
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 20 Paź, 2018   

Nie pamiętam. Gdzieś było ogólnie o słabszym obrazie VNF, nie szczególnie o 8x56.
Co Ciebie skłoniło do zakupu właśnie tej lornetki ? Jakie ma zalety ?
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Nie 21 Paź, 2018   

Jeszcze nie kupiłem. Ale szukam właśnie jakiejś niedrogiej lornetki z pryzmatami tej konstrukcji. Vixen to solidna marka więc pomyślałem, że zaryzykuję, choć nie miałem jej przy oku. Ja noszę okulary, krórych nie ściąga przy patrzeniu przez lornetkę. Dla mnie głownm kryterium wyboru lornetki jest parametr odstępu źrenicy. Jeśli jest mniejszy od 19 mm to sobie ją odpuszczam. Z tego powodu wiele uznanych lornetek odpada w przedbiegach. Pisanie przez producentów, że lornetka z ER = 15 mm jest przeznaczona dla osób noszacych okulary to spore naginanie faktów. Pewnie, ze coś tam widać, ale pole widzenia jest mocno okrojone i jego brzegi są mocno pociemnione.. Płacić grube tysiące za sprzęt z najwyższej półki i być z niego zadowolonym tylko na 70%, bo tyle z pola widzenia widzisz przy ER =15 mm. To się mija z celem. A Vixen, za 1600 zł ma ER=20 mm i dziala. Nie rozumiem polityki producentów. Jak można przy pomocy jadenego parametru ograniczyć sobie grono potencjalnych nabywców o jakieś 40%, bo myślę, że taki procent spoleczeństwa nosi lub powinno nosić okulary ( choć niektórzy noszą szkla kontaktowe). I tu do Arka mam prośbę. Przy testowaniu lornetek sprawdza on i punktuje lornetki za rozstaw okularów, a nie ocenia wartości ER i jego zgodności z tym co deklaruje producent. To ogromne niedopatrzenie, gdyż ten parametr często decyduje o zakupie danej lornetki lub nie. Reszta już wówczas nie ma znaczenia. No chyba, że ktoś jest nieświadomy ograniczeń wynikajacych ze zbyt krotkiego ER i kupi lornetkę bo ogólna punktacja w testach Arka jest wysoka, i się z nią męczy. Ale ma przecież dobry sprzęt, tylko, że nie dla niego skonstruowany. No nie. Nie o to chyba chodziło testującemu, żeby ludzi na miny wypuszczać. Apeluję. Koniecznie trzeba coś z tym zrobić.
 
 
Thomas7 
Nowy


Posty: 11
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 21 Paź, 2018   

Szkoda, że nie miałeś jej przy oczach.
Parametr ER wyjaśnia Twój wybór. Rozumiem, że nie kierowałeś się pryzmatami.
Może ktoś patrzył przez Vixena New Foresta 8x56 i powie jaki daje obraz. Może ktoś z Forumawiczów ma taką lornetkę - taniego Vixena lub którąś z topowych modeli.
Czy ktoś jednak ma wiedzę na temat pryzmatów Abbe-Koeniga. Jakie mają zalety oprócz jednego odbicia mniej i barku konieczności napylania lustra i korekcji fazowej. Co te dwie sprawy dają w praktyce ? Dlaczego tak rzadko są używane i dlaczego nie są uzywane w małych lornetkach ?
 
 
kot Sylvester 
Maniak



Pomógł: 37 razy
Posty: 902
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 21 Paź, 2018   

RoboBat rzuć okiem tu a propos czegoś o Vixen 8x56 WP New Foresta:

https://www.ebay.de/itm/V...anqR0:rk:5:pf:0

co prawda po germańsku ale od czego tłumacz Google.

Thomas7 jak Sam zauważyłeś Abbe-Koenigi są używane w dużych lornetkach. Są to sprzęty dla myśliwych. Chodzi głównie o transmisję co jest sprawą podstawową zwłaszcza w nocy na łowisku. Czasem stosuje się w nich powłoki fazowe.

Swarovski SLC New 8x56 to świetna lornetka dająca bardzo ostry i kontrastowy obraz. Jej transmisja "rzuca się w oczy" nawet w słoneczny dzień, co teoretycznie nie powinno być zauważalne przy bezpośrednim porównaniu z lornetką o dużo mniejszej źrenicy wyjściowej ze względu na automatyczne przymknięcie jej w oku.

Takie parametry pomimo sporej wagi uniezależniają obserwatora od warunków tak pogodowych jak i terenowych pozwalając dostrzec szczegóły w ciemniejszych partiach kadru niezależnie od pory dnia.

Podejrzewam że ze względu na wielkość samych pryzmatów (która to wymusza większą długość całej konstrukcji podnosząc również jej masę) oraz trudność ich wykonania (cena) nie stosuje się Abbe-Koenigów w mniejszych lornetkach.

Ps. Wyjątkiem nie przeznaczonym do myślistwa są WX-y Nikona.
 
 
Thomas7 
Nowy


Posty: 11
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 21 Paź, 2018   

Dziękuję za wyjaśnienia. Czy myślisz, że te przewagi Swarovskiego New 8x56 są wynikiem zastosowania pryzmatów A-K ?
Czytałem, że pryzmaty Abbe-Koeniga nie wymagają powłok fazowych. Jest tak ponieważ mamy tylko odbicia wewnętrzne w pryzmacie, bez napylana lustra i bez odbicia od lustra.
Myślę, że w małych lornetkach pryzmaty A-K byłyby też mniejsze, chociaż większe i cięższe niż Schmidt-Pechan.
Taka mała lornetka z pryzmatami Abbe prawdopodobnie byłaby bardzo fajna i miałaby spore grono nabywców. Cóż, nie ja ustalam politykę rynkową firm optycznych.
Co to są WX-y Nikona ? Czy mają pryzmaty A-B ?

Czy nikt na forum nie ma Vixena New Foresta 8x56 ?
 
 
Thomas7 
Nowy


Posty: 11
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 21 Paź, 2018   

Już znalazłem Nikona WX 10x50 IF.
Czy ktoś może zrobić porównanie tego specjalnego Nikona ze "zwykłą" lornetką z pryzmatami Schmidt-Pechan w podobnej cenie ?
 
 
ponidziak 
Rozmowny


Pomógł: 19 razy
Posty: 480
Wysłany: Nie 21 Paź, 2018   

Bardzo ciekawa dyskusja. Kompletnie nie znam się na pryzmatach A.-K. i jest to dla mnie wyższy lewel wtajemniczenia, do którego nawiasem mówią nie aspiruje, więc szacun Panowie.
Thomas, myślę że nie powinieneś uzależniać zakupu od jednego elementu. Nie zdecyduje on o tym czy lornetka bedzie udana czy nie. Jesli dzieki tym pryzmatom notuje ona nawet plusik w kwestii jasności, to zanotuje w porównaniu z innymi minsiki gdzie indziej. Musi być dobra i tyle. Kup dobrą, sprawdzoną lornetkę która ci leży, za kasę która cię nie zrujnuję i tyle :wink:
Nawiasem mówiąc w specyfikacji pewnej lornetki za 500 euro zauważyłem ostatnio szklo optyczne BK7. Od razu mi sie przypomniała dyskusja na temat wyższości aculona nad Olympusem dps, gdzie głównym argumentem za aculonem bylo bak4 :)
 
 
ponidziak 
Rozmowny


Pomógł: 19 razy
Posty: 480
Wysłany: Nie 21 Paź, 2018   

Chyba nie ma lornetki w :wink: podobnej cenie do WX. No chyba że ztrzema El naraz.
 
 
ponidziak 
Rozmowny


Pomógł: 19 razy
Posty: 480
Wysłany: Nie 21 Paź, 2018   

A ten nikon to chyba ciemny, nawy te pryzmaty go nie ratują, tyle ma granic.
 
 
ponidziak 
Rozmowny


Pomógł: 19 razy
Posty: 480
Wysłany: Nie 21 Paź, 2018   

Z drugiej strony fajny przykład ten ex, bo jak się wybierzemy tylko transmisję to Olympus dps 10x50, tylko 100 razy tańszy, ma wyższą. A raczej nie jest lepszy, nie wiem nie patrzyłem, przez wx rzecz jasna :wink:
 
 
ponidziak 
Rozmowny


Pomógł: 19 razy
Posty: 480
Wysłany: Nie 21 Paź, 2018   

Thomas, powinieneś spróbować zalogować się na jakimś forum optycznym w emiratach :wink: A jak by ci wyjaśnili tam prace pod słońce i odblaski to mucha nie siada :cool:
 
 
ponidziak 
Rozmowny


Pomógł: 19 razy
Posty: 480
Wysłany: Nie 21 Paź, 2018   

Pozłacany WX, z masą perłową, rubinami i kością słoniową. Zupełnie jak kałach Saddama. To byloby coś. A transmisja jak w olku za trzy stówki :o
Wybaczycie Panowie, czasem mnie ponosi. Bez odbioru.
 
 
ponidziak 
Rozmowny


Pomógł: 19 razy
Posty: 480
Wysłany: Nie 21 Paź, 2018   

Ps. Bardziej muszlami ocznymi bym się przejmował a nawet wygodnym paskiem na szyję :wink:
Ok. Zmykam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 14