Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Pryzmat Abbe-Koenig
Autor Wiadomość
michallomarzec 
Uczestnik


Posty: 63
Skąd: Jastrzębia Góra
Wysłany: Pon 22 Paź, 2018   

Thomas7, a nie myslales o swarovskim el 10x32.
Bardzo fajna lornetka. Ja bym innej nie chciał. Mam jeszcze 10x42, 10x50 ale najchętniej siegam po 10x32 ze wzgledu na jej kompaktowe rozmiary, pole widzenia ( 120m) no i obraz ostry do samego brzegu.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Thomas7 
Nowy


Posty: 11
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 22 Paź, 2018   

Myślałem o Swarovskim el 10x32 i o 8x25 i nadal myślę !
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i "dobre rady".
Zawsze sprawdzam lornetkę, zresztą podobnie jak obiektywy pod światło. Każdy współczesny sprzęt rysuje dobrze mając światło z tyłu. Schody zaczynają się przy zdjęciach pod światło. Czasami są one nie do pokonania.
Szkoda, że w testach nie ma odpowiedniego parametru pod światło, podobnie nie ma też parametru określającego kontrast. Często wolę obraz bardziej kontrstowy obarczony wadami niż mydło bez tych wad, ale to inny temat.
Wróćmy do tematu pryzmatów A-K.
Czy jeszcze ktoś podzieli się swoją wiedzą ?
Czy można spodziewać się testów Doctera New 8x56 i Vixena New Foresta 8x56 ? Obydwie lornetki wydają się bardzo ciekawe.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pon 22 Paź, 2018   

JA tylko z jedną sugestią dla wszystkich miłośników pryzmatów Abbe-Koeniga: kupcie sobie ZEISSa Dialyta 7x42 - to jedna z najlepszych lornetek jaką mam (ma dożywocie u mnie) i można ją mieć za ułamek ceny WXa, który od 2 miesięcy mieszka sobie pod biurkiem :)
 
 
Thomas7 
Nowy


Posty: 11
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 22 Paź, 2018   

Proszę o wyjaśnienie.
Ponieważ nie ma testu lornetki Docter 8x56, widząc kształt korpusu i przesunięcie osi optycznych obiektywów i okularów, przeczytałem test podobnej lornetki Docter.
W teście lornetki Docter 8x58 B/CF znalazłem taki tekst "Duża waga i długość lornetki oraz brak jakiejkolwiek wzmianki po powłokach odbijających, wskazują na to, że mamy tutaj do czynienia z pryzmatami Abbe-Koeniga, na które nałożono dielektryczne powłoki fazowe.
Z tego co do tej pory zrozumiałem, a zaznaczam, że nie jestem optykiem ani znawcą lornetek, ani ekspertem, to istotą pryzmatów Abbe-Koeniga jest tylko odbicie wewnętrzne i dlatego nie ma konieczności napylania lustra ani wielowarstwowych powłok fazowych. Może czytałem na złych stronach i teraz piszę głupoty. Proszę o wyjaśnienie co robią dielektryczne powłoki fazowe na pryzmatach A-K. Przypuszczam, że w tej lornetce pryzmaty na wszystkich powierzchniach mają bardzo dobre powłoki i że to jest widoczne, ale czy faktycznie są to powłoki fazowe ? Czy Docter nanosi powłoki fazowe na pryzmaty A-B ? Po co ? Może tak się robi, ale dlaczego ? Gdzie jest błąd ?

Powłoki fazowe na pryzmatach Abbe Koeniga pokazują, że temat wymaga dalszych wyjaśnień, chociażby tylko w celach teoretyczno-poznawczych. Test jest z roku 2009, pryzmat A-K znany jest ponad sto lat, a wiedza dla wielu w tym dla mnie zupełnie nowa i fragmentaryczna.
Poproszę o wyjaśnienie tych powłok fazowych na pryzmatach A-K i o fachowe wypowiedzi na temat pryzmatów Abbe-Koeniga i lornetek z nimi.


[/b]
 
 
Thomas7 
Nowy


Posty: 11
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 22 Paź, 2018   

W teście lornetki Optolyth Royal 8x56 czytamy: "Wszystkie lornetki Royal mają pokryte fazowo pryzmaty dachowe, ułożone w systemie Abbe-Koeniga, które działają na zasadzie całkowitego wewnętrznego odbicia światła.", więc nie w przypadku Doctera nie był to błąd przypadkowy czy pisarski.
Ja chyba czytałem na złych stronach.
Proszę Arka o wyjaśnienie sprawy powłok fazowych na pryzmatach A-K.
Myślę, że jest to ważne.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Wto 23 Paź, 2018   

Tomek - mylisz powłoki refleksyjne z powłokami fazowymi.
- refleksyjne MUSZĄ być na niektórych ściankach pryzmatów w układzie Schmidta-Pechana (oraz Uppendalha) aby wiązka wogóle przeszła przez pryzmaty
- fazowe poprawiają ostrość/rozdzielczość w każdym rodzaju pryzmatów dachowych, bo tam wiązaka jest rozdzielana jakby na dwie (część lewa i prawa) i te dwie części mogą ze sobą interferować. Aby tego nie było - używa sie powłok fazowych
- pryzmaty porro nie wymagają żadnych powłok, chociaż antyodblaskowe na "wejściu" i "wyjściu" poprawiają transmisję lornetki

U ZEISSa połowki fazowe opisane sa na lornetce jako P lub później P*
 
 
kot Sylvester 
Maniak



Pomógł: 37 razy
Posty: 902
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 23 Paź, 2018   

goornik napisał/a:

- pryzmaty porro nie wymagają żadnych powłok, chociaż antyodblaskowe na "wejściu" i "wyjściu" poprawiają transmisję lornetki


Chociaż porro nie wymaga żadnych powłok to jednak może je posiadać:

https://www.optyczne.pl/i...netki&test_l=38

no chyba że w opisie jest błąd.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Wto 23 Paź, 2018   

kot Sylvester napisał/a:
goornik napisał/a:

- pryzmaty porro nie wymagają żadnych powłok, chociaż antyodblaskowe na "wejściu" i "wyjściu" poprawiają transmisję lornetki

Chociaż porro nie wymaga żadnych powłok to jednak może je posiadać:
https://www.optyczne.pl/i...netki&test_l=38
no chyba że w opisie jest błąd.

Dokładnie to napisałem......
 
 
Thomas7 
Nowy


Posty: 11
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 23 Paź, 2018   

Goornik, ja nie mylę powłok fazowych i antyodblaskowych. Proszę czytaj uważnie - ja tylko dałem cytaty z testów dwóch lornetek z pryzmatami Abbe-Koeniga, gdzie jest wyrażnie powiedziane, że pryzmaty A-K mają powłoki fazowe. Ja tego nie pisałem ! Poprosiłem grzecznie o wyjaśnienie sprawy. Moim zdaniem w pryzmatach A-K nie ma potrzeby stosowania wielowarstwowych powłok fazowych, chociaż wielowarstwowe powłoki antyodblaskowe są konieczne (są one mniejwarstwowe) w celu ograniczenia odbić i strat światła.
Żeby nie było, że to ja, podaję cytat z testu Zeissa Victory 10x42 T FL: "Wszystkie granice powietrze-szkło pokryte są najwyższej klasy wielowarstwowymi powłokami antyodblaksowymi T*. Pryzmaty ustawiono w systemie dachowym Abbe-Koeniga i dodatkowo pokryto powłokami fazowymi P*." Tutaj nie ma wątpliwości, autor mówi o pokryciu pryzmatów A-K powłokami fazowymi P* w odróżnieniu od powłok antyodblaskowych T*. I właśnie o wyjaśnienie tej sprawy, popełnionej zresztą w trzech miejscach grzecznie proszę. Co robią tutaj powłoki fazowe - mam na myśli co robią w opisie.
Moim zdaniem pryzmaty porro też wymagają powłok antyodblaskowych w celu ograniczenia strat światła przy przejściu powietrze/szkło i w obecnych czasach nie można mówić, ze nie potrzebują, ale to trochę inny temat. Nawet w opisach lornetek, gdy pryzmaty porro są bez warstw antyrefleksowych, uznawane jest to za wadę. Pryzmaty porro nie tylko mogą, ale powinny lub wręcz muszą posiadać warstwy antyrefleksyjne. W każdej książce do optyki, nawet z ubiegłego wieku jest napisane, że każda powierdzchnia szklana, przez którą przechodzi promień powinna mieć warstwe przeciwodblaskową w celu ograniczenia strat
 
 
kot Sylvester 
Maniak



Pomógł: 37 razy
Posty: 902
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 23 Paź, 2018   

Goornik chodzi mi o ostatnie zdanie ze wstępu tego testu:

https://www.optyczne.pl/i...netki&test_l=38

które brzmi cytuję : Pryzmaty BaK4 są fazowo pokrywane. Fujinon FMT-SX 10x70 ma przecież pryzmaty typu porro więc jak to się ma do Twojego stwierdzenia, że żadnych nie wymagają?

Skoro tak polecasz ZEISSa Dialyta 7x42 to chciałem zapytać czy porównywałeś go może pod względem jasności obrazu (w nocy) z WX-em 7x50, albo czy Mógłbyś zrobić takie porównanie. Ciekawość mnie zżera jak jasna cholera!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15