Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Efekt 3D w obserwacjach astronomicznych
Autor Wiadomość
NoVik 
Rozmowny



Pomógł: 4 razy
Posty: 471
Skąd: Leszno
Wysłany: Czw 08 Lis, 2018   

Kurde Wikign...
Dawaj do nas zuruck z powrotem.
Dzieki Panu kwitło na tym forum...
WIKING COME BACK!!!
Ocalajmy ten świat przed własnym mrokiem dając mu lornetkowe refleksje. Taki Wiking to skarbnica wiedzy i elokwencji :wink:
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14006
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 09 Lis, 2018   

No właśnie, szkoda, że zdecydował się na tak drastyczny ruch...
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pią 23 Lis, 2018   

A tymczasem w temacie widzenia 3D i widzenia obuocznego. W astro efektu 3D nie ma, bo lewy i prawy tor optyczny dają obu gałkom ocznym ten sam obraz. Natomiast widzienie obuoczne ma ogromy wpływ na ilość rozpoznawanych szczegołów i niuansów. Małe porównanko zrobiłem sobie:
M31 w APO tryplecie 80mm z okularem 30mm dało mi monokular 16x80 ze źrenicą 5 mm - do szerokiego wizuala: marzenie.
Rękawice podniosły dwie lorneteki: jeński Zeiss 15x60 Nobilem ze źrenicą 4 mm oraz Nikon 18x70 ze śrenicą 3,9mm.
Spodziewałem się tryplet APO, pozbawiony pryzmatów i wyposażony w dobry okular rozniesie obie lornetki, tymczasem obie lornetki pokazały mi zaskakująco dużo, mimo sporo mniejszej średnicy. I właśnie mam wrażenie, że mój mózg - mimo niepochamowanych procesów starzenia się - z dwóch obrazów pochodzących z lornetek był w stanie wycisnąć prawie tak dużo jak bardzo wysokiej jakości APO, ale z jednym obrazem......

Więc wróciłem do polowania na ZEISSa 15x60 T*
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 908
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Pią 23 Lis, 2018   

No cóż, nic w tym dziwnego, że zestawienie dwóch obrazów z mniejszych instrumentów położonych w pewnej odległości od siebie da obraz lepszy niż jeden większy instrument. Nie Ty pierwszy to zauważyłeś, w 2004 roku zakończono budowę teleskopu opartego na tej idei: https://pl.wikipedia.org/wiki/Large_Binocular_Telescope

Swoją drogą jest to niewątpliwie największa lornetka na świecie :shock: .

Ponadto był też pomysł umieszczenia na orbicie dwóch teleskopów po niecałym metrze średnicy każdy umieszczonych na kratownicy w odległości kilkuset metrów od siebie tak aby tworzyły lornetkę. Program uznano jednak za zbyt skomplikowany.
 
 
anatol1 
Rozmowny


Pomógł: 6 razy
Posty: 227
Wysłany: Pią 23 Lis, 2018   

goornik napisał/a:
A tymczasem w temacie widzenia 3D i widzenia obuocznego. W astro efektu 3D nie ma, bo lewy i prawy tor optyczny dają obu gałkom ocznym ten sam obraz. Natomiast widzienie obuoczne ma ogromy wpływ na ilość rozpoznawanych szczegołów i niuansów. Małe porównanko zrobiłem sobie:
M31 w APO tryplecie 80mm z okularem 30mm dało mi monokular 16x80 ze źrenicą 5 mm - do szerokiego wizuala: marzenie.
Rękawice podniosły dwie lorneteki: jeński Zeiss 15x60 Nobilem ze źrenicą 4 mm oraz Nikon 18x70 ze śrenicą 3,9mm.
Spodziewałem się tryplet APO, pozbawiony pryzmatów i wyposażony w dobry okular rozniesie obie lornetki, tymczasem obie lornetki pokazały mi zaskakująco dużo, mimo sporo mniejszej średnicy. I właśnie mam wrażenie, że mój mózg - mimo niepochamowanych procesów starzenia się - z dwóch obrazów pochodzących z lornetek był w stanie wycisnąć prawie tak dużo jak bardzo wysokiej jakości APO, ale z jednym obrazem......

Więc wróciłem do polowania na ZEISSa 15x60 T*


W sumie nic dziwnego, że lornetki rozniosły refraktor, bo obie mają większą powierzchnię zbiorczą niż on. Zeiss 56,5 cm kwadratowych , Nikon aż 77 cm kw. a APO jedynie 50 cm kw. Nie mogło być inaczej.
A apropos efektu 3D w obserwacjach astro to również nie bardzo wyobrażam sobie jak miałby zaistnieć.
Inna sprawa to obserwacje dwuoczne w astro. Rzeczywiście znacząco zwiększa się ilość dostrzeganych szczegółów. Od czasu jak kupiłem nasadkę bino to nie wyobrażam sobie obserwacji jednoocznych. Zwłaszcza obserwacje planetarne i Księżyca wciskają w krzesełko/taboret (zależy kto na czym siedzi przy teleskopie). Mój newton 10" jest tak skonstruowany, że mogę używać nasadki bino bez barlowa i dostępne są również mniejsze powiększenia przez bino. Co prawda nasadka zżera trochę światła (dwa pryzmaty), ale nawet na obiektach głębokiego nieba jest dobrze, nie mówiąc od gromadach otwartych i kulistych.
 
 
kot Sylvester 
Maniak



Pomógł: 37 razy
Posty: 902
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob 24 Lis, 2018   

goornik napisał/a:
Więc wróciłem do polowania na ZEISSa 15x60 T*


Myśliwy gotowy? Bo zwierzyna już czeka:

https://www.ebay.co.uk/it...5ZRK:rk:33:pf:0

Ps. Coś dla miłośników Carl Zeiss Jena:

https://www.youtube.com/watch?v=2NlioT1YOCw
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Czw 29 Lis, 2018   

kot Sylvester napisał/a:
goornik napisał/a:
Więc wróciłem do polowania na ZEISSa 15x60 T*


Myśliwy gotowy? Bo zwierzyna już czeka:

https://www.ebay.co.uk/it...5ZRK:rk:33:pf:0

A idż Pan z tą ceną....
Za wersję 15x60 T* nie zapłacę więcej niż 700€, ta nowsza, 15x60B T* to już zupełnie inne pieniążki....
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 15