Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetkowe klasyki sprzed lat
Autor Wiadomość
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 01 Sty, 2019   

Ja cały czas nie mam:

Zeiss Dialyt 7x42 BGAT
Zeiss 8x50 Oberkochen
Leitz Trinovid 8x32 BGA
Zeiss Deltarem 8x40
Bushnell Rangemaster 7x35
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Wto 01 Sty, 2019   

Arek napisał/a:

Zeiss Deltarem 8x40
Bushnell Rangemaster 7x35

Co to za cudaki?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 02 Sty, 2019   

Deltarem to takie szerokie 8x40 Zeissa. Rzadkie.

A Rangemaster 7x35 to jedna z fajniejszych szerokokątnych lornetek Busnella, robiona w kilku wersjach m.in. przez Fuji.

W sumie do listy mogę jeszcze dodać Leitz Camparit 10x40. Stare Porro z polem 7.3 stopnia.
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 03 Sty, 2019   

Carl Zeiss Jena Septarem 7x40W

Carl Zeiss Jena Septarem 7x40W to cywilna wersja wojskowego modelu CZJ DF 7x40 czyli takiego DDR-owskiego odpowiednika PZO 7x45Z. Wersja wojskowa nigdy mi się nie podobała, więc polowałem na cywilnego Septarema. Łatwo nie było, bo to rzadki model produkowany w krótkiej serii w latach 1968-1969. W efekcie ceny osiągają wysokie poziomy. Moje pierwsze spotkanie z nim na e-bay skończyło się porażką w licytacji, gdy zszokowany patrzyłem jak cena przekroczyła 2500 zł. Tym razem, dzięki A.M.D., udało się kupić ten model w opcji Make Offer za kwotę wyraźnie niższą.

Septarem ma spore pole 8.4 stopnia, co jak na klasę 7x40 i 7x42 jest wynikiem bardzo fajnym. Dobrze leży w ręku, ale przy moim oku już niekoniecznie. Ma krótkie i regulowane muszle, które słabo pasują do moich oczodołów, więc łatwo o black-outy. Niemniej widoki, jak uda się dobrać kąt patrzenia, są przyjemne.

sep7x40_1.jpg
Plik ściągnięto 6138 raz(y) 164,91 KB

sep7x40_2.jpg
Plik ściągnięto 6138 raz(y) 149,13 KB

sep7x40_3.jpg
Plik ściągnięto 6138 raz(y) 161,49 KB

sep7x40_4.jpg
Plik ściągnięto 6138 raz(y) 99,23 KB

 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Pią 04 Sty, 2019   

Piękny! Tylko dwa lata ją robili?
Jak oceniasz ostrość, contrast, oddanie kolorów? Musimy ją koniecznie porównać z moim jeniaczem 7x40 NVA. W mojej nie podoba mi się indywidualne ogniskowanie, choc w wojsku solidność jest priorytetem...
Arek, czy możesz podać masę samej lornetki?
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 05 Sty, 2019   

Pole jest bardzo fajnie skorygowane pod względem ostrości - nawet na brzegu jest rozsądnie, choć widać trochę CA i dystorsji. Kontrast OK, ale obraz jest zażółcony. To jednak Jena i to z czasów powłok jednowarstwowych więc cudów nie mogło być.

Ale lornetka naprawdę świetnie wygląda, a w rękach leży idealnie.
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sob 26 Sty, 2019   

Kontunuując wątek starych dobrych lornetek niemieckchi, po klasycznym modelu porro czas na klasyka dachowego, czyli

Leitz Trinovid 7x35B

który jest moim ostatnim zakupem. Na początku mała dygresja, że producenci jakoś dziwnie unikają modeli 7x35, które oferują w zasadzie same zalety: są to lornetki dość małe, lekkie i zwarte, o dużym polu widzenia i sporej źrenicy wyjściowej. Gdyby któryś z liderów rynku wprowadziłby teraz na tynek taki model, wykroiłby sobie nim niezły kawałek żeglarsko-ornito-turysto-myśliwskiego tortu. A że we wszystkich firmach o produkcji nowości decydują panowie zza biurek, mamy miliardy modeli 8x42 i ani jednego (!) współczesnego 7x35. A w reaktywacje tego Trinovida, zapowiedzianą dość dawno temu przez Leicę nie wierzę.....
No dobra, dosyć narzekania - prezentowany tu egzemplarz to dość wszesny model, z czarnym prostokątnym logo Leitz i mocowaniem paska na chromowane "guziki". Lornetka oferuje wielkie pole widzenia 8,5° i sporą jasność obrazu (źrenica 5 mm) jest niezwykle lekka i poręczna, świetnie leży w ręku. W porównaniu z ZEISSem Dialytem 7x42T*P przegrywa starcie w dziedzinie jasności, kontrastu i ostrości na brzegu, biel też nie jest idealna ale to dwie nieco inne półki technlogiczne. Nie mniej to napradę fajna lornetka - nadal nie przestaję polować na wersję w zielonej gumie.... Lornetka w stanie niemal fabrycznie nowym, z pudełkiem, instrukcją, gwarancją i paskiem

Trinovid_7x35-01.jpg
Plik ściągnięto 5841 raz(y) 287,85 KB

Trinovid_7x35-04.jpg
Plik ściągnięto 5841 raz(y) 238,5 KB

Trinovid_7x35-05.jpg
Plik ściągnięto 5841 raz(y) 296,18 KB

Trinovid_7x35-03.jpg
Plik ściągnięto 5841 raz(y) 218,89 KB

Trinovid_7x35-02.jpg
Plik ściągnięto 5841 raz(y) 226,11 KB

 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 04 Lut, 2019   

Świetny stan. Gratulacje!
 
 
widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Pon 04 Lut, 2019   

Ops, nie zauważyłem postu Marcina. 7x35 bardzo fajne parametry, ale 8.5% nie nazwałbym wielkim polem widzenia :wink: A sztuka rzeczywiście zacna :smile:
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 05 Lut, 2019   

goornik pisząc wielkie, miał pewnie na myśli w stosunku do gabarytów lornetki. Modele o powiększeniu 7x i większym polu niż 8.5 stopni, to najczęściej duże Porro klasy 7x35 lub 7x40, z potężnymi pryzmatami. Prezentowany przeze mnie kilka postów wyżej Septarem jest znacznie większy od Leitza, a ma pole o 0.1 stopnia mniejsze (choć literka W od wide w nazwie jest).
 
 
jutomi 
Bywalec



Pomógł: 3 razy
Posty: 171
Skąd: Daszewice
Wysłany: Sob 02 Mar, 2019   

Odświeżę mój ulubiony wątek, bo coś tu za cicho. :wink:
Jakiś czas temu zacząłem poszukiwania klasycznej lornetki o powiększeniu 7x. Ponieważ zamarzyła mi się lornetka szeeerokokątna zacząłem polować na lornetkę porro sprzed półwiecza.
Lornetki topowe o parametrach 7x35 i polu widzenia 12,5° o ile w ogóle pojawiały się na giełdach to w kosmicznych cenach. Lornetek o polu 10 czy 11° było pełno, a ja uparłem się na coś szerszego, o polu ponad 600 stóp na 1000 jardów.
W końcu polowanie zakończyłem nabyciem japońsko-amerykańskiego Jasona w barwach militarno-myśliwskich (siostrzany model o nazwie Myflower zaprezentował parę lat temu Mnich na 7 stronie tego wątku).
Lornetka była w stanie prawie sklepowym, ze wszystkimi możliwymi naklejkami, jedynie optyka wymagała odświeżenia.
Tak mój Jason Statesman model nr 138 7x35 11,5°prezentuje się dzisiaj. Tak głębokiego błękitu w soczewkach obiektywów jeszcze nie widziałem. :cool:
W trakcie obserwacji pole widzenia wydaje się być wyraźnie większe niż w Naglerach. Ostre jest 75-80 % tego wielkiego pola widzenia. Trzeba mocno się rozglądać na boki w poszukiwaniu diafragmy. Sam obraz jest niestety trochę mało kontrastowy i szarawy. Mechanicznie lornetka jest wykonana na wysokim poziomie. Trochę tylko uwiera mały ER oraz wąska (ale typowa przed półwieczem) regulacja rozstawu oczu 60-70mm, na szczęście jestem w połowie tego przedziału. Muszle okularowe mają płynny, 10-milimetrowy wysuw, dzięki czemu nie trzepocze się rzęsami po szkle.

4. OBŁĘDNY BŁĘKIT OBIEKTYWÓW.JPG
Plik ściągnięto 5604 raz(y) 480,27 KB

3. PARAMETROWO.JPG
Plik ściągnięto 5604 raz(y) 366,04 KB

2. ZEBERKA KHAKI.JPG
Plik ściągnięto 5604 raz(y) 532,29 KB

1. KOMPLETNY KOMPLET.JPG
Plik ściągnięto 5604 raz(y) 494,38 KB

 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14005
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 02 Mar, 2019   

Fajnie. Nie mam żadnego Jasona. Trzeba będzie kiedyś zapolować :)
 
 
NoVik 
Rozmowny



Pomógł: 4 razy
Posty: 471
Skąd: Leszno
Wysłany: Pon 04 Mar, 2019   

goornik - ależ piękny ten Leitz :mrgreen:
 
 
widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Wto 05 Mar, 2019   

Szkoda Jutomi że nie zaczekałeś z zakupem. Może byś kupił którąś z moich 7x35/7x50 lepszych optycznie od Jasona bk7, będę sukcesywnie wyprzedawał całą kolekcję lornetek :roll:
 
 
goornik 
Optyczny



Pomógł: 47 razy
Posty: 1990
Wysłany: Sob 09 Mar, 2019   

NoVik napisał/a:
goornik - ależ piękny ten Leitz :mrgreen:

Dlatego zawitał u mnie z wyrokiem: "dożywocie"

Ostatnio przed snem dość poważnie się zastanawiałem, czy pewne polsko-szwajcarsko-koreańskie towarzystwo, które z przytupem weszło na rynek optyki foto, nie chciałoby wykroić sobie sporego tortu, gdzie wielcy branży Sport Optics boją się wjeść.
Arek, czytasz między wierszami? - taka 7x25 Firefly albo 8x50 Blackstone to byłoby coś....
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 1,85 sekundy. Zapytań do SQL: 29