Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
lustrzanka dla amatora - K-70 czy EOS 200D czy Nikon D5600 ?
Autor Wiadomość
galicjusz 
Nowy


Posty: 12
Wysłany: Wto 05 Mar, 2019   lustrzanka dla amatora - K-70 czy EOS 200D czy Nikon D5600 ?

Czesc !

Zwracam sie do Was jako ekspertow i doswiadczonych uzytkownikow/fotografow z problemem wyboru pierwsej lustrzanki cyfrowej. Temat zakupu takiego aparatu byl odkladany od bardzo dawna az przyszedl czas kiedy trzeba sie zdecydowac :)
Plan jest aby wykorzystac go w pelni juz na wyjezdzie w Maju.
Lata temu mialem kompakt Canona - prehistoria, rownolegle w ramach hobby od czasu do czasu korzystalem z analogow Zenit i Praktica, w razie potrzeby na szybko - telefon.

Teraz stoję przed trudnym wyborem pierwszej lustrzanki cyfrowej. Jej przeznaczeniem na poczatku zapewne bedzie glownie fotografia krajobrazu, ludzi (plener ale i czasem pomieszczenia), przyrody, pozniej chcialbym sprobowac fotografii nieba/ksiezyca, moze skusze sie w dalszej kolejnosci na makro. Jesli chodzi o filmowanie to oczywiscie tak, beda krecone filmiki jednak fotografowanie bedzie w zdecydowanej przewadze.

Wybralem sie do sklepu aby organoleptycznie sprawdzic jak korpusy leza w dloni... Jesli chodzi o Nikon D5x00 to mam wrażenie, że grip jest po prostu niewygodny (pierwsza przymiarka). Palce z przodu aparatu maja za malo miejsca w zaglebieniu pomiedzy gripem a obiektywem. Porownawczo Canon 200D lezy w dloni o wiele lepiej. Niestety nie mialem okazji wziac do reki Pentax K-70 - podpowiedzi jak to wyglada w praktyce mile widziane.
Przy powyzszych porownaniach ergonomii nie bralem pod uwage rozmieszczenia przyciskow/pokretel etc. a wylacznie ulozenie aparatu w dloni.

Jesli chodzi o szczegoly techniczne to prosze Was o pomoc. Mam swoje pierwsze typy ale nie sa to juz "pewniaki", bardziej propozycje wylowione z ogromu ofert. Rozwazam:

1) Pentax K-70
- jakie obiektywy do kompletu?
- sa przykladowe zestawienia z Pentax SMC DA 50mm f/1,8 oraz z tym i dodatkowo 18-55 DA L WR
- warto brac w takich kitach czy lepiej osobno, np Tamron/Sigma - wtedy na ktore szkla patrzec?
- warto zastanawiac sie nad K-S2? duzo sie straci?
- jak z ergonomia vs Canon 200D i Nikon 5x00? takze w zakresie ulowenia body w dloni?

2) Canon EOS 200D
- jakie obiektywy do kompletu?
- w kicie jest obiektyw Canon EF-S 18-55mm f/4-5,6 IS STM - warty zainteresowania?
- rozwazac inne modele typu 800D czy 77D? straszny metlik jest w tych modelach

3) Nikon D5600
- jakie obiektywy do kompletu?
- w kicie jest Nikkor AF-P DX 18-55mm f/3,5-5,6G VR - warty zainteresowania?

Jesli potrzebne sa dodatkowe informacje dajcie znac - postaram sie naswietlic temat bardziej szczegolowo.
Jesli chodzi o budzet to najlepiej byloby gdyby byl jak najmniejszy ale powiedzmy, ze w planie jest 2500-3000.

PS. Znalazlem tez oferte od znajomego na uzywanego Canona 600D (przebieg ~8tys) +18-55mm 3.5-5.6 IS + Tamron 17-50 stałe światło 2.8 dodatkowo z filtrem UV i oslona przeciwsloneczna + 75-300 Sigma 4.5-5.6 + torba + kabelkologia. Cena - ponizej 2000 za calosc.
Przyznam, ze nie rozwazalem wczesniej uzywek. Jak taki uzywany zestaw sie prezentuje wobec powyzszych?

Z gory dziekuje i czekam z niecierpliwoscia na Wasze posty!

:smile:
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Sro 06 Mar, 2019   

Starszy D5300 ma większy grip https://camerasize.com/compact/#490,693,393,715,708,677,ha,r
https://camerasize.com/compact/#490,693,393,715,708,677,ha,t
(SL2 to 200D) ...tyle że aparaty Nikona -nawet najnowszy D5600 wydają się tutaj najmniej atrakcyjne.

Najlepszy wybór obiektywów jest do Canona i Nikona.

https://www.imaging-resou...i/vs/canon/sl2/

Jeżeli 800D z obiektywem 18-135mm stm lub nano jest za 3300 https://www.ceneo.pl/54426743 -to taki zestaw bym wybrał. (lub dopłacił do 77D z 18-135mm)
 
 
Barnie
[Usunięty]

Wysłany: Sro 06 Mar, 2019   

Cytat:
1) Pentax K-70
- jakie obiektywy do kompletu?
- sa przykladowe zestawienia z Pentax SMC DA 50mm f/1,8 oraz z tym i dodatkowo 18-55 DA L WR
- warto brac w takich kitach czy lepiej osobno, np Tamron/Sigma - wtedy na ktore szkla patrzec?
- warto zastanawiac sie nad K-S2? duzo sie straci?
- jak z ergonomia vs Canon 200D i Nikon 5x00? takze w zakresie ulowenia body w dloni?


SMC DA 50/1.8 to całkiem fajny obiektyw klasy 'plastik fantastik', ale ta ogniskowa w puszkach APS-C daje wąski kąt widzenia (ekwiwalent 75mm), czyli coś bardziej do portretu.

W kitach optowałbym za nowszym 18-50mm DC WR RE.

Z innych szkieł pomyślałbym nad:
1) DA 18-135 DC - przyzwoity, ale droższy od jego odpowiedników w C i N
2) Sigma C 17-70 F/2.8-4.0 HSM - dostępny także w C i N, jak budżet pozwala to brać
3) SMC DA 35/2.4 - tak jak 50/1.8 to klasa 'plastik fantastik', ale więcej niż przyzwoity;

K-S2 ma starszą matrycę z mniejszą rozdzielczością. Wolałbym K-70.

Ciężko mi powiedzieć, jak ergonomia wypada na tle pozostałych aparatów, bo innych puszek używam od święta. W każdym razie warto podkreślić, że K-70 ma z tego zestawienia najlepszy wizjer optyczny, co też wþływa na wygodę użytkowania.
 
 
galicjusz 
Nowy


Posty: 12
Wysłany: Czw 07 Mar, 2019   

Przejrzałem oferty rożnych sklepów pod kątem powyższych uwag i... nie wygląda to zbyt ciekawie w świetle budżetu. Na placu boju pozostają Canon 200D lub 800D i alternatywnie Pentax K-70 w poniższych konfiguracjach - takich jakie udało mi się znaleźć na dzień dzisiejszy:

Canon 200D + Canon EF-S 18-55mm f/4-5,6 IS STM => 1999pln (fotosoft.pl)
Canon 200D body + TAMRON 18-200mm F/3.5-6.3 Di II VC => 1749+999=2748pln (fotosoft.pl)
Canon 200D body + Canon EF-S 18-55mm f/4-5,6 IS STM => 2399pln (fotoplus.pl)

Canon 800D + Canon 18-55mm f/4-5,6 IS STM => 2549pln (fotosoft.pl)
Canon 800D + Tamron 18-200mm Di II VC => 2949pln (fotosoft.pl)
Canon 800D + Tamron 18-200 f/3,5-6,3 AF Di II VC => 2149(fotosoft.pl)+849(fotoplus.pl)=2998pln
Canon 800D + Canon EF-S 55-250 f/4-5,6 IS STM => 2149(fotosoft.pl)+799(cyfrowe.pl)=> 2948pln
Canon 800D + Canon EF-S 18-135mm F/3.5-5.6 IS STM => 3290pln (fotosoft.pl) [przekroczenie budżetu o 290pln]

Pentax K-70 + Pentax SMC DA 50mm f/1,8 => 2699pln (fotoplus.pl)
Pentax K-70 + Pentax SMC DA 50mm f/1,8 + 18-50 DA L WR => 3098pln (fotoplus.pl) [przekroczenie budżetu o 98pln]

Co sądzicie o tych zestawach?
Naprawdę warto nadwyrężać budżet do 800D zamiast 200D?
Jak wychodzi tutaj K-70?

Do Pentaxa nie udało mi się znaleźć innych obiektywów (budżet). Mam na uwadze, że każdy inny niż Pentax WR nie będzie uszczelniany więc w takim przypadku szczelne body jest trochę "na wyrost".
Poza tym co mi dadzą te dwa obiektywy kitowe w Pentaksie, które tylko udało mi się znaleźć?

Ważne - Dodatkowo nie mam gdzie u siebie podejrzeć K-70... Znacie jakieś miejsce w Łodzi lub Warszawie gdzie można obejrzeć i wypróbować jak leżą w dłoni te aparaty - 200D/800D/K-70 - najlepiej w jednym miejscu?

Wymieniłem kilka sklepów przy powyższych cenach. Jednak nie miałem z nimi doświadczenia - są warte zaufania czy polecacie inne/konkretne?


PS. co sądzicie o zestawie używanego 600D który zamieściłem w pierwszym poście?

PS2. Jak to jest z cashbackiem obiektywów Canona na tę chwilę?
 
 
Barnie
[Usunięty]

Wysłany: Pią 08 Mar, 2019   

Odnośnie Canonów, to raczej nie moja bajka.

Co do K-70, hm, myślałem, że będą jakieś lepsze okazje... sam bym spróbował zestaw z DA 50 i do tego dorzucił DA 35, tutaj mają fajną cenę: https://fotostrada.pl/pl/p/Pentax-DA-35mm-f2.4/556 Minus oczywiście taki, że żadne z tych szkieł nie jest uszczelnione, plus brakuje szerokiego kąta jak i dłuższego tele... a wariant z 18-135 wychodzi o wiele drożej niż w Canonie.

Być może w Blue City/Fotostrada albo Fotoformie będzie można 'pomacać', ale głowy nie dam.

Kupowałem trochę rzeczy w Foto Plus; bez zastrzeżeń, można też negocjować cenę, jak jakiś większy wydatek.
 
 
Akama 
Nowy



Posty: 2
Wysłany: Pią 08 Mar, 2019   

Witam.
Pentax i canon to nie moje klimaty.
Nikon od zawsze mi towarzyszył.
Jeśli chodzi o obiektywy (nikon) to są perełki których nie mają konkurenci.
D5600 vs D5300 a dla czego porównanie ?
Ten drugi o wiele lepiej w ręcę leży sprawdzona skorupa, rozkład przycisków to kwestia przyzwyczajenia . D5300 czy D5600 szkoda kasy na ten drugi, niewielki lifting w stosunku do D5300. Dobre zdjęcia niskie szumy ( jak na tą pułkę ) szybki AF sporo szkieł a po dokupieniu pierścienia z kitowego obiek. masz naprawdę obłędne macro. Co do kolorów to zawsze w post można poprawić choć rzadko mi się zdarzało. I na wesele i ognisko jak i w podróży.
d5300 AF 39-punktowy moduł - jak na tą półkę nic do zarzucenia ( choć zdarzają się jak wszedzie i takie z problemem ale wystarczy oddać do serwisu i po krzyku )
Opinie o tych modelach są różne zależy kto czego szuka, mam go do tej pory i czesto mi towarzyszy podczas wypadów.
- Odchylany ekran na plus podczas filmowania
- Full HD 60p/50p/30p/25p/24p
- bez filtra AA (dolnoprzepustowy )
- 24 Mpix sensor po młodszym bracie
- Wi-Fi o dziwo się przydaje
- GPS jak wyżyj
- 14 bitowy Raw
- bracketing
- HDR
- ręczne ISO 100-12800 ( można do 25600 )
- układ pomiaru i autofokus z D7000
- Bateryjka=600 zdjęć to max ( jeśli strzelasz i zarabiasz ) przy włączonym GPS 40 % w plecy ( mam 3 aku są tanie więc to raczej nie przeszkoda ) przy ręcznym ostrzeniu zostaje więcej w bateryjce.
Jak na pierwsze lustro ( jako że tylko nikony mam ) wybrał bym d5300 na pewno do nauki w sam raz a nawet i więcej. Co do reszty koledzy bardziej obyci w pozostałych modelach niech się wypowiedzą.
Gdybyś jednak zdecydował się to u mnie w miescie stoi w Loombardzie-sieć stoi nówka na gwarancji-parę klapnięć-d5300 kitowy obiektyw torba i 200 tamron. Często odwiedzam tą sieć bo można znaleść perełki np ostanio kupiłęm zestaw nowych filtrów GOBE za 50 zł.
Ale polecam udać się do sklepu Rtv AGD czy media markt czy media expert i pomacać ;) zawsze to inaczej.
 
 
galicjusz 
Nowy


Posty: 12
Wysłany: Nie 10 Mar, 2019   

Kwestia porecznosci ogolnie pojetej ... obrazowo rzecz ujmujac... podczas chwytu aparatu palce (konce) obejmujace grip znajduja sie miedzy tym wlasnie gripem a podstawa mocowania obiektywu/obiektywem (wrecz dotykaja body). W przypadku Nikona podstawa rozszerza sie w kierunku body, palce nie maja do konca wygodnego uchwytu, po prostu nie ma miejsca - przy obejmowaniu sa zgniatane (za mala przestrzen miedzy podstawa obiektywu/obiektywem a gripem - mierzac praktcznie po plaszczyznie body.
Zagmatwalem czy w miare sensownie to wyjasnienie wyglada?

Z tego wzgledu Nikon odpada.
Canon ma w miare prosta podstawe (nie rozszerza sie w kierunku body) i tym samym uchwyt jest wygodny i palce nie sa sciskane przy obejmowaniu gripa.
Nie mam pojecia jak jest z Pentaxem - ktos moglby podpowiedziec?


Czym dluzej przegladam oferty w necie tym mniej jestem zdecydowany... W moim przypadku najprawdopodobniej bedzie tak ze pojawi sie body + 1 obiektyw a za jakis czas moze drugi obiektyw (w zaleznosci od potrzeb) - wszystko to zalezy oczywiscie od kosztow ogolnych)

Pozostawilem trzy modele jako trojka finalowa:

Canon 200D
+ relatywnie niski koszt, filmowanie, bateria
- brak mikrokalibracji do obiektywow, brak stabilizacji w korpusie, brak uszczelnien

Canon 800D
+ ?
- brak mikrokalibracji do obiektywow, brak stabilizacji w korpusie, brak uszczelnien

Pentax K-70
+ szczelnosc, mikrokalibracja do obiektywow, stabilizacja w korpusie
- koszty, dostepnosc tanszych obiektywow


Co tak naprawde zyskuje poprzez wybor 800D nad 200D? Roznica niby niewielka ale przy zestawieniu z obiektywem/-wami staje sie zauwazalna.
Z kolei K-70 warte jest dolozenia powyzej 800D a nawet przekroczenia budzetu?


Laczac body z roznymi szklami powstala krotka lista - co sadzicie o tych pozycjach:

Canon 200D
+ Canon EF-S 18-55mm f/4-5,6 IS STM
+ Tamron AF 70-300mm f/4-5,6 Di LD Macro 1:2
zestaw - 2749pln

Canon 800D
+ Canon 18-55mm f/4-5,6 IS STM
zestaw - 2549pln
w przyszlosci do tego zestawu moglby byc dokupiony tele np. 55-250 (75-300)

Canon 800D
+ Tamron 18-200mm Di II VC
zestaw - 2949pln

Pentax K-70
+ Pentax SMC DA 50mm f/1,8
zestaw - 2699pln
w dalszej przyszlosci do tego zestawu moglby byc dokupiony np. Tamron AF 70-300mm f/4-5,6 LD Di Macro 1:2

Pentax K-70
+ Pentax SMC DA 50mm f/1,8 + 18-50 DA L WR
zestaw - 3098pln [budzet przekroczony o 98pln]


Co o tym myslicie?
Zalezy mi aby praktycznie zaraz po zakupie aparat sprawdzil sie na wyjezdzie urlopowym, fotografia krajobrazu, ludzi na jego tle, obiekty typu budynki, auta itp... Ewentualna rozbudowa o drugi obiektyw mialaby miejsce dopiero za rok.
Mam obawy czy np takim K-70 z tylko jedna stalka 50mm bede w stanie sprostac wyzwaniom na urlopie :mrgreen:


Ps. Mial ktos doswiadczenia z fotosoft.pl? Ceny korzystne ale na maile nie odpowiadaja...

Ps2. Dostepnosc aparatow w sklepach stacjonarnych sieci asortymentu agd, rtv itd (w moim miescie) jest duzo ponizej poziomu jakiejkolwiek krytyki... specjalistycznych sklepow brak.
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Nie 10 Mar, 2019   

Przeglądałem wczoraj ceny używanych aparatów.

Za ~800 złotych kupisz Nikona D5100 z obiektywem 18-55mm.
 
 
galicjusz 
Nowy


Posty: 12
Wysłany: Pon 11 Mar, 2019   

Nikon odpada. Niewygodnie mi sie go trzyma.

Powyzej pisalem o nowych aparatach. Jesli chodzi o uzywke to mam mozliwosc od znajomego nabyc Canona 600D z kilkoma szklami (patrz pierwszy post).
Sam nie wiem co o takim rozwiazaniu myslec.
 
 
jurand 
Bywalec
Kanonier - bo tak



Pomógł: 7 razy
Posty: 192
Skąd: Żeszuf
Wysłany: Pon 11 Mar, 2019   

Ty już wybrałeś Canona. Który kupisz 200d mniejszy, 800d ciut większy. Różnica niewielka w codziennym użytkowaniu :razz:
Co do Pentaxa się nie wypowiem, bo mam za mało styczności z systemem.
Co zauważam, strasznie jesteś nie zdecydowany na obiektywy. Tu właśnie ten "bałagan" mnie martwi. Do twoich zastosowań (na początek) należało by wybrać coś uniwersalnego, czego nie można powiedzieć o większości tych które podajesz.
Jeżeli Canon (i jakieś filmiki) to proponuję się przymierzyć do 18-135 STM
 
 
galicjusz 
Nowy


Posty: 12
Wysłany: Pon 11 Mar, 2019   

Nie podjalem jeszcze finalnej decyzji.
Kusi mnie Pentax... ale nie wiem czy Canon lepiej nie wpasuje sie w budzet (teraz i przyszlosciowo).
Dlatego pytam :)
Z drugiej strony nikt poza Barnie nie podjal szerzej tematu K-70, czyzby oznaczalo to nietrafiona przymiarke w moim przypadku?

Mnie tez martwi ten balagan w obiektywach... staralem sie dobrac z tego co znalazlem w sklepach. Nie sa to najlepsze wybory z mozliwych a z dostepnych, ktore znalazlem.
Canon 18-135 STM znaczaco przekroczy budzet.
 
 
jurand 
Bywalec
Kanonier - bo tak



Pomógł: 7 razy
Posty: 192
Skąd: Żeszuf
Wysłany: Pon 11 Mar, 2019   

Owszem przekroczysz, ale co ci po obiektywie który będzie za wąski do widoczków, lub za krótki do innych celów. Taki 18-135 to typowy obiektyw do wszystkiego. Kupując kolejny będziesz wiedział czego potrzebujesz, a jak znam życie będziesz go rzadko zmieniał na inne :wink:
Może używany ?
 
 
MatrixSTR 
Uczestnik



Pomógł: 4 razy
Posty: 96
Wysłany: Sro 13 Mar, 2019   

Pentax K-70 + Pentax SMC DA 50mm f/1,8 ten zestaw raczej bym odrzucił, z matrycą APS-C miał byś ekwiwalent 75mm, a to by się nadawało raczej do małej ilości zastosowań.

Canon 200D body + TAMRON 18-200mm F/3.5-6.3 Di II VC też bym odrzucił z powodu AF działającego do f5,6 w tym aparacie, przez co na 200mm musiał byś ostrzyć przez LV.
 
 
galicjusz 
Nowy


Posty: 12
Wysłany: Pią 15 Mar, 2019   

Wczoraj wygrzebalem Heliosa 44M-4 2/58 oraz Pentacon electric 1.8/50...

:mrgreen:
 
 
MatrixSTR 
Uczestnik



Pomógł: 4 razy
Posty: 96
Wysłany: Pią 15 Mar, 2019   

Przez przejściówki które kosztują kilka złotych bez problemu podepniesz je pod Canona ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14