Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Uniwersalny Zoom a odbitki w formacie A4
Autor Wiadomość
arek84 
Początkujący


Posty: 40
Wysłany: Czw 22 Lis, 2018   Uniwersalny Zoom a odbitki w formacie A4

Witam

Posiadam zoom Fuji 18-55, chcialbym zrobic odbitki zdjec na papierze mat lub błysk w formacie 10x15 oraz A4 czyli 20x30. Problem polega na tym że na laptopie wszystkie zdjecia wyglądają ladnie, ale kiedy zrobie powiekszenie o 100%, to boki czasem są rozmyte( zdjecia typu krajobraz). Zastanawiam sie ile powiekszyc obraz aby przekonac sie jak bedzie wygladala fotografia na odbitce, wybranego przeze mnie formatu. Czy wogole z uniwersalnego zoomu mozna zrobic odbitke w formacie A4, czy potrzebny bedzie jakis bardziej specjalistyczny obiektyw. Dodam ze maksymalna rozdzielczosc mojego aparatu to 6000-4000 (3/2)
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1052
Skąd: Reda
Wysłany: Pią 23 Lis, 2018   

Nie piszesz jaki masz aparat. Zdjęcie tworzy obiektyw + matryca. Zresztą informacje o obiektywie podajesz skąpe, tylko ogniskowe. To jakaś tajemnica? Format A4 ma rozmiar 21,0 x 29,7 [cm] i dla wysokiej rozdzielczości druku 300dpi rozdzielczość zdjęcia w pikselach dla A4 wynosi: 2480 x 3508 px. Jeżeli rozdzielczość Twojego zdjęcia ma 4000 x 6000 px to jest zapas. A4 to nie jest duży format jak na dzisiejsze możliwości sprzętu fotograficznego.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Pią 23 Lis, 2018   

Arek84, jak powiększysz do widoku 100% to nawet z dobrego obiektywu i z dobrze trafioną ostrością krawędzie będą lekko nieostre, bo piksele ekranowe są duże w porównaniu do tych na odbitce czy w druku. Spróbuj zrobić zdjęcie ze statywu na optymalnej przysłonie z idealnie trafioną ostrością, będziesz miał punkt odniesienia dla innych swoich zdjęć.

Ja już parę lat nie robiłem odbitek z kitowego zooma (akurat Panasonic nie Fuji, ale to z grubsza jeden poziom), jednak jak robiłem to spokojnie starczał, choć nie wychodziłem ponad 15x21 cm, czasem kadrowałem. Podostrz tylko lekko, tak że na ekranie w normalnym przeskalowanym widoku zaczyna już wyglądać na lekko przeostrzone. Tak jak pisze Negatyw, A4 to nie jest problem dla współczesnego sprzętu, nawet dla tych przeciętnych obiektywów kitowych.
 
 
arek84 
Początkujący


Posty: 40
Wysłany: Pią 23 Lis, 2018   

Negatyw napisał

Cytat:
Nie piszesz jaki masz aparat. Zdjęcie tworzy obiektyw + matryca. Zresztą informacje o obiektywie podajesz skąpe, tylko ogniskowe.


Już uzupelniam, posiadam aparat fuji xt20 z obiektywem Fuji xf18-55mm 2.8-4.0

Cytat:
A4 to nie jest duży format jak na dzisiejsze możliwości sprzętu fotograficznego.


Czyli moge zrobic jeszcze wiekszy format niz A4?, myslalem ze A4 to szczyt mozliwosci mojego Fuji xt20, to jakie mogą byc maksymalne możliwosci mojego sprzetu fotograficznego?
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1052
Skąd: Reda
Wysłany: Pią 23 Lis, 2018   

W testach https://www.optyczne.pl/2..._OIS_Wstęp.html rzeczywiście ma słabe brzegi przy szerokim kącie, ale zwykle patrzymy na środek zdjęcia. W krajobrazie warto przymknąć obiektyw do przysłony w granicach 5,6 - 8 a nawet 11. Co do wielkości zdjęcia papierowego to dla wysokiej rozdzielczości 300 dpi i 4000 x 6000 px będzie to wymiar 50,8 x 33,87 [cm]. Ale można zrobić większe np. dla 200 dpi 76,2 x 50,8 [cm]. Rozdzielczość 200 dpi to jeszcze będzie "żyleta" nawet jak będziemy patrzyli na zdjęcie z bliska. Można jeszcze rozmnożyć piksele przez interpolacje i będzie zdjęcie o boku nawet ponad 1 metr. Teoretycznie interpolacja powinna popsuć jakość zdjęcia, ale kiedyś tak zrobiłem w PS zgodnie z receptą Scotta Kelby'ego i rewelacja, nie zauważyłem utraty jakości.
 
 
arek84 
Początkujący


Posty: 40
Wysłany: Sob 24 Lis, 2018   

To jest jeszcze jedna kwestia, chodzi o obiektywy w systemie mikro 4/3 - Panasonic 12-35 2.8 i olympus 12-40 2.8, w testach rozdzielczości na optyczne.pl, deklasują mojego fuji 18-55 28.-4.0,(szkło olympusa na niektórych przyslonach dochodzi do wartosci prawie 80lpmm co w kicie fuji jest nieosiągalne) czy to oznacza ze są to szkła duzo lepsze, czy po prostu moze miec na to wplyw wielkosc matrycy i inne rozmieszczenie pikseli na APSC. Drugie pytanie czy dobrze przeliczylem ekwiwalent ogniskowej z m4/3 na APSC
1 Olympus 12-40 to 16-50 na apsc
2 Panasonic 12-35 to 16-45 na apsc
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Nie 25 Lis, 2018   

arek84 napisał/a:
czy to oznacza ze są to szkła duzo lepsze, czy po prostu moze miec na to wplyw wielkosc matrycy i inne rozmieszczenie pikseli na APSC.

To drugie. Matryca m4/3 daje więcej par linii na milimetr. Ale dla końcowej jakości zdjęcia ważna jest liczba linii w całym kadrze. Żeby porównać musisz dla każdej matrycy pomnożyć wyniki rozdzielczości szkła w lpmm przez jej wysokość lub szerokość w milimetrach. Z grubsza wyniki lpmm dla m4/3 trzeba podzielić przez 1,3 żeby mieć wyniki bezpośrednio porównywalne z APS-C (to jest crop m4/3 w stosunku do APS-C). Tylko pamiętaj, że Twoja matryca daje większą rozdzielczość niż ta używana do testów (24 vs 16 Mpix), podobnie współczesne m4/3 dają lepsze efekty... Ale naprawdę, do super ostrych krajobrazów A4 ten Twój obiektyw spokojnie wystarczy, raczej ważne jest żeby osiągnąć to co oferuje (statyw lub bardzo krótki czas migawki, dobrze ustawiona ostrość, przysłona bliska optimum rozdzielczości - chyba że masz widok z wieloma planami i potrzeba dużej głębi ostrości)

arek84 napisał/a:
Drugie pytanie czy dobrze przeliczylem ekwiwalent ogniskowej z m4/3 na APSC
1 Olympus 12-40 to 16-50 na apsc
2 Panasonic 12-35 to 16-45 na apsc

Z grubsza ok, na długim końcu jest parę milimetrów różnicy, ale to ma małe znaczenie.
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Nie 25 Lis, 2018   

1. W teście Fujinon XF 18-55mm optyczni do wołania nie używali jeszcze algorytmeu 3-pass X-trans filter
który podwyższył maksymalne wyniki na testowym 16mpix X-E1:

https://www.optyczne.pl/3...%87_obrazu.html

2. Ty, jak się domyślam, masz 24mpix X-T100 -dający wyższe rozdzielczości od X-E1:


3. Fujinon XF 18-55mm nie jest tak dobry jak M.Zuiko 12-40mm na 12 oraz 25mm i Panasonic [szczególnie na f/4]:


i ma słabe 18mm na brzegu:


4. Na A4 ma to małe znaczenie, poza tym mapy wyostrzania poprawiają tam gdzie jest słabiej. :wink:
 
 
arek84 
Początkujący


Posty: 40
Wysłany: Nie 25 Lis, 2018   

PDamian, TS

Dziękuje wam za pomoc w wyjaśnieniu paru zawiłości, które dla mnie są czarną magią.

PDamian napisał
Cytat:
Ty, jak się domyślam, masz 24mpix X-T100


Nie, od niedawna jestem szczesliwym posiadaczem fuji XT20- ale to chyba wszystko jedno bo liczba mpix ta sama czyli 24.

Cytat:
poza tym mapy wyostrzania poprawiają tam gdzie jest słabiej


Mapy wyostrzenia - co to takiego, one są dostępne w konkretnym programie komputerowym, bo ja na obróbce kompletnie sie nie znam, a jak bym robił zdjecia w jpg i mam w mojej puszce funkcje wyostrzenie zdjecia, to z grubsza bedzie to samo?

TS napisał

Cytat:
Cytat:
przysłona bliska optimum rozdzielczości - chyba że masz widok z wieloma planami i potrzeba dużej głębi ostrości


Dla mojego kita to przysłona 8,0 - jest i optimum i duża głębia ostrości, wiec chyba mam 2 w 1, nie zabieram w góry statywu ale zawsze moge podniesc iso :razz:

Ostatnia rzecz, który format do krajobrazow wybrać: 3/2, 16/9, 1/1 - najwieksza rozdzielczosc jest przy formacie 3/2- czy to jednak nie ma zadnego znaczenia
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Nie 25 Lis, 2018   

Powinno być: maski wyostrzania. https://www.lensrentals.c...maps-and-masks/
 
 
murb 
Nowy



Posty: 3
Skąd: Warszawa/Suwałki
Wysłany: Sro 27 Mar, 2019   

Ja robiłem wydruki od 10x15, przez 15x21, A4 po 100x70. A źródłem zdjęć były aparaty o matrycach 12, 16 i 24 Mpx.
Absolutnie wszystkie formaty z tych matryc były ok. Trzeba tylko odpowiednio przygotować materiał do druku. No i należy pamiętać, że wydruku 100x70 nie oglądamy z odległości 10-15 cm, tylko raczej metr czy więcej :) . Wszystko zależy od potrzeb i odległości z której będziemy oglądać dany obiekt.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14