Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetka na wybrzeże morza śródziemnego- góry, plaże
Autor Wiadomość
kimek27 
Optyczny



Pomógł: 43 razy
Posty: 1025
Skąd: Francja
Wysłany: Sro 12 Cze, 2019   

Z wakacyjnego punktu widzenia cienki pasek i mala lornetka pod ramieniem nie wadzi, a futeral zgnieciesz i schowasz do kieszeni. Od wiekszej kowy juz musisz kombinowac co z nim zrobic ;) ( np schowac do damskiej torebki. Tam sie wszystko ponoc miesci. :D W samochodzie mala lornetka zawsze bedzie tez pod reka.
Ten nikon jest juz produkowany x lat. Nie wiem kto go robi czy nikon czy firma zewnetrzna. Wyrobil sobie renome na rynku, choc nie jest "modny" ani nie ma duzego pola widzenia, no ale coz z ogromnego pola widzenia jak bedzie z noego 50procent uzyteczne.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






NoVik 
Rozmowny



Pomógł: 4 razy
Posty: 471
Skąd: Leszno
Wysłany: Sro 12 Cze, 2019   

Dobry przykład dał Obserwatorek.
Z autopsji: kupiłem Eschenbacha 8x40 z nadzieją, że to lornetka na wszystko. Jak się okazało, nawet spacery są po prostu męczące z kilogramem na szyji. Kupiłem Steinera 8x30 na rower i też fajna lecz wymaga notorycznego wyjmowania z futerału choć bywa przewieszona przez tułów. Potem Leica 10x25 i tutaj jest OK za dnia. Powiększenie na otwarte przestrzenie dające poznać szczegóły, jasność względna tzn. wystarczająca. Na dwóch zawiasach co pozwala ją po prostu schować do kieszeni spodni czy kieszeni koszuli na klatce piersiowej. I tutaj to wszystko. Leica używam najczęściej na wypadach zwiadowczych na rowerze. 8x40 Eschenbach, 10x42 Zeiss to głównie lornetki stacjonarne w moim przypadku.
 
 
Lech149 
Rozmowny


Pomógł: 1 raz
Posty: 258
Skąd: Gdynia
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: Sro 12 Cze, 2019   

Niedawno sprzedałem Nikona 9x25 Travelite . Za 300 . :twisted:
https://allegro.pl/oferta/lornetka-nikon-travelite-v-9x25-cf-7989341722
 
 
Piotr_0602 
Rozmowny


Pomógł: 14 razy
Posty: 273
Wysłany: Sro 12 Cze, 2019   

m@rio napisał/a:
Dobrze przekonaliście mnie.
W takim razie z miniatur na placu boju zostały:

Nikon travelite 8x25 ex -490zł,
Kowa 8x30 YF - 577zł

Obydwie porro , czy kowa warta jest dołożenia względem tego nikona? Budżet początkowy był 300zł.


8x30 vs 8x25 to jednak jest różnica.
Tutejszy gospodarz - Arek - nie uznaje lornetek 8x25.
Fakt, że 8x30 jednak większa i już nie kieszonkowa, ale nadal mała i nie jest kilogramową cegłą na szyi.

8x30 to inny komfort użytkowania, normalnie można przyłożyć do oczu bez robienia jakiś rurek z dłoni, pole widzenia przyzwoite z reguły (a w droższych modelach, np. Kite Lynx 8x30 HD - rewelacyjne). 8x25 to dopiero topowy Zess Victory za 3 tysia ma pozorne pole widzenia zbliżające się do komfortowych 60 stopni (tańszy Lynx 8x30 ma prawie 70 stopni). Innym kompaktom 8x25, nawet drogim, bliżej do 50 stopni. A tu mowa o budżetowych lornetkach, i masz właśnie jakieś 10 stopni różnicy w pozornym polu widzenia, a to dużo, chyba że ktoś lubi dziurki od klucza.

Fakt, że 8x25 zmieści się tam gdzie nie zmieści się 8x30, ale pytanie czy będziesz miał ochotę je wyciągać. Żeby mieć w miarę komfort z 8x25 trzeba wydać więcej, 2-3 tysia by wady malucha tak nie drażniły.
A jak jednak chcesz malucha, z wąskim pozornym polem widzenia, to jeszcze możesz pomyśleć nad Pentaxem 6,5x21 Papilio. Unikalne możliwości makro.
 
 
Chomsky 
Entuzjasta


Pomógł: 17 razy
Posty: 521
Wysłany: Sro 12 Cze, 2019   

m@rio chce oglądać góry, wyspy i plaże, w Dalmacji. To taka kraina, nad Adriatykiem. Nie jestem pewien czy Papillion się do tego nadaje. X 6,5 macro.
Pozdr. Ch.
 
 
kimek27 
Optyczny



Pomógł: 43 razy
Posty: 1025
Skąd: Francja
Wysłany: Sro 12 Cze, 2019   

Ja pstatnio zakupilem papilio 6.5.
Odeslalem. To grzechotka, ze wzgledu na to bliskie ogniskowanie wszystko sie rusza w tej lornetce, nawet okulary.
Optycznie przyzwoicie, ale jak na 6.5 to glebia ostrosci mizerna. W opisach rozpisuja sie ze ladne szerokie pole, hmmmm dziurka od klucza niestety.
No i te powloki pentaxa/ hoya. Kto uzywa filtrow tej marki to wie jak sie je czysci, tak samo tu niestety.
Odstep zrenicy za maly rowniez. Po kilku uzyciach soczewki okularow nadawaly sie do grubtownego czyszczenia.
Byla to jedna z ostatnich malych lornetek odwrocone porro ktore chcialem przetestowac. Jak jiz nie raz pisalem EX oferuje najwiecej za najmniejsza kase
 
 
TomPL2 
Optyczny


Pomógł: 26 razy
Posty: 1271
Skąd: Z Warmii
Wysłany: Czw 13 Cze, 2019   

goornik napisał/a:
Oczywiście! Przecież nawet jak jedziesz z lornetką autem, czy na skuterze, to gdzieś potem rozstajesz się z pojazdem i robisz kilka(dziesiąt?) kroków.
No to po tych ~50 metrach pewnie będzie tak padnięty, że ręce będą mu latały i w ogóle nic nie zobaczy :mrgreen: To jest jakieś lobby x25 czy co?
Człowiek zwiedza samochodem (może nawet camperem?), chce popatrzeć z kocyka na morze, na góry a wy mu maleństwa polecacie?
Podam osobisty przykład: Jak wychodzę z domu na podwórko, na łąkę (kilkadziesiąt! metrów) to biorę Olympusa EXPS I 8x42 i jest git. Do przeglądu nieba też się nada. Jak idę na wielokilometrowy spacer po lesie to biorę tego Nikona Sportstar, choć wiem, że jakość obrazu drastycznie gorsza, ale wtedy to te pół kilo mniej ma dla mnie znaczenie.
m@rio zrobi co zechce, ale żeby się tymi x25 nie rozczarował...
 
 
m@rio 
Nowy


Posty: 17
Wysłany: Czw 13 Cze, 2019   

Co do małych zostaje ten Nikon travelite 8x25 ex.

Tylko cały czas mi nie daje spokoju większa lornetka na start.
Rozumiem argumenty masy i wasze przykłady za małymi jako na rower i na wycieczki piesze.

Ja mówię o wybrzeżu Grecji, Turcji, Bałkanach. Pamiętajcie bez chodzenia stacjonarnie.
Siedzę sobie na plaży i patrzę na te stateczki, wysepki etc. Lub siedzę sobie na skale, klifie i patrzę w dół, lub na daleką wysepkę na morzu. Ale to tylko 2-3 tygodnie w roku.
To tylko był impuls do zakupu.


Chciało by się też coś z balkonu-tarasu- ogrodu na statywie w dzień popatrzeć na zwierzątka, ptaszki a wieczorem czy w nocy spojrzeć w niebo. Bo na to bym tylko znalazł czas.


Martwi trochę mnie ta mała na start bo nie kupie sobie od razu drugiej tylko dopiero za 2-3 lata.
Przez najbliższe lata o wycieczkach pieszych czy rowerowych mogę zapomnieć z powodów zawodowych mam czas wycięty z życiorysu.
Dlatego ciągle wracam do jakiejś większej na start.

Czy przy takim przedstawieniu sprawy jeśli masa nie jest problemem ma sens kupno jako jednej małej.

Żadna większa by się lepiej nie sprawdziła?. Zapomnijcie o tym noszeniu.
 
 
kimek27 
Optyczny



Pomógł: 43 razy
Posty: 1025
Skąd: Francja
Wysłany: Czw 13 Cze, 2019   

No tylko zastanawiam się po co wtedy taka duża lornetka ze żrenica 5mm, jeśli twoje oko przymknie się maksymalnie i żrenica oka beszie malutka.
Nie raz widziałem na wakacjach ludzi katujących się wielkimi lornetkami.
Najwięcej co bym zakupił do w/w celów to 8x30
jeśli miał bym mieć jedną lornetkę ( pomijam budżet, gdyż 500zł to bardzo mało) kupił bym 8x30-32 ( tylko małe). Mając 2 lornetki, mam małą 20-25 którą używam 90 procent czasu i drugą pełnowymiarową 42-50mm, którą używam w określonym celu, w moim przypadku obserwacja przyrody.
 
 
m@rio 
Nowy


Posty: 17
Wysłany: Czw 13 Cze, 2019   

Ok bo ja właśnie jestem zielony w temacie.

Czyli w dzień będę miał jakiś problem patrząc przez 42-50 czy tym bardziej 50-70mm.
Ww w pełnym i dobrym oświetleniu nie wykorzystam czy jak?
Bo mi się zdawało, że to walka o tą masę. Rozumiem, że są inne niuanse mające wpływ.
Dlatego się waham i pytam, bo nawet w tym wątku niektórzy sugerowali większe. Więc nawet w tej dyskusji wyszły dwie opcje.

Mógłby mi ktoś wyjaśnić jak krowie na rowie. W jednym dwóch zdaniach o co biega.
 
 
Piotr_0602 
Rozmowny


Pomógł: 14 razy
Posty: 273
Wysłany: Czw 13 Cze, 2019   

m@rio napisał/a:
Co do małych zostaje ten Nikon travelite 8x25 ex.


Nikon TRAVELITE EX 8x25 CF, pole widzenia 6,3 stopnia, co przy powiększeniu x8 da ci pozorne 50 stopni. Dziurka od klucza wg mnie. Waga 355 gram.

Taka niedroga Kowa 8x30 YF, ma pole 7,5 stopnia i tez powiększenie x8, czyli pozorne już przyzwoite 60 stopni. Waga 475 gram czyli o 1/3 cięższa.

Ja mam 8x30 o polu pozornym blisko 70 stopni i taka 50 stopniowa dziurka od klucza jest dla mnie mocno niekomfortowa i psuje przyjemność z obserwacji.

Mam też Olympusa 8x25 WP II, ale używam go sporadycznie. Ilość kompromisów za duża, szczególnie gdy wiem jak przyjemnie obserwuje się przez moją 8x30 (fakt że kilkakrotnie droższą od Olympusa). I to nie tylko pole widzenia.
A 3 tysia na takiego malucha jak Zeis Victory 8x25 nie wydam, by zmniejszyć ilość kompromisów, i tak będzie gorzej od mojej 8x30 a wagowo aż takiej wielkiej róznicy nie będzie (tu by dopiero pomogła Leica 8x20, ale to znów pompuję kompromisy).
Ostatnio zmieniony przez Piotr_0602 Czw 13 Cze, 2019, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Maciek 
Maniak


Pomógł: 48 razy
Posty: 908
Skąd: Pogórze Kaczawskie
Wysłany: Czw 13 Cze, 2019   

@ m@rio Skoro jesteś aż tak zdeterminowany a w dodatku inne okoliczności (praca) uniemożliwią wędrówki i spacery to o ile w grę nie wchodzi astro to brałbym jakąś 8x30 - przy czym zamiast Kowy YF wziąłbym Nikona Prostaffa 8x30 - to już poważna (w kategorii entry level) lornetka na lata. I jakby co można odsprzedać bez znaczącej straty.
 
 
Chomsky 
Entuzjasta


Pomógł: 17 razy
Posty: 521
Wysłany: Czw 13 Cze, 2019   

m@rio, kup jakieś 8x32 lub lepiej 8 x42. Zapewni Ci to dobre warunki obserwacji, także wieczorem lub rankiem, co się na wakacjach zdarza. Jako bonus szerokie pole, co jest ważniejsze w obserwacjach krajobrazu niż krotność powiększenia np x10.
Ale jak się umrzesz to bierz x10. I tak nie dojrzysz co rybak na dalekiej plaży złowił na obiad. W cenie ok.500 maszDeltę ForestII 8x42. Trwałą co ważne i przyzwoitą optycznie.
Może być jakieś porro. Ale za trwałość bym nie gwarantował.
Daj sobie spokój. Szkoda nerwów i czasu. Lepiej poczytać coś o Dalmacji. Deltę sobie sprawdzisz w sklepie lub w domu, masz czas na odesłanie. 10x42 jest ma za wąskie pole.
Pozdr. Ch.
 
 
kimek27 
Optyczny



Pomógł: 43 razy
Posty: 1025
Skąd: Francja
Wysłany: Czw 13 Cze, 2019   

To zalezy kto czego szuka. 8x25 ex nie jest taki zly z ta dziurka od klucza. Ma pole ostre prawie po brzeg czyli powiedzmy 6 stopni. Taka kowa 8x30 ma pole wieksze ale ostre 50-70 procent pola wiec jakies 4 stopnie.
Dla mnie kazda lornetka ktora ma zle skorygowane pole. Nie jest ostra, czy tez glebia jest tak mala ze ciagle krecimy pokretlem ostrosci i ciagle jest cos nie tak.
Travelite 8x25 polecam gdyz mialem 4. Jedna dla siebie. Uzywalem rok. Druga dla rodziny, a 2 odsprzedalem.
Kowy 8x30 nie mialem ale mialem comet i celestron ( mechaniczne buble)
Mialem/mam lornetki z wiekszym polem niz 7.5 skorygowane jedne lepiej inne gorzej, i te gorzej to taki poziom nikona 8x30eII
 
 
m@rio 
Nowy


Posty: 17
Wysłany: Czw 13 Cze, 2019   

Co znaczy dziurka od klucza.

To znaczy, że jak patrzę na rybaka na łódce to nie widzę całej łódki tylko rybę lub połowę rybaka?
Tak to nie chcę.

Dlaczego astro nie wchodzi w grę?

Co zobaczę przez Travelite 8x25 na przykładzie tej łódki a co przez Deltę ForestII 8x42 ?

Dalmację na razie porzuciłem (15 lat tam jeździłem), teraz dużo bardziej na południe od niej bywam :grin:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14