Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jaki aparat bezlusterkowy o jakości Nikona D50
Autor Wiadomość
seba_123456 
Początkujący


Posty: 41
Wysłany: Sob 15 Cze, 2019   Jaki aparat bezlusterkowy o jakości Nikona D50

Dotychczas używałem lustrzankę Nikona d50 z obiektywem Nikkor 18-105. Jestem bardzo zadowolony z tego aparatu (poza jego wagą) i to jest mój punkt odniesienia. Niestety, mój Nikon odchodzi powoli do historii. Szukam aparatu, który będzie robił zdjęcia o takiej samej lub lepszej jakości i tak szybko ostrzył jak Nikon. Wszystkie sprawdzane przeze mnie aparaty kompaktowe ostrzą bardzo wolno. I jeszcze jedno chcę ustawiać zoom za pomocą pokrętła a nie guzików. Stąd poszukiwania bezlusterkowca. Myślałem o nowej lustrzance, ale chyba wagowo bezlusterkowce są lżejsze?
Z góry dzięki za pomoc
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Nie 16 Cze, 2019   

Prawda jest taka, że ciężko będzie znaleźć współczesny aparat z wymienną optyką o jakości obrazu zbliżonej do D50. Wszystko będzie wyraźnie lepsze.

Istotniejszym czynnikiem będzie obiektyw, bo 18-105 to naprawdę niezłe szkło, jak na podstawowy obiektyw dodawany do zestawu z aparatem. Pytanie, czy zależy Ci na jakości, czy również na zakresie podstawowego obiektywu. Druga sprawa to budżet - jeśli jest nieograniczony, to można szaleć. Jak nie, to trzeba szukać kompromisu.
Nic nie piszesz o filmowaniu, więc nie biorę tego pod uwagę.

W każdym razie jeśli chcesz naprawdę dużego skoku w jakości obrazu i zysku na rozmiarach, to patrzyłbym na bezlusterkowce z matrycami APS-C w takiej kolejności: Fuji, Sony, Canon (tu jest najgorzej z obiektywami).

Szybkość i celność AF będzie bardzo zależała od generacji.
Fuji ponoć bardzo zyskało w najnowszych modelach (X-T3, X-T30), ale poprzednia ponoć też już jest niezła (X-T2, X-T20, X-T100, X-E3 itp.) Do tego bardzo przyjemnie wypada podstawowy obiektyw (18-55 f/2,8-4,0). Ogólnie w systemie jest sporo fajnych obiektywów, ale nie są one tanie.

Sony w najnowszych korpusach ponoć wymiata szybkością ostrzenia i możliwościami śledzenia AF. Z obiektywami jest średnio. Trochę jest, ale obecnie skupiają się głównie na obiektywach do 'pełnej klatki' i APS-C jest traktowane trochę po macoszemu.

EOS M chyba nigdy nie był traktowany przez Canona poważnie. Jakieś obiektywy są, ale szału nie ma. Jeśli chodzi o korpusy, to zwrócić uwagę, żeby był DPAF i ustawienie ostrości będzie naprawdę dobre.

Alternatywą jest jeszcze mikro 4/3 - rozmiary mogą być jeszcze mniejsze (szczególnie obiektywów), ale kosztem jakości obrazu niestety (cały czas będzie jednak zauważalnie lepiej, niż w D50). Wybór obiektywów ogromny w pełnym przedziale jakościowym i cenowym.

Na bezlusterkowce z większymi matrycami bym nie patrzył. To, co zyskasz na wielkości korpusu stracisz na rozmiarach obiektywów.

Jak określisz więcej wymagań i podasz budżet, to można będzie napisać coś więcej.
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Nie 16 Cze, 2019   

Nowe lustrzanki są o 150-200 gramów lżejsze od Nikon D50.

Waga na dole https://www.optyczne.pl/p...=1935&add4=2114

https://en.wikipedia.org/wiki/Template:Nikon_DSLR_cameras
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Nie 16 Cze, 2019   

https://www.ceneo.pl/Apar...2-60;0112-0.htm -coś z tym obiektywem Panasonic Lumix G 12-60 mm f/3.5-5.6 ASPH. POWER O.I.S.
no chyba ze masz więcej kasy na https://www.ceneo.pl/Foto...+8-4;0112-0.htm
 
 
seba_123456 
Początkujący


Posty: 41
Wysłany: Wto 18 Cze, 2019   

Dzięki za wszystkie rady. Skoro wszystko będzie lepsze od D50, to chyba trzeba się skupić na rzeczach , które dla mnie są najważniejsze. Zależy mi przede wszystkim na szybkim ostrzeniu , małej masie i ustawianiu zooma za pomocą pierścienia. Czy to coś zmieni w aparatach, które polecacie? A może jakiś kompakt z górnej półki?
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Wto 18 Cze, 2019   

Zanim podam jakiekolwiek propozycje potrzebne mi jeszcze 2 informacje:
-przedział cenowy, w jakim ma się mieścić zestaw
-wymagania, dotyczące obiektywu/obiektywów. Względem obecnego: czy potrzebny jest szerszy maksymalny kąt widzenia? A może brakuje tele? Jasność i rozmycie tła są odpowiednie, czy pragniesz czegoś więcej? Potrzeba możliwości robienia lepszych zbliżeń/makro?

I na koniec rzecz, którą zawsze piszę ludziom wybierającym aparat: KONIECZNIE pójść do sklepu i wziąć interesujące modele do ręki. Ergonomia ma ogromne znaczenie i jest czysto subiektywna, więc trzeba pomacać sprzęt i ocenić samemu.
 
 
seba_123456 
Początkujący


Posty: 41
Wysłany: Wto 18 Cze, 2019   

Cena do około 2500 -3000zł.
Obiektyw z Nikona 18-105 był OK. Może teraz chciałbym mieć coś szerszego.
Zawsze większa jasność jest lepsza, ale nie wiem , czy w tym przedziale cenowym będzie coś lepszego niż 3,5?
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Sro 19 Cze, 2019   

No cóż. Cena będzie niewątpliwie największym ograniczeniem.

Sony chyba odpada, bo w tej cenie widzę jedynie zestawy z obiektywem 16-50, który ma zoom sterowany silnikiem, a tego nie chcesz (nie dziwię się, też tego nie cierpię).

Olympus w tej cenie też głównie zestawy z obiektywem 'zmotoryzowanym'. Wygląda to średnio.

Panasonic w tej cenie ma na przykład G7 + obiektyw 12-60 mm. Obiektyw jeden z fajniejszych w tej cenie, ale korpus szału nie robi. Dobre możliwości filmowania i bardzo dobra ergonomia (dla mnie), ale jakość zdjęć od współczesnej konkurencji APS-C odstaje (ale z Nikonem D50 wygra). Ten zestaw będzie największych z proponowanych przeze mnie, ale cały czas mniejszy od obecnego i o 40% lżejszy.
Inna opcja u tego producenta to GX80 + obiektyw 12-32. Zakres ogniskowych niewielki, ale jest szerszy kąt niż obecnie i zestaw jest naprawdę miniaturowy. Za jakiś czas można dokupić obiektyw 35-100, który też jest maleńki jak na parametry i masz najmniejszy możliwy zestaw (obiektywów) w tej klasie. Można też dostać GX80 + wspomniany wcześniej 12-60.
Jeszcze mniejszy będzie zestaw GX800 (lub starszy GF7) +12-32 +35-100. Tu wchodzą kolejne kompromisy jeśli chodzi o ergonomię i nie tylko (brak wizjera itp.), ale może się udać całość kupić poniżej 3000 zł za nowy sprzęt.

W Canonie znajdzie się zestaw M50 +obiektyw 15-45 mm. Mały i bardzo lekki. Obiektyw na szerokim końcu zauważalnie szerszy od obecnego, ale na długim 2 razy krótszy :???:
Korpus zbiera sporo pozytywnych opinii, ale ja w ręce nie miałem. DPAF + obiektyw z silnikiem STM dadzą dobre rezultaty jeśli chodzi o szybkość ostrzenia i o to bym się nie bał.
Inna opcja to M6 z tym samym obiektywem. Trochę mniejszy, solidniej zbudowany i cięższy. Inny mechanizm odchylania wyświetlacza i brak wizjera.
Największymi wadami będą niewielki zakres ogniskowych obiektywu i małe możliwości rozwoju w tym systemie.

Fuji wydaje mi się jednym z ciekawszych. Z budżecie mieści się X-A3 (nieduży korpus, brak wizjera) z obiektywem 16-50. Znowu jest szerzej, niż obecnie, ale dwukrotnie krócej. Jak długiego końca będzie brakować, to można dokupić na przykład 50-230, ale w sumie przekraczamy budżet. Niestety X-T100 nie jest oferowany ze wspomnianym wyżej obiektywem, bo byłaby to propozycja zdecydowanie warta uwagi (znalazłem taki zestaw w jednym sklepie, ale średnio budzi on moje zaufanie - jest odbiór osobisty, można spróbować).
Jaśniejszy 18-55 niestety za te pieniądze będzie poza zasięgiem raczej.

Jeśli chodzi o wielkość, to polecam pobawić się porównaniami (ustawiłem część proponowanych zestawów i obecny z D80 zamiast D50, bo drugiego nie ma w bazie, a rozmiary niemal identyczne):
https://camerasize.com/compact/#216.290,621.569,699.397,776.680,683.421,ha,t

Jeśli chodzi o AF to wszystkie wspomniane powinny sprawować się dobrze. Panasonic ma bardzo dobry tryb pojedynczy, ale ponoć miewa problemy przy śledzeniu. Canon ma swój system DPAF, który szczególnie w połączeniu z obiektywami STM działa naprawdę dobrze i jest ponoć jednym z najlepszych w kwestii śledzenia przy filmowaniu, ale szybkość w trybie pojedynczym rekordowa nie jest (ale zła też nie, po prostu są szybsze). Fuji miało problemy z ustawianiem ostrości w swoich pierwszych korpusach, ale poprawili to oprogramowaniem i w nowszych aparatach.

To tylko przykłady tego, co można obecnie wybrać w tej cenie z nowych bezlusterkowców. Możliwości będą dużo większe, jeśli dopuścimy używane, ale o tym mowy nie było.
Inną opcją będzie lżejsza lustrzanka jak pisał PDamian. Zyskasz do 200 g na masie korpusu, ale obiektyw lżejszy nie będzie i rozmiary niewiele się zmienią. Zaletą jest możliwość wymiany korpusu i zachowania obecnego obiektywu.

Ogólnie ja bym patrzył w stronę mikro 4/3 (Panasonic) lub Fuji, ale to ja.
I powtórzę: weź aparaty do ręki i SPRAWDŹ ERGONOMIĘ. To może znacząco zawęzić krąg poszukiwań. Jeszcze lepiej, jeśli aparat w sklepie będzie można włączyć i sprawdzić jak pracuje AF, jak sprawuje się wizjer/wyświetlacz itp.
 
 
seba_123456 
Początkujący


Posty: 41
Wysłany: Nie 23 Cze, 2019   

Dzięki za tak obszerne wyjaśnienie tematu. No więc zgodnie z radami sprawdziłem ergonomię. Niestety, w sklepie z wyżej wymienionych był tylko GX80.... coś. Jak najbardziej OK. Ale wziąłem do ręki kompakt Panasonica LX100 i miałem wrażenie , że to jest to. Jest lekki. Można podobno (tak powiedział sprzedawca) ustawić na pierścieniu zmianę zooma. Przesłona wg tego co na obiektywie 1,7-2,8. Z minusów to brak lampy błyskowej i brak odchylanego ekranu. Ale jest wizjer.
Nie wiem tylko jak z szybkością AF. Czy ten aparat wyostrzy szybko ruszające się obiekty?
Sam już nie wiem. bezlusterkowiec czy ten LX100? Cenowo podobnie....
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Pon 24 Cze, 2019   

No cóż - LX100 to na pewno aparat ciekawy i ma swoje poważne atuty. Ja nie jestem jego fanem, bo to takie stadium pośrednie - obiektywów zmieniać nie można, zakres wbudowanego nieduży, a w kieszeni się nie zmieści. Ja bym wolał bezlusterkowca lub mniejszy kompakt z matrycą 1", ale nie każdy ma takie same preferencje.

Zoom na pierścieniu ustawić się zapewne da, ale dalej będzie on elektroniczny - szybkie przekręcenie nie spowoduje, że od razu ustawi się pożądana ogniskowa, bo maksymalna szybkość silnika jest ograniczona niestety.

Weź też pod uwagę, że maksymalna ogniskowa tego aparatu da pole widzenia mniej więcej takie, jak ustawienie 45-50 mm w obecnym obiektywie. Jeśli często używasz dłuższych ogniskowych, to warto o tym pamiętać. Do tego pisałeś, że rozważasz coś szerszego - ten będzie troszkę szerszy, ale dużo szerzej nie będzie nigdy, a do bezlusterkowca zawsze obiektyw szerokokątny można dołożyć.

Z zalet trzeba napisać wprost: bezlusterkowca z obiektywem podobnej klasy za takie pieniądze się nie kupi. Do tego dochodzi możliwość zmiany proporcji obrazu bez utraty pola widzenia.

W skrócie: jeśli większość zdjęć robisz w dolnej części zakresu ogniskowych obecnie posiadanego obiektywu i nie potrzebujesz więcej, to LX100 może być aparatem dla Ciebie. Jeśli nie, to warto się zastanowić dwa razy.
 
 
seba_123456 
Początkujący


Posty: 41
Wysłany: Pon 24 Cze, 2019   

Rzeczywiście ten LX100 nie taki fajny po dokładnej analizie.
Jaki zatem bezlusterkowiec z jasnym obiektywem i zoomem .
 
 
maestro67 
Nowy


Posty: 14
Wysłany: Nie 21 Lip, 2019   

Mam podobny dylemat, jak autor tego tematu, dlatego dołączam się do dyskusji.
Obecnie posiadam Nikona d90 + obiektyw tamron 17-50 f 2.8. Całość jest dla mnie za duża i stąd rzadko obecnie używam sprzętu.
Rownież brałem pod uwagę LX100 ze względu na dobrą jakość zdjęć, małe gabaryty i niską cenę jednak trochę mi w nim brakuje szerszego kąta oraz możliwości rozszerzenia go o dłuższą ogniskową, dlatego rozglądam się wśród bezlusterkowców.
Biorę pod uwagę zarówno matrycę 4/3 jak i APS-C (bardziej skłaniam się ku tej drugiej).
Wybór body raczej nie będzie dużym problemem, bo zadowolę się jakimś powiedzmy podstawowym modelem z wizjerem, ale coś nie mogę do tego dopasować obiektywów.
W przyzwoitej cenie nie widzę obiektywu o parametrach zbliżonych do mojego tamrona a do ciemniejszych obiektywów nie jestem przekonany.
Wielkość obiektywy ma znaczenie. Nie chciałbym przez duży obiektyw stracić tego co zyskam na mniejszym body.
Na codzień potrzebowałbym podobnych ogniskowych jak mam obecnie i dodatkowo szerszy kąt do fotografowania mieszkań. Większy zoom może kiedyś a teraz nic pilnego.
Z tego co zaproponował @ryszardo moją uwagę zwócił obiektyw 12-60 do Panasonica oraz 18-55 do Fujifilm.
Ten pierwszy byłby wystarczający jako jeden. W drugim przypadku musiałbym trochę jeszcze wydać, żeby uzupełnić sprzęt o szerszy kąt jednak mam tu większą matrycę.
Nie podaję budżetu, ponieważ chcę ocenić ile musiałbym wydać (mniej=lepiej), żeby sprzęt spełnił moje oczekiwania i zdecydować, czy inwestować taką kwotę, czy zaakceptować LX100.
Co możecie mi poradzić?
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Nie 21 Lip, 2019   

https://camerasize.com/compact/#793,656.445,770.625,770.626,785.359,720.412,179.312,ha,t
 
 
seba_123456 
Początkujący


Posty: 41
Wysłany: Pon 22 Lip, 2019   

Zwiększam budżet do maksymalnie 4 tys. zł.
Po drugie zgodnie z radami podotykałem wiele aparatów. I najbardziej leży mi Olympus E-PL9. Właściwie leży idealnie. Jest mały. Na podstawie oglądania w sklepie wydaje się, że ma szybki AF? To dla mnie ważne ze względu na robienie zdjęć obiektom w ruchu. Ale ma jedną wadę - brak wizjera. Sam już nie wiem. Wizjer dla mnie ważna sprawa.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Pon 22 Lip, 2019   

Maestro67, patrząc na porównanie PDamiana miej na uwadze, że obiektyw w LX100 jest gorszy niż Panasonic 12-35/2.8. Poczynając od kluczowej kwestii rozdzielczości (w centrum ok 20% mniej), poprzez 2x większą dystorsję na szerokim kącie, aż po astygmatyzm czy komę. Popatrz na testy na tym portalu. To jest zresztą typowe dla wszystkich składanych obiektywów kompaktów. Do tego dochodzi mnie wygodne operowanie zmianą ogniskowej czy dodatkowy czas potrzebny na rozłożenie całości podczas włączania. To są wady do zaakceptowania jeśli cały apart oferuje coś ekstra, jest na przykład kieszonkowy jak Sony RX100 czy Canon G7X, ale LX100 do żadnej normalnej kieszeni nie wejdzie.

Mój typ: GX9 + Panasonic Leica 12-35. To będzie najbliżej D90 z Tamronem.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14