Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Panasonic Lumix G90 - test aparatu
Autor Wiadomość
maciej.latallo 
Bywalec
Redaktor



Posty: 159
Wysłany: Pon 08 Lip, 2019   Panasonic Lumix G90 - test aparatu

Zapraszamy do lektury testu Panasonika G90 oraz do dyskusji.

https://www.optyczne.pl/4...mix_DC-G90.html
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Wto 16 Lip, 2019   

No to ja zainicjuję dyskusję: proszę o opinie, na ile brak fazowego AF obniża skuteczność ostrzenia?

I drugie: na ile obiektywy Olympusa są w pełni kompatybilne z korpusami Panasonica i odwrotnie? Czy w takiej konfiguracji AF działa jednakowo sprawnie?
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Sro 17 Lip, 2019   

Soniak10 napisał/a:
na ile obiektywy Olympusa są w pełni kompatybilne z korpusami Panasonica i odwrotnie?

Tak na 90% ;) Tutaj są fajnie opisane obszary niekompatybilności:
https://www.apotelyt.com/...t-compatibility

Soniak10 napisał/a:
Czy w takiej konfiguracji AF działa jednakowo sprawnie?

Nie da się odpowiedzieć, bo to zależy i od obiektywu, i od apartu. Trzeba by przetestować jedną procedurą wiele kombinacji korpus-obiektyw obu producentów, a tego nikt nie zrobił.

Przykład dlaczego jest to pogmatwane: część szkieł Panasa jest obsługiwana przez DFD, więc można się spodziewać, że będą działać szybciej na współczesnych korpusach tego producenta, niż na Olkach z autofokusem kontrastowym, ale już wolniej niż na Olkach z fazowym. Obsługa DFD jest już w całkiem niedrogich korpusach Panasa, ale fazowy jest tylko w najdroższych Olympusach. Czyli jak, nowe szkło Panasa z wyższej półki działa lepiej z aparatem Panasonika czy Olympusa?
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Sro 17 Lip, 2019   

TS napisał/a:
obszary niekompatybilności:

Załamałeś mnie... Wynika z tego, że jak już się decydować na korpus określonej firmy, to nie ma co ryzykować zakupu obiektywów innej, zwłaszcza tych droższych :cry:
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Sro 17 Lip, 2019   

Nie no, aż tak źle nie jest :) Ja używam Panaleiki 12-60 na E-M5 II i autofokus (mam na myśli pojedynczy, nie ciągły) jest bardzo szybki i celny, nawet w przeciętnym świetle, typu pokój sztucznie oświetlony; dopiero przy bardzo słabym świetle pompuje. Na pewno jest lepiej niż jak podepnę Oympusa 45/1.8, który na tym samym korpusie Olka już w tym przeciętnym świetle myli się zbyt często jak na moje oczekiwania.

Naprawdę, to wszystko zależy i ja nie podejmuję się wydawać żadnych kategorycznych sądów. Popatrz jakie szkła i korpusy Cię interesują, zobacz czy wchodzisz w jakiś obszar niekompatybliności, a potem popatrz na opnie jak to działa. Testy w niczym tu nie pomogą.
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Czw 18 Lip, 2019   

Im dłużej przeglądam oferty w necie, tym bardziej tracę głowę. Bo np. na taki zestaw:
https://e-oko.pl/aparaty-cyfrowe-bezlusterkowce/8590-fujifilm-x-t30.html
to w zasadzie kasę już mam. Wprawdzie body bez uszczelnień, ale jak Panasonic nie zejdzie z ceną G90 do rozsądnego poziomu, to konkurencja może mnie przekonać do czegoś takiego. Ostatecznie i tak podstawowym kryterium wyboru jest, jak w zamówieniach (za przeproszeniem) publicznych: "100% cena"! :roll:

Ps: sorki, ale pomyliłem wątki, miałem ten tekst umieścić pod: https://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?p=553712&sid=0a806fa3920d5f333d22992ae0e4ed89#553712
Czy admin może go przekierować? Z góry dzięki.
 
 
Yacko 
Nowy


Posty: 1
Wysłany: Sro 11 Gru, 2019   

Czy podczas ładowania przez USB można korzystać z aparatu ?
 
 
PanasonicLumix 
Nowy



Posty: 18
Wysłany: Sro 11 Gru, 2019   

@Yacko

Można korzystać z aparatu podczas ładowania przez USB.
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Pią 13 Gru, 2019   

Ps: gdzie można "pomacać" G90? Wziąć w dłoń i ocenić jak leży w ręce, zanim się człowiek zdecyduje?
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Pią 25 Wrz, 2020   

Znalazłem ciekawego bloga zawierającego fajne galerie zdjęć, robionych różnym sprzętem, w tym Panasonikiem G90 a dokładniej G95, ale to w zasadzie chyba to samo. Co myślicie o tych fotkach? Czego im brakuje (jeśli w ogóle), zwłaszcza z perspektywy amatora-entuzjasty?
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Sob 26 Wrz, 2020   

Moim zdaniem wszystkim zdjęciom brakuje rozdzielczości, żeby powiedzieć dużo więcej, ale jedno rzuciło mi się w oczy.
Ocenę poziomu szumów na zdjęciach przykładowych przeważnie robię w ten sposób, że oglądając je próbuję zgadnąć na jakiej czułości były robione. Zobaczyłem to zdjęcie:
https://www.thephotograph...ery/i-TDBHvfV/A
Polecam spróbować samemu i potem sprawdzić czułość.
Ja oceniłem o 1-2 EV wyżej, niż jest naprawdę i jestem trochę rozczarowany.
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Sob 26 Wrz, 2020   

ryszardo napisał/a:
oglądając je próbuję zgadnąć na jakiej czułości były robione.

Kurrdeee... bez złosliwości, ale spojrzysz na zdjęcie i stwierdzasz, że powinno być zrobione na czułości takiej-to-a-takiej i jeżeli jest na innej, to winne jest zdjęcie (aparat)? I na tej podstawie wnioskujesz o własnościach matrycy? A nie po prostu, że to Twój błąd? Zdumiałeś mnie.
OK, a np jakich szczegółów brakuje temu zdjęciu i na jakiej czułości powinno być zrobione, żeby było lepiej?
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Sob 26 Wrz, 2020   

Chyba mnie nie zrozumiałeś. Mechanizm działa tak:
- Regularnie oglądam zdjęcia i mniej więcej wiem, jak mogą wyglądać poziomy szumów na wysokich czułościach
- Jeśli na zdjęciu nie zaważam wyraźnych szumów, to przeważnie jest ono wykonane na czułości do ISO 800
- Jeśli szumy są widoczne, to staram się ocenić jakiej czułości odpowiadają
- Jeśli moje oceny są zgodne z rzeczywistością, to matryca spisuje się tak, jak bym się tego spodziewał (~średnia rynkowa)
- Jeśli rzeczywiste czułości są wyraźnie niższe od moich ocen, to matryca szumi zauważalnie bardziej, niż bym się tego spodziewał
- Jeśli rzeczywiste czułości są wyraźnie niższe od moich ocen, to matryca szumi zauważalnie mniej, niż bym się tego spodziewał

W tym wszystkim interesuje mnie głównie zakres 800 - 12800, bo poniżej tego bardzo rzadko szum jest widoczny, a wyższe czułości mnie nie interesują.

Do tego dochodzi jeszcze oczywiście odszumianie i utrata detalu, ale do ich oceny konieczne są zdjęcia tego samego motywu na różnych czułościach.

Na podstawie tego "algorytmu" stwierdziłem, że G90 szumi bardziej, niż bym się tego spodziewał po współczesnym aparacie (podobne oceny na podstawie linkowanych zdjęć, jak i przykładowych z tutejszego testu).
 
 
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1075
Wysłany: Sob 26 Wrz, 2020   

W takim razie cieszę się, że nie przyglądam się aż tak dogłębnie szumom, tylko patrzę na to, co zdjęcie przedstawia, a nie jakie ma wady. W efekcie nie mam aż tak dobrego oka do oceny szumów i wg mnie to zdjęcie, które zalinkowałem (a większość innych z tego bloga też) są świetne i bardzo dobrze obrobione: odszumione, wyostrzone, świetne nasycenie barw itd. Nie są to z cała pewnością wersje surowe plików "jpg out of camera", więc wyciąganie na ich podstawie wniosków o właściwościach matrycy uważam, mimo wszystko, za mocno ryzykowne a nawet nieuzasadnione.
Ergo: mnie się te fotki podobają. Gdybym umiał wyciągnąć z matrycy m43 (lub jakiejkolwiek innej) tyle, co ten bloger, to chodziłbym dumny jak paw a sprzęt uznałbym za najlepszy na świecie. No, prawie...
Ps: wcześniej zaznaczyłem, że chodzi mi o ocenę z punktu widzenia amatora-entuzjasty , a nie "prawie-profesjonalisty" dla którego ważne jest to, czego na zdjęciu nie widać i co może być uświadomione dopiero po wnikliwych analizach poszczególnych pikseli.
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Czw 01 Paź, 2020   

Soniak10 napisał/a:
...
Ps: wcześniej zaznaczyłem, że chodzi mi o ocenę z punktu widzenia amatora-entuzjasty , a nie "prawie-profesjonalisty" dla którego ważne jest to, czego na zdjęciu nie widać i co może być uświadomione dopiero po wnikliwych analizach poszczególnych pikseli.
Na przykład jak robisz zdjęcia 60-cio letniej kobiecie, ważne jest, że nie widać zmarszczek.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 15