Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jaki aparat bezlusterkowy o jakości Nikona D50
Autor Wiadomość
Soniak10 
Optyczny
A700, X-S1, G90



Pomógł: 19 razy
Posty: 1077
Wysłany: Wto 23 Lip, 2019   

seba_123456 napisał/a:
najbardziej leży mi Olympus E-PL9. (...) Ale ma jedną wadę - brak wizjera

Mówiąc szczerze - właśnie chciałem go zaproponować, sam też mu się przyglądałem i też brak wizjera mnie powstrzymał. Ale jeżeli tak ci zależy na wizjerze, to może to:
https://www.cyfrowe.pl/ap...ez-srebrny.html ?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






seba_123456 
Początkujący


Posty: 41
Wysłany: Wto 23 Lip, 2019   

Też o nim myślałem, ale nie miałem możliwości "pomacania" aparatu. Chyba jest jednak cięższy i większy od epl9. Olympusy mają matrycę 4/3. Czy może jednak lepiej iść w APS-C?
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 48 razy
Posty: 933
Skąd: Józefów
Wysłany: Wto 23 Lip, 2019   

Jeśli chodzi o matrycę, to ja bym wolał APS-C. Z drugiej strony w m4/3 jest kilka naprawdę fajnych obiektywów, których w innych systemach nie da rady zastąpić.

Warto pomyśleć o jeszcze jednej rzeczy: proporcjach obrazu. Większość aparatów ma 3:2, a Olympus 4:3. Kadr bardziej zbliżony do kwadratu mi bardziej pasuje do portretów, ale w pozostałych zastosowaniach wolę 3:2. Oczywiście zawsze można przyciąć, ale to strata 1/9 pola widzenia i rozdzielczości.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Wto 23 Lip, 2019   

seba_123456 napisał/a:
Na podstawie oglądania w sklepie wydaje się, że ma szybki AF? To dla mnie ważne ze względu na robienie zdjęć obiektom w ruchu.

Jeśli chcesz używać trybu ciągłego autofokusa, a tym bardziej ciągłego ze śledzeniem, to z Olympusów jedynie E-M1 oferuje przyzwoity. Tańsze aparaty z fazowym AF są u konkurencji. Natomiast AF-S jest szybki i mało się myli, więc jeśli ten tryb Ci wystarcza, to będzie ok.

Nie wiem też jakie zdjęcia w ruchu preferujesz. Jeśli obiekty i tak mają być poruszone, żeby ten ruch pokreślić, to pomyłka AF nie musi być aż takiem problemem. Inna możliwość to lekkie przymknięcie przysłony i pułapka głębi ostrości, ale do tego musisz mieć szkło ze skalą odległości (w moim wypadku M. Zuiko 17/1.8) i wcześniej wyostrzyć ręcznie na przybliżoną odległość w jakiej jest obiekt. Działa to fajnie i zaletą jest praktycznie niezauważalne opóźnienie przy wyzwalaniu migawki. Ja tak do niedawna całkiem często robiłem zdjęcia dzieciom na placu zabaw, teraz jednak wolę tryb seryjny i ciągły AF.
 
 
maestro67 
Nowy


Posty: 14
Wysłany: Wto 23 Lip, 2019   

TS Jakość zdjęć w LX100 jest dla mnie wystarczająco dobra a część niedoskonałości można wyeliminować lub poprawić obróbką zdjęcia. W większości zdjęcia obrabiam.
LXem100 mojego kolegi robię ładniejsze zdjęcia niż swoim d90 (miałem okazję porównać fotografując mieszkania a oglądając zdjęcia z wakacji kolegi jego LXem uznałem je za bardzo ładne).
Nie jestem profesjonalistą, więc pewnie wymagania mam mniejsze.
Jednak sposób zmiany ogniskowej jest argumentem za bezlusterkowcem.
Możliwość zmiany obiektywu na szerszy kąt, również jest dla mnie istotna.
Skoro jakość zdjęć w LX100 mi odpowiada, to matryca 4/3 powinna być dla mnie wystarczająca jednak biorąc pod uwagę, że chcę uzyskiwać rozmycie tła i uzyskać lepszą jakość w gorszych warunkach oświetleniowych zastanawiam się, czy nie lepiej APS. Pewnie też dłużej mnie taki aparat zadowoli zanim znowu pojawi się coś wyraźnie lepszego.
W zaproponowanej Leice 12-35 uzyskam nieco szerszy kąt niż w obecnym Tamronie, ale nie na tyle żeby był to jedyny obiektyw, więc coś jeszcze szerszego do mieszkań musiałbym dorzucić jednak jest to opcja, którą biorę pod uwagę. Będę też rozważał 12-60, bo czasem brakuje mi ogniskowej na dłuższym końcu chociaż cały zestaw robi się nieco większy.
Widzę też, że w matrycy 4/3 mam trochę inne proporcje obrazu na co wcześniej nie zwracałem uwagi i co chyba nie do końca mi odpowiada. Być może kwestia przyzwyczajenia lub przestawienia się.
 
 
MatrixSTR 
Uczestnik



Pomógł: 4 razy
Posty: 96
Wysłany: Wto 23 Lip, 2019   

Tylko weź pod uwagę że w 4/3 obiektyw systemowy o szerszym kącie niż 12 mm (ekw. 24 mm) kosztuje nowy około 3 tysięcy.

EDIT: W sumie do głowy wpadł mi jeszcze EOS M50 którego z obiektywem 18-150 można kupić za 3600, a w późniejszym czasie mógłbyś dokupić do niego EF-M 11-22 mm f/4-5.6 IS STM.
 
 
seba_123456 
Początkujący


Posty: 41
Wysłany: Sro 24 Lip, 2019   

Poczytałem trochę i jednak idę w APS-C. Na razie wybieram między dwoma modelami Fuji X-E3 i X-T20. Co sądzicie?
 
 
krakatau77 
Nowy


Posty: 5
Wysłany: Sro 24 Lip, 2019   

seba_123456 napisał/a:
Poczytałem trochę i jednak idę w APS-C. Na razie wybieram między dwoma modelami Fuji X-E3 i X-T20. Co sądzicie?


x-t20, świetny mały aparat o ogromnych możliwościach. Szczerze polecam
 
 
maestro67 
Nowy


Posty: 14
Wysłany: Sro 24 Lip, 2019   

MatrixSTR napisał/a:
Tylko weź pod uwagę że w 4/3 obiektyw systemowy o szerszym kącie niż 12 mm (ekw. 24 mm) kosztuje nowy około 3 tysięcy.


Samyang 8 mm kosztuje ok 1000 zł
 
 
seba_123456 
Początkujący


Posty: 41
Wysłany: Sro 24 Lip, 2019   

X-E3 nie ma odchylanego ekranu. Ale to raczej szczegół. Właśnie doczytałem, że oba te aparaty nie mają stabilizacji obrazu. To duży problem?
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Sro 24 Lip, 2019   

MatrixSTR napisał/a:
Tylko weź pod uwagę że w 4/3 obiektyw systemowy o szerszym kącie niż 12 mm (ekw. 24 mm) kosztuje nowy około 3 tysięcy.

No są jeszcze Samyang 10/2.8 za 1400 zł oraz Laowa 7.5/2 (nieco ponad 2 tys., ale dużo ciekawsza od Samyanga). A M. Zuiko 9-18, faktycznie widzę, że poszybował pod te 3 tysiące, moim zdaniem o wiele za drogo jak na plastikową i delikatną w sumie budowę.
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Sob 27 Lip, 2019   

Przy takiej cenie Olympusa
Sony E SEL 10-18/4 https://www.skapiec.pl/site/cat/47/comp/5160090 jest ciekawsze:
-wciąż mały https://camerasize.com/compact/#656.553,770.659,770.31,785.584,720.96,179.312,ha,t
-szerszy
-jaśniejszy

Co prawda Fuji 10-24 ma większy zakres i jest optycznie trochę lepszy...

No i Canon EF-M 11-22 https://camerasize.com/compact/#776.386,656.553,785.584,720.96,179.312,ha,t :
-mniej szeroki niz Fuji i Sony
-ciemniejszy
-ale tani https://www.ceneo.pl/26018933

Nie ma jak w lustrzankach aps-c https://www.bhphotovideo....-REG_633618-REG + https://www.bhphotovideo....-REG_351542-USA + ...
 
 
seba_123456 
Początkujący


Posty: 41
Wysłany: Nie 28 Lip, 2019   

Mam pytanie o Olympusa om-d e-m10 markIII. Napisaliście, że robi zdjęcia w formacie 4:3. Nie moźna tego zmienić w ustawieniach aparatu? Ja robię dotychczas zdjęcia w formacie 3:2, żeby potem wydrukować odbitki 10x15.
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 48 razy
Posty: 933
Skąd: Józefów
Wysłany: Nie 28 Lip, 2019   

Zmienić można, ale to wiąże się z przycięciem obrazu i zmniejszeniem pola widzenia, ponieważ matryca ma proporcje 4:3. Istnieją aparaty, które mają matryce pozwalające na zmianę proporcji bez utraty pola widzenia, ale w ograniczonym zakresie i niewiele ich jest na rynku.
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1054
Skąd: Reda
Wysłany: Sob 03 Sie, 2019   

ryszardo napisał/a:
Istnieją aparaty, które mają matryce pozwalające na zmianę proporcji bez utraty pola widzenia, ale w ograniczonym zakresie i niewiele ich jest na rynku.
Na pewno jest ich zero na rynku, więc niewiele. Nie jest możliwa zmiana proporcji boków bez zmniejszenia pola widzenia. Tylko zdjęcie w proporcjach boków takich jak ma matryca umożliwia wykorzystanie wszystkich pikseli.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14