Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Jaki aparat bezlusterkowy o jakości Nikona D50
Autor Wiadomość
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Sob 03 Sie, 2019   

Negatyw napisał/a:
Na pewno jest ich zero na rynku, więc niewiele. Nie jest możliwa zmiana proporcji boków bez zmniejszenia pola widzenia. Tylko zdjęcie w proporcjach boków takich jak ma matryca umożliwia wykorzystanie wszystkich pikseli.

Jeśli matryca jest większa od pola obrazowego obiektywu, to pole widzenia jest ograniczone przez obiektyw, a nie matrycę i można 'wyciąć' prostokąty o różnych proporcjach (najczęściej w zakresie 4:3 - 16:9) o identycznym polu widzenia (kątowym po przekątnej).

Poprzednia wypowiedź może i była skrótem myślowym, ale sens powinien być jasny. O wykorzystaniu wszystkich pikseli nic nie pisałem.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






mnich 
Optyczny
kiedyś to było...



Pomógł: 25 razy
Posty: 3859
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob 03 Sie, 2019   

seba_123456 napisał/a:
4:3

Można
instrukcja strona 134:
http://download.aws.olymp...I_MANUAL_PL.pdf
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Sob 03 Sie, 2019   

ryszardo napisał/a:
...
Jeśli matryca jest większa od pola obrazowego obiektywu, to pole widzenia jest ograniczone przez obiektyw, a nie matrycę i można 'wyciąć' prostokąty o różnych proporcjach (najczęściej w zakresie 4:3 - 16:9) o identycznym polu widzenia (kątowym po przekątnej).

Poprzednia wypowiedź może i była skrótem myślowym, ale sens powinien być jasny. O wykorzystaniu wszystkich pikseli nic nie pisałem.

Poprzednia może i była skrótem myślowym a następna bzdurna. Po co szukać obiektywu, który ogranicza pole widzenia matrycy? Można ograniczyć pole widzenia czymkolwiek np. kartką papieru. Tylko co to zmienia oprócz Twojego dobrego samopoczucia, że nie zmniejszyłeś pola widzenia bo zrobiła to kartka?
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Sob 03 Sie, 2019   

Negatyw napisał/a:
Poprzednia może i była skrótem myślowym a następna bzdurna. Po co szukać obiektywu, który ogranicza pole widzenia matrycy? Można ograniczyć pole widzenia czymkolwiek np. dłonią. Tylko co to zmienia oprócz Twojego dobrego samopoczucia?


Nic o 'szukaniu obiektywu' ograniczającego pole widzenia nie było, sam to wymyśliłeś.
Robi się to na jeden z 2 sposobów:
- Umieszczając w aparacie matrycę większą, niż przewiduje dany system mocowania obiektywów (przykładowo Panasonic GH2)
- Robiąc aparat kompaktowy ze 'zbyt dużą' matrycą do obiektywu (przykładowo Panasonic LX100).

Tego też nie rozumiesz i dalej będziesz wmawiał mi, że gadam bzdury? A może twierdzisz, że wymienione powyżej aparaty nie istnieją?
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Sob 03 Sie, 2019   

Panasonic DMC-GH2 ma takie rozwiązanie. Nie wiedziałem o tym. Ale i tak zmniejsza się pole obrazowe, tylko w mniejszym stopniu, bo gdyby się pole obrazowe się nie zmniejszało to była by winieta. Zachowany jest kąt widzenia po przekątnej, co nie zawsze odpowiada terminowi pole obrazowe. Niby ma matrycę prostokątną 17,3x13,0mm w proporcjach 4:3, ale piksele w narożnikach nigdy nie biorą udziału w zdjęciu (mogło by ich nie być). Ilość pikseli matrycy: 16,1 Mpx z czego max. wykorzystuje w formacie 4:3 15,9 Mpx, w przypadku proporcji 3:2 wykorzystuje 15,1 Mpx. Pewnie jest to ukłon w kierunku tych co lubią zdjęcia w proporcjach 3:2 a takich jest większość. Dla innych będzie to przerost formy nad treścią, lepiej kupić od razu aparat z matrycą o właściwych proporcjach boków.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Nie 04 Sie, 2019   

Negatyw napisał/a:
Pewnie jest to ukłon w kierunku tych co lubią zdjęcia w proporcjach 3:2 a takich jest większość.

Pewnie większość, ale w jakiejś specyficznej grupie. Ostatnio zbierałem zdjęcia do pewnego projektu od przypadkowej grupy obcych mi osób i prawie wszystkie miały panoramiczne proporcje z komórki, jakieś 16:9, ale nie mierzyłem.

Pomysł Panasa fajny, piksele oczywiście uciekają, ale nie popadajmy w przesadę - gdybyśmy chcieli maksymalizować pole widzenia przy zadanym kącie widzenia po przekątnej, to optymalna matryca powinna być kołowa. Ciekawa, zwłaszcza na główki na nagrobkach... Wracając jednak do bardziej typowych zastosowań, to 4:3 wykorzystuje więcej tego maksymalnego pola niż 3:2, więc z tego punktu widzenia jest lepsza.
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Pon 05 Sie, 2019   

TS napisał/a:
...Wracając jednak do bardziej typowych zastosowań, to 4:3 wykorzystuje więcej tego maksymalnego pola niż 3:2, więc z tego punktu widzenia jest lepsza.
Chyba nie wiesz o czym piszesz. Maksymalne pole jest wtedy, gdy wykorzystuje się całą matrycę. Jak matryca ma proporcje boków 3:2 to robiąc zdjęcia 4:3 nie wykorzystuje się całego pola obrazowego. Nie chodzi o to co może objąć obiektyw, bo wtedy rzeczywiście 4:3 jest lepsze od 3:2, ale jeszcze lepsze są kwadratowe.
Jest powszechnie wiadomo, że zdjęcia w proporcjach 3:2 są najbardziej popularne i tu żadne grupy nie mają nic do tego. A jak już chcesz grupy to można wziąć Polskę, Europę i Świat. Jakiś mniejszych grup nie ma co brać pod uwagę, bo wtedy jakaś grupa strażników może przeglądać zdjęcia z fotoradaru, wszystkie w formacie kwadratowym.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Pon 05 Sie, 2019   

Negatyw napisał/a:
Nie chodzi o to co może objąć obiektyw

A mi właśnie o to chodzi. Dlatego kołowa byłaby najlepsza. Można by wyciąć dowolne proporcje z zachowaniem kąta widzenia. Z innych powodów zresztą też byłaby dobra - nie trzeba by obracać aparatu, można by zaimplementować automatyczne poziomowanie obrazu.

Negatyw napisał/a:
Jest powszechnie wiadomo, że zdjęcia w proporcjach 3:2 są najbardziej popularne

Uwzględniając rynki kompaktów i smartfonów to mz 4:3 jest bardziej popularne. Ale badań popularności różnych proporcji nie widziałem. Może zalinkujesz, skoro z taką pewnością piszesz?
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Wto 06 Sie, 2019   

O smartfonach i fotoradarach nie piszemy. Większości format o proporcjach 3:2 bardziej się podoba, szczególnie w wersji papierowej. Siła przyzwyczajenia z czasów formatu analogowego 24x36 mm. Podstawowy najczęściej używany format to 10x15 cm. Ja również wolę 3:2 niż 4:3. To, że producenci forsują co innego w smartfonach i nie tylko w smartfonach tego nie zmieni. Za to monitory i telewizory idą w format prostokątny bardziej podłużny (panoramiczny).
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Wto 06 Sie, 2019   

Dla mnie bardzo dużo zależy od tego, co w danym momencie fotografuję.
W większości sytuacji preferuję 3:2 - przy krajobrazach, zdjęciach produktowych itp.
4:3 wygrywa za to w portrecie, szczególnie w przypadku kadrów pionowych (2:3 wygląda moim zdaniem nienaturalnie wąsko). Jeszcze ciekawiej jest w makro, gdzie jak na razie dominuje u nie 4:3, a zdarza się również 5:4 lub kwadrat, przy czym przygodę z tą dziedziną dopiero zaczynam.
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Wto 06 Sie, 2019   

seba_123456 napisał/a:
Mam pytanie o Olympusa om-d e-m10 markIII. Napisaliście, że robi zdjęcia w formacie 4:3. Nie moźna tego zmienić w ustawieniach aparatu? Ja robię dotychczas zdjęcia w formacie 3:2, żeby potem wydrukować odbitki 10x15.

Niektórzy drukują 10x13, ale zdjęcia wyglądają dość dziwnie. Pewnie to kwestia przyzwyczajenia. Ja pamiętam czasy kiedy wielu fotografowało średnim formatem i zdjęcia papierowe były 9x13, 13x18 czyli coś pomiędzy 3:2 a 4:3 najczęściej robione z formatu kwadratowego 6x6 cm, rzadziej z 4,5x6 cm. Pewnie okres minilabów i powszechność zdjęć 10x15 przyczyniła się do tego, że bardziej akceptujemy format o proporcjach 3:2 jako uniwersalny.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Wto 06 Sie, 2019   

Negatyw napisał/a:
O smartfonach i fotoradarach nie piszemy.

Czyli jednak określamy jakąś tam, dość wąską grupę :)

Widoczki zwykle przycinam z 4:3 do bardziej płaskich proporcji, a portrety pionowe - to jak ryszardo. W sumie 4:3 jest dla mnie całkiem dobry, bo przez ostatnie 10 lat wybrane zdjęcia zamawiałem w formacie 15x21. Teraz przerzuciłem się na fotoksiążki i proporcje mam dowolne.
 
 
Negatyw 
Optyczny



Pomógł: 17 razy
Posty: 1051
Skąd: Reda
Wysłany: Wto 06 Sie, 2019   

Określamy grupę sprzętową - aparat fotograficzny a nie jakąś mało liczną grupę ludzi ze wszystkim co może robić zdjęcia.
Proporcje 4:3 ma format 15x20 a proporcje 3:2 ma format 15x22,5. Dla 15x21 to będzie coś pomiędzy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15