Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetka w góry!!!
Autor Wiadomość
Chomsky 
Entuzjasta


Pomógł: 17 razy
Posty: 521
Wysłany: Sro 14 Sie, 2019   

Raczej nie o sentyment czy piękno chodzi, tylko o dobry instrument optyczny. Duże lornetki najczęściej leżą przy oku tak jak trzeba. Więc ten Night Hunter 8x56 po prostu jest bardzo dobry i dlatego bewithed go dźwiga.
Pozdr. Ch.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






kot Sylvester 
Maniak



Pomógł: 37 razy
Posty: 902
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 20 Sie, 2019   

bewithed napisał/a:
Tylko kto powiedział, że przez "nocną" lornetkę trzeba patrzeć tylko w nocy? Prawdziwy efekt zachwytu NH 8x56 dostarcza właśnie w dzień...


Wynika z tego że w nocy NH już tak nie zachwyca. Co zatem "szwankuje"? Chyba nie jasność skoro wykres transmisji jest tak dobry. Obstawiam dwie rzeczy, kontrast (który pewnie nie jest taki jak w dzień) oraz odblaski.

Bewithed jak bardzo się pomyliłem?

Ps.Może Nighthunter powinien się nazywać Dayhunter, wtedy nazwa byłaby bardziej adekwatna?
 
 
Chomsky 
Entuzjasta


Pomógł: 17 razy
Posty: 521
Wysłany: Wto 20 Sie, 2019   

Nie szwankuje, zachwyca, w dzień i w nocy. W nocy wszystkie obserwacje w środowisku leśno-polnym wychodzą tak sobie. Bez względu na lornetkę. Kocie źle zrozumiałeś zdanie.
Pozdr. Ch.
 
 
RoboBat 
Optyczny


Pomógł: 25 razy
Posty: 1006
Wysłany: Wto 20 Sie, 2019   

Kocie Sylwestrze jeśli nie patrzyłeś jeszcze przez NH to koniecznie musisz nadrobić tą zaległość. To poezja i jednoczesny odlot. Taki to sprzęt. Lornetka docelowa. Kto był na zlocie w Łochowie to pewnie pamięta mój zachwyt. Nie rozstawałem się z nią. No i jeszcze jedna wpadła mi w oko. Zeiss Victory SF 10x42. Nie to, że był lepszy. Po prostu inny. Też wybitny. Zwłaszcza cenowo. Za to NH dużo przystępniejszy.
 
 
bewithed 
Rozmowny



Pomógł: 1 raz
Posty: 303
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: Sro 21 Sie, 2019   

kot Sylvester napisał/a:
Wynika z tego że w nocy NH już tak nie zachwyca. Co zatem "szwankuje"? Chyba nie jasność skoro wykres transmisji jest tak dobry. Obstawiam dwie rzeczy, kontrast (który pewnie nie jest taki jak w dzień) oraz odblaski.

Bewithed jak bardzo się pomyliłem?

Ps.Może Nighthunter powinien się nazywać Dayhunter, wtedy nazwa byłaby bardziej adekwatna?


Nie jestem myśliwym, lornetki wykorzystuję głównie w zastosowaniach turystycznych, rekreacyjnych i relaksacyjnych :) . Dlatego można tak powiedzieć, że dla mnie jest to rzeczywiście głównie DayHunter. Jednak to chyba oczywiste, że najpiękniejsze i najbardziej zachwycające obserwacje naziemne odbywają się w dzień. W nocy żadna lornetka tak naprawdę zbyt wiele nie pokaże. Obraz nawet przy minimalnym świetle jest w NH oczywiście zachwycająco jasny i kontrastowy w stosunku do tego co widzimy bez lornetki, jednak nadal jest to tylko obraz nocny...
Nie mam porównania do chyba najlepszej obecnie nocnej dachówki, czyli HT 8x54 i nie jestem w stanie powiedzieć, czy Victory wygrałoby nocny pojedynek. Potwierdzam jednak, że NH 8x56 ma w nocy problemy z odblaskami, np. z ulicznych latarni. Tutaj król jest jednak tylko jeden -- Meostar :) .

W dziennych obserwacjach mam natomiast porównanie do EL 8x32 i tutaj trudno byłoby mi powiedzieć, który efekt zachwytu jest większy. Pomijając wagę i gabaryty, EL ma jedynie przewagę w nieco większym polu widzenia, które do tego jest idealnie ostre do samego brzegu. Za to NH 8x56 rzuca na kolana "swobodą" patrzenia, jeszcze bardziej przejrzystym i "kryształowym" obrazem, no i zabójczym efektem plastyczności obserwowanego świata. Powiedziałbym, że EL tworzy taki idealny, piękny obrazek (fotografię) obserwowanego świata. NH daje natomiast poczucie niemal namacalnego zbliżenia się do obserwowanych obiektów. Reasumując, najlepiej mieć obie...
 
 
Piotr_0602 
Rozmowny


Pomógł: 14 razy
Posty: 273
Wysłany: Sro 21 Sie, 2019   

bewithed napisał/a:

Nie mam porównania do chyba najlepszej obecnie nocnej dachówki, czyli HT 8x54 i nie jestem w stanie powiedzieć, czy Victory wygrałoby nocny pojedynek


Jak na życzenie, porównanie:
https://www.cloudynights....nter-8x56-2016/

 
 
Piotr_0602 
Rozmowny


Pomógł: 14 razy
Posty: 273
Wysłany: Sro 21 Sie, 2019   

Cytat

First impression when using the binos: the field of view in the Steiner appears wider than in the Zeiss. It is in fact 5m wider, but the difference appears larger than expected from the numbers.

Second impression: the off-axis sharpness is much better in the Nighthunter than in the HT. In the latter, 50% from the center of the image towards the edge, the image degrades and gets rapidly blurry towards about 70%. That’s where in the Steiner, first signs of image degradation become visible, and at 80-85%, the image in the Steiner is still quite “useful”.

Central sharpness: No need to talk about the HT, it’s known for its excellent central sharpness. But the Steiner isn’t far behind, if at all, my eyes register very good central sharpness and contrast (and, as mentioned, a wider sweet spot).

color fidelity: both instruments exhibit a bright and neutral image. The paper test confirms that. Both binos show white as white, with no tint or hue. Is one “whiter” than the other”? Really hard to say. I switched the binos back and forth, right over to left and vice versa, and had like a “feeling” the Steiner could be even a tad “whiter”. Not sure, though.

Then to brightness:
My eyes do not recognize any significant difference in brightness in the two instruments. On this sunny afternoon, both appear equal. Also, looking at the exit pupils from a distance against the sky background shows similarly sized and bright circles, very round on the Zeiss, a bit less perfect on the Steiner.

It’s getting late afternoon now and from my backyard, I observe a hill on the other side of a little valley, against the sun which is getting lower.
With the sun about 15 degrees above the horizon, the HT shows its well-known “variable” reflections, some white, some purple, nothing dramatic and not seriously impeding the observation. There is practically no glare over any large part of the image, even with the sun shining fully frontally on the objective lenses. This doesn’t change much even when the sun gets down to the horizon.
The Steiner shows few reflections, maybe even fewer than the Zeiss. BUT: with a low sun, like 10 degrees or less above the horizon, a truly annoying glare form direct sunlight on the front lenses appears and make continued observation almost impossible, unless you pan away or shield the front lenses from direct sunlight.
So in this discipline, for me the Zeiss is the clear winner.

After the sun is down and the brightness above the hills gets fainter, the “Merlitz Edge of Forest Test” becomes due: observing against a dark forest edge when above the forest there is still some light in the sky. In that situation, your eye pupils get dilated and can absorb straylight, if any, entering the bino from above that the manufacturer has not properly shielded. This may result in massive glare.
Not surprisingly, both the Zeiss and the Steiner behave perfectly well in this test, nothing to complain.

Observing the moon, I cannot make out any noticeable difference in sharpness, contrast, color or brightness between the two instruments. There is virtually no CA in either instrument.

I go inside for a beer, waiting for completely dark sky.
When I come out, a medium dark sky awaits me. Not ideal to find limiting magnitudes on stars, but sufficiently clear to make comparisons on visible stars.
As expected, the Steiner shows nice point-like star images over much of the field of view, whereas the HT, which probably has not been designed with hobby astronomers in mind, is not at its best with starfields, with its high sharpness on axis contrasting with a rapidly increasing blurriness the more off-axis you go. However, it’s not sharpness I am after this time, but brightness.

Observing on two tripods /completely dark sky/ side by side and switching back and forth between the Steiner and the Zeiss, I try to establish which one goes deeper, shows more faint stars, or shows them brighter. After about 30 minutes, I came to the conclusion that there is no winner in this game.

This result – roughly equivalent image brightness - can hardly be surprising if we assume the transmission figures stated by both Zeiss and Steiner (and allbinos) to be correct.

In the end my little Saturday evening distraction ends with a big compliment for the Steiner Nighthunter / ShadowQuest, which has fought very well against the iconic Zeiss HT.
 
 
bewithed 
Rozmowny



Pomógł: 1 raz
Posty: 303
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: Sro 21 Sie, 2019   

Czyli, reasumując to porównanie, poza odblaskami NH 8x56 wypada tak samo dobrze lub nawet lepiej niż HT 8x54... i to wszystko za ~1/3 ceny Victory! I jak tu nie kochać tej lornetki :) ?
 
 
kot Sylvester 
Maniak



Pomógł: 37 razy
Posty: 902
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro 28 Sie, 2019   

RoboBat napisał/a:
Kocie Sylwestrze jeśli nie patrzyłeś jeszcze przez NH to koniecznie musisz nadrobić tą zaległość. To poezja i jednoczesny odlot. Taki to sprzęt. Lornetka docelowa. Kto był na zlocie w Łochowie to pewnie pamięta mój zachwyt.


Sęk w tym że patrzyłem tylko:
- bardzo krótko
- tylko w dzień
- na dodatek miałem problem z wyregulowaniem ostrości (być może egzemplarz był wadliwy)

dlatego żadnego zachwytu nie doświadczyłem a wręcz przeciwnie rozczarowanie zwłaszcza w kwestii ostrości i kontrastu.
Pół godziny wcześniej porównywałem w innym miejscu cztery inne lornetki klasy 8x56 bez problemu "wyłapując" różnice między nimi więc narząd wzroku był tego dnia w porządku. Testu wieczorno-nocnego jakiś czas później nie udało mi się przeprowadzić dlatego w końcu odpuściłem. Z resztą indywidualne ostrzenie nie dla mnie i myślę że nie ma czego żałować.

Ps.Obstawiam że NH nie jest lepszy od Swarka SLC New którego porównywałem z innymi.
 
 
bewithed 
Rozmowny



Pomógł: 1 raz
Posty: 303
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: Sob 31 Sie, 2019   

kot Sylvester napisał/a:

Ps.Obstawiam że NH nie jest lepszy od Swarka SLC New którego porównywałem z innymi.


W testach NH przy polu widzenia 135 metrów otrzymał 142,6 punktów, SLC przy polu 115 metrów dostało 144,7. NH stracił 2 punkty za brak wejścia na statyw... nawet jeśli te wyniki traktować jako podobne (chociaż polem widzenia NH zdecydowanie przecież wygrywa), to nadal NH jest dwukrotnie tańszy!

Co do opisanych przez Ciebie problemów z ostrością, podejrzewam, że po prostu nie poświęciłeś odpowiednio dużo czasu na znalezienie odpowiednich dla siebie nastaw obu okularów. Może być też oczywiście tak, ze Twoje oczy nie za bardzo lubią się z lornetkami z indywidualnym ostrzeniem. W każdym razie, jeśli będziesz jeszcze kiedyś miał okazję, to zachęcam, do poświecenie NH nieco dłuższej chwili.
 
 
kot Sylvester 
Maniak



Pomógł: 37 razy
Posty: 902
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 01 Wrz, 2019   

bewithed napisał/a:
W testach NH przy polu widzenia 135 metrów otrzymał 142,6 punktów, SLC przy polu 115 metrów dostało 144,7. NH stracił 2 punkty za brak wejścia na statyw... nawet jeśli te wyniki traktować jako podobne (chociaż polem widzenia NH zdecydowanie przecież wygrywa), to nadal NH jest dwukrotnie tańszy!

Co do opisanych przez Ciebie problemów z ostrością, podejrzewam, że po prostu nie poświęciłeś odpowiednio dużo czasu na znalezienie odpowiednich dla siebie nastaw obu okularów. Może być też oczywiście tak, ze Twoje oczy nie za bardzo lubią się z lornetkami z indywidualnym ostrzeniem. W każdym razie, jeśli będziesz jeszcze kiedyś miał okazję, to zachęcam, do poświecenie NH nieco dłuższej chwili.


Bewithed test Swarka SLC jest z 26 kwietnia 2006 roku. Ja porównywałem Swarka z innymi w kwietniu ale 2018 roku (przed planowanym wyjazdem do Łochowa który ostatecznie nie doszedł do skutku) a to raczej nowsza jego wersja:

https://aa.swarovskioptik.com/birding/slc-56-c21010302/slc-8x56-p5068617

zwróć Waćpan baczną uwagę na POLE WIDZENIA! Cenę jego w tedy też dobrze pamiętam, 7450 złotych. NH w tym czasie oscylował około 4000 o ile dobrze pamiętam więc niecałe dwa razy ale mniejsza z tym skoro pole widzenia prawie 1:1.

Co do ostrości w NH to być może faktycznie poświęciłem jej zbyt mało czasu. Za indywidualnym ustawianiem ostrości nie przepadam ale problemu moje oczy z tym nie mają skoro bezproblemowo ustawiłem ją w obu WX-ach 23 maja 2018 na EXPOzycji w krakowskiej TauronArenie. Być może kiedyś z czystej żywej ciekawości jeśli będzie ku temu okazja obejrzę i porównam NH. Póki co niespecjalnie mi na tym zależy bo temat 8x56 mam odfajkowany.
 
 
Wiking69 
Optyczny


Pomógł: 12 razy
Posty: 2030
Wysłany: Nie 01 Wrz, 2019   

Z dużym zainteresowaniem przeczytałem porównanie Steinera z Zeissem . Trzeba przyznać że dopiero bezpośrednie porównanie dwóch lornetek , pokazuje subtelne różnice w optyce . Które mogą zdecydować o wyborze konkretnej lornetki . Gdyby cena miała odzwierciedlać jakość obrazu , to Zeiss HT 8x54 powinien mieć pole widzenia 150 metrów i ostrość po sam brzeg . W Zeissie brakuje mi dużego odstępu od źrenicy wyjściowej na poziomie 23 mm . Swarovski 8x56 SLC to akurat potrafi . Steiner potrafi robić lornetki , ale dzięki ogromnym kontraktom z różnymi armiami świata obrósł w piórka . Chyba właśnie dlatego rynek cywilnych lornetek traktuje z dużą nonszalancją .
 
 
bewithed 
Rozmowny



Pomógł: 1 raz
Posty: 303
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: Pon 02 Wrz, 2019   

kot Sylvester napisał/a:
Bewithed test Swarka SLC jest z 26 kwietnia 2006 roku.


Tak, masz rację, w teście to rzeczywiście była dość stara wersja SLC -- zmyliło mnie słowo "new" w oznaczeniu tamtego modelu :) . Skoro jednak najnowsze Victory HT ma duże problemy z nawiązaniem walki z NH 8x56, to wątpię by obecna generacje SLC mogła go powalić. Osobiście mam na co dzień porównanie do EL i niejednokrotnie to NH staje się pierwszym wyborem :) .
 
 
NoVik 
Rozmowny



Pomógł: 4 razy
Posty: 471
Skąd: Leszno
Wysłany: Sro 11 Wrz, 2019   

Jakie parametry lornetki sprawdzą się w wycieczce nad nasze Tatry Bałtyckie i np. do zamku Czocha? :mrgreen:
Pytanie abstrakcyjne.
Taki Conquest 10x42 może być za ciężki, za silny power, nieporęczny. Taki Nighthunter 8x30 za wąski, zbyt ciemny.
Co byście wybrali, co byście zabrali?

(tak, wiem Panie bewithed najlepsza do turystyki to 8x56😉)
 
 
Santre 
Entuzjasta



Pomógł: 12 razy
Posty: 613
Wysłany: Sro 11 Wrz, 2019   

Aktualnie turystyczny nr1 conguest 10x32
Powłoki na tyle dobre ze obserwację pod wieczór bardzo przyjemne.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14