Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Lornetka na wybrzeże morza śródziemnego- góry, plaże
Autor Wiadomość
Chomsky 
Entuzjasta


Pomógł: 17 razy
Posty: 521
Wysłany: Czw 13 Cze, 2019   

Taką Travelite to trochę musisz popróbować do swoich oczek. Może być różnie. Muszle oczne są kiepskie, miałem takie wrażenie. Optycznie raczej przyzwoicie.
Jeśli piszesz mam sam, że raczej stacjonarnie i raczej Ci waga zwisa to po co wracasz do Travelite i innych dziurek-rurek? W obserwacji liczy się komfort i wygoda. Przystawiasz lornetkę i się nie gnieździsz.
Kimek27 pisze o dobrze skorygowanych szkłach z szerokim polem, lepszych od Nikona eII a to lornetki za kilka tysięcy złotych, nie za 300-500 którymi Ty dysponujesz.
Tu siedzą maniacy obserwacji.
Pol latach wiem, że liczy się trwałość lornetki, z tym jest różnie. Mam Delę ForestII 12 x 50 i wie, że to trwała lornetka. 8 x42 jest dodatkowo przyzwoita optycznie w tej cenie.
Pozdr. Ch.
P.s. Mam Olympusika wpII 8 x25 i Zeissa Terrę Pocket 8 x25 i znam ograniczenia małych lornetek. Są przydatne tylko wtedy gdy potrzebujesz wyraźnie małej i lekkiej lornetki. Koniec, kropka. Ty takiej nie potrzebujesz, bo piszesz, że nie będziesz uprawiał trekkingu, właził na mc Kinley w zimie ani przepływał na desce Atlantyku. Więc kup wygodną lornetkę.
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






Piotr_0602 
Rozmowny


Pomógł: 14 razy
Posty: 274
Wysłany: Czw 13 Cze, 2019   

m@rio napisał/a:
Co znaczy dziurka od klucza.

To znaczy, że jak patrzę na rybaka na łódce to nie widzę całej łódki tylko rybę lub połowę rybaka?
Tak to nie chcę.
:


Pozorne pole widzenia, tak skrajnie to jakbyś patrzył przez wąską rurkę albo przez okno. 8x25 z reguły mają małe pole widzenia w stosunku do większych lornetek typu 8x30 czy 8x32.

Żeby to zobrazować, przykład - sprzęt o mniejszym i większym pozornym polu widzenia (przy tym samym powiększeniu), da na przykład taką różnicę:





Powiększenie to samo, a widać w jednej lornetce więcej niż w drugiej.
Pozorne pole na przykład 60 stopni w 8x30 vs 50 stopni w 8x25 to 20% więcej.
A jak mas lornetkę 8x30 z pozornym około 70 stopni (np. Nikon 8x30 E2, Kite Lynx 8x30) to względniem 8x25 masz 40% więcej.
 
 
kimek27 
Optyczny



Pomógł: 43 razy
Posty: 1025
Skąd: Francja
Wysłany: Czw 13 Cze, 2019   

Ja powiem tak kiedys taka delte w wersji I probowalem zakupic na prezent. 2 sztuki wymienialem oddawalem z kazda mechanicznoe albo optycznie bylo cos nie tak.
Delta pewnie polegnie na oddaniu koloru i ostrosci przy ex.
Pole bedzie wieksze w delcie ale uzytecznosc tego pola bedzie raczej taka sobie.
Do astro delta moze lepsza, zbierze duzo wiecej swiatla, ale jak bedzie jakosc ogladanych gwiazd, czy AC na tarczy ksiezyca, hmmm to juz tylko mozna sie domyslac, to nie dachowka klasy top end.
 
 
kimek27 
Optyczny



Pomógł: 43 razy
Posty: 1025
Skąd: Francja
Wysłany: Czw 13 Cze, 2019   

Travelite ex ma najlepsze muszle oczne wsrod malych kompaktow, srednica i odstep zrenicy jak w pelnowymiarowej 8x32
Szukajmy lornetki za 500 i tak sie trzymajmy.
Za 5x wiecej jest pocket cl, ktory ma malutkie pole jak dziurka od klucza, ale taka delte i wiele innych lornetek zamiata pod wycieraczke niestety.
Sa tez lornetki typu n 8x40 ex wielkie i niewygodne na dodatek z uzytkowym polem rzedu 4-5 stopni
Jak juz pisalem lornetka jak buty trzeba przymierzyc.
 
 
Chomsky 
Entuzjasta


Pomógł: 17 razy
Posty: 521
Wysłany: Czw 13 Cze, 2019   

Delta Forest II to nie stara jedynka. Jest solidna.
Travelite muszle ma mechanicznie liche. Cała lornetka sprawiła takie sobie wrażenie. Chciałbym się mylić. Kimkowi 27 ufam jak coś pisze to wie co. Może te muszle w Travelite były nie teges, bo egzemplarz był rozchwiany emocjonalnie?
Za pięć stówek nic lepszego nie kupisz jak to, o czym piszemy.
Pozdr. Ch.
 
 
kimek27 
Optyczny



Pomógł: 43 razy
Posty: 1025
Skąd: Francja
Wysłany: Czw 13 Cze, 2019   

travelite ex ma tulejki muszli ocznych z plastiku utwardzanego i w punktach gdzie przemieszcza sie po mesiężnych srubkach i jest wypust systemu klik stop, jest tam wrażliwy punkt, ale bardziej psuje sie to przez " na siłe" przekrecanie muszli w złą strone, niz samoistnie przez wycieranie.
Gorsze jest to że za tą cześć N kasuje jakieś 50zł ale na szczeście jest ona dostepna, a lornetka ciagle raczej w produkcji bedzie, wiec jak sie wytrze po 10 latach to zamawiasz nowa i wymiana dziecinnie prosta.

Nowa forest II wg testu ma transmisje 70 procent, chyba już berkut ma więcej :D

Jak juz pisałem ja nie namawiam na ex. Jeśli nie miał bym lornetki na wakacje teraz, to bez zastanowienia kupił bym znowu nikona w przedziale do 500pln
 
 
leniwiec 
Rozmowny


Pomógł: 26 razy
Posty: 255
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 13 Cze, 2019   

m@rio, gdybym miał mieć jedną lornetkę na pewno wybrałbym 8x30. To są bardzo uniwersalne parametry. Lornetka jest wystarczająco jasna do dziennych zastosowań również przy złej pogodzie a od biedy i przy wieczornej szarówce można sobie popatrzeć.

8x25 to bardzo fajna klasa lornetek, bo nie ciążą i zawsze moge być w plecaku albo wisieć na szyi ale jednak na tej uniwersalności tracisz. O ile w słoneczny dzień obraz może być zbliżony jakością do większej lornetki (choć zazwyczaj z dokładnością do mniejszego pola widzenia) o tyle w pochmurny dzień czy wieczorem będzie po prostu ciemniej - 8x30 zbiera 0 44% więcej światła niż 8x25. Drugi problem to gorsza ergonomia - przede wszystkim dopasowanie do oczodołów.

Lornetki 8x42 mają na ogół najlepiej dopracowaną ergonomię. Zbierają więcej światła, więc lepiej sprawdzą się przy wieczornych obserwacjach. Różnica w masie względem 8x30 jest jednak odczuwalna i wpływa (przynajmniej w moim przypadku) na mobilność i częstość używania.

Przechodząc do konkretnych modeli... Przy większym budżecie polecałbym Ci dachówkę ze względu na zwartość konstrukcji (np. Monarch 7 8x30). Przy budżecie na poziomie 500 zł (bo chyba już do takiego dojechaliśmy) ja bym wybrał Kowę. Można ją dostać trochę taniej niż piszesz:
https://www.lanius-books.com/Kowa-8x30-yf-934
Miałem tę lornetkę dwa razy w rękach w warunkach plenerowych. Zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Były co prawda na forum doniesienia o wpadkach jakościowych w lornetkach tej serii ale obawiam się, że w tej kasie cenowej jest to po prostu nagminne i do dotyczy w większym lub mniejszym stopniu wszystkich producentów. Na szczęście zawsze możesz odesłać. :) Myślę, że przed złożeniem zamówienia możesz też napisać do sklepu i poprosić, żeby sprawdzili czy wszystkie elementy dobrze pracują mechanicznie i czy obydwa tory optyczne mają równą jakość.

Co do Delty Forest II - patrzyłem parę razy przez ósemkę. Faktycznie jak na cenę jakość obrazu jest bardzo dobra. Niestety lornetka ma kiepską transmisję, więc tracisz część z tego co zyskujesz na większej źrenicy wyjściowej. No i w przypadku Delty trzeba się niestety uzbroić w cierpliwość przy wybieraniu egzemplarza w którym wszystko będzie dobrze działało mechanicznie.

Co do maluchów - mnie optycznie przypadła do gustu KOWA 8x25 SV. Gorzej było z ergonomią - lornetka ma bardzo małe muszle oczne i ciężko mi było dopasować ją wygodnie do głowy. Ale optycznie biła droższych konkurentów. Travelite nie znam. Sportstara na pewno bym odpuścił.



Do tej pory najlepszą radę dał Ci goornik - idź do kilku sklepów i obejrzyj jak najwięcej lornetek - teleskopy (teraz juz na Pradze, nie na Solcu), salon Delty, Fotojokery (tam mają dużo Nikonów), Militaria.pl. W Teleskopach pozwalają wyjść z lornetką na dwór (tak przynajmniej było na Solcu). W Militariach na Tamce też. W Delcie nigdy nie pytałem.
 
 
m@rio 
Nowy


Posty: 17
Wysłany: Pon 17 Cze, 2019   

Dziękuję bardzo za udział w dyskusji. Wiem, że tu udzielają się maniacy w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Dlatego warto było dopytać.

Wiem, że budżet skromny ale mam nadzieję, że te 500zł to będzie początek.

Rozumiem zalety małych turystycznie.Jednak na początek pod kątem moich potrzeb wybiorę jednak większą. Z uwagi na budżet 300-500zł będzie to Delta Forest II bo nic lepszego w stosunku parametrów do ceny w tym zakresie nie znajdę. Tak jak polecacie podjadę jeszcze do sklepu.
 
 
leniwiec 
Rozmowny


Pomógł: 26 razy
Posty: 255
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 17 Cze, 2019   

Pamiętaj, że musisz zrobić własną kontrolę jakości. Sprawdź czy mechanicznie nic nie szwankuje - muszle oczne, regulacja rozstawu tubusów, regulacja ostrości, korekta dla prawego oka. Jeśli chodzi o pokrętło ostrości to w tej serii nigdy nie będzie idealnie - pokrętło jest takie trochę gumowate, więc może mieć lekki luz i nie pracować bardzo płynnie ale nie powinno się zacinać czy mieć wyraźnego luzu. Jeśli chodzi o optykę, zajrzyj do środka od strony obiektywów i sprawdź czy na soczewkach lub pryzmatach nie ma dużych paprochów (drobne pyłki będą na pewno). Warto poświecić sobie latarką (oczywiście od tej samej strony z której zaglądasz). No i najważniejsze - popatrz przez obydwa tory optyczne jednym okiem - sprawdź czy jakość obrazu jest zbliżona w obydwu i czy ostrość tracona jest we wszystkie strony równomiernie.
 
 
m@rio 
Nowy


Posty: 17
Wysłany: Czw 17 Paź, 2019   

Chciałbym podziękować za czas oraz porady.

Jak pisałem kupiłem Delta Forest II.

Jest ok. , spełniła moje oczekiwania. Nie było rozczarowania. Można było rozszyfrować przepływające statki oraz zobaczyć pobliskie wysepki i to co na nich. Od wakacji czeka na następny wyjazd zapewne do następnego roku. Tak jak pisaliście na wycieczki czy treking trzeba się wyposażyć w coś wygodniejszego raczej ale na moje potrzeby jest dobrze.

Teraz chciało by się coś o maksymalnym możliwym powiększeniu. Ale to temat na osobny wątek może za rok czy dwa. Najpierw poczytam, doszkolę się i poszukam.

W każdym razie zaraziłem się i będzie ciąg dalszy. W planie jest też jakaś luneta na balkon niby dla córki :mrgreen:
 
 
Arek 
Redaktor



Pomógł: 288 razy
Posty: 14008
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 17 Paź, 2019   

Super. Gratulujemy :)
 
 
widoczek 
Maniak


Pomógł: 35 razy
Posty: 967
Wysłany: Czw 17 Paź, 2019   

m@rio napisał/a:
luneta na balkon niby dla córki :mrgreen:

:mrgreen:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14