Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Zestaw do krajobrazu
Autor Wiadomość
Gabrych 
Nowy


Posty: 23
Wysłany: Pią 01 Lis, 2019   Zestaw do krajobrazu

Witam.

Jestem od kilku lat szczęśliwym posiadaczem Panasonica LX100, jednak od jakiegoś czasu zacząłem się czuć ograniczony przez ten aparat i chce go sprowadzić od roli "drugiego". ;)

Poszukuje zestawu bezusterkowego głównie do krajobrazów, okazjonalnie wykorzystywanie do innych dziedzin fotografii. Wytypowałem następujące rozwiązania.

Olympus OM-D E-M1 Mark II + Laowa 7,5mm i Panasonic Leica 10-25mm
Panasonic S1 lub ewentualnie S1R + Sigma 14-24mm, chyba na tą chwile nie ma innego obiektywu szerokokątnego do tego systemu
Nikon Z7 + Nikkor 14-30mm

A co Wy sądzicie o takich zestawach?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Pią 01 Lis, 2019   

Sądzę, że są to kompletnie różne od siebie zestawy i żaden nie jest moim zdaniem kompletny.

Panasonic będzie z wymienionych zdecydowanie największy i najcięższy. Dodatkowo ten zestaw nie da możliwości stosowania klasycznych filtrów.
Olympus da zauważalnie gorszą jakość obrazu od pozostałych 2. Do tego nie widzę powodu, żeby do krajobrazu brać wymienione obiektywy zamiast 8-18/2,8-4,0 + coś dłuższego. Byłoby taniej i lżej.
I ogólnie nie wyobrażam sobie "zestawu do krajobrazu" z tak ograniczonym zakresem ogniskowych. Mi by zdecydowanie brakowało czegoś długiego.
 
 
Gabrych 
Nowy


Posty: 23
Wysłany: Pią 01 Lis, 2019   

Na początku najważniejszy dla mnie jest szeroki kąt, ponieważ najbardziej go preferuje. W drugiej kolejności dokupię już obiektyw standardowy. Zestaw z Leicą 10-25mm jest dla mnie kuszący z tego względu że to świetny obiektyw. Waga i rozmiary dla mnie nie ma większego znaczenia. Jeśli chodzi o filtry planuje używać systemu filtrów prostokątnych (prawdopodobnie Nisi).
 
 
PDamian 
Optyczny


Pomógł: 37 razy
Posty: 1329
Wysłany: Pią 01 Lis, 2019   

Nikkor Z 14-30/4: 1045 € https://www.amazon.de/dp/...KR8XB7XF&sr=8-3
 
 
Gabrych 
Nowy


Posty: 23
Wysłany: Sob 02 Lis, 2019   

@ryszardo W takim razie jaki zestaw byś złożył mając budżet około 20 tys zł? Bo w niedalekiej perspektywie systemy bym wzbogacił o standardowe ogniskowe.
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Sob 02 Lis, 2019   

Skoro pytasz, jaki ja bym zestaw złożył, to napiszę zgodnie z moimi preferencjami.
Do tego zakładam, że mówimy o sprzęcie nowym. Nie uwzględniam też kosztów kart pamięci, statywu, zapasowych akumulatorów itp.

Jeśli głównym zastosowaniem ma być krajobraz, to celowałbym w szeroki kąt + tele nawet kosztem pominięcia środka. Dlaczego? Szeroki nie wymaga chyba wyjaśnienia, a tele w krajobrazie pozwala na wyizolowanie rematu zdjęcia, uporządkowanie kadru i zmianę perspektywy - jestem wielkim fanem długich szkieł.


Po kolei patrząc na to, co jest dostępne w poszczególnych systemach (alfabetycznie):

Canon:
System R nawet już ma naprawdę fajne szkła, ale ceny są tu zabójcze i nie ma szans na zmieszczenie się w 20 kzł. Zostaje więc system EF.
Za podaną kwotę dostaniemy 5D mark IV + 16-35 f/4.0 L IS + 70-200 f/4.0 L IS II
Oba obiektywy świetne optycznie. Można go również modyfikować. Jeśli zależy Ci na wyższej rozdzielczości, to jest 5Ds/5Ds R. Są droższe, więc trzeba by było szukać oszczędności w szkłach. Dobrymi kandydatami będą na przykład tamrony 17-35 OSD i 70-210 f/4.0. Też bardzo dobra optyka, która pozwoli zaoszczędzić sporo kasy.
Jeśli jednak nie chcesz dziury w zakresie, to kosztem długiego końca można wziąć Tamrona 35-150. Będzie bardzo ciekawy zestaw.

Fuji:
Wybór prosty: X-T3 + XF 10-24 f/4.0 + XF 50-140 f/2.8 lub XF 55-200 f/3.5-4.8 (w zależności, czy wolimy jasność i chyba jakość, czy zakres, rozmiary i masę).

Nikon:
System Z nie ma jeszcze tele :???:
Nie lubię adapterów, więc zostaje bagnet F.
Korpus zdecydowanie chciałbym D850.
Obiektywy chyba brałbym Tamrona (17-35 OSD + 70-210 lub 35-150 według uznania).

Jeśli jednak z adapterem, to można brać coś w stylu Z7 + 14-30 f/4.0 + FTZ + Tamron 70-210 (koniecznie z mocowaniem statywowym w tym przypadku, a za nie trzeba dopłacić). Nie jestem pewien, czy starczy budżetu.

Panasonic:
S1 lub S1R w zależności od tego, na co starczy kasy.
70-200 f/4 na pewno, ale brak szerokiego kąta. Sigma 14-24 to dla mnie taka proteza trochę, ale można. Dziura w zakresie robi się jednak w tym przypadku spora.
Jest jeszcze Leica SL 16-35, ale na jej cenę lepiej nie patrzeć.

Ogólnie nie kupowałbym Panasa dopóki nie pojawi się zapowiadany 16-35 f/4.

Sony:
Korpus z serii A7R taki, na jaki starczy środków. IV na pewno za drogi. Nawet III może się nie zmieścić z obiektywami w budżecie.
Szkła: 16-35 f/4.0 + 70-200 f/4.0 wydają się naturalnym wyborem, ale ponoć nie są tak dobre, jak odpowiedniki konkurencji. Są nowe Tamrony f/2.8, ale cena 70-180 nie jest jeszcze znana i trzeba by było porównać, jak wypadają optycznie.

To takie moje propozycje "kompletnych zestawów". Gdyby budżet był większy, to doszłyby możliwości w postaci zestawów obiektywów 16-35+24-105+100-400 na przykład.
Są też inne opcje w postaci szkieł typu Tamron 15-30/2.8, Nikon 14-24/2.8, Sony 12-24/4,0, Canon 11-24/4.0 itp.

Ogólnie starałem się wybierać zestawy w których można stosować klasyczne (wkręcane) filtry i w miarę możliwości dobierać obiektywy o identycznych średnicach gwintu. Kwestia moich preferencji, ale nawet przy stosowaniu filtrów prostokątnych nie zaszkodzi. UWA z wypukłą soczewką przeważnie wymuszają filtry w formacie 150 mm, a przy klasycznym gwincie filtrowym przeważnie wystarcza 100 mm.

Jak wybrać pomiędzy powyższymi? Ja bym porównał jakości obrazu generowane przez wymienione zestawy i sprawdził ergonomię po czym wybrał to, co mi najbardziej odpowiada.
 
 
Gabrych 
Nowy


Posty: 23
Wysłany: Nie 03 Lis, 2019   

@ryszardo dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Jeśli chodzi o ergonomię, doskonale znam menu i guzikologię Nikona która od czasów D90 niewiele się zmieniła. I ergonomia Nikona zawsze mi odpowiadała. Panasonica posiadam obecnie i również jego ergonomia mi odpowiada. Za to nigdy nie leżała mi Canona, dlatego nie brałem go pod uwagę. Raczej też nie chciałbym już wchodzić w lustrzanki gdy ich czasy powoli zaczynają przemijać.

16-35 Panasonica ma wyjść już niedługo, ciekawe czy umożliwi używanie klasycznych filtrów.

Na tą chwilę moim faworytem jest Nikon Z7 + Nikkor 14-30mm plus przejściówka.
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Nie 03 Lis, 2019   

Ano Panas 16-35 ma wyjść na dniach ponoć. Pytanie tylko, ile będzie kosztował.
Patrząc jednak na aktualne ceny w systemie, to nie widzę szans, żeby zestaw 16-35 + 70-200 zmieścił się w 20 kzł nawet z tańszym korpusem (S1).

Nikon rzeczywiście wygląda kusząco, ale brak tele w systemie mi by przeszkadzał.
Do tego świadomość, że jak wyjdzie (70-200/2.8), to będzie ogromne i zabójcze cenowo. Już lepiej wygląda Canon RF, który może i powala na kolana ceną, ale przynajmniej jest wyraźnie mniejszy i lżejszy od wszystkiego innego o takich parametrach.

Sytuacja niestety wygląda tak, że idealnego wyboru obecnie nie ma. Trzeba by było pewnie poczekać, aż Canon i Nikon wprowadzą do nowych systemów tańsze szkła f/4.0 i wtedy będzie w czym wybierać. Na razie mamy kompletne systemy lustrzankowe, które mogą zostać wkrótce porzucone i niekompletne bezlusterkowe :???:

Miejmy nadzieję, że sytuacja będzie się stopniowo poprawiać i życzę Ci, żebyś znalazł swój idealny zestaw :smile:

Dla malkontentów: tak wiem, że jest jeszcze Sony, które ma szklarnię i wiele innych zalet. Tylko, że ma też swoje wady, a szkła z niższych półek cenowych (16-35/4.0, 70-200/4.0 itp.) jakością jednak nie zachwycają. Do tego chciałoby się mieć większy wybór i konkurencję na rynku bezlusterkowców.
 
 
Gabrych 
Nowy


Posty: 23
Wysłany: Wto 05 Lis, 2019   

Generalnie nie jestem wielkim zwolennikiem długich ogniskowych. Więc po szerokim kącie w drugiej kolejności będę szukał standardowych ogniskowych typu 24-70 mm. W moim Panasonicu prawie nigdy nie potrzebowałem czegoś dłuższego niż 75 mm, a prawie zawsze chętnie użyłbym ogniskowej poniżej 24 mm. Jeśli jednak uznam że tele będę potrzebował, to zaakceptuje przejściówkę Nikona. Na tą chwile faworytem jest system Nikona Z, ale jeszcze dam sobie trochę czasu na decyzje. Może ktoś z czytających wie coś na temat jakości zdjęć z Nikkora 14-30mm albo Nikkora 24-70mm ze światłem 4,0?
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 46 razy
Posty: 924
Skąd: Józefów
Wysłany: Wto 05 Lis, 2019   

Ze źródeł, z których korzystam dane na temat Nikkorów 14-30 i 24-70 są tutaj:
https://www.the-digital-p...omp=0&APIComp=0
Możesz sobie porównać zdjęcia tablicy z innymi szkłami.

Jeśli nie jesteś fanem tele i bierzesz pod uwagę przejściówkę, to naprawdę rozważyłbym Tamrona 35-150. Będzie bardzo ciekawym uzupełnieniem szerokiego i waży tyle, co typowe 24-105. W niedługim czasie ma być test na Optycznych, więc warto poczekać i zobaczyć, jak wypada optycznie.
 
 
Gabrych 
Nowy


Posty: 23
Wysłany: Pią 08 Lis, 2019   

No i mamy premierę 16-35mm od Panasonica, cena jak na początek do przełknięcia. Pozostaje czekać na jakieś pierwsze testy. W zasadzie biorę pod uwagę system Nikona lub Panasonica.
 
 
Gabrych 
Nowy


Posty: 23
Wysłany: Czw 20 Sie, 2020   

@Ryszardo ostatecznie posiadam od jakiegoś czasu Panasonica S1R + Panasonica 16-35mm. Wkrótce planuje uzupełnić zestaw o 70-200 zestaw. Uważam Panasonic 16-35 za świetny obiektyw. Winietowanie nie jest jakieś duże. Nieco słabiej z brzegami jest na 35mm 4,0 ale przy 5,6 czy 8 jest naprawdę solidnie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14