Przetwarzanie danych osobowych

Nasza witryna korzysta z plików cookies

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie, a także do prawidłowego działania i wygodniejszej obsługi. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług i innych witryn.

Masz możliwość zmiany preferencji dotyczących ciasteczek w swojej przeglądarce internetowej. Jeśli więc nie wyrażasz zgody na zapisywanie przez nas plików cookies w twoim urządzeniu zmień ustawienia swojej przeglądarki, lub opuść naszą witrynę.

Jeżeli nie zmienisz tych ustawień i będziesz nadal korzystał z naszej witryny, będziemy przetwarzać Twoje dane zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W dokumencie tym znajdziesz też więcej informacji na temat ustawień przeglądarki i sposobu przetwarzania twoich danych przez naszych partnerów społecznościowych, reklamowych i analitycznych.

Zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies możesz cofnąć w dowolnym momencie.

optyczne.pl forum.optyczne.pl  
•  FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy  •  Statystyki  •  Rejestracja  •  Zaloguj  •  Galerie  •   Ulubione tematy

----- R E K L A M A -----



Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Wujek_Pstrykacz
Czw 07 Lis, 2019
Zdjęcia w podróży - przesiadka z Nikona D90
Autor Wiadomość
paulankaa 
Nowy
paulankaa


Posty: 8
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 03 Lis, 2019   Zdjęcia w podróży - przesiadka z Nikona D90

cześć,
fotografuję od wielu lat Nikonem D90 z obiektywami 50mm f1,8 oraz 18-50 f2,8. obecnie aparat służy mi głównie podczas wyjazdów do fotografowania widoków czy architektury, ale czasem zdarza się robić też zdjęcia portretowe. mimo że 50tka super się sprawdza, to praktycznie jest przeze mnie nieużywana. podczas wyjazdów ceniłam sobie posiadanie szerszego kąta, ale i zooma.

chciałabym zmienić sprzęt, bo jest to już wiekowy aparat, doskwiera mi też jego solidna waga. nie upieram się przy lustrzankach, ale tak naprawdę nie znam innych aparatów, a gdy tylko próbuję sama coś wynaleźć, to natłok informacji jest dla mnie zbyt przytłaczający i czuję się jeszcze bardziej zagubiona.

może jest tu ktoś, kto miał okazję testować różne sprzęty i byłby w stanie doradzić mi coś sensownego?

w skrócie:
- szukam lustrzanki lub bezlusterkowca o w miarę niskiej wadze (moje body Nikon waży aż 620 g), który sprawdziłby się podczas intensywnego, całodziennego eksplorowania nowych miejsc,
- równocześnie nie chciałabym, aby był maleńkim kompaktem, tylko był nieco większy i dobrze leżał w ręku,
- obiektyw był jasny,
- miał piękny bokeh,
- do fotografowania miejsc, krajobrazów, architektury, portretów,
- budżet: 3-4 tys., max. 5 tys.,
- w przyszłości oczywiście zakładam możliwość inwestowania w obiektywy, jednak teraz zależałoby mi na jak najbardziej uniwersalnym szkiełku,
- dodatkową zaletą byłaby możliwość udostępniania zdjęć bezpośrednio z aparatu.

jakie aparaty i obiektywy byście polecili? pomożecie zrobić wstępną selekcję?
 
 
Reklama

Pomógł: 0 razy
Posty: 1
Skąd: Optyczne.pl






ryszardo 
Maniak



Pomógł: 45 razy
Posty: 921
Skąd: Józefów
Wysłany: Nie 03 Lis, 2019   

Zacznę od końca:

- Udostępnianie zdjęć bezpośrednio z aparatu nie istnieje jak na razie. W najlepszym przypadku będzie to automatyczne przesyłanie zdjęć do telefonu po BT lub WiFi.

- Przez te 'wiele lat' z nikonem D90 nie kupiłaś drugiego obiektywu? Jeśli tak, to dokupowanie później przez Ciebie kolejnych szkieł w nowym systemie nie brzmi prawdopodobnie...

- Za 5k wybór jakiś będzie. Poniżej 4 i przy założeniu, że chcemy jasne szkła i uniwersalność, to ograniczenia będą ogromne

- Czyli w skrócie do wszystkiego (poza makro i dziką przyrodą - nie potrzeba obiektywów dedykowanych). Za te pieniądze rozwiązanie nie będzie optymalne, ale coś się znajdzie.

- "Piękny bokeh" to pojęcie mocno subiektywne

- Jasny + lekki + tani + dobry = nie da się

- Ergonomię trzeba ocenić samodzielnie biorąc aparat do ręki - tego się nie da ocenić przez internet.

- Masę korpusu można zredukować do 300-400 g w przypadku bezlusterkowców. Większe zyski są często na obiektywach.

I po kolei: w przypadku lustrzanek zmniejszenie masy będzie nieodzownie wiązało się ze spadkiem jakości wykonania. Jeśli Ci to nie przeszkadza, to możesz wymienić D90 na D3500. Korpus jest o ponad 250 g lżejszy, ale kosztem jakości wykonania, gorszego wizjera itp. Zyskasz za to dodatkowo dużo lepszę matrycę.

Jeśli bezlusterkowce, to przy podanym budżecie wchodzą w grę Fujifilm, Olympus, Panasonic i Sony.

W Fuji sprawa prosta: X-T30 + XF 18-55 lub taniej X-T20 z tym samym szkłem (zestaw z X-T20 wydaje mi się jedynym rozsądnym poniżej 4000 PLN)
XF 50 f/2.0 jest droższy, niż odpowiedniki konkurencji, ale za to uszczelniany. W zakładanym budżecie się jednak na 95% nie zmieści (chyba, że kosztem ogromnych i nieuzasadnionych kompromisów).

Olympus/Panasonic to jeden system. Korpus najlepiej OMD-EM10 II lub GX80 - według uznania. O jasne zoomy będzie ciężko. Na granicy zasięgu cenowego będą Panas/Leica 12-60 (względnie jasny f/2.8-4.0) lub Panas 12-35 f/2.8, ale z korpusem mogą przekroczyć 5 kzł.
Są za to jasne i tanie stałki, szczególnie Olek 45/1,8 oraz taniutki Panas 25/1,7.

W Sony jedynym względnie jasnym zoomem (f/4,0) do dostania za te pieniądze jest 18-105. Do tego A6000 i coś można działać - zestaw dość stary i nie z najwyższej półki, ale powinien być uniwersalny. Moim zdaniem wypada jednak zauważalnie gorzej od Fuji.
Jest też tanie 50/1.8

Co poza tym? Nie wiem, sama musisz ocenić. Dodam tylko, że Fuji i Olympus regularnie ostatnio robią niezłe promocje i warto na nie polować. Nie wiem, jak inni producenci.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Pon 04 Lis, 2019   

Obiektyw polecę taki jak sam używam w podobnych sytuacjach, czyli Panasonic Leica 12-60/2.8-4. Poleciłbym też mój aparat (E-M5 II), ale przekroczysz budżet, bo ten aparat i obiektyw nie są sprzedawane w zestawie. W kicie natomiast kupisz ww obiektyw i Panasonica G80 poniżej ciut poniżej 5 tys. złotych. Zestaw jest fajny, nieco lżejszy i mniejszy niż D90 z Sigmą, uszczelniony i ma szereg innych plusów - do poczytania. Potem dokupisz portretówkę. Możesz też iść w jeszcze mniejszy i lżejszy korpus jak radzi ryszardo, ale nie będzie uszczelnień i ergonomia (subiektywnie) gorsza.
 
 
paulankaa 
Nowy
paulankaa


Posty: 8
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 04 Lis, 2019   

ryszardo,
- to miałam na myśli - przesyłanie przez bluetooth/wifi,
- tak jak pisałam, używałam 2 obiektywów: 18-50 oraz 50, ale jak też napisałam, mimo tego że z 50 byłam bardzo zadowolona, to w pewnym momencie przestałam robić zdjęcia portretowe, a ciężar przeniósł się na dokumentację wyjazdów,
- nie wiem, czy to dobrze wybrzmiało, ale fotografuję hobbystycznie, wobec czego nie chcę inwestować w drogi sprzęt. napisałam, że widzę obszar na dokupywanie innych szkieł, ale na ten moment szukam czegoś jak najbardziej uniwersalnego do moich aktualnych potrzeb. nie wiem, czy ma to być obiektyw z zoomem czy jednak wystarczyłaby stałka np. 35mm - dotąd na wyjazdach nie używałam 50-tki, stąd nie jestem pewna, czy stałoogniskowy obiektyw by się sprawdził (podejrzewam, że w niektórych sytuacjach może zabraknąć tego zooma),
- bokeh - jasne, że jest to subiektywne, niemniej myślę, że znawcy tematu są w stanie na bazie własnych doświadczeń coś podpowiedzieć i w tym temacie,
- ergonomia - zgadza się, napisałam na koniec prośbę o wstępną selekcję - wszystkie propozycje chcę sprawdzić zarówno w internecie, jak i osobiście.

bardzo dziękuję za konkretne podejście do tematu i Twoją merytoryczną odpowiedź. jest dla mnie niezwykle cenna i pozwala na tę wstępną selekcję, o którą mi chodziło. dzięki!


TS
również bardzo dziękuję za odpowiedź. sprawdzę także Twoją propozycję.
 
 
paulankaa 
Nowy
paulankaa


Posty: 8
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 05 Lis, 2019   

mam jeszcze jedno pytanie. czy macie coś do powiedzenia na temat Canona M50?
znajomy fotograf, mimo że nie jest fanem Canonów, wymienił również ten aparat jako niezły sprzęt na moje potrzeby. polecał konkretnie zestaw: Canon EOS M50 + 15-45mm + 50mm + adapter EF-EOS M albo Canon EOS M50 + 15-45mm + 22mm.

macie jakieś doświadczenia z nim? jak Waszym zdaniem wypada na tle Olympusów EM-10 i 5, Fuji i Panasonica GX80?
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 45 razy
Posty: 921
Skąd: Józefów
Wysłany: Wto 05 Lis, 2019   

Canona M nie podawałem z prostego powodu: w systemie brak jakichkolwiek jasnych zoomów, więc nie da się spełnić wymagań z pierwszego posta. 15-45 jest ciemny jak noc i do tego nienajlepszy optycznie. Do wspomnianych wcześniej Panasonica 12-60 lub Fuji 18-55 nie ma porównania, bo to szkła jaśniejsze i lepsze optycznie.

Sam EOS M50 ma ponoć świetny stosunek możliwości do ceny (a przynajmniej miał taką opinię jakiś czas temu) i jego największą wadą jest bardzo plastikowa konstrukcja (piszę ponoć, bo sam w ręku nie miałem).
 
 
paulankaa 
Nowy
paulankaa


Posty: 8
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 05 Lis, 2019   

teraz mam już komplet informacji. wielkie dzięki za odpowiedź! :)
 
 
MatrixSTR 
Uczestnik



Pomógł: 4 razy
Posty: 96
Wysłany: Wto 05 Lis, 2019   

Co do M50, to o ile kit jest średni, to ten 22mm jest bardzo dobry i sądzę że spokojnie by Ci wystarczył w większości sytuacji. Dodatkowo z M50 tworzy bardzo mały zestaw który spokojnie zmieścisz w większej kieszeni kurtki. Z tym że bez adaptera jest strasznie mały wybór szkieł w tym systemie.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Sro 06 Lis, 2019   

paulankaa napisał/a:
jak Waszym zdaniem wypada na tle Olympusów EM-10 i 5, Fuji i Panasonica GX80?

Zwróć uwagę, że to aparaty z różnych półek: Canon M50, Panas GX80, Olek E-M10, niewymieniony Fuji X-T100 to najprostsze bezlustra z wizjerem w ofercie każdego z tych producentów. Natomiast Fuji X-T20, Olympus E-M5 II czy Panas G80 to półka wyżej. Tutaj każdy z producentów daje trochę coś innego. W Fuji masz lepszą matrycę X-Trans, w Olku lepszą lampę, wizjer, migawkę 1/8000 i uszczelnienia, w Panasoniku - wizjer, uszczelnienia. Szczegółów specyfikacji nie pamiętam (poza Olympusem), trzeba sobie to na spokojnie obejrzeć.

Canon i Fuji mają fazowy autofokus (mówiąc w skrócie, bo technicznie to są inne rozwiązania), który lepiej sprawdza się podczas fotografowania w trybie ciągłym z użyciem serii zdjęć. Patrząc na Twoje zastosowania raczej nie będzie to istotny plus, bo to jest użyteczne przy fotografowaniu szybko i nieprzewidywalnie poruszających się obiektów (sport, dzieci, biegające czy latające zwierzęta)
 
 
paulankaa 
Nowy
paulankaa


Posty: 8
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 07 Lis, 2019   

MatrixSTR, dzięki za Twoją odpowiedź. :smile:

TS, jeszcze raz dziękuję za merytoryczne podpowiedzi. :)
 
 
paulankaa 
Nowy
paulankaa


Posty: 8
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 14 Lis, 2019   

hej,
sprawdzam wszystkie opcje, dowiaduję się, czytam i pojawiło mi się jeszcze jedno pytanie.

z proponowanych przez Was rozwiązań wszystkie aparaty mają micro 4/3 poza Fuji.

jakie są zalety i wady micro 4/3 vs APS-C? czy w ogóle będzie to dla mnie zauważalna różnica (z moimi potrzebami: podróże, portret)? w jakich przypadkach, w jakiej fotografii micro 4/3 się nie sprawdzi?
 
 
ryszardo 
Maniak



Pomógł: 45 razy
Posty: 921
Skąd: Józefów
Wysłany: Czw 14 Lis, 2019   

1. Nie tylko mikro 4/3 i Fuji: pisałem też o Sony. Problem polega na tym, że tanich, jasnych zoomów w tym systemie praktycznie brak.

2. Różnic między matrycami 4/3 i APS-C jest kilka:

a) Jakość obrazu: obecnie znacząca różnica na korzyść APS-C (szczególnie Fuji)

b) Proporcje: 4/3 ma proporcje matrycy 4:3, a APS-C 3:2. Kwestia preferencji - ja w większości przypadków wolę 3:2, ale w portrecie 4:3 bardziej mi pasuje.

c) Obiektywy: system mikro 4/3 jest polecany w Twoim przypadku, bo jest w nim kilka naprawdę małych, dobrych i jasnych obiektywów. W Fuji X też się znajdą, ale wybór mniejszy (głownie 18-55 i stałki f/2)
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Pią 15 Lis, 2019   

Bardzo ważny jest obiektyw, więc ja bym raczej porównywał konkretne zestawy aparat + obiektyw, niż analizował teoretyczne różnice miedzy systemami. I mikro 4/3, i APS-C nadają się do każdego rodzaju zdjęć, kwestia potrzeb i sposobu fotografowania. Nawet jak wybierzesz m4/3 to niewielki postęp w jakości zdjęć odczujesz, bo choć matryca jest mniejsza, to jednak znacznie nowsza i mająca większą rozdzielczość, silnik jpg też moim zdaniem jest lepszy we współczesnych Olympusach/Panasach niż w starych Nikonach. Oczywiście nowe APS-C da Ci sporo większą poprawę jakości. Pytanie (do Ciebie) czy zmieniasz, bo jakość Cię nie zadowala, czy raczej przeszkadzają gabaryty (w pierwszym poście piszesz o tym drugim). Wszystkiego mieć się nie da.
 
 
TS
[Usunięty]

Wysłany: Pią 15 Lis, 2019   

Weź sobie wypisz kilka zestawów, obejrzyj je w rzeczywistości, obejrzyj zdjęcia przykładowe, wypisz na kartce plusy i minusy każdego i coś będziesz mogła wybrać.

Pamiętaj, że bezlustrem inaczej się fotografuje niż lustrzanką. Moja znajoma kiedyś porzuciła Nikona D80 na rzecz Olka E-M10 Mark I i... nie polubiła się z nowym aparatem. Niby w ręce leżał dobrze (sprawdzała przed zakupem), niby jakość zdjęć dużo lepsza, wymiary mniejsze, miała więc to co chciała, a jednak po jakimś czasie sprzedała i kupiła Nikona D5xxx (nie pamiętam jaki). Trzeba zaryzykować :)
 
 
paulankaa 
Nowy
paulankaa


Posty: 8
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 17 Lis, 2019   

tak właśnie robię - czytam o opcjach, które proponowaliście, porównuję, sprawdzam przykładowe zdjęcia. w kolejnym kroku wybieram się zobaczyć je na żywo.
po prostu nigdy nie miałam innego aparatu niż Nikon (najpierw d60, potem d90) i zmiana jest dla mnie dużym wydarzeniem. ;) tak jak pisałam, głównym powodem chęci zmiany jest waga, która w przypadku chodzenia z aparatem całe dnie podczas podróży jest uciążliwa, a właściwie głównie do tego służy mi obecnie aparat. kiedyś zdarzało mi się fotografować śluby i miałam ambicję pójść w tym kierunku - i w takiej fotografii domyślam się, że bez lustrzanki byłby problem. moje ambicje fotografowania zarobkowo są stłumione, ale jednak gdzieś tam w środku trochę tli się iskierka nadziei :wink: i chyba to jest główny powód tych wszystkich moich wątpliwości. :grin:

dziękuję Wam za cierpliwość. :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIsilverBrown v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne

forum.optyczne.pl wykorzystuje pliki cookies, które są zapisywane na Twoim komputerze. Technologia ta jest wykorzystywana w celach reklamowych i statystycznych. Pozwala nam określać zachowania użytkowników na stronie, dostarczać im odpowiednie treści oraz reklamy, a także ułatwia korzystanie z serwisu, np. poprzez funkcję automatycznego logowania. Pliki cookies mogą też być wykorzystywane przez współpracujących z nami reklamodawców, a także przez narzędzie Google Analytics, które jest przez nas wykorzystywane do zbierania statystyk. Korzystanie z serwisu Optyczne.pl przy włączonej obsłudze plików cookies jest przez nas traktowane, jako wyrażenie zgody na zapisywanie ich w pamięci urządzenia, z którego korzystasz.
Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Przeczytaj, jak wyłączyć pliki cookie i nie tylko »
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 15